Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
andzrej624 / 79.173.47.* / 2012-07-09 11:14
mam taki sam problem jak post ponizej.kiedy dac wypowiedzenie(2 tygodnie)aby zakonczylo sie ono ostatniego dnia miesiaca.zebym od pierwszego dnia kolejnego miesiaca nie musial isc juz do pracy.i co z urlopem za rok 2012?licze na szybka odpowiedz pozdrawiam andrzej.
wiwan / 2012-07-09 11:32
Tylko wtedy gdy z kalendarza wyniknie fakt, że pierwszy dzień nowego miesiąca wypadnie w niedzielę lub poniedziałek, a wypowiedzenie poprzedniej pracy zakończy bieg w poprzedzającą te dni sobotę.

Wynika to z art.30, par. 2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30

W innym przypadku trzeba uciec się do porozumienia stron.
marta121 / 83.15.53.* / 2012-07-08 11:26
witam.pracuje w firmie na czas określony.obowiazuje mnie 2 tyg wypowiedzenia.czy jezeli zloze je 18 lipca to umowa rozwiazuje sie z dniem 1 sierpnia?czy 31 lipca?posiadam jeszcze 13 dni urlopu wypoczynkowego,czy urlop ten musze wykorzystac?bardzo prosze o rade.
wiwan / 2012-07-09 11:28
Nie. Złożone 18 lipca będzie skutkować rozwiązaniem umowy w dniu 4 sierpnia.
By skutkowało na 28 lipca musi być złożone do soboty 14 lipca włącznie.

Zgodnie z KP jest to sobota- art.30, par.2'1.
wiwan / 2012-07-09 11:29
Wykorzystanie urlopu w czasie wypowiedzenia jest w gestii pracodawcy, może rozliczyć się ekwiwalentem.
Monika300 / 2012-07-07 20:34
Wypowiedzenie dostałem 5 lipca z informacją że obowiązuje ono od dnia 2 lipca . Tymczasem 2 lipca pracowałam normalnie , a później 3 i 4 lipca miałam dni wolne od pracy . Dnia 5 lipca stawiłam się w pracy i pracowałam do południa . Kierownik był cały czas obecny . Wypowiedzenie jednak dał mi dopiero po południu dnia 5 lipca Wynika z tego że pracowałam podczas gdy (nie wiedząc o tym ) byłam już zwolniona z pracy . Czy mógł tak zrobić czy też nie powinnam tego dokumentu podpisywać i nie przyjąć tego wypowiedzenia ?
szklarek / 2012-07-07 23:59
Sprostujmy:
- nie było potrzeby, by je Pani podpisywał
- nie było potrzeby, by je Pani przyjmowała.

Wypowiedzenie, to oświadczenie woli JEDNEJ strony, liczy się skuteczne dostarczenie, tak by druga strona się z nim zapoznała.

Jeśli nie jest to umowa na czas próby do 2 tygodni, ani umowa na zastępstwo to niekonsekwencja w datach jest bez znaczenia. Wypowiedzenie tygodniowe i w wielokrotnościach tygodnia i tak zacznie bieg jutro- w niedzielę 8 lipca, a miesięczne i w wielokrotnościach miesiąca zacznie bieg 1 sierpnia.
Jola / 79.184.123.* / 2012-07-07 13:04
Wykorzystałam cały urlop pełny wymiar 26 dni i złożyłam wypowiedzenie w pracy z dn.31.07.2012.Pracodawca nie chce zgodzić się na rozwiazanie umowy o pracę z dniem 31.07 ale z dniem 31.08 Wiadomo że nowy pracodawca nie bedzie czekał m-c Czy obecny pracodawca może tak postąpić .Dodam że rozpoczynam własna działalność gospodarcza
szklarek / 2012-07-07 23:51
Wykorzystany już urlop nie ma nic (prawnie) do tego. Pracodawca ponosi takie ryzyko, zwłaszcza jesienią, po sezonie urlopowym.

Kluczowe jest to, jaki jest Pani staż zakładowy, rodzaj umowy i zapis w umowie.

Np. jeśli umowa jest na czas nieokreślony, a u tego pracodawcy pracuje Pani dłużej niż od 29 lutego 2012 r. to pracodawca ma rację.

Co wynika z art.36 KP
Roman762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 14:23
Chcę zwolnić pracownika . Zatrudniony jest u mnie na czas okreslony. Ma 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu do 5-07 .Czy jak wróci do pracy mogę mu wręczyc wypowiedzenie i wysłać na urlop ? Urlop ma też 2 tyg . Czy ten urlop jest wliczany jako okres wypowiedzenia? Nadmienię ,że reszta załogi nie chce z tą osobą już dłużej pracować
szklarek / 2012-07-03 14:50
Tak, może Pan w okresie wypowiedzenia zadecydować wykorzystaniu urlopu bieżącego i zaległego przez pracownika. Zarówno w zakresie terminu jak i tego, jaką część udzieli Pan w naturze, a jaką wypłaci ekwiwalentem.
Ale wypowiedzenie 2 tygodniowe złożone 6 lipca zaczyna bieg dopiero w niedzielę 8 lipca- pracownik ów nie może być zmuszony do wykorzystania urlopu w ten piątek i sobotę (o ile w soboty pracujecie).

Urlop wypoczynkowy nie przedłuża wypowiedzenia. Czyli nie można go udzielić więcej niż trwa ów okres.

Podstawa- art. 171 i 167 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe

Ps. Pracownik ma prawo, o ile zawnioskuje o dwa dni wolne, płatne na poszukiwanie pracy z art. 37 KP, które należało będzie odliczyć od urlopu.
Roman 762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 15:18
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie .Nie wiem czy to dalej funkcjonuje ale kiedyś było tak,że wypowiedzenie trzeba było wręczyć pracownikowi z końcem miesiąca . Czy nadal tak jest ? Jakie wtedy mogę mieć wyjście z tej niemiłej sytuacji?
szklarek / 2012-07-03 15:34
To nie tak z tym końcem miesiąca. Są kodeksowe ( art. 30, par. 2'1 KP ) terminy i biegi wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu 1 i 3 miesięcznym nie ma znaczenia, czy zostanie wręczone 1, 15 czy ostatniego dnia miesiąca. Okres ten bowiem skończy się w ostatnim dniu kalendarzowym miesiąca następnego lub miesiąca trzeciego po miesiącu, w którym do wypowiedzenia doszło.

Dla wypowiedzeń krótszych, wyrażonych w tygodniach- okres kończy się zawsze w sobotę, czyli okres taki zaczyna się w niedzielę i trwa tydzień lub dwa i kończy się w sobotę.

Stąd moja uwaga o najbliższym piątku i sobocie, jako dniach, kiedy wypoiwedzenie już złożone swego biegu jeszcze nie zaczęło.

Proszę jasno wskazać w wypowiedzeniu, że kończy ono swój bieg = umowa rozwiąże się w dniu 21 lipca.
Z taką datą końca stosunku pracy należy wydać świadectwo pracy i wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń w ZUS.

Złożenie go po tej sobocie- odwleka wszystko do 28 lipca.
Roman762 / 83.27.83.* / 2012-07-04 11:48
Mam jeszcze jedno pytanie . Zawsze 6 każdego miesiąca mam wypłaty. Z tego co mi donieśli pracownicy , pracownik którego chcę zwolnić chce przyjechać po wypłatę . Zwolnienie ma do 6-07 .Czy tego szóstego mogę wręczyć mu wypowiedzenie , w którym zaznaczę ,że rozpoczyna się ono od niedzieli ? I co gdy on mi wręczy dalsze zwolnienie ?
szklarek / 2012-07-04 12:59
Wcześniej pisał Pan, że do 5 lipca...
Nie- w dniu 6 lipca nie może Pan złożyć mu wypowiedzenia jeśli na ten dzień opiewa jeszcze dotychczasowe ZLA. Owszem pracownik będzie fizycznie w zakładzie pracy, ale nie będzie obecny w pracy w rozumieniu KP- nie będzie ani pracy świadczył, ani nie będzie do niej gotowy. Będzie trwała jego usprawiedliwiona nieobecność w pracy, która chroni go (art. 41 KP) przed wypoiwedzeniem.

Jeśli przyniesie w tym dniu dalsze zwolnienie- odwleka to możliwość wypowiedzenia mu umowy. Jeśli nie przyniesie, ani nie poinformuje że takowe ma ( bo przecież dostarczyć może dopiero po 7 dniach )- można wręczyć je w sobotę- kurierem, posłańcem z zakładu, osobiście.(wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1998 r., I PKN 491/98), stąd na podstawie art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p. jedynym wymogiem jest umożliwienie pracownikowi zapoznania się z jego treścią. Bez znaczenia jest zatem, czy pracodawca uczyni to bezpośrednio w zakładzie pracy czy w domu pracownika, doręczając wypowiedzenie za pośrednictwem poczty, kuriera czy upoważnionego pracownika.Nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wykorzystał przerwę między okresami ochronnymi związanymi z nieobecnością pracownika w pracy i doręczył pracownikowi wypowiedzenie nawet w dniu wolnym od pracy).

Jeśli w takiej sytuacji pojawi się potem ze zwolnieniem np. z poniedziałku, ale wstecznie sięgającym soboty- wypowiedzenie będzie skuteczne.
Roman762 / 83.27.83.* / 2012-07-04 13:54
Tak zostałem poinformowany telefonicznie .Dzisiaj otrzymałem zwolnienie gdzie jest napisane do 6-07 dlatego bazuję na tym co jest na zwolnieniu. Naprawdę dziękuję za pomoc :)
Roman762 / 83.27.182.* / 2012-07-03 16:13
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc :)
transenergo / 2012-07-01 22:34
Witam serdecznie. 29.06.2012 pracownik złożył wypowiedzenie pisząc w treści: "z dniem 01.07.2012 rozwiązuję umowę o pracę z zachowaniem 3 miesiecznego okresu wypowiedzenia"
Czy w tej sytuacji okres wypowiedzenia upłynie 31.10.2012 mimo, że wypowiedzenie złożył przed końcem czerwca?
megiiii / 85.89.162.* / 2012-06-29 19:28
Witam. Przysługuje mi miesięczny okres wypowiedzenia. Pracuje w szkole prywatnej, która jest zamykana od 2 polowy lipca do 10 sierpnia, a od 1 wrzesnia byc moze dostane prace w innej placowce.Wypadaloby zlozyc wypowiedzenie pod koniec lipca. Tylko, że szkola jest zamknieta;/Komu zatem zlozc wypowiedzenie?
szklarek / 2012-07-02 12:37
Można je złożyć w pierwszej połowie lipca i bieg wypowiedzenia będzie identyczny. Więc to żaden problem.

Poza tym Musi być wyznaczony w tej szkole sposób i osoba kontaktowa do załatwiania spraw kadrowych również w czasie wakacji. Przecież szkoła jest płatnikiem ubezpieczeń ZUS i zaliczek PIT do US, na które są terminy niezależne od wakacji. Co w przypadku zwolnienia lekarskiego uzyskanego 18 lipca ? Przecież musi być dostarczone do 26 lipca.
kasiaaaa / 83.29.49.* / 2012-06-24 22:12
Witam serdecznie. Mam pewien problem. W obecnej firmie pracuję 5 lat. z dniem 1 pazdziernika chciałabym zacząć nową pracę. w obecnej mam umowę na czas nieokreślony i 3 miesięczny okres wypowiedzenia. 25 czerwca chce złożyć wypowiedzenie stosunku pracy. Czy mój stosunek pracy zakończy się z dniem 30 września 2012?czy będzie to inna data?
Bardzo dziękuje za odpowiedz.
szklarek / 2012-06-25 11:19
Tak będzie. Podobnie gdy wypowiedzenie zostanie złożone 26 itd. Ostatni dzień- to sobota 30 czerwca.
Złożenie następnego dnia przesuwa już rozwiązanie umowy na koniec października.

Podstawa- art. 30, par.2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30
netopelek210 / 2012-06-20 12:00
Dzień dobry. Mam pytanie w związku z moją sytuacją.
Pracuję w zakładzie już 16lat i doszedłem do wniosku że już wystarczy. Złożyłem 29 marca 2012 roku wypowiedzenie w trybie ustawowym (tj. 3 miesiące). Zostało MOJE wypowiedzenie przyjęte i na tzw. "obiegówce" ustalono mi datę rozliczenia się do 30 czerwca 2012r. Ale życie płata różne figle i w trakcie tych 3 miesięcy - a konkretnie 13 maja 2012r uległem wypadkowi (bez związku z pracą ) w którym złamałem nogę w 2-óch miejscach i aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim do 27 czerwca 2012r i nie mogąc się rozliczyć z zakładem (z posiadanych na swoim stanie mienia zakładu). Z wstępnych informacji od lekarza - po 27 czerwca będę dalej na zwolnieniu celem rehabilitacji która potrwa prawdopodobnie kilka tygodni. I tu mam w związku z tą sytuacją pytanie: Czy w świetle prawnych przepisów termin rozliczenia się z zakładem ( tj. do 30 czerwca 2012r) nie powinien być przesunięty o całkowity czas przebywania na zwolnieniu lekarskim ?
szklarek / 2012-06-20 12:30
Tak. Powinien być przesunięty na najbliższy możliwy termin, gdy niezdolności do pracy już orzeczonej nie będzie.

Czyli nie ma prawa pracodawca wymagać tegoż rozliczenia w czasie trwania zwolnienia. Oczywiście, jeśli będzie Pan w stanie i nie zaszkodzi to rehabilitacji- uzgodnić uczynienie tego wcześniej.

To odwleczenia jednak w żaden sposób NIE zmienia terminu rozwiązania umowy o pracę, wypłaty ekwiwalentu za urlop, wynagrodzenia chorobowego, wydania świadectwa pracy (tu raczej wysłania pocztą).

Innymi słowy brak rozliczenia z mienia, inwentaryzacji nie upoważnia do wstrzymania rozliczenia się pracodawcy we wszystkich pozostałych aspektach. Choć stwarza dla niego znaczne utrudnienie- np. powierzenie tego mienia kolejnemu pracownikowi.

Od 1 lipca wypłatę zasiłku przejmuje już ZUS (bez względu na wielkość pracodawcy) i tam też przedkłada się kolejne zwolnienia lekarskie.
Anna 0101 / 31.174.212.* / 2012-06-17 10:54
Dzień dobry. Mam pytanie. Chciałabym złożyć wypowiedzenie 19.06.2012 z zachowaniem 7 dniowego okresu wypowiedzenia. W związku z tym kiedy upłynie termin wypowiedzenia ? Nie chciałabym wpisać złej daty końcowej wypowiedzenia. pozdrawiam i dziękuje.
szklarek / 2012-06-18 10:17
Tygodniowego jeśli już. No chyba, że to umowa cywilno-prawna, czego prawo pracy nie reguluje lub albo korzystniejszy zapis w umowie na zastępstwo lub próbnej do 2 tygodni.

Wypowiedzenie tygodniowe zakończy swój bieg 30 czerwca, 7 dniowe- 26 czerwca.
Turkus / 82.146.231.* / 2012-06-16 14:19
Z dniem 25.05 podpisałam umowę o pracę na czas próbny - dwa miesiące. Od dnia 5.06 do 12.06 ustalono mi dni wolne od pracy, bowiem miałam ważne egzaminy na studiach. Niestety do dnia 5.06 w pracy panowała nieprzyjemna atmosfera, niejednokrotnie spotkałam się ze złym traktowaniem i dlatego w dniu 12.06 złożyłam wypowiedzenie o pracę (z tygodniowym okresem wypowiedzenia) i wypowiedzenie nie zostało przyjęte. W dniu 15.06 drugi raz próbowałam złożyć wypowiedzenie, ale znowu nie zostało ono przyjęte i poinformowano mnie, że do końca miesiąca muszę wypracować godziny, które powinnam była przepracować w okresie 5.06-12.06 plus do tego codziennie dodatkowe 4 godziny z bieżących dni, kiedy 'rachunek się wyrówna' wówczas zwolnią mnie na podstawie porozumienia stron. Nie chcę chodzić do tej pracy i jest to dla mnie ewidentne zmuszanie mnie. Czy takie postępowanie pracodawcy (w sklepie odzieżowym) jest zgodne z prawem? Dodam, iż w umowie nie miałam zaznaczone na ile godzin dziennie mam przychodzić, tylko, że miesięcznie muszę wypracować 80 h. Co mam dalej robić?
szklarek / 2012-06-18 10:14
Nie ma podstawy prawnej odpracowywania urlopu szkoleniowego. Byłaby podstawa odpracowywania tylko dodatkowych dni i zwolnień w sytuacji gdybyście mieli spisaną umowę szkoleniową to przewidującą.
Co więcej- w przypadku wypowiedzenia NIE ma kwestii nieprzyjęcia go przez drugą stronę. Jest to oświadczenie jednostronne i wymagane jest tylko to, by druga strona się z nim zapoznała.
Podpis bywa potrzebny, by tą skuteczność w razie problemów udowodnić.

Zatem- należy traktować wypowiedzenie z dnia 12 czerwca jako skuteczne i prawne, zgodne z art. 34 KP, jego bieg zakończy się 23 czerwca w sobotę. Od niedzieli nie należy do pracy przychodzić. I do tego czasu wstrzymać się z martwieniem. Jeśli w sobotę nie uzyska Pani świadectwa pracy z podanym właściwym trybem rozwiązania tj. art. 30, par.1, pkt.2 KP oraz ekwiwalentu za u. wypoczynkowy ( jeśli go Pani nie wykorzystała w naturze- będzie podstawa do pozwu ).
kotka825 / 2012-06-13 22:58
Witam,
Dziś szef ustnie poinformował mnie o wypowiedzeniu, które podpisał wczoraj gdyż likwiduje działalność gospodarcza i przejmuje ja jego narzeczona. Pracuje na umowe zlecenie, która miała zostać wykonywana w terminie od01.01.2012 do 31.012.2012 r, owego wypowiedzenia umowy mi nie dostarczył i kazał zgłosić sie po nie i po pieniadze za dwa tygodnie i opuscić stanowisko pracy. Nie wiem czy opuszczajac stanowisko pracy nie dostawszy wypowiedzenia do ręki nie zostane posadzona o porzucenie pracy. Proszę o szybka odpowiedz gdyz nie wiem co z tym dalej robić.
szklarek / 2012-06-14 11:23
To nie jest kwestia prawa pracy. KC nie wymaga formy pisemnej rozwiązania zlecenia, nie ma kwestii porzucenia pracy.
Skutecznie się Pani o rozwiązaniu dowiedziała.

Dużo ważniejszym wydaje mi się kwestia tego, że powinna Pani monitować zleceniodawcę o natychmiastowe kwestie "papierowe"- tj. zaświadczenie o zarobkach i odprowadzaniu składek na Fundusz Pracy. Bo wstrzymuje to Pani możliwość zarejestrowania się natychmiast w PUP i uzyskania zasiłku.
Ada30 / 2012-06-13 19:01
Witam,
Aktualnie mam umowę na czas nieokreślony i firma w której pracuję planuje likwidację oddziału w moim mieście. Choć to raczej ściema, bo moje obowiązki przejmie dziewczyna z innego miasta i będzie tu dojeżdżała żeby zajmować się moimi Klientami.
Przysługuje mi miesiąc wypowiedzenia.
Jest to sp. z o.o. która aktualnie nie posiada prezesa..z tego co wiem nie ma też powołanego prokurenta.
Kto może mi wystawić wypowiedzenie żeby miało ono moc prawną?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
szklarek / 2012-06-13 21:46
Inny członek zarządu albo osoba upełnomocniona, albo ta, do której należy to mocą statutu spółki:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 2002-11-26, I PKN 477/01

Teza:
1. Za pracodawcę będącego osobą prawną, np. za spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, czynności z zakresu prawa pracy może dokonywać zarząd jako jej organ statutowy. Czynności tych może też dokonywać osoba zarządzająca spółką, jak również inna osoba wyznaczona do tego w statucie spółki (np. prezes jej zarządu), a ponadto osoba, której wyznaczenie wynika z udzielonego jej pełnomocnictwa (art. 96 i art. 98 KC). Uregulowanie w art. 3[1] § 1 KP sprawy reprezentacji spółki w sprawach z zakresu prawa pracy jest więc inne niż w sprawach z zakresu prawa cywilnego bądź prawa handlowego, a przy tym jest to unormowanie szczególne, co oznacza, że art. 3[1] § 1 KP ma w stosowaniu pierwszeństwo przed art. 203 KH
dotik825 / 188.33.14.* / 2012-06-13 15:32
Witam.
W piątek mam dostać wypowiedzenie. Czy jeśli data na nim będzie wcześniejsza, to liczy się od tej daty, czy od daty dostarczenia. Wiem, że powodem ma być likwidacja stanowiska pracy, choć wiem, że biuro nie zostaje zamknięte. Czy w takiej sytuacji mogę iść do sądu.
szklarek / 2012-06-13 21:34
Liczy się data otrzymania. Bieg wypowiedzenia dwutygodniowego zacznie się w najbliższą niedzielę, miesięcznego lub trzymiesięcznego- 1 lipca.

Jeśli umowa jest na czas nieokreślony, to rzeczywiście musi podany być powód i to prawdziwy. Podanie nieprawdziwego jest powodem odwołania od wypowiedzenia.
Choć trudno z drugiej strony w ciągu tygodnia stwierdzić, czy nie doszło do likwidacji.
Poza tym, jeśli biuro nie jest jednoosobowe, to powód wyglądać może na prawdziwy.

Uprawnienia- art.44 KP i dalsze:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
a.k / 46.113.97.* / 2012-06-12 16:08
witam.
po przepracowaniu 20 lat chciałam zmienić pracę.możliwość nowej pracy byłaby od 01 lipca.czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia?
szklarek / 2012-06-12 17:34
Nie, nie może Pani.
Może Pani złożyć ofertę porozumienia stron o rozwiązaniu umowy w Pani pasującym terminie, której pracodawca nie musi przyjąć.
Można też złożyć normalne wypowiedzenie, a następnie ofertę porozumienia dotyczącą jedynie skrócenia tego wypowiedzenia, bez zmiany trybu rozwiązania umowy.

Czyli w trybie art.36, par. 3 KP. Na co też pracodawca nie musi się zgodzić.

Najnowsze wpisy