Forum Forum prawneCywilne

termin zaplaty zachowku

termin zaplaty zachowku

bandidos / 2010-04-05 14:06
Witam,
jestem w posiadaniu dokumentu o przyznanym mi zachowku ,ktory powinien mi zaplacic wujek(brat ojca po ktorym przyznano mi zachowek),czy mam jeszcze jakies prawo o zadanie wyplaty zachowku ,ktorego wujek do dzis mi nie wyplacil,problem jest w tym dlaczego pytam bo minelo juz 20-lat ,i czy nadal jest zobowiazany mi wyplacic ,czy uleglo przedawnieniu.
Wujek juz nie zyje ,ale jest spadkobierca po wujku ,i czy on jest zobowiazany mi to wyplacic,czy mam prawo jeszcze o roszczenia do wyplaty zachowku;))))
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-04-06 18:53
Najprawdopodobniej znajdzie tutaj zastosowania art. 125 k.c., który przewiduje dziesięcioletni termin przedawnienia dla roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu, bo rozumiem że wzmiankowany "dokument" to właśnie wyrok sądu.
Czyli już za późno.
bandidos / 2010-04-06 22:45
dziekuje za odpowiedz,mam jeszcze jedno pytanie do tego ,otoz mam podstawy podejrzewac ,ze zachowek ten wujek wyplacil (moja czesc)mojej siostrze ,ktora tez wyrokiem sadu dostala przyznany zachowek.Ja mniej wiecej w tym okresie wyjechalam zagranice i miala to dopilnowac,zeby wujek zaplacil nam ten zachowek siostra ,ona mi powiedziala ze wujek umarl i nic nie wyplacil,jednak podejrzewam ze wujek wyplacil a ona mi nie oddala jezeli wujek wyplacil to napewno musiala mu podpisac odbior tych pieniedzy,czy obecny spatkopierca powinien miec ten dokument a czy jezeli znajde ten dokument to moge siostre po tylu latach skarzyc o zagarnienie mojego zachowku czy tez juz za pozno?Pozdrawiam
szklarek / 2010-04-07 10:45
Wujek powinien był uzyskać pokwitowanie lub zachować potwierdzenie przelewu OBU zachowków. Skoro jednak Pan nie kwitował i nie otrzymał przelewu to wskazuje na to, że jeśli nawet wujek wypłacił zachowki, to nie przywiązywał uwagi do formalności i potwierdzenia nie ma. Po prostu- albo ktoś tego pilnuje, przechowuje potwierdzenie/pokwitowanie i wypłaca zgodnie z postanowieniem DWA zachowki DWU osobom ( no chyba że jest notarialne upoważnienie siostry przez Pana itp.) albo wypłaca w dobrej wierze, do ręki itd.
Zatem najprawdopodobniej żadnego potwierdzenia nie było i nie ma go spadkobierca wujka i tak samo trudno udowodnić teraz, że wypłata nastąpiła jak i to, że nie wystąpiła.

Jeśli jednak jest dowód, że siostra jednak podjęła Pana zachowek pozostaje proces mimo przedawnienia, które już też pewnie nastąpiło.
To skomplikowane, proszę poczytać:
http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-handlowe/artykul/jak;wyegzekwowac;dlug;lub;odszkodowanie,106,0,181354.html
bandidos / 2010-04-07 12:59
Bardz dziekuje ,bardzo mi Pan pomogl.Nie chodzi mi juz tak bardzo o te pieniadze,a bylo ich troche,ale chce siostrze powiedziec w twarz ,ze je mi ukradla i zrobic jej wstydu,pozdrawiam

Najnowsze wpisy