Forum Forum emerytalneInne

To się liczy: polityka emerytalna czy upolitycznienie emerytur?

To się liczy: polityka emerytalna czy upolitycznienie emerytur?

Wyświetlaj:
andre123829 / 80.51.203.* / 2015-08-27 11:13
jakim prawem ja mam pracować trzy razy dłużej od policjanta ,strażaka ,wojskowego a mam trzy razy mniej otrzymywać pensji i emerytury .Nie jestem ekonomistą ale na mój głupi rozum to właśnie ta grupa ludzi robi dziury w systemie emerytalnym ,czy to tak trudno policzyć .Zołnierz policjant strażak mają 13 ,14 dodatek mundurowy ,dodatek mieszkaniowy ile to kosztuje .Ja pracuje 27 lat i jeszcze muszę pracować 20 lat aby iść na emeryturę nigdy nie dostałem żadnej trzynastki nie wspominając o innych dodatkach ,powiem więcej jak pracodawca ma słabsze wyniki to oszukuje nas na wypłacie i do kogo mamy iść na skargę skoro trzeba dzieciom dać jeść .Znajomy ma 40 lat był strażakiem po 20 latach pracy dostaje 4200 zł emerytury na rękę jest zdrowym człowiekiem i teraz jeszcze dorabia bo go wszyscy pracodawcy chcą gdyż nie płacą za niego żadnych składek ,zabierając przy tym pracę ludziom którzy nie mają co do gara włożyć .Czy to jest sprawiedliwe ,czy tak trudno zrobić z tym porządek
bżydek / 89.126.45.* / 2015-08-27 11:12
W tym wywiadzie ,wcześniej powinni nam powiedzieć panowie ekonomiści ,że wiek emerytalny czyli wiek zdolności do pracy podnosi się wówczas kiedy brakuje rąk do pracy .Podobnie było i jeszcze jest w wielu gospodarstwach rolnych o dużym areale gdzie i pradziadek z prawnukami wykonują jakieś zadania.To jedno. Po drugie ,zauważył pan ekonomista że społeczeństwo mamy wiecznie chore a to obciąża system odwrotnie jak w krajach zach Europy.A dlaczego tak jest ? - nie powiedział.Otóż średniozamożne społeczeństwo statystycznie choruje rzadziej.Bogate jeszcze rzadziej. Biedne społeczeństwo i jego choroby będą zawsze obciążeniem dla budżetu rodziny i państwa.Resumując - bogatszy obywatel może sobie pozwolić na wiele przyjemności które oddalają go od zapadania na wiele chorób - o tym powinien wiedzieć każdy Polski rząd - no więc wie czy nie wie? Ja myślę ,że ludzie w Rządzie są mądrzy Jeśli wie , to znaczy ,że świadomie spycha nas ze zdrowej
ścieżki życia , pcha nas w choroby i byt nędzarzy. Jeśli nie wie ? to z kolei znaczy ,że Rząd jest niekompetentny i pełen oraz figurantów okupujących intratne państwowe stanowiska dla własnych partykularnych korzyści.Porównać wystarczy statystyki płac i zwolnień lekarskich w Polsce i analogicznie na tym ''zgniłym '' zachodzie. Zachodni obywatel zawsze będzie w lepszej kondycji pod każdym względem niż statyczny Polak , bo ma zasobniejszy portfel - wpływu zasobności portfela na naszą egzystencję już chyba udowadniać nie muszę. Jeżeli jestem w błędzie , to przepraszam...
spoko1 / 2015-08-27 11:06
GDZIE, III próg PODATKOWY 39 % dla dochodów powyżej 360.000 PLN/rocznie
Kwota wolna od podatku dochodowego 10.000 PLN/rocznie
I próg 19% zamiast 18
II próg 35% zamiast 32
Dla dział. Gosp. Podatek liniowy 20% zamiast 19

Podatek Solidarności Pokoleniowej:

- 1% dla nadwyżki EMERYTURY powyżej 36.000 PLN/rocznie
- 2% dla nadwyżki EMERYTURY powyżej 48.000 PLN/rocznie
- 3% dla nadwyżki EMERYTURY powyżej 60.000 PLN/rocznie

(kwota wolna od podatku niweluje jego ujemny wpływ na wartość emerytury netto. Emerytura ma charakter socjalno-dochodowy)

Kwota podatku wolna od podatku z zysków kapitałowych 10.000PLN/rocznie

Da to wymierny wzrost wpływów z podatku VAT

Szara strefa to ok. 23% PKB tj. 420 mld PLN
Docelowo powinno być ok 16%, da ok. 120 mld PLN do opodatkowania,
co da dochód (20-30)mld PLN.

Eliminacja patologii !!! 13-i,14-i,15-i a firmy generują od kilku lat straty.

Gdzie są projekty ustaw ???.
Czy politycy boją się o wysokość swoich uposażeń?
ewaszydlo / 83.9.115.* / 2015-08-27 13:06
Pracuję po 16h dziennie i zarabiam dużo powyżej 1 mln rocznie. Ucz się i pracuj i WARA od moich pieniędzy socjalisto!
buchaiterek / 88.156.227.* / 2015-08-27 11:03
Czas zlikwidować powiaty, umniejszyć pobory wójtów, burmistrzów oraz radnym i bedzie OK!
zusik / 37.7.165.* / 2015-08-27 11:03
to jedno wielkie oszustwo e dzieci pracują na emerytury rodziców i dziadków, po wojnie państwo utworzyło fundusz emerytalny tzw. stary portfel dla ówczesnych emerytów wszyscy inni płacili składki na swoje emerytury, tylko że państwo wciąż je kradnie. 1/3 osób niedożywa wieku emerytalnego więc gdzie są ich składki ale jak się patrzy w każdym najmniejszym miasteczku w Polsce najbardziej okazałe biurowce należą do ZUS i ok 30000 pracowników, to wszystko musi kosztować, a w USA stanowy odpowiednik zus zatrudnia średnio 500 pracowników, jedno biuro w centrali oraz ok 100 kantorów w których pracuje tylko 2-3 osób
Marek55 / 94.174.120.* / 2015-08-27 11:01
Nieprawdziwe dane, w UK od trzech lat obowiązuje podwyższony wiek emerytalny do 67 lat. w moim przypadku ,rocznik 55 , 66 lat Mam na to dokumenty(przyznanie mi emerytury i wyznaczenie terminu pierwszej wypłaty, wraz z prognozowaną wysokoscia)
baba jaga442 / 176.101.128.* / 2015-08-27 10:56
idź Duda na dowolny cmentarz a dowiesz się ile żyją Polacy - do 67 prawie nikt nie odzywa ,a Ludzi z GUS wywal na bruk
chdikk / 31.42.27.* / 2015-08-27 10:49
kto wymyślił te emerytury? jak najszybciej trzeba to zlikwidować!
ciek / 109.241.230.* / 2015-08-27 10:47
ile bedzie kosztowal system pomocy spolecznej dla 60latkow zwolnionych przed emerytura, czy MOPSy i GOPSy to wytrzymaja?
upodlony emeryt / 5.57.162.* / 2015-08-27 11:07
MOPSy i GOPSy to wytrzymają? Oczywiście że wytrzymają dodatki się dostaje jak jest kasa na ten cel, jest to pomoc doraźna a nie stała jak emerytury które ZUS musi wypłacać no chyba że znowu nasi rządzący wpadną na wspaniały pomysł i uszczęśliwią emerytów.
jlkklk / 77.65.35.* / 2015-08-27 11:06
Ty jesteś nawiedzony, nikt tego nie wyliczy. Budzet panstwa się poprwia przez wydłużenie wieku a wysokość emerytury szczątkowo. pracuj do 100 powodzenia.
mika / 193.240.28.* / 2015-08-27 10:39
Tak, najlepiej przedłużyć wiek emerytalny do 80ątki, wtedy to już napewno mało komu trzeba będzie wypłacać......
esentia / 109.95.94.* / 2015-08-27 10:50
W ten czas to i Panu prof. Modzelewskiemu należałoby zabrać emeryturkę. Tak do 80-ki.
Maria534 / 83.4.29.* / 2015-08-27 10:34
Jest też druga strona pracy do 67roku życia i może dalej o ile ten wiek nam ustawowo się przedłuży. Już teraz gdy pracownik ma możność skorzystać z zasiłku przedemerytalnego, to nie daje się jemu szansy na prace i zwalnia. Są zawody, że pracownik fizycznie nie da dary swojej pracy wykonywać. Obecnie ten proces przekwalifikowania nazywa się kursami i stażami. To zjawisko społeczne oznacza zaniżanie zarobków dotychczas osiągniętych. Po prostu zaczyna się pracę u nowego pracodawcy i w nowym zawodzie, więc płaca najniższa, minimalna. Proszę poczytać sobie strony ofert pracy w Urzędach Pracy, gdzie są organizowane staże dla ludzi 30+ , oraz uaktywnianie ludzi w wieku 50+. To zjawisko społeczne jest obecne już teraz i będzie się pogłębiać. Zatem brak zdrowia do wykonywania dotychczasowego zawodu będzie dyskredytować pracowników. Będzie też powodować przyszłościowo zaniżanie oczekiwanej emerytury. Kobiety pracujące / babcie/ - nie będą mogły brać udział w wychowywaniu wnuków. Rodzice tych dzieci pracując nie dadzą im należytej opieki i babcie z dziadkami też. Taka polityka społeczna i prorodzinna wręcz krzyczy o chwile refleksji.
qwertyui / 79.110.194.* / 2015-08-27 10:49
powiedz mi - czy taki człowiek w wieku 40-45 lat nie zdaje sobie sprawy że do starości się nie da tyrać fizycznie na pełnych obrotach? jak to się dzieje że w przeciągu kilkunastu/kilkudziesięciu lat nie poszerza swoich kwalifikacji? czeka na 'kurs/staż z urzędu'? no litości.
Maria534 / 83.4.29.* / 2015-08-27 11:35
No cóż - czuję tu brak zrozumienia tematu. Trzeba znaleźć się w potrzebie i problemie. Np. profil inżyniera elektryka czy elektronika. Osoby te mają możliwość zatrudnienia w wielu branżach. Czasami istotnie trzeba się przeprofilować i to jest to. Pewna firma hiszpańska w Gliwicach proponuje pracę dla inżyniera elektryka za 1750zl, Natomiast oferta pracy dla trumiennego to 2100zł- warunek ma być trzeźwiutki, Zmiana profilu pracy jest na ogół nie do przewidzenia. Przykładem jest praca dla inżyniera elektryka lub elektronika w Oplu. Przecież ten człowiek zmieniając branżę musi być wprowadzony do nowej pracy. Pracodawcę to nie interesuje. Oczekuje " geniusza z czapką niewidką i doskonałego, wszechstronnego Inżyniera". Elektryka samochodowa to nie sieciowa, przesyłowa. Zatem radzę poczytać oferty pracy dla ludzi po studiach i faktycznie zacząć się dokształcać. Może do emerytury pan/pani zdąży przy zarobku 1750zł.
qwertyui / 79.110.194.* / 2015-08-27 12:26
no.. ja właśnie staram się zrozumieć. mam 34 lata, właśnie zmieniłem 'profil' pracy po raz drugi w życiu (ok. miesiąc temu). przygotowania do tego rozpocząłem po przekroczeniu 30stki, a od 2 lat ostra nauka. następna zmiana planowana na 40stkę. robię to zarówno ze względów finansowych jak i zdroworozsądkowych (poprzednie stanowisko wymagało zbyt wiele czasu i zaangażowania, a od niedawna mam dziecko). tylko trzeba coś robić, a nie czekać aż ktoś inny rozwiąże nasze problemy.
przykładowo elektryk może kupić najtańsze (nawet lekko rozbite) autko jakie znajdzie i zacząć naukę (zdemontować instalację, poskładać do kupy, poprowadzić własną, potem nauka oprogramowania/programowania itd. kwoty o jakich Pani pisze faktycznie się na rynku pracy pojawiają - dla ludzi świeżych lub stanowisk nie wymagających kwalifikacji. przekroczyłem tą kwotę (netto) jeszcze przed końcem studiów, ale jestem pewien że gdybym czekał na mannę z nieba to nadal bym tyle zarabiał.
esentia / 109.95.94.* / 2015-08-27 10:54
Dożyj wieku na "bezrobociu" i szukaj pracy, dokształcaj się wg wymagań w Twoim wpisie. I życzę Ci tego, co jest lepsze.
qwertyui / 79.110.194.* / 2015-08-27 15:35
dziękuję, wzajemnie! ja staram się robić tak, jak opisałem powyżej - tzn. planować sobie 'karierę'. słowo 'planować' jest tu kluczowe - nie można nauczyć się dobrze płatnego zawodu 'na jutro' (zwłaszcza gdy zaczęły się już jakieś problemy finansowe i emocjonalne po utracie pracy). aha - plany mają to do siebie że lubią nie wychodzić - warto mieć minimum jedną opcję awaryjną w razie czego.
Ozzie1 / 58.6.15.* / 2015-08-27 10:34
Sprobujcie model australijski. Pracoadca placi do PRYWATNEGO funduszu prawie 10% pensji. Rzad nie ma mozliwosci kontroli nad tymi pieniedzmi. Pieniadze sa inwestowane w rynki miedzynarodowe przez prywatne specjalistyczne firmy. W wieku 65 lat bez podatkow mozna te pieniadze wybrac z funduszu lub wyplacac po troche. Emerytura rzadowa b. niska (okolo A$1400 miesiecznie) dostepna jest tylko dla tych ktorzy nie wypracowali wystarczajacej sumy (to rzadkosc). Jak na razie dziala OK.

Pozdro z Au
qwertyui / 79.110.194.* / 2015-08-27 10:52
tylko że problemem nie jest stworzenie zdrowszego systemu, a wygaszenie starego tak, by nie zagłodzić jego beneficjentów. no i jeszcze to, że żaden polityk nie odważy się nazwać obecnego systemu po imieniu.
Limba / 83.241.247.* / 2015-08-27 10:30
Tak samo jak w przypadku Niemiec 63 lata a nie 67 klamie sie beszczelnie na temat Szwecji.Kazdy kto ukonczyl 61 lat w Szwecji moze pojsc na emeryture a osoba 65 ma prawo do emerytury gwarantowanej ok 7 tys koro czyli 3.500 zl ,nawet jak wogole nie pracowala.Liczy sie tu okres zamieszkania w Szwecji .Czterdziesci lat zamieszkania pelna emer.gwarantowana.Kazdy rok mniej to jedna czterdziesta mniej.Pisze to bo beszczelne klamie sie ze podniesiono wiek emerytalny.Podniesiono mozliwosc pracy jezli ktos chce a nie w polskim stylu przymus pracy jak w obozie koncentracyjnym.Za to wlasnie bando PO przegrasz sromotnie wybory.
ada:/ / 46.77.124.* / 2015-08-27 10:59
Należy dodać, ze emerytury w PL nie są dziedziczone. To jest niekonstytucyjne. W przypadku śmierci współmałżonka drugi po osiągnięciu wieku emerytalnego powinien dostać dwie emerytury.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
demo987 / 212.106.160.* / 2015-08-27 10:30
Już dziś budżet dopłaca do ZUS bo tak jest i tak będzie zawsze, zawsze też system produkuje na potęgę darmozjadów takich jak generałowie którzy nigdy przez całe życie zawodowe, nie wnieśli do kasy ani grosza, a są największymi zjadaczami naszych wspólnych środków. Więc jak można liczyć na to że system ZUSowski będzie się samofinansował. Do tego sam Modzelewski mówi ze nie da się tego policzyć , chyba głównie dlatego że nikt nie jest w stanie przewidzieć w jakim tempie będzie ten i inne rządy produkować takich generałów- trutni.
Edzio## / 79.190.206.* / 2015-08-27 10:28
Receptą na emerytury jest prawidłowe naliczanie składek emerytalnych.
Jak ktoś ma pracę gdzie przewidywana emerytura jest np.
po 40 latach pracy i płaci składkę 800 (czyli uzbiera 800*12*40=384 000),
to w przypadku gdy z racji wykonywanego zawodu przewidywana emerytura jest np.
po 15 latach pracy powinien płacić składkę 384 / 15 /12 czyli 2 133,33.
Tylko w takiej sytuacji miałby uzbieraną taką samą kwotę.
Jeśli średnio 40 lat pracy Polacy osiągają średnio w wieku 65 lat a średnia życia jest 80 to znaczy że będą pobierać emeryturę przez 15 lat.
więc
Jeśli jednak emerytura byłaby po 15 latach (czyli w wieku np. 35 bo zaczął pracować jako 20 latek) to będzie ją otrzymywał przez 45 lat.
więc należy ustalić wskaźnik 45/15 = 3 i wtedy kwota 2133,33 * 3 daje 6 399,99 i tle powinna wynosić składka dla tego pracownika.
Jeśli więc państwo chce dawać np. policjantowi emeryturę po 15 latach to niech przez te 15 lat jego pracy przewidzi na to kasę.

W każdym innym przypadku następuje okradanie uczciwie pracujących i płacących składki ludzi.
qwertyui / 79.110.194.* / 2015-08-27 10:58
to teraz jeszcze wytłumacz: jaka jest różnica między przekazywaniem (z budżetu) większej składki za mundurowych, a wypłacaniem im (z budżetu) większych świadczeń? pamiętaj że ZUS jest ciągle pod kreską,,,

Najnowsze wpisy