Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
yolaY / 78.8.140.* / 2012-04-21 08:47
Mialam umowe na czas nieokreslony . 9. 04.2012 otrzymalam 3 miesieczne wypowiedzenie ( likwidacja stanowiska pracy ). Tak wiec pracuje do lipca 2012. Ile urlopu przysługuje mi do konca mojej pracy ( czyli do 31 lipca ?
szklarek / 2012-04-23 11:18
Urlop proporcjonalny z art.155'1 KP czyli w wymiarze 7/12. Od podstawy 26 dni daje to 16 dni, a od 20 dni- 12 dni.
Przy niepełnym wymiarze etatu- proporcjonalnie mniej, ale z zaokrągleniem w górę do pełnych dni.
Przy udzielaniu urlopu jeden dzień=8 godzin.
julcha / 2012-04-19 13:50
Witam!
mam dwa pytanie:1) pracodawca zatrudnił mnie na umowę o pracę od stycznia br. jednak wcześniej byłam zatrudniona przez tego samego pracodawcę na umowy zlecenia (czasowe) przez cały ubiegły rok - następnie przeszłam na tzw etat. czy te umowy zlecenia obligują mnie do 2 tygodniowego czy miesięcznego wypowiedzenia?
2)jesli mam podpisaną odp. materialną za powierzone mienie to czy pracodawca może nakazać mi przedłużenie z np 2 tyg do m-ca?
szklarek / 2012-04-19 15:14
Wcześniejsze umowy zlecenia są BEZ wpływu na obowiązujące Panią okresy wypowiedzenia. Nie liczą się po prostu.

Okresy te są zdefiniowane w art. 33 do 36'1 KP. Nie napisała Pani jaki to rodzaj umowy.

Odpowiedzialność materialna pracownika pozwala na zawarcie w umowie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony niż ten z art. 36, par.1 KP.

Więc pracodawca sam niczego nie może nakazać- obowiązuje okres kodeksowy lub wydłużony wg. podpisanej umowy, ale też w ramach KP- art. 36, par.5.
Jeśli nie ma takiego zapisu w umowie- stosuje Pani normalny okres.


Tu KP w tym zakresie:
http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
julchaster / 77.254.182.* / 2012-04-19 19:34
dziękuję za szybką odpowiedź:]

co do umów: w tej chwili mam umowę o pracę na 3/4 etatu na czas nieokreślony. W tej umowie nie ma nic na temat wydłużenia okresu wypowiedzenia z powodu odp. mat.
szklarek / 2012-04-19 23:28
No więc wszystko jasne. Podlega Pani, a raczej Pani umowa okresom wypowiedzenia z art. 36, par.1 KP.,a staż od którego one zależą liczy się od stycznia b.r.

Zwracam uwagę na zasadę, że okres wypowiedzenia też się do ww stażu zalicza, co sprowadza się do tego, że mimo iż w momencie wypowiadania umowy staż wskazuje na krótsze wypowiedzenie, należy stosować dłuższe, jeśli w trakcie tego krótszego, staż osiągnąłby długość powodującą dłuższe wypowiedzenie.

Czyli np. Pani zatrudnienie trwa od 1.01.2012 r. Składa Pani wypowiedzenie w przedostatnim tygodniu czerwca. np. 20 w środę. W związku z tym, że jego bieg zacznie się 24 i dwutygodniowe zakończyłoby się 7 lipca- czyli po 6 miesiącach zatrudnienia- musi Pani zastosować już okres 1 miesięczny, czyli rozwiązanie nastąpi 31 lipca.
julchaster / 77.254.182.* / 2012-04-20 17:50
Dziękuję!
kamus / 178.23.109.* / 2012-04-18 20:22
Witam!
Mam problem otóż pracuje w zakładzie blisko 18lat . Zaproponowano mi zwolnienie z pracy za porozumieniem stron z przyczyn ekonomicznych, likwidacja etatu, stanowiska pracy. Czy należą mi się świadczenia . Oraz czy po zakończeniu wypowiedzenia należy mi się od razu zasiłek dla bezrobotnych. Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuje.
szklarek / 2012-04-18 21:03
Świadczenia ? Rozumiem, że chodzi Panu o odprawę pracowniczą. To, że nie będzie to wypowiedzenie, ale porozumienie stron- jest bez wpływu na prawo do odprawy, o ile podany wyżej powód będzie jedynym i zostanie "umieszczony" w świadectwie pracy.
Podobnie z zasiłkiem dla bezrobotnych- w takich okolicznościach nie zostanie on opóźniony/skrócony o 90 dni jak w przypadku innych porozumień stron.

Tu więcej na ten temat:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
ja820 / 77.101.254.* / 2012-04-12 22:29
mam takie pytanie jestem zatrudniony w Polsce ale obecnie przebywam w Wielkiej Brytanii na urlopie wypoczynkowym i nie mam zamiaru wracać do polski co mam zrobić żeby rozwiązać umowę z pracocą
szklarek / 2012-04-12 23:06
To, że teraz nie ma Pan zamiaru wracać, nie oznacza, że się to nie zmieni.
lepiej więc nie mieć w świadectwie pracy dyscyplinarnego zwolnienia z powodu porzucenia pracy.

Pozostaje Panu złożenie pracodawcy via telefon lub mail oferty rozwiązania umowy za porozumieniem stron- czyli w dowolnym terminie, nawet natychmiastowym, ale w tej sytuacji nie późniejszym niż ostatni dzień urlopu.
Pracodawca absolutnie nie musi się jednak na to zgodzić
magenta36 / 212.33.91.* / 2012-04-12 13:28
Witam, jestem zatrudniona na czas nieokreślony od kilkunastu lat u tego samego pracodawcy. Zdecydowałam się na zmianę pracy i złożyłam wypowiedzenie 30 marca, z prośba o rozwiązanie umowy z końcem kwietnia. Czy pracodawca ma jakiś ustawowy termin, by udzielić mi odpowiedzi czy zgadza się na skrócenie okresu wypowiedzenia i czy mogę otrzymać taką odpowiedź na piśmie?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
magenta36 / 212.33.91.* / 2012-04-13 13:02
Witam ponownie, nigdy wcześniej nie zmieniałam pracy, więc mam zerowe doświadczenie. Złożyłam pismo, w którym napisałam, że proszę o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu ... z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia, z dniem 30 kwietnia. Zatytułowałam je: wypowiedzenie umowy o pracę. Tyle ze szczegółów. Wstępnie pracodawca nie wyraził zgody na ten termin, ale nie określił też jak długo będę musiała pracować. Czy mogę oczekiwać jakiś konkretów, czy też mam czekać aż miną ustawowe 3 miesiące? Bardzo proszę o wyjaśnienie.
szklarek / 2012-04-13 20:48
W tej sytuacji należy przyjąć, że złożyła Pani wypowiedzenie, którego bieg zakończy się kodeksowo- czyli na koniec czerwca 2012. I tak się proszę życiowo na to nastawić.

Jeśli na tym wcześniejszym zakończeniu pracy nadal będzie pani zależeć- za jakiś czas złożyć pismo pt. "oferta porozumienia stron w sprawie skrócenia okresu biegnącego wypowiedzenia złożonego w dniu... w trybie art. 36, par. 6 KP do X. Odpowiedzi na ofertę oczekuję do dnia Y.

X- podać liczbę miesięcy, lub tygodni- będą liczyć się od dnia 1 kwietnia albo konkretną datę np. 15 maja.
Y- np. 3 dni robocze po dacie złożenia ofert. Wtedy już będzie Pani miała pewność do kiedy czekać, a jeśli termin minie, to że pracodawca się nie zgadza.


Podstawa:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36
magenta36 / 89.161.43.* / 2012-04-15 11:35
Bardzo dziękuję za wszystkie wyjaśnienia, teraz przynajmniej wiem jak wygląda sytuacja i na pewno skorzystam z propozycji złożenia oferty:) Pozdrawiam serdecznie.
szklarek / 2012-04-12 17:40
Złożyła Pani wypowiedzenie umowy o pracę, czy ofertę rozwiązania umowy za porozumieniem stron ?
To różnica, bo inne są konsekwencje prawne reakcji/braku reakcji pracodawcy.

I tak- jeśli było to wypowiedzenie- to pracodawca termin 30 kwietnia może potraktować jako błąd daty w wypowiedzeniu i nawet bez żadnej reakcji rozwiązać umowę w terminie kodeksowym tj. na koniec czerwca.
Skrócenie okresu wypowiedzenia ma charakter porozumienia stron. Jeśli wskazała Pani w piśmie termin do którego czeka na odpowiedź- to taki jest termin wyrażenia zgody. Brak wyrażenia/reakcji oznacza brak zgody.


Przy braku podanego terminu ma zastosowanie art.66 par.2 Kodeksu Cywilnego- czyli termin niezwłoczny- czyli w praktyce już w trakcie przyjmowania pisma lub w tym samym dniu.

Jeśli natomiast była to oferta rozwiązania za porozumieniem stron w dniu 30 kwietnia- jak wyżej- jeśli oznaczyła Pani termin- to pracodawca przyjmuje ofertę do tego dnia, jeśli brak terminu- niezwłocznie. Brak zgody/przyjęcia oznacza odrzucenie porozumienia stron. Ale wtedy nie oznacza to z automatu, że oferta ta została zastąpiona wypowiedzeniem. Musi to być napisane w ofercie. Bez tego zapisu stan prawny jest taki jakby żadnego pisma Pani nie złożyła.
Izunia209 / 31.178.126.* / 2012-04-10 23:14
Witam,
mam umowę na czas określony i pracuje od ok 1,5 roku, czy w tym przypadku mam 2tygodniowy okres wypowiedzenia jeśli w umowie nie jest zawarta taka informacja? Jeśli pracodawca robi problemy z tym aby podpisać wypowiedzenie to jakie ja mogę mieć potwierdzenie, ze takowe wypowiedzenie zostało przedstawione pracodawcy?
Muszę to złożyć jeszcze w tym tygodniu dlatego bardzo proszę o pomoc.
dziękuję
szklarek / 2012-04-10 23:34
Jeśli w podpisanej umowie nie wspomina się o możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem, to NIE ma takiej możliwości. Czyli nie ma okresu wypowiedzenia. I pracodawca w majestacie prawa i faktów wypowiedzenia nie przyjmuje, bo jest ono nieprawne.

Może Pani tę umowę rozwiązać albo za porozumieniem stron. tj. złożyć taką ofertę pracodawcy, a on NIE musi jej zaakceptować ALBO dopracować do dnia oznaczonego w umowie jako ostatni dzień jej obowiązywania.
Izunia209 / 31.178.126.* / 2012-04-10 23:39
No właśnie dziś mój pracodawca powiedział, ze ja mam miesięczny okres wypowiedzenia i ze on mi przygotuje za porozumieniem stron takie pismo. Nie wiem teraz co mam robić bo 7 maja zaczynam prace już u innego pracodawcy............(?)
Proszę o jakąś podpowiedz i dziękuję bardzo
szklarek / 2012-04-10 23:49
Napisała Pani, że w umowie w ogóle NIE ma klauzuli o możliwości wypowiedzenia umowy. To sprawia, że tej umowy na czas określony nie można wypowiedzieć z ŻADNYM terminem, więc żaden termin, w tym miesięczny Pani NIE obowiązuje.

Jesteście skazani więc w tej sytuacji na porozumienie stron. Jeśli propozycja pracodawcy Pani w niczym nie koliduje z nowym zatrudnieniem- można się zgodzić- proszę pamiętać, że jeśli obecna umowa kończy się po 7 maja, to i tak obecny pracodawca idzie Pani na rękę, bo zobowiązała się Pani do pracy u niego do końca umowy.
Izunia209 / 31.178.126.* / 2012-04-10 23:53
ok już wszystko rozumiem i dziękuję za pomoc
agusiaaaa / 87.205.101.* / 2012-04-10 13:26
Witam. Dnia24.03 dostałam wypowiedzenie do 14.04.2012. Dnia 25 przyniosłam L4 do 14.04.2012. Pracodawca powiedział mi że jeżeli nie przyjdę 14.04.2012 po świadectwo pracy to nie zapłaci mi za chorobowe. co mam zrobić?
szklarek / 2012-04-10 15:21
Na razie nic, bo żaden termin nie minął. Wypłata wynagrodzenia chorobowego jest niezależną kwestią i nie ma Pani obowiązku pojawiać się osobiście po świadectwo pracy. Choćby dlatego, że może Pani zwolnienie ulec przedłużeniu na kolejne tygodnie. A w razie niemożności odebrania świadectwa osobistego może to uczynić pełnomocnik, a przy braku ustanowienia takiego- pracodawca ma termin 7 dni na wysłanie go pocztą.
Nella1982 / 83.4.56.* / 2012-04-06 12:29
A jeśli chcę złożyć wypowiedzenie(dwutygodniowe) teraz 10.04 to mogłabym przez te dwa tygodnie być na zwolnieniu lekarskim???Czy w takim przypadku data wypowiedzenia kończy się 23.04 bo nie chcę popełnić błędu.
szklarek / 2012-04-06 19:54
Złożone w dniach 10 do 14 kwietnia skutkuje rozwiązaniem umowy w dniu 28 kwietnia.

Zwolnienie lekarskie nie ma nic do rzeczy- zasady są takie jak w czasie pracy- musi być wskazanie lekarskie. Jeśli jest dłuższe niż okres wypowiedzenia- to nie zmienia to daty rozwiązania umowy, ale chorobowe jest nadal wypłacane już jako zasiłek chorobowy przez ZUS.
Nella1982 / 83.5.72.* / 2012-04-08 10:06
Dziękuję,a proszę mi jeszcze podpowiedzeić,czy jeżeli bym złożyła wypowiedzenie w dniu 06.04.2012 to wtedy kończyło by się ono 20 .04 ?
szklarek / 2012-04-09 19:30
Nie. Złożone w tym i następnym dniu skutkowałoby rozwiązaniem umowy w dniu 21 kwietnia. Znów w sobotę- wynika to z art.30, par. 2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30
nella1982 / 83.4.55.* / 2012-04-10 22:49
ma już ostatnie pytanie:ponieważ już złożyłam to wypowiedzenie ale z dniem 20.04 czy poniosę konsekwencje lub może szef odrzucić to wypowiedzenie??Ja przepraszam ,że tak męczę....
szklarek / 2012-04-10 23:07
Nie i nie.
Tzn. żadnych konsekwencji i żadnego odrzucenia. Szef ewentualnie powinien skontaktować się z Panią w celu "poprawienia" tego oczywistego błędu w dacie tj. podmiany pisma na prawidłowe lub formalne sprostowanie błędu jako aneksu do niego.
Ale i bez tego terminy ustawowe (KP)mają tu pierwszeństwo i to one decydują. Umowa rozwiąże się 21 kwietnia bo wynika to z dnia złożenia wypowiedzenia.

Inaczej byłoby gdyby było to porozumienie stron-czyli możliwość dowolnej daty- wtedy umowa rozwiązałby się 20 kwietnia zgodnie z treścią wypowiedzenia.
Nella1982 / 83.4.56.* / 2012-04-11 09:44
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie i już nie przeszkadzam! ;-)
marbi / 2012-04-02 17:21
Jeżeli rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumiem stron art. 30 par.1 pkt. 1 to pracownik może się domagać sprostowanie świadectwa i dopisania w nim przyczyny rozwiazania umowy o pracę?
Pracownik chce, aby dopisać:
" porozumienie stron z przyczyn niedotyczących pracownika- zmniejszenie zatrudnienia- art.30par.1 pkt1 k.p.." - powołuje się przy tym na art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Chciałam jednak zaznaczyć, że o żadnej likwidacji stanowiska nie ma mowy, stanowisko nie zostało zlikwidowane, szukamy obecnie innego pracownika na to miejsce. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę były niezadowalające wyniki pracy tej osoby, ale ona najwyraźniej nie chce tego przyjąć do wiadomości. Głównie zależy jej na tym, aby pomimo podpisania porozumienia otrzymać zasiłek bez okresu 90 dniowej karencji.
szklarek / 2012-04-02 18:21
Absolutnie nie fałszujemy rzeczywistości. Nie wpisuje się okoliczności rozwiązania stosunku pracy, które nie miały miejsca.
Należy w tej sytuacji w kodeksowym czasie 7 dni odmówić tego sprostowania, skoro obecne świadectwo jest zgodne wymogami formalnymi i rzeczywistością.
Pójście "na rękę" byłoby poświadczeniem nieprawdy, co więcej 'osoba' mogłaby jeszcze próbować dochodzić odprawy pracowniczej od Was, jeśli jesteście "dużym" pracodawcą...
W piśmie odmawiającym najlepiej to napisać wprost- jakie były przyczyny. Do pozwu wtedy raczej nie dojdzie...
marbi / 2012-04-02 16:21
Czy pracownik może wysłać prośbę o sprostowanie świadectwa pracy mailem?
szklarek / 2012-04-02 16:43
Może, KP nie wskazuje formy wymaganej. Ale w jego interesie jest, by jednak forma prośby/wezwania miała formę, która umożliwia potwierdzenie faktu i daty jej złożenia, bo w razie odmowy przez pracodawcę, albo przekroczenia terminu pojawia się prawo pracownika do pozwu sądowego o sprostowanie i odszkodowania za opóźnione wystawienie świadectwa prawidłowego. I wtedy podstawowym dowodem jest potwierdzenie odbioru tego wezwania.

Przy mailu pracodawca może się bronić np. brakiem profilu zaufanego czy e-podpisu pracownika.

Podstawa- art.97 i 99 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czwarty-obowiazki-pracodawcy-i-pracownika/rozdzial-i-obowiazki-pracodawcy
IWETT / 2012-04-02 10:38
Witam, mam pytanie byłam na 3 m-m wypowiedzeniu do 31.03.2012r.,między czasie byłam na L4 na dzieci i siebie do 03.04.2012r.,czy mi przysługuje urlop i opieka 2dni płatna na dziecko za ten rok 2012 i jeszcze jedno pytanie moje wynagrodzenie to 1600+premia w jakiej kwocie dostanę tą odprawę z premią,brutto czy netto
szklarek / 2012-04-02 12:55
1. za rok 2012 należy się Pani ekwiwalent za niewykorzystaną część urlop proporcjonalnego w wymiarze 3/12 czyli za 5 lub 7 dni w zależności od stażu.
2. jeśli z tej opieki nad dzieckiem Pani nie korzystała, to prawo do niej przepadło.
3. odprawa ta jest nieoskładkowana, ale podlega zaliczce PIT, którą potrąca płatnik-pracodawca.

W kwestii premii- to zależy od jej rodzaju, zasady są takie jak dla ekwiwalentu urlopowego.
marbi / 109.231.3.* / 2012-03-23 11:15
Rozwiązujemy z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron w dniu 28.03.2012, Pracownik od 01.03-27.03.2012 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Po urlopie zostaje jeszcze 1 dzień, kiedy powinien być w pracy. W czasie trwania urlopu pracownikowi skończyła się ważność badań lekarskich (8.03). Nie ma ważnych
badań lekarskich, więc do pracy nie mogę go dopuścić.
Chodzi mi o ten ostatni dzień jego pracy. Zaproponowałam, aby
pracownik podpisał mi wniosek o urlop na ten 1 dzień, ale narazie nie podpisał i nie wiem czy podpisze. Nie wiem o co chodzi, może zmienił zdanie jeśli chodzo o to porozumienie i coś kombinuje.
Proszę o radę - co mam zrobić z tym ostatnim dniem - wysłać go 28.03. rano na badania lekarskie, a co jak ich nie skończy w ciągu
tego 1 dnia? Poza tym co wpisać w liście obecności? A może
powinien zrobić te badania przed przyjściem do pracy- ale czy
mogę mu nakazać zrobić je w czasie urlopu? A może mogę sama wpisać jakiś urlop np. 1 dzień na poszukiwanie pracy (ale to porozumienie, a nie wypowiedzenie).
Będę wdzięczna za pomoc jak postąpić w tej sytuacji.
mamuśka / 37.31.26.* / 2012-03-23 07:45
Witam, 19.03.12 wróciłam do pracy z urlopu wychowawczego i od razu dostałam wypowiedzenie, które kończy się 7.04.12. dostałam tez pismo o zmianie stanowiska pracy wszystko podpisałam z tym, że 19.03.12 byłam z dzieckiem u lekarza bo dostało wysokiej gorączki w przedszkolu i otrzymałam zwolnienie lekarskie do 26.03.12 w poniedziałek mam się zgłosić na kontrol czy jest juz dziecko zdrowe jesli nie lekarka powiedziała, że dostane nastepne zwolnienie do czasu wyzdrowienia dziecka. I mam takie pytanko jak wygląda sprawa wynagrodzenia za L4 ?
gunia13 / 2012-03-20 23:38
witam, jestem obecnie na urlopie wychowawczym który kończy mi się za rok, ale pracodawca poinformował mnie że już chce rozwiązać ze mną umowe. W firmie pracuję ponad 3 lata, a umowe mam na okres 10 lat, chcę się dowiedzieć jaki przysługuje mi okres wypowiedzenia. z góry dziękuję za odpowiedz.
szklarek / 2012-03-21 10:22
1. okres taki, jaki zawarto w umowie, ale nie krótszy niż 2 tygodnie. Jeśli nie ma okresu- to kodeksowo jest to wypowiedzenie 2-tygodniowe, O ILE w ogóle klauzula o możliwości wypowiedzenia jest w umowie zawarta. Innymi słowy- brak klauzuli- brak możliwości wypowiedzenia.

2. W okresie u. wychowawczego korzysta Pani z ochrony przed wypowiedzeniem z art. 186'1 KP. Czyli pracodawca nie może w tym czasie umowy wypowiedzieć. Nie dotyczy to likwidacji zakładu/pracodawcy. Musi więc poczekać na Pani powrót do pracy i dopiero wtedy złożyć wypowiedzenie.

3. Niezależnie od pkt.1 i pkt. 2 możecie rozwiązać stosunek pracy w każdym momencie na mocy porozumienia stron, co oczywiście wymaga pani zgody.
`mysz / 194.1.146.* / 2012-03-20 10:16
Witam,
Mam pytanie. Chciałbym złożyć wypowiedzenie - mam umowę na czas określony a w umowie 2 tygodnie wypowiedzenia. Nie znam się na procedurach wypowiedzenia... Czy takie wypowiedzenie mogę złożyć kiedy chcę czy w danym czasie-okreslonego dnia? Czy to 2 tygodnie kalendarzowe liczone od dnia złożenia wypowiedzenia? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
wiwan / 2012-03-20 10:56
Można złożyć dowolnie, chyba , że zależy Pani na konkretnym terminie rozwiązania umowy o pracę.
Wypowiedzenie bowiem 2 tygodniowe rozpoczyna swój bieg w najbliższą niedzielę po złożeniu, a kończy w sobotę 2 tygodnie później.

Złożone więc dziś, jutro aż do soboty 24 marca spowoduje rozwiązanie umowy w sobotę 7 kwietnia, złożone później, ale przed 1 kwietnia- skuteczne będzie na 14 kwietnia. Itd.

Podstawa- art.30, par.2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30

Najnowsze wpisy