Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
ewe. / 31.61.246.* / 2012-06-09 18:09
witam! mam pytanie. Bylam na rocznej umowie stalej z 2 tyg. wypowiedzeniem. Po skonczeniu umowy (minal rok) pracodawca zaproponowal mi umowe cywilno-prawna (chyba umowe zlecenie nie jestem pewna), podpisalam ja, bo jego przedstawienei sprawy wygladalo zachecajaco. Niestety juz po tygodniu okazalo sie ze duzo musze pracowac za marne pieniadze i chcialabym wypowiedziec ta umowe. Okazalo sie ze w niej bylo zawarte wypowiedzenie "miesieczne", myslalam ze chodzi o miesiac, a doczytalam potem w internecie ze musialabym pracowac do konca przyszlego miesiaca! moj szef jest raczej dziwny i nieugodowy i watpie w porozumienie stron! dodam jeszcze ze miejsce wykonywania pracy jest oddalone o prawie 500km od miejsca mojego zameldowania i chcialabym wrocic do domu. Gdzies przeczytalam ze umowe mozna rozwiazac w zwiazku z przeprowadzka, ale czy to musi byc zmiana miejsca zameldowania? czy tak jak w moim przypadku- tylko zamieszkania? czy jest jakis sposob na "zmuszenie" szefa do porozumienia lub zmiany terminu wypowiedzenia? jeszcze pytanie o PUP. Mialam umowe na rok i 2 dni (mam swiadectwo pracy) a teraz zaczelam te umowe zlecenie i chce wypowiedziec. Czy od razu mam zglosic sie do PUP, czy bedzie mi przyslugiwal nadal zasilek? jak udowodnic ile pracowalam na umowe zlecenie czy to sie liczy do pracy? czy tylko pokazuje sie swiadectwo pracy ze stalego zatrudnienia? byla to moja pierwsza praca i niezbyt orientuje sie w tym wszystkim... bardzo prosze o szybka odpowiedz, pozdrawiam!
wiwan / 2012-06-12 18:57
Od końca. Warunkiem zasiłku dla bezrobotnych jest odprowadzanie składek na Fundusz Pracy przez płatnika za okres min. 365 dni (łącznie) w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją.
Co ważne od podstawy nie niższej niż płaca minimalna.
Składka ta jest odprowadzana wtedy gdy są odprowadzane składki społeczne.

Jeśli więc Pani wynagrodzenie brutto z etatu i zlecenia w 2012 roku nie było niższe niż 1500 zł, a w 2011 r. niż 1386 zł- warunek ten Pani spełni, jeszcze długo, nawet teraz nie pracując.

Dopóki trwa umowa zlecenia- nie może się Pani zarejestrować. Przy rejestracji oprócz świadectwa pracy potrzebna będzie umowa zlecenia i zaświadczenie o wynagrodzeniu z niej w rozbiciu na miesiące. Mogą być kopie rachunków, jakie teoretycznie Pani zleceniodawcy wystawiała. Poza tym zaświadczenie (może być na jednym druku wraz z zarobkami) o odprowadzaniu ww składki na FP.

Czas umowy dodatkowo wynika z tekstu umowy, ww rachunków, raportów RMUA. Ostatecznie można wydobyć z ZUS zaświadczenie o odprowadzonych z tyt. zlecenia składkach.

Co do rozwiązania zlecenia.

Niestety zapis o okresie wypowiedzenia jest wiążący. Gdyby go nie było- można by stosować możliwość z art.746 KC, czyli o każdym czasie.
Pozostaje Pani spróbować rozwiązać tę umowę za porozumieniem stron- we wcześniejszym terminie.

Tu nieco:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;mozna;rozwiazac;umowe;zlecenie;i;umowe;o;dzielo,153,0,955033.html

I przede wszystkim:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-xxi-zlecenie
druid25706 / 109.243.96.* / 2012-06-07 21:52
Witam,
mam umowę na czas nieokreślony pełny etat i pracuje w firmie od 7 lat. Obecnie jestem na zwolnieniu ale z końcem zwolnienia planuje dać wypowiedzenie umowy o pracę.
1. Czy mogę doręczyć wypowiedzenie przed upływem zwolnienia czy muszę to zrobić w pierwszym dniu po zwolnieniu?
2. Przy 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia przysługuje mi wykorzystanie urlopu albo jakiś ekwiwalent?
3. Jeśli już nie chce pracować w firmie przez ten okres 3 miesięcy wypowiedzenia bo pracodawca może próbować złapać mnie na dyscyplinarkę to co mogę zrobić żeby ten okres przeczekać, skrócić, jakie mam możliwości i prawa?
4. Czy w dniu w którym przyniosę wypowiedzenie pracodawca może zastosować wobec mnie jakieś sankcje?
5.
wiwan / 2012-06-12 18:22
1. może Pan złożyć wypowiedzenie w czasie zwolnienia, nie trzeba czekać do powrotu do pracy.
2. w związku z rozwiązaniem umowy pracodawca musi się rozliczyć z urlopu zaległego i bieżącego (proporcjonalnego do okresu zatrudnienia w tym roku) do rozwiązania tej umowy. To, czy uczyni to w naturze, czy ekwiwalentem należy do jego decyzji. Dotyczy to również dat. Nie jest w czasie wypowiedzenia związany wnioskiem urlopowym, chyba że wniosek taki został zaakceptowany PRZED wypowiedzeniem, albo urlop już wpisany w plan urlopów i swym wymiarem nie przekracza ww urlopu należnego.
Przysługuje normalnie prawo do trybu na żądanie.
3.okres wypowiedzenia to normalny czas pracy, nie bardzo da się go legalnie przeczekać. Można skrócić okres wypowiedzenia w trybie art.36, par. 6 KP albo zamiast wypowiedzenia złożyć ofertę porozumienia stron w sprawie ustania stosunku pracy w dowolnym terminie. Obie opcje nie obligują jednak pracodawcy do zgody, zależy to od jego woli.
4.Jakie sankcje? Złożenie wypowiedzenia jest normalną czynnością prawną i prawem pracownika. To nie feudalizm.
alicccja / 77.46.26.* / 2012-05-29 22:10
Witam! Jestem nauczycielem kontaktowym zatrudnionym na czas nieokreslony na 3/4 etatu. W zwiazku z likwidacją ddziałów oraz zmiany siatki godzin w przyszłym roku szkolnym nie przewidziano dla mnie zatrudnienia, ale...Dyrektor do dnia dzisiejszego (29 maj) nie poinformował mnie o tym w żaden sposób (mimo iż plan zatrudnienia na przyszły rok zna od kwietnia).
A ja od dnia 29 maja do 31 maja 2012 jestem na zwolnieniu lekarskim (choroba dziecka). Domyslajac sie sytuacji, że dyrektor planowal wreczyc mi wypowiedzenie w najblizszych dniach(powinien zrobic to do 31 maja) podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej poinformowala go, ze zwolnienie nie jest fortelem przeciwko mojemu wypowiedzeniu umowy o prace i że mogę podpisac je dzisiaj, albo w czerwcu z data majowa . Dyrektor kategorycznie odmowil. Powiedział, że nie będzie łamał prawa i że w czerwcu podpiszemy rozwiazanie umowy za porozumiem stron. Pytanie tylko czy powinnam sie na to zgodzic. Takie rozwiazanie umowy pozbawia mnie ewentualnego zasiłku dla bezrobotnych i chyba odprawy, prawda? Nie rozumiem postawy dyrektora, ktory z informacja o wypowiedzeniu czeka do ostatniego dnia maja (wczesniej moje pytania o zatrudnienie zbywal) a w wypadku gdy koniecznoscia bylo wziecie przez mnie zwolnienia obarcza mnie wina i zmusza niejako do podpisana rozwiazania umowy za porozumieniem stron.Czy mam prawo nie zgodzic sie na podpisanie takiej umowy? Czy jesli ja podpiszę , nie bedzie ona tak "korzystna" jak potencjalne wypowiedzenie podpisane do 31 maja?
Bardzo prosze i odpowiedz i z gory dziekuje
szklarek / 2012-05-29 23:38
Jeśli Pani placówka nie jest placówką 'nieferyjną' to rzeczywiście wypowiedzenie musi być złożone do 31 maja ( art.20 ust.4 KN ), a jako nauczyciel kontraktowy korzysta Pani z ochrony przed wypowiedzeniem z art.41 KP w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

1. prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest też w przypadku porozumienia stron, tyle że powstaje dopiero po 90 dniach od zarejestrowania w PUP i o tyle też dni okres jego pobierania jest krótszy.

2. ALE porozumienie stron w tych okolicznościach ma skutki prawne takie jak wypowiedzenie określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tyle, że MUSI to wynikać ze świadectwa pracy- wtedy jest i prawo do odprawy i prawo do zasiłku dla bezrobotnych na zasadach ogólnych- czyli już od 8 dnia od rejestracji w PUP.
Czyli należy zadbać, by znalazło się stwierdzenie podstawy prawnej ww ustawy.

Podstawa- art. 75 ust. 1, pkt. 2 i ust.2 Ustawy o promocji zatrudnienia.

art. 20 ust.2 KN

Wysokość odprawy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html


Różnica więc między wypowiedzeniem a porozumieniem sprowadzi się do tego, że nie będzie Pani mogła skorzystać z opcji przeniesienia w stan nieczynny z art. 20, ust. 5c KN
alicccja / 77.46.26.* / 2012-05-30 07:32
Bardzo dziekuje za odpowiedz :)
kynek_kno / 2012-05-27 13:08
Witam w piatek po pracy 25.05 (w ktorej pracuje od 10.2011) przyjechal do mnie do domu pracodawca aby wreczyc mi rozwiazanie umowy, ja odmowilem, dokumentujac iz juz jestem po pracy, w odpowiedzi uslyszalem ze w poniedzialek 28.05 dostane wiec dyscyplinarne. Jestem wiec na zwolnieniu lekarskim od 25.05. Mam pytanie wiec od kiedy uzyskuje waznosc zwolnienie dyscyplinarne jezezli dostane je wczasie zwolnienia. jakie mam mozliwe opcje dzialania? gdyz wpelni nie zgadzam sie z jakakolwiek zasadnoscia tego zwolnienia dyscyplinarnego.
wiwan / 2012-05-28 20:26
1. Odmowa przyjęcia wypowiedzenia NIE jest żadną podstawą zwolnienia dyscyplinarnego. Zwłaszcza, że przyjęcie takiego w ogóle KP nie wymaga. Wypowiedzenie ma być dostarczone skutecznie- tak, by strona z nim się zapoznała.
_ art. 61 KC, art. 300 KP.
2. Zakaz wypowiadania z art.41 obejmuje nieobecności w pracy usprawiedliwione- urlopy, zwolnienia. Godziny PO dniówce, dni wolne nie są takimi okresami. Sytuacja jest identyczna, gdyby po przyjściu do domu zastał awizo i poszedł odebrać list z wypowiedzeniem na poczcie, w sobotę o 17.00.
3. Moim zdaniem wypowiedzenie jest skuteczne i w niedzielę (jeśli to wielokrotność tygodnia ) rozpoczęło swój bieg. Lub rozpocznie swój bieg 1 czerwca- jeśli jest 1lub 3 miesięczne.
4. Na marginesie- zwolnienie lekarskie nie chroni przed dyscyplinarką. O ile jest ona uzasadniona oczywiście. Natomiast "lewe" zwolnienie, na którym Pan jest obecnie jest podstawą dyscyplinarki, pracodawca może tę "lewość" próbować wykazać. Za pomocą ZUS chociażby.
DAla764 / 46.170.207.* / 2012-05-24 13:13
Witam
Złożyłam 14.05. u pracodawcy podanie że chcę rozwiązać umowę za porozumieniem stron z proponowaną data 31.05. Minął tydzień i pracodawca nie miał czasu ze mną porozmawiać. Napisałam 22.05 kolejne pismo ze na odpowiedź oczekuję do 28.05. Nadal nic się nie dzieje. Jeśli do tego dnia nie uzyskam odpowiedzi to planuję 29.05 złożyć wypowiedzenie (pracuję 2,5 roku czyli 1 miesiąc wypowiedzenia). Nie rozumiem zachowania pracodawcy, ale domyślam się ze nic już nie mogę zrobić żeby skończyć pracę 31.05. Proszę o podpowiedź
wiwan / 2012-05-24 20:00
Wszystko wskazuje na to, że nie ma on na ofertę ochoty się zgodzić i żadnej odwagi by to wyartykułować.
Rzeczywiście teraz musi Pani poczekać i najwcześniej 29 złożyć wypowiedzenie, bo do 28 włącznie jest Pani związana swoją ofertą i musi czekać na jej przyjęcie, odrzucenie lub brak reakcji tożsamy z jej nieprzyjęciem.

Przyjęcie oferty musi być pisemne.

Inna rzecz, że pracodawca powinien do pierwszej oferty ustosunkować się niezwłocznie.-art. 66 KC- więc jeśli dostał ją osobiście i nie prosił o termin na zastanowienie- już wtedy mogła to Pani potraktować jako nieprzyjęcie oferty i złożyć wypowiedzenie.

Ale w tej sytuacji nie przyspieszyłoby to rozwiązania umowy- i tak okres wypowiedzenia przypadłby na 30 czerwca.
Magenta36 / 89.161.43.* / 2012-05-22 18:53
Dzień dobry. Pisałam już wcześniej w związku ze złożonym przeze mnie wypowiedzeniem umowy o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia(pracuję 16 lat, prosiłam o rozwiazanie umowy z dniem 30 kwietnia). Niestety pracodawca nie wyraził zgody - ustnie - uzyskałam tez informację, ze muszę przepracować pełne 3 miesiace, czyli do końca czerwca. W związku z tym ustaliłam z przyszłym pracodawcą, że zacznę pracę w lipcu. W dniu dzisiejszym nagle przekazano mi telefonicznie, że rozwiązują ze mną umowę z końcem maja i ze mam to przyjąć do wiadomości. Jestem zrozpaczona ponieważ, nowa pracę mam zacząć od lipca i nie ma mozliwości przesuniecia tego terminu na czerwiec, a poza tym stracę ciągłość pracy i wynagrodzenie za czerwiec, a mam dziecko na utrzymaniu. Bardzo proszę o informację czy moga mnie tak po prostu zwolnić i czy mogę nie wyrazic na to zgody i odejść z końcem czerwca. Dodam tylko, ze jestem w pracy zwiazana odpowiedzialnośią materialną i finansowa za powierzone mienie. Czy to coś zmienia. Bardzo proszę o odpowiedź. Wszystkie propozycje otzrymywałam zawsze ustnie, nie mam nic na papierze.
szklarek / 2012-05-22 19:34
Oj, to trzeba było pod tamtym wątkiem się podpiąć.Byłoby nam łatwiej :-)

1. odpowiedzialność materialna pracownika ma takie znaczenie w kwestii wypowiedzenia, że okres ten może być dłuższy niż zwykłej umowy na czas określony, O ILE zawrze się w umowie o pracę taki zapis- wynika to z art.36, par. 5 KP.
Tu nie ma to znaczenia, bo z Pani stażem i tak okres jest maksymalny- 3 miesiące.

2.skoro pracodawca nie przyjął Pani oferty porozumienia stron/ skrócenia okresu wypowiedzenia - do końca kwietnia- to tak jak powiedział- umowa rozwiązuje się z końcem czerwca.
3. absolutnie NIE może on teraz jednostronnie skrócić okresu wypowiedzenia- wymaga to Pani zgody- w trybie art. 36, par.6 KP.
4. normalnie przychodzi Pani do pracy, a jeśli od początku do czerwca nie dopuści on Pani do pracy musi na piśmie dać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Uargumetowane silnie, bo normalnie również zwolnienie takie wymaga zgody pracownika:

"Wyjątkowo dopuszczalne jest zwolnienie pracownika jednostronną decyzją pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, bez jego zgody, gdy wymaga tego uzasadniony i istotny interes pracodawcy, a celem tego zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika. Takie zwolnienie jest w ocenie Sądu Najwyższego możliwe ze względu na dobro pracodawcy i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika oraz przy uznaniu tego za oczywisty wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną (wyrok z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP z 2004 r. nr 18, poz. 313).
Za wynagrodzeniem jednak niższym- postojowym z art.81 KP.

Jak widać z powyższego też nie bardzo w Pani przypadku nie do zastosowania.

Reasumując- teraz tylko dyscyplinarnie mógłby on rozwiązać umowę, gdyby dała Pani powody. Zakończenie stosunku pracy z końcem maja będzie nielegalne, zaskarżalne w PIP, sądzie pracy.
Majka6034 / 79.191.62.* / 2012-05-19 08:02
Witam mam mały problem podejrzewam ze dostane wypowiedzenie z zakładu pracy a tam pracuje juz dwa lata, umowe mam na czas określony.Czy moge iść w takiej sytuacji na zwolnienie?i jaki czas zakład pracy będzie mi je wypłacał????? BARDZO PROSZĘ O PORADĘ.....
szklarek / 2012-05-21 11:25
Nie. Na zwolnienie lekarskie, bo rozumiem że o takie chodzi idzie się, gdy są podstawy medyczne i lekarz orzeknie czasową niezdolność do pracy.

Wypowiedzenie umowy na cz. określony możliwe jest wtedy, gdy była w niej zawarta klauzula o takiej możliwości.

Ewentualne zwolnienie chroni przed wręczeniem wypowiedzenia. Gdy zwolnienie nastąpi już po jego otrzymaniu- nie przedłuża nijak umowy. Gdy skończy się później niż ostatni dzień umowy- po prostu ZUS przejmuje wypłatę chorobowego- jako zasiłku już.
gazik1985 / 217.98.6.* / 2012-05-15 17:40
witam pracuje w firmie dwa lata na pełny etat na czas nieokreślony w której są trzy osoby zatrudnione, i dzisiaj pracodawca podszedł do nas wszystkich i powiedział ze musi ciąć koszty i żeby nas utrzymać to mamy się zwolnic zarejestrować w pup i dalej pracować u niego a dodam że na umowie najniższa krajowa a do ręki mamy trochę groszy więcej. lub jeżeli nie chcemy się sami zwolnić to oferuje nam 1/4 etatu a dodam ze pracuje się czasem nawet po 12 godzin. i co najlepiej zrobić w takiej sprawie?
kitabe / 164.127.146.* / 2012-05-14 10:53
witam mam pytanko może ktoś wie jak napisać wypowiedzenie z winy pracodawcy . Pracodawca ze zwłoką i na raty wypłaca wynagrodzenie zaniża stawki za nadgodziny płaci 7zł/h których zresztą nie wykazuje .dodam że obecnie jestem na chorobowym od 26.01.2012-do teraz pracodawca nie wypłacił mi także za chorobowe za okres od 26.01.2012-27.02.2012.jest to moja trzecia umowa 01.01.2012-czerwca 2013.
szklarek / 2012-05-14 12:05
Sytuacja ta wyczerpuje nawet możliwość rozwiązania umowy BEZ wypowiedzenia,
podstawa, a więc naruszanie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych musi jasno z niego wynikać i być uargumentowane- czyli tak jak tu z konkretnymi np. datami,okresami.

tryb- art.55, par.1'1 KP

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55

wzór;


http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/rozwiazanie;umowy;o;prace;przez;pracownika;bez;wypowiedzenia,42,2461,dokument.html
kitabe / 2012-05-14 14:01
dzięki za podpowiedzi.. mam jeszcze jedno pytanko może ktoś wie czy będąc na chorobowym mogę wysłać wypowiedzenie i dalej być na chorobowym czy nie
szklarek / 2012-05-14 19:13
Pracownik w przeciwieństwie do pracodawcy nie ma tu żadnego ograniczenia- może zarówno wypowiedzieć jak i rozwiązać bez wypowiedzenia umowę podczas swej nieobecności (usprawiedliwionej) w pracy. Byle oczywiście oświadczenie dotarło do pracodawcy skutecznie.

Nie zmienia to dalszego trwania zwolnienia. Jeśli wykracza ono ( skończy się po )poza okres wypowiedzenia- wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.
kitabe / 2012-05-14 20:14
serdeczne dzięki za poradę pozdrawiam
kitabe / 2012-05-14 21:04
jeszcze jedno pytanko mam zaległy urlop z tam tego roku i obecny co z nim czy pracodawca ma jakiś czas na rozliczenie się ze mną po otrzymaniu ode mnie wypowiedzenia .ponadto pracodawca przetrzymuje moje orginalne świadectwa pracy z poprzednich zatrudnień wielokrotnie prosiłam o ich zwrot i nic jak grochem w ścianę z ekwiwalentem za urlop też będzie problem co z tym mogę zrobić wielokrotnie były na nią skargi i nic sobie z tego nie robi dodam że miał już kilka spraw w sądzie pracy
julcha / 2012-05-10 10:33
Witam,
czy ja jako pracownik jestem zobowiązana do podania przyczyny rozwiązania umowy o pracę (na czas nieokreślony)-tzn ja składam wypowiedzenie.
wiwan / 2012-05-10 11:15
Nie. Prawo Pracy tego od pracownika nie wymaga przy wypowiedzeniu.
Wymaga tego jedynie przy "dyscyplinarce" dla pracodawcy- czyli rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55
Sebek376 / 178.182.78.* / 2012-04-25 23:32
Pisząć wypowiedzenie wpisuję faktyczny dzień złożenia wypowiedzenia czy do daty dodaję okres okres wypowiedzenia.
szklarek / 2012-04-25 23:51
Datę złożenia. A w treści okres/długość wypowiedzenia. Data rozwiązania umowy wynika z KP, więc niekonieczne jest jej podawanie.
Renata Talik / 83.5.15.* / 2012-04-24 17:54
Podjęłam pracę na czas określony 15 maja 2009 r. Teraz zamierzam złozć wypowiedzenie. Czy to znaczy, ze jeśli złożę je do 14. maja br. to obowiązuje mnie 1 miesięczny okres wypowiedzenia. Kiedy on upłynie.
szklarek / 2012-04-24 20:52
Umowa jest na czas określony, więc nie ma tu gradacji okresów wypowiedzenia w zależności od stażu zakładowego.

1. wypowiedzenie jest więc w ogóle możliwe, jeśli zapis o nim znajduje się w Pani umowie o pracę.
2. jeśli go nie ma- umowę może Pani rozwiązać tylko za porozumieniem stron (pomijam "dyscyplinarkę" dla pracodawcy z art. 55 KP).
3. jeśli zapis jest bez podania długości wypowiedzenia- to jest ono 2tygodniowe. Jeśli podano długość- to co do zasady ona obowiązuje, zmiana długości np. na ww kodeksowe 2 tygodnie wymagałaby sądownego wykazania, że w momencie podpisywania umowy okres ten był mniej korzystny niż 2 tygodnie.
Zającowski / 178.23.109.* / 2012-04-23 20:10
Wypowiedzenie umowy o pracę kończy mi się 31lipca a 27września powinienem dostać jubileuszuwkę , czy należy mi się jeżeli nie całość to może jakiś procent.
szklarek / 2012-04-23 20:55
To zależy od kilku kwestii- powodu rozwiązania umowy, zapisów zakładowego regulaminu wynagradzania albo układu zbiorowego albo tego, czy należy Pan do grupy zawodowej pracowników objętych regulacjami szczególnymi w tym zakresie- np. urzędnicy publiczni.

Bo nie ma jednej regulacji w tym zakresie, bo 'jubileuszówka' zasadniczo jest fakultatywnym świadczeniem.

Na ogół więc jest tak, że tylko w przypadku gdy rozwiązanie umowy następuje na skutek przejścia na rentę lub emeryturę na mniej niż 12 miesięcy do uzyskania prawa do nagrody, to wypłaca się ją wcześniej, w dniu rozwiązania umowy. W innych okolicznościach- nagroda przepada.
misiek241 / 178.23.109.* / 2012-04-22 19:48
Czy po takim wypowiedzeniu o pracę dostane odprawę i czy od razu należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, dodam iż pracuje na czas nie określony prawie 20 lat:

Porozumienie w sprawie
rozwiązania umowy o pracę.

Zawarte pomiędzy:............................................................................
zwanej dalej"pracownikiem"
Pracodawca oraz pracownikiem zwani są dalej z osobna "stroną" oraz łącznie "stronami"

Zauważywszy, że Pracodawca wystąpił do Pracownika z prośbą o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron w związku z likwidacją stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy.

Zauważywszy, że Pracownik pozytywnie rozpatrzył powyższą prośbę Pracodawcy wyrażając chęć oraz zamiar rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron;
W świetle powyższego Strony postanowiły zawrzeć porozumienie w sprawie rozwiązania łączącej ich umowy o prace (zwaną dalej"Porozumieniem" o następującej treści:
Na mocy ninieszego Porozumienia, na podstawie art.30paragrafyu 1pkt1 kodeksu pracy zw. z art.10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika (dz.u. z 2003r. nr90;poz.844 z późn.zm.), Strony rozwiązują z dniem ...........za porozumieniem łąćzącą ich umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony( zwanej dalej także"umową o pracę") w związku z likwidacją stanowiska pracy Pracownika z przyczyn ekonomicznych dotyczących pracodawcy.
1. Strony zgodnie postanawiają, że w okresie od dnia zawarcia niniejszego porozumienia do daty rozwiązania umowy o pracę określonej w paragrafie 1 powyżej, pracownik wykorzysta przysługujący mu urlop wypoczynkowy- w wymiarze 10 dni- w terminie od dnia.................do dnia.............
2. Stosownie do treści ust.1 powyżej, dzień........jest ostatnim dniem świadczenia przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, a od dnia ................... do dnia .............Pracownik przybywał będzie na urlopie wypoczynkowym.

Niniejsze Porozumienie zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.

W imieniu pracodawcy: w imieniu pracownika:
............................. .....................................................

Sposób rozwiązania umowy o pracę podany w porozumieniu uprawnia(po spełnieniu warunków art. 71 ustawy o promocji. ..)do nabycia prawa do zasiłku po upływie 7 do zarejestrowania.

Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuje.
szklarek / 2012-04-23 11:14
Tak- należy się odprawa. Prawo do zasiłku też, ale przywołany zapis ustawy z 13 marca 2003r. musi znaleźć się w świadectwie pracy jako okoliczność rozwiązania stosunku pracy, bo w PUP przedstawia się świadectwo, a nie umowę porozumienia.

"od razu" oznacza od 8 dnia od rejestracji w PUP. Oczywiście o ile spełnia Pan warunki do uzyskania statusu bezrobotnego, a wynagrodzenie było przynajmniej minimalne w ciągu 365 dni w trakcie 18 miesięcy przed rejestracją.
mirek303 / 88.199.40.* / 2012-04-22 07:28
Witam.
Mam pytanie chcę zwolnić się z pracy z dnia na dzień jestem zatrudniony na czas nieokreślony i nie zależy mi na świadectwie pracy. Dostałem możliwość wyjazdu do pracy za granicą. Obecny pracodawca na samym początku odprowadzał składki na ubezpieczenie od całości a obecnie od połowy(nawet mi o tym nie powiedział).
szklarek / 2012-04-23 11:22
Z dni na dzień to albo:
-1 porozumienie stron, ale pracodawca nie musi się zgodzić, albo
-2- 'dyscyplinarka' dla pracodawcy z art.55 KP z powodu tych składek,bo to naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Tyle, że trzeba mieć pewność tego faktu i okoliczność umyślności pracodawcy w tym zakresie.

Niezależnie od 1 lub 2 w Pana przyszłym interesie jest nadanie dalszego biegu (PIP,ZUS) sprawie ubezpieczeń- w czystym Pana przyszłym interesie na wypadek świadczenia ZUS.

Najnowsze wpisy