Forum Forum emerytalneInne

To się liczy: polityka emerytalna czy upolitycznienie emerytur?

To się liczy: polityka emerytalna czy upolitycznienie emerytur?

Wyświetlaj:
SPT / 109.241.55.* / 2015-08-27 09:05
W Polsce nie ma żadnego systemu emerytalnego. Zasada musi byc prosta i w konstytucji zapisana na następne 100 lat. Każdy osobiście składa na swoją emeryturę (lub rentę). Nie mogą obowiązywać żadne odstępstwa. Rolnik, polityk, górnik , żołnierz - nie ma znaczenia. Kto chce lub musi pracować krócej - musi zarabiać więcej i odprowadzać składki na swoje konto osobiste, Konto to musi być dziedziczne. Dzieci (jeśli Rodzic nie dożyje emerytury) muszę mieć tą gotówkę zagwarantowaną jako swoją część emerytury. Jak będzie się opłacać ludziom - ludzie będą opłacać składki. Teraz każdy jak może ucieka od składek bo ZUS to zakład utylizacji składek. Trwoni majątek i pogrąża kraj w ruinie. A pewnie zapytacie o OFE. To przekręt i łatwo to policzyć w zwykłym Excelu. Jak wprowadzali OFE policzyłem jak to wygląda z perspektywy 50 lat. Założyłem program optymistyczny, średni i pesymistyczny. Z każdego wynikało że składki z ostatnich 7- 8 lat będą miały wpływ na emeryturę pozostałe się dewaluują. I najważniejsze. Porównuję swoja analizę z stanem obecnym. Żadne OFE nie osiągnęło nawet progu pesymistycznego.
gkumilk / 213.77.1.* / 2015-08-27 09:04
System emerytalny powinien przy jakichkolwiek zmianach obejmować nimi wszystkich dotychczasowych uczestników. Dlaczego maja ponosić konsekwencje tego stanu tylko ci którzy ostatnio przechodzą na tzw. swiadczenia emerytalne. Bo co bo ostaqtnich gryza psy.
kam951 / 81.163.12.* / 2015-08-27 09:04
Nie chcę żadnej EMERYTURY nie chcę również płacić horrendalnych składek !!!
Rimini / 83.23.155.* / 2015-08-27 09:04
Oczywiście, że problem powstał już wiele lat temu. Wysyłano ludzi na emerytury ukrywając bezrobocie. Mimo takiej sytuacji jaką mamy, nadal jeszcze funkcjonują przywileje, o których się nie mówi. Kolejna sprawa to taka, że nie ma w Polsce pracy dla 20 latków, a co dopiero dla 50 latków, czy 60 latków. Podniesiono wiek emerytalny i nic więcej. Radźcie sobie sami. A gdzie inwestycje w rynek pracy? Ludzie nie mają gdzie iść do pracy. A rządzący uważają, że Polacy nic nie rozumieją. To wy nie chcecie poznać prawdy, lub udajecie, że nie znacie prawdy.
B.Z. Grabska / 83.19.18.* / 2015-08-27 09:01
Jestem zdumiona i zszokowana, że pracując już prawie 37 lat i 3 m-ce, mam pracować jeszcze 6 lat (2 lata dodatkowo), nie będąc na urlopie wychowawczym - może jeden rok w całym okresie zatrudnienia na zasiłku chorobowym. Pytam , gdzie są moje pieniądze z całego okresu składkowego, dlaczego nam ogranicza się przejście na emerytury, skoro wystarczy spełnić na dzień dzisiejszy jeden z warunków tj. 20 lat pracy dla kobiet i 25 lat pracy dla mężczyzn w tym dopuszcza się 1/3 okresów nieskładkowych. Jak widać nie ma sprawiedliwości, a przyszłe pokolenia nie muszą na na takich jak ja pracować. Należy podkreślić fakt nieuczciwości społecznej, dlaczego moje pieniądze zgromadzone w ZUS-ie podzielone na dożycie nie będą dziedziczone przez np. mojego męża w przypadku mojej śmierci? System chory to ZUS i Rzad.
Xxxxxxxxxxxxxxx / 193.17.212.* / 2015-08-27 09:00
Tylko system solidarystyczny, wszystkie emerytury kapitałowe nie sprawdziły się. (kataklizmy, wojny, giełdy, malwersacje, etc...) Dowodem są straty kapitału ofe w czasie kryzysu i obecne spowodowane np. przez Chiny. Problemem jest robienie ludzi w konia i mącenie w głowach. Kiedyś były polisy posagowe, na które odkładano sporo a otrzymywano prawie g...o. - to jest relatywizacja kapitału. Zbierasz i kapitał jednego dnia traci na wartości poziom inflacji z kilku lat.
MKoro / 31.174.47.* / 2015-08-27 09:00
Oj, będzie płacz i zgrzytanie zębów... A wystarczyłoby, mając latek czterdzieści, zadać sobie kilka prostych pytań: czy ja na pewno muszę mieć samochód, a moja żona drugi? czy 40-calowy telewizor jest w domu niezbędny? czy ciuchy z markowymi metkami to coś, bez czego nie można się obejść? Właściwe odpowiedzi czterdziestolatka na te i kilka innych podobnych pytań spowodowałyby wzrost emeryturki z 800 złotych do 1500 czy więcej. Ale jak tu czegoś nie mieć, jak sąsiad ma?
sdfsdgdfgc / 78.88.139.* / 2015-08-27 09:03
No faktycznie 1500zł emerytury to istny szał!!! Problem zacznie się jak polonia na emigracji będzie wracać z emeryturą w Funtach. Wtedy polak nie będzie zabierany do DPS tylko Polski Anglik.
def / 80.52.174.* / 2015-08-27 09:00
No nareszcie mówi się co myśli na ten temat społeczeństwo. A "ekonomiści" niech mi udowodnią, że ekonomiczne są ucieczki młodych Polaków do pracy za granicę a na ich miejsce w kraju zagonienie starych ludzi choćby do 100 lat do roboty. Niech jeszcze wymyślą, że jak ten stary człowiek nie dożyje do stu lat, to ZUS za niego będzie płaciła rodzina choćby do 10 pokolenia.
Polak w Likwidacji / 83.30.177.* / 2015-08-27 09:00
Emerytury w systemie są zależne od rządu i jego polityk.i Polaków dwa razy ograbiono z odkładanych na ZUS pieniędzy raz zrobił to Balcerowicz a potem Tusk i jego banda. Póki rząd nie odda tych pieniędzy które ukradł Polakom będzie dziura w systemie. Wypędzenie 5 mln ludzi za granice lub na margines to też następny powód braków, a ilu płaci podatki i ZUS za granicą (sezonowi gasarbaiterzy). Więc Modzelewski sam współtworzy ten system a teraz na niego nadaje. On jest twórcą złodziejskich ustaw podatkowych i Vatowskich jakie mieliśmy wcześniej. Obecnie nie ma pracy w ogóle dla starszych ludzi wiec należy zostawić ich bez środków do życia to filozofia Modzelewskiego. Wywala sie ludzi z pracy z 10 letnim stażem bo za dużo kosztują a ten błazen mówi pracy do 67 roku. To jest spychanie starych ludzi na margines społeczny i jeszcze większą biedę. Dorabianie przez emerytów jest znacznie tańsze niż nawet pracujących na czarno. Wpierw trzeb py funkcjonowało Pańswo Polski by rozwijała się przedsiębiorczość a Polacy przestali wyjeżdżać do pracy wtedy możemy wydłużać wiek emerytalny. Jak płaca realna (średnia nie ta GUS-owska) przekroczy 1000 Euro wtedy możemy pogadać realnie a nie pleść bzdury. Do tego jednak potrzeba rządu Polaków nie jakichś folksdojczy czy ruskich agentów.
Ed314 / 31.6.218.* / 2015-08-27 08:59
Od kilku lat stopniowo, konsekwentnie i powoli przyzwyczaja się nas do tego, że emerytura wyniesie 30% ostatniej płacy. To jest tzw. rozcieńczanie, a skutek ma być taki, że to przecież normalne i oczywiste, że emerytura ma być mała. Jednym z założeń reformy było to, aby każdy miał swoje indywidualne konto w ZUS. Wirtualne bo wirtualne ale miało być, żeby tam cyferki dopisywać. No to teraz niech każdy teraz sobie weźmie swoją RMUłę od pracodawcy i pomnoży wysokość składki emerytalnej odprowadzanej przez pracodawcę (także w jego części) przez miesiące i lata do wieku emerytalnego. Potem niech każdy doda do tego dotychczas zgromadzony w ZUS i OFE "kapitał". Na końcu proszę to podzielić przez średni okres długości emerytury (zakładany przez ZUS). Na wartościach nominalnych (bez inflacji ale i bez waloryzacji ZUS) mi wychodzi 127% obecnej pensji a nie 30 %. Pytam się gdzie różnica?
Ed948 / 89.70.24.* / 2015-08-27 08:58

Nie jestem za powiązaniem ze stażem pracy

A jak sądzisz Ewa725 sprawiedliwością jest, że jeden pracuje 25 lat i osiąga wiek emerytalny i świadczenie, a drugi - żeby osiągnąć to świadczenie - MUSI przepracować 52 (pięćdziesiąt dwa lata) ? Czy Twoim zdaniem jest to sprawiedliwe? Czy jak ja przepracuję 40 lat to nie zrobiłem już swojego?? Niech tylko KAŻDY tyle przepracuje i odprowadza składki to - wierz mi - będzie naprawdę dobrze. Nie widzisz, że problem z emeryturami to przywileje mundurowych i innej maści nierobów, oraz niebotycznie przerośnięta administracja ZUS?? To my - pracujący, mamy tą całą bandę utrzymywać a oni nam nie będą za to wypłacać emerytur. Wiesz o tym, że w ZUS-ie pracuje 50 tys. ludzi?? Może trzeba 30 tys. zrestrukturyzować i sprzedać pałace które za nasze pieniądze wybudowali? Nad tym się nie zastanowiłaś, tylko: "nie dać tym po 40 latach pracy bo za szybko!!" Pomyśl zanim coś napiszesz!
Ewa725 / 109.173.146.* / 2015-08-27 09:15
Dlatego napisałam, że pytanie prezydenta zostało źle postawione. Uważam, że nikt w Polsce nie powinien mieć przymusu pracowania 50 lat. Taki obywatel jak ty powinien mieć wybór.
~rabin / 83.27.210.* / 2015-08-27 08:58
Ci eksperci to kupa krowich odchodów w innym artykule mówi sie o nowych przywilejach emerytalnych dla celników
qość / 89.171.137.* / 2015-08-27 08:57
Problem polega na tym, że istnieją grupy, które przez cały wiek produkcyjny nie wpłacają do systemu wystarczających kwot w stosunku do tego, co pobierają po zakończeniu aktywności zawodowej. Tę dziurę próbuje się potem łatać okradając zwykłych emerytów.
Ben1234 / 85.232.245.* / 2015-08-27 08:57
Tyranie za grosze do śmierci jest dla frajerów.
sa60 / 77.254.78.* / 2015-08-27 08:57
Kracha nastąpił wtedy kiedy zamiast rozijać produkcję rozwinięto produkcję ustaw,zarządzeńrozporządzeń ,regulacj iwszystkieg i wszędzie tego nie da się sprzedać

Najnowsze wpisy