Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Trzy czwarte Polaków pesymistycznie o sytuacji w kraju

Trzy czwarte Polaków pesymistycznie o sytuacji w kraju

Wyświetlaj:
.prorok. / 81.190.61.* / 2013-03-14 23:51

Trzy czwarte Polaków pesymistycznie o sytuacji w kraju.

Dlatego ponownie wybierzemy ten rząd w najbliższych wyborach ...
Redyk,kurczę,redyk / 87.205.35.* / 2013-03-14 14:10
Co to jest ten kryzys..Poproszę definicję.Czas strzyżenia baranów nazywa się redyk.
sdererww332323 / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:11
Potrzeba nam polskiego Orbana - człowieka który przeprowadzi prawdziwe reformy w kraju.
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:23 / Bywalec forum
tyle że u nas raczej ludzie nie chcieliby żeby całą kasę zgromadzoną w OFE przelano do ZUSu.
Wtedy mając taką kasę można się bawić w obniżanie podatków, tylko co potem gdy przyjdzie do wypłaty emerytur?
No i nie wiem czy tak z uśmiechem ludzie przyjęliby VAT na poziomie 27% jak to jest na Węgrzech.
Nie podejmuję się oceny Orbana, ale tego typu fakty jak powyżej wskazują że z pustego i salomon nie naleje. Więc nie wystarczy że przyjdzie "polski Orban" i będzie wszystko cacy
sdfsdf32434 / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:35

No i nie wiem czy tak z uśmiechem ludzie przyjęliby VAT na poziomie 27%

Ale podatek liniowy (16%) i radykalne uproszczenie systemu podatkowego (i poboru podatków) może przyjęliby z uśmiechem. Węgry są w kryzysie po ponad 20 letnich rządach kryminalno-socjalistycznych grup. Cudów gospodarczych nie należy się szybko spodziewać, ale one nadejdą po tych reformach - pomimo wściekłego oporu zagranicznych grup interesów i socjalistów z Brukseli. I czarnego pijaru.
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:40 / Bywalec forum

Ale podatek liniowy (16%) i radykalne uproszczenie systemu podatkowego (i poboru podatków) może przyjęliby z uśmiechem

pewnie tak, tylko czy można to zrobić bez zabrania najpierw połowy emerytur (z OFE)?
wewew323sds / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:48

pewnie tak, tylko czy można to zrobić bez zabrania najpierw połowy emerytur (z OFE)?

Jeśli się tylko zabierze i rozda różnym uprzywilejowanych grupom, to zapewne nic to nie da. Zmarnuje się tylko środki, aby jeszcze przez kilka lat (lub miesięcy) podtrzymać bankrutujący system, aby rządząca ekipa mogła jeszcze trochę przetrwać, a zagraniczny kapitał więcej zarobić. Istotne jest co się z tymi środkami zrobi - Orban ma pomysł, a czas pokaże czy dobry
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:58 / Bywalec forum
należy też pamietać że kasa na emerytury jest zabrana od razu, a ewentualne inwestycje w firmy, będą się zwracać przy dobrych wiatrach wiele lat. I jak przetrwać ten okres? Nie wypłacać tej połowy emerytur?
Poza tym nie można się łudzić że każda nabyta firma będzie zarabiać, trafią się pewnie i takie, które będą przynosić straty. Myśle że każdy wie jak się zarządza gdy firma jest państwowa.
No ale może się to opłaci, może nie, jak nie to zapłacą za to emeryci - wystarczy sobie pomyśleć coby było u nas kiedy emerytury poszłyby w dół o 50%, ilu ludzie nie miałoby kasy choćby na jedzenie?
Ryzyko jest wiec ogromne, lepiej dla Węgrów żeby im się udało
wewer34re / 195.117.16.* / 2013-03-14 14:07

kasa na emerytury jest zabrana od razu, a ewentualne inwestycje w firmy, będą się zwracać przy dobrych wiatrach wiele lat. I jak przetrwać ten okres?

Nie trzeba wypłacać połowy emerytur (chociaż racjonalizacja wysokości wypłacanych w Polsce emerytur moim zdaniem jest konieczna. Emeryci - średnio rzecz biorąc! - żyją ponad możliwości płatników składek). Popatrz na podobną sytuację u nas ZUS/OFE. Na tak zwanych kontach OFE leży ok. 300mld. Z tego ok. 200mld to obligacje SP, czyli do "wykorzystania" jest 100mld. Czy sięgnięcie po te pieniądze obniży automatycznie emerytury? Nie. Oczywiście ważne co się z tymi pieniędzmi zrobi. Jak zresztą w każdym biznesie.
jam to ekonomista / 2013-03-14 14:14 / Bywalec forum
*poprawie się, chodziło mi oczywiście o połowę emerytury z części OFE

Czy sięgnięcie po te pieniądze obniży automatycznie emerytury?

no jeśli do tej pory miałem na swoim koncie 100zł i nagle połowa jest zabierana to ile mam? Na ten moment mam mniej, a czy w przyszłości ktoś mi to wyrówna to już nie wiadomo. Więc to jest problem
dfd / 89.70.214.* / 2013-03-14 13:34

No i nie wiem czy tak z uśmiechem ludzie przyjęliby VAT na poziomie 27% jak to jest na Węgrzech.

Powiedz mi jak jesteś taki mądry, kto się w tym kraju liczy z opinią ludzi ?
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:37 / Bywalec forum
nie wiem kto się liczy a kto nie, podałem tylko że jakby podatek VAT wzrósł do 27% to raczej ludzie nie byliby zadowoleni
xcvxv / 89.70.214.* / 2013-03-14 21:03

nie wiem kto się liczy a kto nie

To co Ty wiesz ? chyba tyle co zjesz.
jam to ekonomista / 2013-03-15 10:42 / Bywalec forum
to i tak więcej od ciebie. A tak poza tym masz coś mądrego do powiedzenia? Chyba nie, więc po co się udzielasz?
Łysy 25 / 213.238.104.* / 2013-03-14 13:22
No i oczywiście trzeba też stąd wykopać Unię Europejska i setki tysiecy szkodliwych i bezwartościowych urzędników, którzy dzieki niej mają pracę.
Bogusz01 / 2013-03-14 13:19
W tym kraju potrzeba jest zmiana staruchów na wiejskiej... wszyscy Ci ludzie są przesiąknięci komuną... nadal siedzą na swoich krzesłach od 1989 roku... zmieniają się nie liczni.
fdgsd / 89.70.214.* / 2013-03-14 13:37

wszyscy Ci ludzie są przesiąknięci komuną..

Gdy by nie ta komuna, to dalej byś chodził boso po polach i łąkach w swojej wsiosce zabitej deskami
assd23323sds / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:41

Gdy by nie ta komuna, to dalej byś chodził boso po polach i łąkach w swojej wsiosce zabitej deskami

Czyżby?! A może jeździłby własnym Mercedesem, gdyby komuniści nie doprowadzili kraj do ruiny
polson / 31.183.24.* / 2013-03-14 13:18
Jakie reformy? Węgry mają 27% VAT - o takie reformy ci chodzi?
sdererww332323 / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:28

Jakie reformy?

Proszę bardzo. Kilka przykładów z brzegu:

- redukcja podatków objawiająca się ich uproszczeniem i wprowadzeniem, wprowadzenie podatku liniowego w wysokości 16% przy jednoczesnej likwidacji wcześniejszych ulg, radykalne zracjonalizowanie utrzymania i kontroli systemu podatkowego

- reforma OFE polegająca na przejęciu przez państwowy system środków z OFE których 50% poszło na zabezpieczenie wypłat 1-szego filara (ZUS) a pozostałe na rządowe projekty zmierzające do umocnienia gospodarczego Węgier oraz wykup z obcych rąk "utraconych" firm niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce

- wprowadzenie podatku wyrównawczego dla korporacji międzynarodowych kontrolujących kluczowe sektory (finanse, energetyka, telekomunikacja, handel wielko-powierzchniowy). Podatek ten ma za zadanie wyrównać szanse węgierskiego biznesu w starciu z międzynarodowymi korporacjami, które dzięki swoim technikom odpisów podatkowych (to samo jest i w Polsce) nie płaciły nawet wymaganych prawem podatków CIT czy VAT. Podatek ten jest liczony od obrotu co uniemożliwia oszukiwania węgierskiego fiskusa przez międzynarodowe firmy obracające rocznie miliardami euro, a wykazującymi brak zysków podlegających opodatkowaniu
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:35 / Bywalec forum

reforma OFE polegająca na przejęciu przez państwowy system środków z OFE których 50% poszło na zabezpieczenie wypłat 1-szego filara (ZUS)

czyli jak ktoś miał 100zł w OFE to po zmianie zostało mu 50zł w ZUS.? Niezły biznes
sdfsdfsdf43432 / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:37

czyli jak ktoś miał 100zł w OFE to po zmianie zostało mu 50zł w ZUS.? Niezły biznes

Jeśli po reformach będzie z czego wypłacać emerytury, to będzie to doskonały biznes. Dla wszystkich - tych co płacą składki i tych co pobierają świadczenia. Węgry postawiły na system repartycyjny.
jam to ekonomista / 2013-03-14 13:44 / Bywalec forum

Jeśli po reformach będzie z czego wypłacać emerytury, to będzie to doskonały biznes

a jak nie będzie? To ludzie mają się zadowolić połową emerytury, czyli w wielu przypadkach po prostu zakończyć egzystencje. Nie za duże ryzyko?
sdfsd34ewew / 195.117.16.* / 2013-03-14 13:54

a jak nie będzie?

Myślę, że lepiej jest coś robić niż pokornie czekać na katastrofę i patrzeć jak inni robią doskonałe interesy naszym kosztem. Właśnie dlatego napisałem, że Polska potrzebuje swojego Orbana - polityka odważnego i z wizją, a nie trwającego na posadce tchorza. Nawet przegrana (w co wątpię w przypadku Węgier) mniej zaboli, gdy się próbowało.
jam to ekonomista / 2013-03-14 14:02 / Bywalec forum

Nawet przegrana (w co wątpię w przypadku Węgier) mniej zaboli, gdy się próbowało

powiedz to emerytowi który (tak przekładając na nasze warunki) dostanie zamiast 800zł emerytury 400zł. (i pamiętaj, że zanim Państwo zarobi na emerytury będzie musiało najpierw uporać się z długiem na poziomie koło 75-77% PKB)
sfsdf433ssds / 195.117.16.* / 2013-03-14 14:14

powiedz to emerytowi który (tak przekładając na nasze warunki) dostanie zamiast 800zł emerytury 400zł.

Na Węgrzech nie obniżono emerytur z 800 do 400 zł. Ciekawe dlaczego nie mówisz o ewentualnym obniżeniu emerytur z 5000 do 2500 zł (takie też są)? Ci którzy z różnych powodów są niechętni reformom, bo na przykład są zainteresowani zachowaniem swojego status quo, będą oczywiście straszyć głodem i wszystkimi plagami, włącznie z brakiem ciepłej wody w kranie. Jak będzie na Węgrzech - zobaczymy.
jam to ekonomista / 2013-03-14 14:24 / Bywalec forum
i jeszcze jedno co do podatków. Piszesz o podatku liniowym 16% a zapominasz o VAT. U nas przychody z VAT są 3 razy większe niż przychody z PIT, tak więc przeciętna osoba więcej straci na podwyżce VAT o 1 p.p. niż zyska na obniżeniu PIT o 1 p.p..
Także jakby u nas tak zrobić, to wyszłoby że za VAT zapłacimy 20mld więcej a na PIT zaoszczędzimy pewnie nie więcej jak 10mld
jam to ekonomista / 2013-03-14 14:18 / Bywalec forum
*poprawie się, chodziło mi oczywiście o połowę emerytury z części OFE więc to trochę inaczej wygląda.

Ciekawe dlaczego nie mówisz o ewentualnym obniżeniu emerytur z 5000 do 2500 zł (takie też są)?

nie mówię o takich, bo ten któremu zostanie 2500 przeżyje.

Ci którzy z różnych powodów są niechętni reformom, bo na przykład są zainteresowani zachowaniem swojego status quo, będą oczywiście straszyć głodem i wszystkimi plagami, włącznie z brakiem ciepłej wody w kranie

mogą też być niechętni z obawy że stracą połowę kasy uzbieranej w OFE

Najnowsze wpisy