Forum Forum dla firmKadry

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

Money.pl / 2009-02-06 22:24
Komentarze do wiadomości: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę .
Wyświetlaj:
marbi / 109.231.3.* / 2012-02-13 16:16
Witaj szkarek
Chciałam bardzo serdecznie podziękować za odpowiedzi (z ubiegłego tygodnia) i czas poświęcony mojej sprawie.
To bezcenna pomoc, jeszcze raz dziekuję ;-)
szklarek / 2012-02-13 18:49
Do usług, wedle skromnych możliwości :-)
kowmarek / 2012-02-13 10:26
Witam
Proszę o pomoc w takiej sprawia.
Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę z miesięcznym terminem wypowiedzenia, lecz nie podał adresu Sądu Pracy do którego mugłbym złożyć odwołanie.
Na dodatek po kilku dniach każe mi iść na urlop który mam zaległy ale w wypowiedzeniu nic nie ujął żebym wykorzystał zaległy urlop.
I jeszcze jedno w wypowiedzeniu podał powód taki Reorganizacja Miejsca Pracy, ja na umowie miałem wykonywanie pracy na woj. Wielkopolskim a musiałem tez obsługiwać woj. Wielkopolskie, Lubuskie i Dolnośląskie i teraz handlowiec jest z Dolnegosląska.
Dziekuje za pomoc
szklarek / 2012-02-13 12:07
W wypowiedzeniu ma być pouczenie o możliwości odwołania do sądu pracy, a nie jego adres. Po pierwsze dlatego, że wymogu takiego nie ma, po drugie bo właściwość terytorialna sądów jest znana i jawna. Po trzecie dlatego, że pracownik ma WYBÓR, czy będzie to sąd właściwy dla formalnej siedziby pracodawcy, czy dla konkretnego zakładu ( jeśli ma ich kilka )lub miejsca pracy określonego w umowie.
W okresie wypoiwedzenia to pracodawca decyduje o tym kiedy i ile z należnego urlopu udzieli w naturze, a z jakiej części rozliczy się w postaci ekwiwalentu ( art.167'1 kp). Info o tym nie umieszcza się w wypowiedzeniu.

Raczej wszystko jest OK.

Proszę przypilnować ewentualnego swego prawa do odprawy wg. tej informacji:


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
klaudius_717 / 2012-02-11 16:13
Witam bardzo serdecznie. W dniu 31.01.2012r. dostałam i podpisałam 2-tygodniowe wypowiedzenie umowy o prace na czas nieokreślony kora podjęłam 01.08.2011r. i pracowałam nieprzerwanie do dnia wypowiedzenia tj.31.01.2012r. Dowiedziałam się ze przysługuje mi miesięczne wypowiedzenie umowy o prace i dnia 02.02.2012r. napisałam pismo odwołujące. W odpowiedzi na nie dnia 06.02.2012r. zostało mi przyznane miesięczne wypowiedzenie którego jeszcze nie podpisałam a które według firmy upływa 29.02.2012r. Czy dobrze zostało ono obliczone?
szklarek / 2012-02-13 11:54
Tak, dobrze. Po prostu zrewidowano na właściwy czas długość wypoiwedzenia. Moment wręczenia się nie zmienił. Wręczone 31 stycznia kończy bieg 29 lutego.
tyka / 141.0.8.* / 2012-02-09 10:41
bardzo prosze o pomoc ...
mam umowe na czas okreslony,do konca maja 2012r. wiem ze obowiazuja mnie dwa tygodnie wypowiedzenia.chce je zlozyc z 1 marca.czy w tym momencie moge wykorzystac te 11 dni ktore mi w tym roku przypadaja czy tylko tem urlop ktory sie liczy do maja?? jestem swiadoma ze pracowadca moze mi urlopu nie dac.
a jezeli tylko moge wziasc te ok 3 dni to czy moge pokombinowac tak ze wezme normalnie caly urlop i w jego czasie zloze wypowiedzenie??
dziekuje z gory za pomoc
potrzebny adwokat / 91.94.128.* / 2012-02-12 13:09
BYlo o tym w RMF FM to jest fakt w Bydgoszczy szkoleniem aplikantow zajmuje sie wariat i psychopata taki adwokat zamiast w kryminale w nagrode ma miejsce w komisji na uczelni Slawomir Maciejewski na ulicy przed swoja kancelaria na Nowym Rynku 5 pobil do nieprzytomnosci klientke zaraz potem sprzedal dom a sam zamknal sie w szpitalu psychiatrycznym gdzie udawal niepoczytalnosc Jest wariatem psychopata i zboczencem zostal wykluczony z zespolu adwokackiego ale wariat sie wyleczyl obecnie prowadzi kancelarie na Zamoyskiego i moze dalej rozbijac nosy klientkom bo wariat moze juz zupelnie wsztstko ta kobieta musiala wyprowadzic sie z Bydgoszczy
szklarek / 2012-02-09 12:05
1. obowiązują 2 tygodnie, jeśli w umowie jest zapis o takiej możliwości.
2. złożone takie wypowiedzenie 1 marca będzie skuteczne na 17 marca.
3. urlop należny w tym roku ( rzeczywiście 11 dni, przy całym etacie i stażu > 10 lat ) może być wykorzystany w całości zwłaszcza jeśli był zapisany w palnie urlopów na początek roku. Ale tylko przed złożeniem wypowiedzenia.
4. wraz ze złożeniem wypowiedzenia urlop należny obniży się odpowiednio do trwania umowy w tym roku- czyli przy ww dacie do 7 dni.
5. w czasie wypowiedzenia to już pracodawca decyduje czy i kiedy udzieli urlopu, czy też rozliczy się ekwiwalentem.
6. pracownik może złożyć wypowiedzenie w czasie urlopu.

Złożenie wypowiedzenia na urlopie udzielonym w wymiarze wyższym, niż wyniknie to z rozwiązania umowy nie bardzo jest fair wobec pracodawcy, bo nie może on w tej sytuacji z u. odwołać. Czyli w tym konkretnym przypadku będzie on stratny wynagrodzenie za 4 dni.
marbi / 109.231.2.* / 2012-02-08 14:18
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Myślałam, że to mniej skomplikowane ;-)
Jeśli chodzi o to zwolnienie ze świadczenia pracy, jest ono dla mnie ważne ponieważ jest to praca związana ze świadczeniem usług finansowych, chodzi o dostęp do pieniędzy i kont bankowych klientów. Z tego względu chcę zapłacić pracownikowi za czas do końca trwania umowy, ale jednocześnie od momentu wypowiedzenia zablokować wszystkie posiadane przez niego dostępy. Chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy klientów. Nie wiem jak może zachowac się pracownik, który otrzyma wypowiedzenie. Nie wiem czy pozostając w firmie, nie będzie działał na jej szkodę. Jednocześnie nie ma u nas możliwości oddelegowania do innych zadań, to mała firma.
Z tego wynika, że pracodawca w sytuacji, gdy pracownik nie wyrazi zgody na zwolnienie ze świadczenia pracy nic nie może zrobić!
Proszę jeszcze o potwierdzenie czy dobrze zrozumiałam - jeśli od poczatku trwania wypowiedzenia od 01.03.2012 do 03.04.2012 wyślę pracownika na 24 dniowy urlop (zaległy+bieżący), to za jego zgodą dopiero od 04.04.2012 do końca trawania umowy tj. 31.05.2012 mogę go zwolnić ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.
szklarek / 2012-02-08 20:40
Tak. Urlop nie może się nakładać ze zwolnieniem ze świadczenia pracy.
A kolejność odwrotna tj. najpierw nieświadczenie, a potem urlop jest mniej sensowna.


Pracownik jeśli nie godzi się na nieświadczenie pracy- to na ogół nie godzi się z powodu finansowego- postojowe to 60% wynagrodzenia. Chyba, że pracodawca ma gest i coś dorzuca ponad ten kodeksowy pułap.

Rozumiem Pani obawy, ale raczej nie są podstawą tego jednostronnego zwolnienia ze świadczenia pracy.

A może cudem pracownik ma na oku inne zatrudnienie i zgodzi się po prostu na porozumienie stron- czyli rozwiązanie w dowolnym terminie np. z dnia na dzień- może prościej jest wypłacić ekwiwalent wtedy za 13 dni + 5 dni i nie kombinować ze zwolnieniem ze świadczenia pracy.

I tak bym proponował tj. najpierw oferta porozumienia stron, a w razie nieprzyjęcia- wypowiedzenie.
marbi / 109.231.3.* / 2012-02-07 16:10
Witam, prowadzę firmę zatrudniającą 5 osób. Chciałabym wypowiedzieć umowę jednemu z pracowników, zatrudnionemu w firmie ponad 4 lata na umowę na czas nieokreślony. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy mogę wypowiedzieć umowę 29 lutego 2012 - czy wówczas okres wypowiedzenia rozpocznie się 01.03.2012 r, a rozwiązanie umowy nastąpi z 31.05.2012r?
Pracownik ma do wykorzystania 13 dni zaległego urlopu z 2011r. oraz do końca 05/2012 będzie miał prawo do kolejnych 11 dni bieżącego urlopu - w sumie 24 dni. Chcę zwolnic pracownika, ze świadczenia pracy, ale chcę również, aby w tym czasie wykorzystał te 24 dni urlopu. Czy pracownik w czasie zwolnienia ze świadczenia pracy będzie mógł przebywać na urlopie wypoczynkowym od 01.03.2012 r do 03.04.2012 (24 dni urlopu) a ja nie będę musiała wypłacać ekwiwalentu za urlop?
szklarek / 2012-02-07 20:30
29 lutego będzie ostatnim dniem takiej możliwości, by rozstać się z pracownikiem z końcem maja. Może Pani złożyć wypoiwedzenie choćby jutro- też będzie skuteczne w tym samym terminie.
W czasie wypowiedzenia, a więc w okresie 1marca-31 maja to Pani decyduje kiedy udzieli urlopu wypoczynkowego i czy w ogóle- na podstawie art. 167'1 KP.Udzielenie całego należnego tj. zaległego + bieżącego czyni ekwiwalent bezprzedmiotowym.
Natomiast zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (za wynagrodzeniem oczywiście) co do zasady wymaga... jego zgody. Jednostronne zwolnienie-czyli niedopuszczenie łamie art. 22,par.1 KP Pracownik może nie chcieć siedzieć w domu i wrócić do pracy po udzielonym urlopie.

Orzecznictwo dopuszcza takie jednostronne zwolnienie np. w sytuacji, gdy doszło do sytuacji, która najprawdopodobniej zaskutkuje dyscyplinarką, np. kradzież, i na czas zebrania dowodów przed jej wręczeniem można pracownika zwolnić z obowiązku pracy.- ""w ocenie Sądu Najwyższego możliwe ze względu na dobro pracodawcy i z poszanowaniem słusznych interesów pracownika oraz przy uznaniu tego za oczywisty wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną (wyrok z 24 września 2003 r., I PK 324/02, OSNP z 2004 r. nr 18, poz. 313""

Zatem jednak w sprawie zwolnienia z obowiązku pracy po lub przed urlopem powinno być porozumienie z pracownikiem- jego zgoda. Oczywiście zwolnienie nie może pokrywać się z urlopem.

Kodeksowo należy się za ten czas wynagrodzenie "postojowe" z art.81 KP.

To się przyda:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zwolnienie;z;obowiazku;swiadczenia;pracy,188,0,585660.html
milbis / 95.160.129.* / 2012-02-06 13:08
Witam, mam pytanie czy jeśli jestem na wypowiedzreniu w starej firmie bez swiadczenia pracy (na urlopie), mogę podpisać umowę u nowego pracodawny i świadczyć na jego rzecz w tym czasie?
z góry dziekuję za odpowiedz
szklarek / 2012-02-06 13:16
Wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w czasie wypoiwedzenia to nie to samo, co zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.
Tak, czy inaczej przeszkód prawnych nie ma. Poza sytuacją, gdy wchodzi w grę istnienie klauzuli o zakazie konkurencji i konkurencyjności nowej firmy.
No i są sytuacje, owszem rzadkie, gdy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu (art.167 KP)wypoczynkowego- wtedy powstaje kwestia techniczna pogodzenia przez jakiś czas godzin pracy u obu pracodawców.


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracodawca;moze;odwolac;z;urlopu,76,0,895820.html
milbis / 95.160.129.* / 2012-02-06 13:22
W takim razie w czasie urlopu na wypowiedzeniu w starej firmie mogę swiadczyć już na rzecz innego pracodawcy na umowie o prace? nie ma ku temu przeszkód? z pewnością w obu firmach nie ma klauzuli o zakazie konkurencji

dziekuje
szklarek / 2012-02-06 13:32
Tak, może Pan. Jest tylko ta mało prawdopodobna kwestia techniczna odwołania z urlopu- wtedy się Pan/Pani nie rozdwoi...

Oczywiście drugi pracodawca musi mieć świadomość, bo inaczej nie wytłumaczy się mu braku świadectwa pracy od obecnego pracodawcy. Świadectwo będzie przecież dopiero w dniu rozwiązania umowy.
szklanka77 / 78.28.50.* / 2012-02-03 20:57
Witam!!!
W mojej umowie o pracę obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Złożyłam wypowiedzenie 24.01.2012r. Moje pytanie brzmi: kiedy mija termin wypowiedzenia? Czy dobrze liczę, że 11.02.2012r?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
_____ / 178.37.74.* / 2012-02-03 15:34
Witam.
Mam takie pytanie ?
Od lutego zamierzam zmienić zakład pracy. Dlatego moje pytanie brzmi. Czy składając pisemne wypowiedzenie pracodawcy, mogę zastrzec sobie, że umowa przestaje obowiązywać w dniu wypowiedzenia i nie obowiązuje mnie dwu tygodniowy okres wypowiedzenia. Zachowując urlop na wykorzystanie w innym zakładzie pracy. Nadmienię, że w obecnym zakładzie pracuje dwadzieścia pięć miesięcy, a umowa na czas określony wygasa w styczniu 2015r. Jeśli tak to jaki wzór wypowiedzenia zastosować, albo na jakie przepisy się powołać.
Z góry dziękuje za odpowiedz.
wiwan / 2012-02-03 21:05
1. Umowę tę może Pani w ogóle wypowiedzieć TYLKO wtedy, gdy zapis o takiej możliwości w umowie jest zapisany. Jeśli tak- to musi być zastosowany okres, jaki zapisano- standardowo dla takich umów jest to 2 tygodnie, ale są sytuacje, gdy zapisano okres dłuższy.
2. W przypadku braku klauzuli- musi Pani dopracować do 2015 roku, albo rozwiązać umowę za porozumieniem stron, czyli pracodawca musi wyrazić zgodę, zarówno na sam fakt jak i zaproponowany termin.
3. Urlopu nie można "zachować" do wykorzystania u kolejnego pracodawcy. Z urlopu bieżącego i zaległego rozlicza się Pani z pracodawcą. Jeśli jest to wypowiedzenie- to on decyduje kiedy i ile go udzieli, a ile wypłaci ekwiwalentu. Przy porozumieniu stron, możecie umówić się dowolnie co do formy rozliczenia z urlopu.
Johnatan / 83.7.211.* / 2012-02-03 11:46
Posiadam umowę o pracę na czas określony do 2015r. Z dniem 29 lutego chciałbym zakończyć pracę w aktualnej firmie. Wiem, że obejmuje mnie okres 2tygodni wypowiedzenia. Wypowiedzenie musiałbym złożyć 17 lutego, czy 15, a może tydzień wcześniej czyli 10?
szklarek / 2012-02-03 12:33
Nie ma możliwości by wypowiedzenie to skutkowało na 29 lutego.
Może albo na 25 lutego, albo na 3 marca- musi to być sobota.
By było skuteczne na ten pierwszy termin musi być złożone do 11 lutego włącznie, na ten drugi- w dniach 12 do 18 lutego.

By zakończyć 29 lutego potzrebne jest rozwiązanie za porozumieniem stron.

Podstawa: art.30, par.2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30
krzysztof m. / 89.73.133.* / 2012-02-02 23:32
Witam!
Mam ostatnio problem z kręgosłupem, który powoduje ból przy pracy gdzie jestem zatrudniony na czas nieokreślony od ponad 3 lat. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim jednak chciałbym wypowiedzieć umowę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pytanie brzmi: Czy mogę w tej sytuacji złożyć wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy zachowując prawo do wynagrodzenia (czy takie prawo przysługuje jedynie pracodawcy?), czy mogę zwrócić się do pracodawcy z prośbą o zastosowanie takiego rozwiązania umowy (jeśli ja nie mogę takiego zastosować i czy pracodawca może odnieść się do niego negatywnie mimo zaświadczeń lekarskich), czy najlepiej byłoby pozostać na L4 do końca okresu wypowiedzenia (co jednak jest mniej opłacalne)?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
grzegorz 123 / 2012-01-28 13:05
Pracowałem w firmie przez 6 lat na umowy na czas określony.Po wygaśnięciu ostatniej bylem zarejestrowany jako bezrobotny przez miesiąc czasu.Po tym okresie zostałem zatrudniony w tej samej firmie na tym samym stanowisku na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje jeżeli ostatnią umowę podpisałem 13 miesięcy temu?
Za odpowiedź z góry dziękuję.
szklarek / 2012-01-30 11:54
3 miesiące. Okres wypowiedzenia jest zależny od stażu zakładowego (art.36, par. 1 KP), do którego zalicza się wszystkie zatrudnienia u tego pracodawcy bez względu na przerwy między nimi- jest na to uchwała SNz dnia 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02)

Ps. Tak na marginesie- w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej przekroczył Pan zdaje się limit 24 miesięcy trwania umów na czas określony, co było niewłaściwe ze strony pracodawcy.
martunia21 / 2012-01-24 11:38
Witam
Pracuje w jednej firmie ponad 6 lat i wiem ze 31 stycznia dostane wypowiedzenie. Umowa jest na czas nieokreslony wiec przysługuje mi 3 miesieczny termin wypowiedzenia, firma zatrudnia ponad 40 osob czy w takim razie nalezy mi sie odprawa?

z gory dziekuje za odpowiedz
wiwan / 2012-01-24 12:36
Tak, jeśli przyczyna zwolnienia leży jedynie po stronie pracodawcy- likwidacja stanowisk itp., a nie ma kwestii tego, że jest on niezadowolony z Pani pracy.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
basienka0209 / 194.29.137.* / 2012-01-19 23:30
Witam,
Mam ogromna prośbe
Umowe na okres próbny miałam podpisaną w okresie 03.08.2011 - 31.10.2011, od 02.11.2011 mam przedłużoną na czas nieokreslony.
Jak mam wyliczyć okres wypowiedzenia?
Będę wdzięczna za pomoc.
szklarek / 2012-01-20 11:59
Zgodnie z art.36 KP, sumując czas umowy próbnej i obecnej.
Obecnie Pani staż zakładowy to 5 miesięcy i 20 dni. Zasadą jest, że do ww stażu wlicza się też okres samego wypowiedzenia, co skutkuje tym, że jeśli w jego trakcie staż osiąga wyższy próg z art.36- biegnące wypowiedzenie wydłuża się do właściwego dla tego wyższego stażu- innymi słowy trzeba z góry przewidzieć, czy nie zastosować dłuższego wypowiedzenia.
Innymi słowy- bierze się pod uwagę staż nie w momencie wypowiadania, ale rozwiązania umowy.
I tak jest właśnie w Pani sytuacji. Wypowiedzenie 2 tygodniowe złożone dziś lub jutro skutkowałoby na 4 lutego, czyli już po 6 miesiącach Pani zatrudnienia- czyli i tak musi być już ono miesięczne. Bez względu więc na to czy złożone dziś, jutro czy w jakimkolwiek jeszcze następnym dniu stycznia- skutkować będzie na 29 lutego.

Dwutygodniowe mogło być wypowiedzenie złożone do 14 stycznia włącznie.
basienka0209 / 194.29.137.* / 2012-01-20 18:39
Witam,
Dziękuje za odpowiedź
tralala / 84.10.43.* / 2012-01-15 20:03
Witam,
Mam umowę do końca miesiąca tj 31.01.2012 w umowie pisze, że mam termin dwutygodniowego wypowiedzenia a ten termin mija. Co jeżeli pracodawca złoży mi wypowiedzenie po tym terminie?
wiwan / 2012-01-16 13:56
Będzie nieważne z mocy prawa pracy i bezsensowne z jego strony. Jeśli chciał tę umowę zakończyć wcześniej- musiał je złożyć najpóźniej 14 stycznia, byłoby skuteczne na 28 stycznia, czyli zyskałby jedynie 3 dni.
Nadal może jednak złożyć ofertę porozumienia stron w tej kwestii, czyli rozwiązana nawet w tym samym dniu, o ile wyrazisz zgodę.
eliza_75 / 95.48.108.* / 2012-01-23 12:34
umowa na czas określowny ulega rozwiązaniu z upływem czas na który była zawarta, pracodawca nie musi jej rozwiązywać za wypowiedzeniem, choć w dobrym tonie byłoby poinformować pracownika o nieprzedłużaniu czy przedłużeniu tej umowy...
wiwan / 2012-01-23 13:01
Prawda. Tylko jak ma się do pytania zadanego w wątku ?

Najnowsze wpisy