Forum Forum ubezpieczeńInne

Trafiony ubezpieczony

Trafiony ubezpieczony

Money.pl / 2011-09-27 11:32
Komentarze do wiadomości: Trafiony ubezpieczony.
Wyświetlaj:
Wąsacz / 217.153.72.* / 2011-10-27 10:48
Od niedawna wynajmuję mieszkanie, czy nie będąc właścicielem mogę je ubezpieczyć?
Właściciel mieszkania powinien pomyśleć o wykupieniu polisy dla mieszkania, które wynajmuje, ale nawet gdy to zrobi, jest mało prawdopodobne, że jego polisa będzie zabezpieczała także interesy lokatora (musiałby zapłacić wyższą składkę). Dlatego, aby zapewnić sobie ochronę, warto zawrzeć umowę ubezpieczenia wynajętego mieszkania. PZU SA posiada ofertę skierowaną nie tylko do właścicieli budynków i lokali mieszkalnych, ale także do ich posiadaczy na podstawie np. umowy najmu.Pomoc w wyborze najkorzystniejszego dla Pana wariantu ubezpieczenia pracownicy lub agenci PZU SA.
Leonardino / 217.153.72.* / 2011-10-27 10:47
Otrzymałem służbowego laptopa i telefon komórkowy. Czy z ubezpieczenia mieszkania zakład ubezpieczeń wypłaci mi odszkodowanie za np. kradzież tego sprzętu?
Z ubezpieczenia mieszkania zawartego na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia PZU DOM lub PZU DOM PLUS zostanie Panu wypłacone odszkodowanie za skradziony laptop lub telefon komórkowy, jeżeli:
1) sprzęt ten został przez pracodawę przekazany Panu do użytkowania na podstawie umowy lub dokumentu nakładającego odpowiedzialność materialną na korzystanie z tego mienia,
2) kradzież tych przedmiotów nastąpiła z ubezpieczonego mieszkania.
Chciałam Pana jednak uczulić, że użytkując służbowy przenośny sprzęt elektroniczny czy telefon, jest Pan narażony na różne niebezpieczeństwa, m.in. rabunek, uszkodzenie, itp. Dlatego proponowałabym rozważyć skorzystanie z oferty PZU DOM PLUS, w ramach której istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej o różne ryzyka.
Leon 4567 / 217.153.72.* / 2011-10-25 12:22
Mam ubezpieczony dom, który w najbliższych dniach będę sprzedawał. Co z umową ubezpieczenia? Czy w akcie notarialnym zawrzeć zapis o ubezpieczeniu?
Pozdrawiam!
Zgodnie z przepisami art. 823 Kodeksu cywilnego ma Pan dwie możliwości postępowania:
1) może Pan prawa z umowy ubezpieczenia domu przenieść na nabywcę, ale przeniesienie tych praw wymaga zgody ubezpieczyciela, chyba że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia, na jakich umowę ma Pan zawartą, stanowią inaczej. Wraz z przeniesieniem praw, na nabywcę domu przechodzą także obowiązki, które ciążyły na Panu. W akcie notarialnym, dla zabezpieczenia interesów stron umowy, można zamieścić zapis o przeniesieniu praw i obowiązków z umowy ubezpieczenia.
2) może Pan nie przenosić na nabywcę domu praw z umowy ubezpieczenia. W takiej sytuacji stosunek ubezpieczeniowy wygaśnie z chwilą przejścia przedmiotu ubezpieczenia (tj. domu)na nabywcę. W związku z tym, że składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń,zatem w przypadku wygaśnięcia stosunku ubezpieczenia przed upływem okresu na jaki została zawarta umowa, za niewykorzystany okres ochrony przysługiwać będzie Panu zwrot składki.
Alexis Z. / 77.89.71.* / 2011-10-24 21:21
Czy mogę ubezpieczyć dom jednorodzinny, na którym nie mam zainstalowanego piorunochronu?
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA nie uzależnia zawarcia umowy ubezpieczenia od posiadania takiej instalacji. Jej brak nie ma też wpływu na wysokość składki ubezpieczeniowej.
padex / 217.153.72.* / 2011-10-11 14:46
Mi również przytrafiło się zalanie mieszkania. W związku z nieszczelną izolacją balkonową sąsiada, który mieszka nade mną doszło do zalania i pojawienie się dość sporych zacieków na suficie. Mieszkanie było na szczęście ubezpieczone. Ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie na odnowienie zalanego pokoju. Jednocześnie okazało się, ze znajomej, która właśnie kończy urządzanie domu pozostało sporo farby do wykończenia, którą mi przekazała. Czy w takiej sytuacji mimo wszystko powinnam zakupić farby, bo ubezpieczyciel może żądać rachunków za zakup? Czy mam obowiązek coś takiego przedstawić na jego wyraźną prośbę?
Mileninka / 85.128.107.* / 2011-10-13 16:42
Nie dawno odziedziczyłam dom na wsi.Czy muszę go ubezpieczyć?
Obowiązkowemu ubezpieczeniu, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, podlegają jedynie budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego (tzn. budynki będące w posiadaniu rolnika). Jeżeli oddziedziczony przez Panią dom nie ma charakteru rolniczego, nie podlega on obowiązkowemu ubezpieczeniu. Uważam jednak, że będąc właścicielką domu, niezależnie od tego gdzie jest położony, powinno się go ubezpieczyć. Ubezpieczenie bowiem zabezpiecza na wypadek różnych zdarzeń mogących wyrządzić szkodę, a wybór wariantu odpowiadającego naszym potrzebom jest możliwy w ramach ubezpieczenia PZU DOM.
Prawdopodobnie Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie według kosztorysu sporządzonego na podstawie eksperckiego systemu kosztorysowania robót i obiektów budowlanych lub na podstawie cenników budowlanych. W takiej sytuacji nie ma Pani obowiązku przedstawiania rachunków ani za naprawę ubezpieczonego mienia, ani za materiały zużyte do tej naprawy.
padex / 217.153.72.* / 2011-10-12 13:28
Dziękuję za wyjaśnienie. To dobra wiadomość. A czy to prawda, że w takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie ściągał koszty z OC wspólnoty lub właściciela mieszkania, przez które doszło do zalania?
Tak może być, jeżeli ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z Pani polisy, a osoba odpowiedzialna za szkodę (tj. za zalanie mieszkania)nie miała zawartej umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu cywilnego, z dniem zapłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na zakład ubezpieczeń do wysokości zapłaconego odszkodowania. Żeby więc uchronić się od przykrych sytuacji, naprawdę warto się ubezpieczyć, zwłaszcza że PZU SA dysponuje bogatą ofertą ubezpieczeń.
Małgorzata 25 / 217.153.72.* / 2011-09-29 13:55
Własnie ten problem braku ubezpieczonych domów było widać podczas ostatnich powodzi: jeden wielki płacz i lament, bo nikt się nie ubezpieczał. Ciekawe kiedy ludzie zaczną o tym myśleć?
Przykre doświadczenia implikują świadomość społeczeństwa o konieczności ubezpieczeń majątkowych od zdarzeń losowych np. takich jak powódź. Ubezpieczyciel posiada cały wachlarz takich polis umożliwiających w sposób kompleksowy likwidację szkody.
Jak słusznie Pani zauważyła, brak ubezpieczenia budynków był szczególnie widoczny podczas powodzi, ale zakres ochrony ubezpieczeniowej nie sprowadza się tylko do tego jednego zdarzenia losowego.
Często zawierając umowę ubezpieczenia idziemy na przysłowiową łatwiznę. Patrzymy na nasze nieruchomości bardzo ogólnie, nie starając się nawet zagłębić, ile rzeczy narażonych jest na stratę, zniszczenie a czasem nawet podajemy ich mniejszą wartość zapominając, jak wiele możemy zyskać, gdy naszym bezpieczeństwem zajmie się prawdziwy partner w ubezpieczeniach. Jak sądzicie - co możemy zrobić, by nikt nie mógł o nas powiedzieć „Mądry Polak po szkodzie”?

Najnowsze wpisy