Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
pastor102 / 2012-03-17 11:05
Witam
Jestem zatrudniony na czas określony od 1 kwietnia 2010r do 30 czerwca 2012. Wczoraj w czasie pracy wezwała mnie księgowa i wręczyła pismo z 2 tygodniowym wypowiedzeniem bez podania z jakiego powodu, które podpisałem.została zabrana mi przepustka wejścia na zakład i zostałem wyprowadzony za bramę przez kierownika.Z 3 innymi pracownikami.(nie naruszyłem prawa kodeksu pracy ani nie zostałem o nic oskarżony).Niewiem co z moim urlopem co mam z ubiegłego roku.Na zakład pracy w poniedziałek nie weidę bo niemam przepustki,czyli nie stawię się do pracy. po 3dniach nieobecności grozi dyscyplinarne zwolnienie.W wypowiedzeniu mam napisane że w ciągu 7 dni mogę odwołać się do sądu pracy.czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem KP,i co powinienem dalej zrobić i na co się powoływać w Sądzie Pracy.Z góry dziękuję za odpowiedz
szklarek / 2012-03-19 10:49
1. należy sprawdzić swoją umowę o pracę, czy przewiduje ona w ogóle możliwość wypowiedzenia. Jeśli tak- 2tygodniowe jest prawidłowe i jego bieg zakończy się 31 marca.
2. wraz z wypowiedzeniem powinien Pan otrzymać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, jako "podkładkę" swej nieobecności w pracy.

3. Z urlopu zaległego jak i bieżącego ( w wymiarze 3/12 ) w tej sytuacji pracodawca musi rozliczyć się ekwiwalentem, a za te dwa tygodnie bez świadczenia pracy wypłacić "postojowe"- 60% wynagrodzenia.
No chyba, że wraz z wypowiedzeniem udzielono Panu urlopu wypoczynkowego.
Kamu80 / 82.145.209.* / 2012-03-12 11:42
Witam mam 52lata. Firma w której dotychczas pracuje (prawie 20lat) rozsypuje się, pracodawca zwalnia coraz to nowych pracowników. I doszło do mnie zaproponował mi przejście do innej firmy z tym że owa przyjmuje tylko emerytów więc utrzymanie normalnego pracownika myślę że by mu się nie oplacało. Czy gdybym tam przeszła to nowy pracodawca mógł by mnie zwolnić np. po miesiącu? Była mowa też o wypowiedzenie umowy z przyczyn ekonomicznych z 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Jednakże nie wiem czy w czasie wypowiedzenie może mnie zwolnić dyscyplinarnie z byle powodu aby nie płacić odprawy. Oraz czy może mnie oddelegować do innego miasta do pracy i odmówienie może być przyczyną zwolnienia? Dodam że w umowie o pracę nie mam nic o delegacjach. A i mam nie wykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy w czasie wypowiedzenia muszę go wykorzystać? Proszę o pomoc!
szklarek / 2012-03-12 12:19
Obecny pracodawca NIE może Pani proponować przejścia do innej firmy. Jego nieoficjalny z nią układ z punktu widzenia prawa pracy nie ma znaczenia. Pracodawca zawrzeć z Panią porozumienie stron dotyczące zmiany miejsca pracy, a gdy się nie dogada wręczyć wypowiedzenie zmieniające kierujące do innego miejsca pracy, gdy to drugie miejsce jest inną filią, ośrodkiem zamiejscowym, drugim zakładem produkcyjnym TEGO samego pracodawcy.

Więc przy takiej propozycji nie ma Pani żadnej gwarancji, że tam Panią przyjmą.

Dyscyplinarka w czasie biegnącego wypoiwedzenia jest możliwa, ale wcale nie jest to sytuacja możliwa z byle powodu.

W czasie wypoiwedzenia to pracodawca decyduje, czy udziela i kiedy urlopu, czy wypłaca ekwiwalent.
wladi7 / 2012-02-29 22:04
Pisząc 12.10.11r. otrzymałwm jasną odp. za co dziękuję!
Mam jeszcze jedni pytanie: otrzymałem wypowiedzenie dotychczsowych warunków umowy o pracę z przyczyn zmian organizacyjnych firmy. Jednocześnie zaproponowano mi inną miejscowośc zatrudnienia i wyższe o 100 zł wynagrodzenie. Tych warunków nie przyjąłem. Czy należy mi się odprawa mimo mojej odmowy? Wystąpiłem z pismem o wypłatę odprawy, na co otrzymałem odp.cyt."informuję, że nie przysługuje Panu odprawa w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na mocy art.42KP. Uzasadnienie: otrzymał Pan w wypowiedzeniu zmieniającym propozycję pracy na innej bocznicy, zgodną z posiadanymi kwalifikacjami. Propozycji tej Pan nie przyjął, co było powodem rozwiązania umowy o pracę z dn..."
Czy jest to zasadna odp? Jeśli nie, to proszę o wskazówki co dalej mam uczynic? Sąd Pracy?- na co się powoływac?
szklarek / 2012-03-05 11:07
Nieprzyjęcie warunków umowy zmieniającej NIE pozbawia prawa do odprawy, jeśli zachowane są inne warunki odprawy- tj. wielkość pracodawcy i przyczyny po jego stronie. Nieprzyjęcie warunków nie powoduje "zmiany strony" tych przyczyn.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Syrgiusz / 78.9.146.* / 2012-02-28 18:48
Witam, dostalem prace na czas probny na 3 miesiace - umowa sie skonczyla i dostalem nowa umowe na czas nieokreslony. Na drugiej umowie minely 4 miesiace i chce wypowiedziec umowe. Jaki mam okres wypowiedzenia? Bierze sie pod uwage tylko ostatnia umowe? dziekuje za pomoc
szklarek / 2012-03-05 10:55
Bierze się pod uwagę łączny staż zakładowy, zatem wypoiwedzenie już jednomiesięczne:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-36
jager54 / 79.189.220.* / 2012-02-28 03:09
poprawiam do 24.02.2012
jager54 / 79.189.220.* / 2012-02-28 03:07
pracuje w zakladzie 1rok przez ostatnie 180 dni bylem na zasilku do 24.012012 dnia 27 .02 wstawilem sie do pracy pracodawca powiedzial ze da mi skierowanie do medycyne pracy jednak przez caly dzien nie dal natomiast o godzinie 17 wezwal mnie do zakladu pod pretekstem dania skierowania a wręczyl mi wypowiedzenie na okoliczność likwidacji stanowiska pracy z 1 mcznym wypowiedzeniem i wyslal na urlop od dnia 27.07 czy to jest wporządku
aqaq / 178.217.216.* / 2012-02-28 00:40
Witam,

jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. z powodu likwidacji pracodawcy w styczniu otzrymałam wypowiedzenie które mnie obowiązuje od lutego do konca kwietnia. W międzyczasie udało mi się dostać inna pracę i złożyłam wypwoiedzenie za porozumieniem stron z dn 29.02. niestety przez 2 tyg nie otrzymalam odpowiedzi od pracodawcy czy zgodzi się na takie porozumienie. moje pytanie czy musi on do dnia 29.02 odpwoiedzieć na moje wypwoiedzenie? czy może je olać i wogóle nie ustosunkowac się do niego? dodam iż obecnie od kilku miesięcy przebywam na wychowawczym w związkuz czym i tak fizycznie mnie tam nie ma i napewno nie ma powodu dla którego miałby mnie tam trzymać do końca wypwoiedzenia które mi sam wręczył. byłaby to jedynie czysta złośliwość.i jeszcze jedno pytanie czy takie wypwoiedzenie zlożone za porozumieniem stron może podpisać dyrektor zakładu czy tylko może je podpisać likwidator firmy?
mikag2 / 2012-02-20 21:52
Witam
W dniu 01.09.2011 zawarłam umowę o pracę na dwa lata. Chcę wypowiedzieć umowę na początku marca, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Czy muszę złożyć wypowiedzenie w piątek 2.03.2012 czy mogę to zrobić w poniedziałek? A co jeśli pracodawca nie podpisze mi wypowiedzenia? Bardzo proszę o odpowiedź. Ostatnie pytanie czy muszę osobiście odebrać świadectwo pracy czy może być wysłane np listem poleconym.
małpka / 89.174.36.* / 2012-02-19 12:26
Witam.proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. kilka dni temu dowiedziałam się że kilka lat temu (bylam wtedy w ciąży na l-4 a póżniej na urlopie macierzyńskim i wychowawczym) zostały mi zmienione warunki umowy z pełnego etatu na pół etat przy zachowaniu tych samych składek zus. nastąpiło to bez mojej wiedzy i podpisu na aneksie do umowy która była zawarta na czas nieokreślony. nie wiem jakich okresów to dotyczy ponieważ dostałam tylko aneks wracający mi umowę na pełen etat. nie chcę tam już pracowac ,nie wiem co robić,a jest szansa na to że będę mieć nową pracę już w tym tygodniu. nadmieniam jeszcze i pracowałam tam od 2004 r. mam dwie umowy na czas określony,przy czym nie dostałam do nich świadectw pracy,a tą ostatnią umowę mam od 2007 r na czas nieokreślony. z góry dziękuje za porady.
Wiki121 / 89.77.81.* / 2012-02-17 17:07
Witam,
Dnia 08.02.2011r złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę zawartej w dniu 01.12.2011 do r.2014.Kiedy przypada ostatni dzień wypowiedzenia tej umowy, a więc ostatni dzień współpracy z pracodawcą
kacha8003 / 31.61.128.* / 2012-02-14 15:29
Witam
Obecnie od dnia 14,05,2011 r jestem na urlopie wychowawczym bezpłatnym( zostałam zmuszona do tego urlopu po powrocie z macierzyńskiego, albo cię zwalniamy albo idziesz na urlop wychowawczy), obecnie chciałabym otworzyć działalność gospodarczą, więc muszę napisać wypowiedzenie z pracy, proszę o pomoc w tej kwestii ( na umowie ma 2-y okres wypowiedzenia)
szklarek / 2012-02-14 18:37
Nie ma powodu, by wypowiadać umowę o pracę w celu założenia DG. Może to Pani uczynić, o ile DG nie spowoduje, że nie będzie Pani zajmować się dzieckiem- a co było celem u. wychowawczego.
Pomijam kwestię ewentualnego zakazu konkurencji w Pani umowie o pracę...
Natomiast ma Pani obowiązek informacyjny wobec pracodawcy związany z ZUS- od dnia rozpoczęcia DG będzie pani opłacać ubezpieczenia, musi być Pani wyrejestrowana poprzez pracodawcę z ubezpieczeń fundowanych z budżetu.
kacha8003 / 31.62.155.* / 2012-02-18 12:57
witam, chcę wypowiedzieć umowę ponieważ staram się o dofinansowanie... w umowie nie mam nic o zakazie konkurencji. wczoraj dowiedziałam się ze zostałam wyrejestrowana z dniem 8.02.2012r a do dnia dzisiejszego nie otrzymałam świadectwa pracy, czyli ani ja ani moje dzieci nie mają w tym momencie ważnego ubezpieczenia! w jakim okresie pracodawca powinien dostarczyć mi świadectwo? i czy jest możliwość abym teraz miała jakiekolwiek ubez.? a co dzieje się jak pracodawca nie dostarczy świadectwa, ja nie mogę się zarejestrować w urzędzie pracy a ja albo dziecko zachoruje- kto ponosi koszty np. leczenia szpitalnego?
pozdrawiam i dziękuję za wcześniejszą odpowiedz.
IWETT / 79.175.244.* / 2012-02-14 13:08
Witam
Zostałam zatrudniona 18.10.1999 na czas nie określony,między czasie awansowałam 01.03.2001 tez na czas nieokreślony wtedy wynagrodzenie było1333,00+premia222,00(wszystko brutto)2005r zaszłam w ciążę,w 2006 urodziłam dziecko wykorzystałam macierzyński i 2 lata płatnego urlopu wychowawczego,miedzy wychowawczym zaszłam znów w ciąże i urodziłam pod koniec kończącego się urlopu wychowawczego 2008 r,wykorzystałam macierzyński,wychowawczy 3 lata i pragnęłam wrócić do pracy powrót miałam obliczony na 09.12.2011,ale musiałam wykorzystać 3 dni urlopu i kazali mi przyjść do pracy 14.12.2011,po 3 godzinach pracy zostałam wezwana do dyrektora dostałam wypowiedzenie 3 m-c z przyczyn niedotyczących pracownika wypowiedzenie kończy mi się 31.03.2012.04.01.2012 Zaczęło mi dziecko chorować wiec byłam na L4, wynagrodzenie jakie dostał to 905 zł wiem 80%,ale jak zadzwoniłam do pracy jaki jest mój zarobek to masakra to mi powiedziała 1500 brutto ,Chciałam się dowiedzieć czy moje dochody stanęły w miejscu,czy mogę dalej chorować bo wracając do pracy muszę kupić bilet miesięczny w kwocie 130 zł wiec za 850 zł dojeżdżać4 godz.dziennie zaznaczam że sama wychowuje dzieci, i jak jest liczone L4w styczniu 1 dzień byłam w pracy 27 dni chorowałam i ile będzie wynosić moja odprawa.
Dziękuje
szklarek / 2012-02-15 13:49
Wystarczyło "podbić" pytanie do góry. Bo spory tu ruch....
Od tyłu.
1. Prawo do odprawy zależy w tej sytuacji od wielkości pracodawcy. Jeśli w dniu 14 grudnia zatrudniał on łącznie min. 20 osób - należy się.
Wtedy wyniesie ona dla Pani trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia, bo staż zakładowy przekracza 8 lat.
2. Może mieć Pani zwolnienie lekarskie dowolnie długo, aż do wyczerpania okresu zasiłkowego. Od 34 dnia niezdolności w 2012 r. będzie to już zasiłek, a nie wynagrodzenie chorobowe. Gdy zwolnienie przekroczy ostatni dzień zatrudnienia- dokumentacja zostanie przekazana do ZUS, a każde ewentualne kolejne zwolnienie kontynuujące już do ZUS będzie Pani dostarczać.
3. Jeśli w zwolnieniach nastąpi przerwa, prawo do zasiłku z ZUS po 31 marca będzie tylko wtedy, gdy jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").
4. Powinna Pani mieć wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego adekwatne do porównywalnego stanowiska, a jeśli takiego stanowiska nie ma, to Pani dawne wynagrodzenie powinno być "zwaloryzwoane" o średnią podwyżkę, jaką w tym czasie dano w zakładzie, dziale.
maria57 / 89.171.203.* / 2012-02-14 12:32
Witam!Mam 57 lat pracuję w małej firmie/8 osób/czy pracodawca może mnie zwolnić z tytułu likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych,
produkcyjnych.Chciałam starać się o świadczenia przedemerytalne,ostatni dużo choruję i często przebywam na zwolnieniu chorobowym.Pracodawca nie przejawia chęci dalszej współpracy z moją osobą i jawnie daje mi do zrozumienia że muszę sama znależć wyjście z tej sytuacji.Ale czy jest takowe ,proszę o pomoc.
wiwan / 2012-02-14 19:00
Na pewno takowym nie jest to, by sama się Pani zwolniła, bo warunkiem świadczenia przedemerytalnego jest właśnie utrata pracy z przyczyn pracodawcy. Więc lepiej, żeby to on Panią zwolnił, lub żebyście zawarli porozumienie stron, ale również z przyczyn pracodawcy.
Oczywiście to trochę gra vabank, bo gdy wykorzysta Pani cały okres zasiłkowy (182 dni) może zwolnić Panią w trybie art. 53 KP.
maria57 / 89.171.203.* / 2012-02-16 12:17
Dziękuję za odpowiedz,ale nie wnosi ona nic nowego,prosze pamiętać że jestem w okresie ochronnym.Czy pracodawca może w moim wypadku zastosować Dz.U.Nr.90poz.844.Mam umowę do sierpnia bieżącego roku i pracodawca stanie na głowie żeby się mnie pozbyć :jak mówi kłopotu .Jeżeli mogę prosić jeszcze o jakąś podpowiedz to będę bardzo wdzięczna.Buszuję po internecie i już mi głowa nie pracuje od tych wszystkich art.prawnych .Dziękuję
wiwan / 2012-02-16 12:33
O tym, że umowa jest czasowa Pani nie napisała.
W związku z tym, że kończy się przed Pani 60 urodzinami NIE korzysta Pani u tego pracodawcy z ochrony przed wypoiwedzeniem z art. 39 KP.

Może więc otrzymać Pani wypowiedzenie, a w razie wykorzystania (ciągłego) okresu zasiłkowego- być zwolniona bez wypowiedzenia w trybie art.53 KP.

W związku z "wielkością" pracodawcy prawa do odprawy w związku z wypowiedzeniem na podstawie wskazanej ustawy Pani nie nabędzie.
Darkwomen666 / 78.30.85.* / 2012-02-14 10:21
Dziekuję za odpowiedź. Chciałam po prostu wiedzieć czy pomimo wypowiedzenia można jeszcze się jakoś ratować (nawet przez miesiąc zawsze to parę groszy). Rozumiem że po powrocie ze zwolnienia lekarskiego sprawa z pracodawcą jest zamknięta. Proszę jeszcze mi napisać ile mam dni na dostarczenia zwolnienia lekarskiego.
Dziękuję.
wiwan / 2012-02-14 18:53
Na dostarczenie- 7 dni od otrzymania, czyli najpóźniej 8 dnia. Chyba, że wypada wtedy dzień wolny od pracy- wtedy termin ostateczny to najbliższy dzień roboczy.

Sprawa z pracodawcą jest "zamknięta" już w dniu rozwiązania umowy- końca biegu wypoiwedzenia, mimo tego, że zwolnienie jest dłuższe.

Oczywiście ciągle mówimy o sekwencji najpierw wypowieedzenie, potem zwolnienie.
Bo oczywiście w czasie zwolnienia możliwość doręczenia mu wypowiedzenia jest bardzo kodeksowo ograniczona.
Darkwomen666 / 78.30.80.* / 2012-02-13 20:52
Witam,
Jestem zatrudniona w firmie od dnia 1.11.2111. Po 3 miesiącach podpisałam umowę o pracę do końca 2012 r. Dowiedziałam się, że można iść na zwolnienie lekarskie nawet gdy pracodawca wypowie mi umowę i ja te wypowiedzenie podpiszę (okres wypowiedzenia 2 tygodnie) Chciałabym się dowiedzieć czy to prawda i na jaki okres czasu mogę iść na zwolnienie.
Pozdrawiam
wiwan / 2012-02-13 21:06
To nie jest kwestia wypowiedzenia, ale ubezpieczeń społecznych. Okres wypowiedzenia jest normalnym okresem pracy. Jeśli w jego czasie przypadnie orzeczenie o niezdolności do pracy- pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Różnica jest taka, że jeśli zwolnienie kończy się PO rozwiązaniu umowy o pracę, to od pierwszego dnia po ustaniu stosunku pracy jest to już zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, na podstawie dokumentacji ( w tym zwolnienia ) przesłanej przez byłego już pracodawcę. Ewentualne kolejne zwolnienia- czyli kontynuujące to zwolnienie donosi się już do ZUS.
Okres zasiłkowy (tj. trwania łącznie tych niezdolności ) jest identyczny jak w czasie zatrudnienia- wynosi 182 dni, dla gruźlicy 270.

Najnowsze wpisy