Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Tak będzie budowana polska elektrownia jądrowa

Tak będzie budowana polska elektrownia jądrowa

Wyświetlaj:
Jerzy Lipka / 188.33.114.* / 2013-08-03 19:51
Proszę się douczyć i poczytać coś o energetyce jądrowej nim się zacznie zabierać głos! Chyba że chodzi o ruską i niemiecką agenturę, starającą się niedopuścić do rozwoju w Polsce jakiejkolwiek nowoczesnej technologii, w tym energetyki jądrowej! Odpady? Jest ich rocznie 22 tony, w tym tylko trzy tony wysokoradioaktywnych, ktore w pełni można zabezpieczyć w ołowianych pojemnikach! A z elektrowni węglowej o takiej samej mocy 1000 MW jest tego 300 tys ton, w tym cała tablica mendelejewa i odpady radioaktywne również. Proszę porównać te wielkości 22 tony do 300 tys ton! A ceny energii? Przytaczam dane Agencji Rynku Energii: 1 MWh koszt w zł energia jądrowa 168, węgiel brun. 176, węgiel kamienny 193, gaz ziemny 210, wiatr 280! To mówi samo za siebie! W Czechosłowacji nie ma bloków typu Czarnobylskiego (RMBK - ciężkowodny), nie ma ich nigdzie poza Rosją i Ukrainą, w Czechach i na Słowacji są lekkowodne WWER 440 i WWER 1000. Więc proszę nie pisać bzdur! W Polsce prawdziwy problem to nadmierne spalanie węgla, stan powietrza i gleby spowodowany wlaśnie lansowaniem przez rząd spalania węgla (udział w prod energii elekt 90% dziś) rocznie umiera w wyniku chorób tym spowodowanych 5400 osób (więcej niż ginie w wypadkach drogowych) tyle że nie mówi się tego w mediach! Energetyka jądrowa mogłaby ten stan rzeczy zmienić! Z poważaniem
skalpel / 85.221.229.* / 2012-10-11 13:32
ENERGETYKA JĄDROWA JEST NAJDROŻSZYM ŹRÓDŁEM ENERGII, PRODUKUJE NAJBARDZIEJ TOKSYCZNE ODPADY I STWARZA NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIA - szczególnie w czasach zagrożenia atakiem terrorystycznym Elektrownie Atomowe to łatwy cel - proszę sobie wyobrazić, co stałoby się, gdyby np. 11 września "terroryści" rozbili samoloty nie na budynkach World Trade Center lub Pentagonu lecz np. na którymś z budynków reaktorów amerykańskiej Elektrowni Atomowej - SKAŻENIU ULEGŁBY OGROMNY OBSZAR...

ELEKTROWNIE ATOMOWE to dzisiaj przekleństwo i ukryte zagrożenie, oraz ogromne obciążenie - np. z wielkim trudem i nakładami finansowymi Niemcy zaczęli wdrażać program zamknięcia swoich elektrowni Atomowych.

ENERGETYKA ATOMOWA BYŁA ROZWIJANA TYLKO ZE WZGLĘDÓW MILITARNYCH - NP. W USA, ROSJI, FRANCJI, WIELKIEJ BRYTANII, NIEMCZECH, (jako swego rodzaju produkt uboczny wyścigu zbrojeń" - w czasie pokoju "ukrywała" istnieje instalacji, które na wypadek przygotowań do wojny można było wykorzystać do produkcji materiałów promieniotwórczych).

Niestety, wskutek różnych czynników (najczęściej politycznych, stojących w sprzeczności z rachunkiem ekonomicznej opłacalności) także kraje tzw. rozwijające się wpadały czasem w ślepy zaułek Energetyki Atomowej (np. dawna Czechosłowacja, która dzięki "pomocy" Rosji wybudowała blisko granic Polski Elektrownię Atomową z przestarzałym i nie spełniającym norm bezpieczeństwa reaktorem typu czarnobylskiego w Temielinie).

Także na Litwie Elektrownia Atomową z przestarzałym i nie spełniającym norm bezpieczeństwa reaktorem typu czarnobylskiego jest przyczyną kłopotów - Litwa zobowiązana jest do jej zamknięcia, i z pomocą np. Unii Europejskiej próbuje uniezależnić się od Energetyki Atomowej, dostarczającej niestety obecnie prawie 100% energii poprzez m.in. energie wiatru rozwijana na pojezierzu suwalskim w Polsce.

ENERGETYKA ATOMOWA JEST TAK DEFICYTOWA, ZE NP. ŻADNA PRYWATNA FIRMA NIGDY BY W NIĄ NIE ZAINWESTOWAŁA, BO ELEKTROWNIE ATOMOWE PRZYNOSZĄ GIGANTYCZNE STRATY.
FirezeuG / 2012-10-11 13:30 / Tysiącznik na forum
I bardzo dobrze. Może doczekamy się wreszcie taniego prądu.
Natomiast straszenie wybuchem i promieniowaniem to chyba mocna przesada, przecież wokół naszego kraju jest masa takich instalacji. Wystarczy że któraś wyleci w powietrze to dla promieniowania "granica" nie jest żadną przeszkodą (jak mieliśmy okazję zobaczyć w przypadku Czarnobyla), przynajmniej więc czerpmy z tego korzyści.
Tornado+ / 188.33.251.* / 2012-10-11 14:29
Tani prąd? Obejrzyj sobie prezentację prof. Mielczarskiego na:
http://www.prezentacje.cire.pl/st,42,285,item,66047,1,0,0,0,0,0,prezentacja-koszty-energetyki-jadrowej.html
Jerzy Lipka / 188.33.114.* / 2013-08-03 20:03
Profesor Mielczarski reprezentuje węglowe lobby i mówiąc łagodnie mija się z prawdą co do kosztów w energetyce węglowej i jądrowej. Nie uwzględnia wogóle ukrytych kosztów w postaci dotacji do wydobycia węgla (to w Polsce miliardy)nie uwzględnia też kosztów zniszczenia środowiska przez energetykę węglową (na węglu brunatnym czy kamiennym)jak wysychanie jezior i pustynnienie obszaru Wielkopolski - skutek odkrywek węgla brun. skażenia powietrza SOx, NOx, pyłem - choroby i przedwczesna śmierć 5400 osób rocznie w Polsce, skażenie wód gruntowych, szkód górniczych czy chorób i wymierania lasów! Z poważaniem - Jerzy Lipka
FirezeuG / 2012-10-11 16:07 / Tysiącznik na forum
Pofatygowałem się i obejrzałem materiał.
Mam kilka spostrzeżeń.

1 Oprocentowanie kredytu - założone 8% jest zdecydowanie przesadzone ponieważ kredyt inwestycyjny już przy znacznie niższych kwotach można otrzymać już za 6%.

2. Planowane zaspokajenia zapotrzebowania - nie wiem na jakich danych jest to oparte ale zgodnie z ogólnoświatowym trendem i promowaniem technologii typu samochody na prąd, zużycie energii w dowolnej postaci wzrasta w znaczącym tempie na całym globie.

3. Koszty rozbudowy - być może się mylę więc wyprowadź mnie z błędu, ale zwiększenie wydajności w elektrowni atomowej jest znacznie tańsze niż w jej odpowiedniku węglowym (liczę tu wyłącznie koszty urządzeń a nie ilości obsługi, kosztów transportu paliwa itp.). Powstaje ponadto pytanie jaka jest maksymalna wydajność takiego pojedynczego bloku atomowego. Jeśli jest większa 5 razy od największego bloku węglowego to koszty powinny być rozliczane na moc maksymalną, przeciwnym wypadku rownie dobrze można by stwierdzić że kazdy powinien kupić sobie do domu mały generator spalinowy o mocy 2 kW bo jest tańszy niż jedna elektrownia atomowa.

4. Rozbudowa linii przesyłowych - już od dosyć dawna wiadomo że ta część infrastruktury w naszym kraju musi koniecznie zostać wymieniona, więc nie można tu mówić że to tylko pod taką inwestycję byłoby robione.

5. Koszty paliwa - nie zgodzę się z podanymi przez pana profesora wyliczeniami okreslającymi dla nas koszt tony węgla. Do takiej tony trzeba doliczyć poza jej ceną rynkową jeszcze koszty związane z jej dostarczeniem, kosztami pracowników (emerytury i dodatki ktore przecież płacimy). Ponadto ten surowiec ma skończoną ilość a wraz ze spadkiem ilości cena będzie rosnąć.
lorekkk / 80.150.85.* / 2012-10-11 15:03
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
FirezeuG / 2012-10-11 15:32 / Tysiącznik na forum
Tu cię zaszokuję. Od zawsze jestem pod tymsamym nickiem i przynajmniej mam tyle odwagi że jestem zarejestrowany. Taki to już jest człowiek "bez kręgosłupa", w przeciwiństwie do ciebie.
lorekkk / 80.150.85.* / 2012-10-15 13:55
a do czego urzywasz nick 'Elendir'?
ja wiem lepiej sie manipuluje....
to dobrze, ze sie zarejestrowales teraz w EU kazda krowa musi byc zarejestrowana, a moze jeszcze nosisz na uchu taki kolczyk????
Fakir12 / 2012-10-15 15:10 / Bywalec forum
Czyli mam rozumeić że budowa polskiej elektroni atomowej została już przesądzona i ze obywatele nie będą mieli nawet żadnej decyzji na to czy się zgodzą na tykającą bombę?
ingo z zachodu / 88.153.168.* / 2012-10-11 13:29
CO ZA GUPOLE POLSKIE,TYLKO FORSA SIE LICZ.BIEDOKI SKONCZONE,WSZYSCY ZAMYKAJA A TE GUPOLE BUDUJA.CO ZA WSTRETNE LUDZIE.
FirezeuG / 2012-10-11 13:33 / Tysiącznik na forum
A niech sobie zamykają. Sprzedamy im wówczas więcej węgla.
A jak te społeczeństwa się już mocno zdenerwują że za każdy MW płacą znacznie więcej to zaraz zobaczymy jak ponwnie będą otwierać, ale już zdążymy na tym zarobić :)
wróbel z dachu / 81.210.123.* / 2012-10-11 12:56
Będziemy budować elektrownię jądrową tak samo jak autostrady i metro w Warszawie. Dzięki temu wielu Polaków doświadczy przyjemności wynikających z choroby popromiennej. Bo katastrofa jest pewna. Cześć zginie od razu a niektórzy to nawet wyparują. Pomysł z budową elektrowni atomowej w Polsce jest tak samo poroniony jak podpisywanie ACTA. Tusk się upierał i był zawzięty jak stara baba aby to podpisać, a gdy do niego dotarło co podpisał był zdziwiony jak małe dziecko. Teraz znów będzie się upierał (jak stara baba) aby elektrownię atomową zbudować a poźniej jego następca będzie ogłaszał żałobę narodową. A Tusk? Tusk będzie w Brukseli i będzie miał sięc dobrze ale będzie bardzo zdziwniony (jak małe dziecko). Jeśli elektrownie zbudują w Żarnowcu i jego syn będzie nadal mieszkał w Trójmieście to zapewne będzie wsród tych co doświadczą na własnej skórze konsekwencji upartości pana premiera Tuska.
Radzę sprawę dobrze przemyśleć i nie mylić ambitnych planów z lekkomyślnością i brakiem wyobraźni.
meksyk / 83.23.23.* / 2012-10-11 12:50
Jestem pozytywnie nastawiony do budowy takiej elektrowni w naszym kraju, jednak patrząc jak idzie budowa metra przez specjalistów to zaczynam mieć małe wątpliwości
POpieram / 109.144.213.* / 2012-10-11 12:38
elektrownie atomową.Proponuję Kaszuby ,obok domu Tuska,a dla niego areszt domowy.

Najnowsze wpisy