Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Tydzień na GPW: Popyt w końcu się pojawił

Tydzień na GPW: Popyt w końcu się pojawił

Money.pl / 2008-08-29 17:38
Komentarze do wiadomości: Tydzień na GPW: Popyt w końcu się pojawił.
Wyświetlaj:
zbig$ / 2008-09-01 00:55 / Uznany gracz - weteran 93/94
wstrzasajace...
http://biznes.onet.pl/1,12,8,47555903,128776050,5503932,0,forum2.html
vldnc / 2008-09-01 08:54
Czy głupszy jest ten, kto wkleja takie bajki na forum, czy ten, kto je bez namysłu łyka?
Dziki Bill / 2008-09-01 01:42
hehehe,a co nie wiedziałes jak ludzie naprawde zyja? sam wyjechałem na wyspe, 2 razy byłem przedtem w UK,zanim zdecydowałem sie zostac na emigracji na "czas nieokreslony".j sam znam taka rodzinke jak ta pani,w polsce dosłownie przymierali głodem,tu zyja jak ludzie ,godnie,pzdr emigrantów;)
barakuda / 2008-08-31 23:07 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
Gustav już słabnie...
osłabł do 3 stopnia , co nie znaczy , że nie jest groźny...
Katrina też miała 3 stopień
mankomaniak / 2008-08-31 23:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Keith Still analizował zachowanie tłumu wylewającego się ze stadionu na Wembley. Przez trzy lata śledził obrazy z kamer na stadionie po zakończeniu meczów i koncertów. Zauważył, że grupy ludzi kłębiących się przed wyjściami układają się w kształt pewnych fraktali. Still odkrył uniwersalne wzory i reguły, według których tłum przesuwa się do przodu. Okazało się np., że ludzie na krawędziach tłumu docierają do wyjścia szybciej niż ci w środku; są też takie miejsca, gdzie kibice są zaklinowani i niemal się nie poruszają. Still uznał, że wystarczy w takich miejscach postawić barierki lub słupy, by - paradoksalnie - przyspieszyć ruch i rozładować ścisk. Naukowiec opracował też fraktalny program Legion, który potrafi odtworzyć zachowanie się nawet 250 tys. osób stłoczonych na ograniczonej powierzchni. Dzięki niemu projektanci hal i stadionów mogą sprawdzić, gdzie ustawić wyjścia i jak skanalizować ruch tłumów, żeby nie dochodziło do zatorów.

Spore nadzieje wiąże się z użyciem fraktali w programach analizujących rynki giełdowe i monetarne. Okazuje się, że zmiany kursów walut czy akcji układają się w krzywe, które są fraktalne. Dealerzy i maklerzy, wszyscy jednocześnie, starają się podążać w tym samym kierunku, tj. maksymalizować zyski i minimalizować straty. Z matematycznego punktu widzenia sytuacja przypomina zachowanie tłumu zmierzającego do jednego wyjścia. (wyborcza.pl)
-------------------------------------------------------
Ale mnie interesuje skąd się biorą fraktale. Nigdzie nie mogę znaleźć źródła powstania tych figur. Nie od dziś wiadomo, że przyroda ma naturę fraktalną. My jesteśmy jej częścią, więc nic dziwnego, że sami tworzymy fraktale. Pytanie: dlaczego? Z pewnością nie chodzi tu o celowość i sens powstania takich struktur przez jakąś wyższą istotę. Tak samo jak ewolucja biologiczna nie ma celowości, a jedynie wynika z przypadkowej użyteczności dla danego gatunku. (Podobnie pewne wynalazki się przyjmują, inne nie). Przyczyna musi leżeć właśnie w użyteczności budowy fraktalnej. Należy też zwrócić uwagę na statystyczne podejście do fraktali. Kurs akcji lub stopa zwrotu są fraktalami zmieszanymi z szumem. Należy więc stwierdzić, że nie jest tak, że fraktale powstają w sposób zaplanowany, natomiast szum losowy na chwilę wybija ten proces z tego "rytmu". Jest raczej tak, że szum jest pierwotną cechą wynikającą z drugiej zasady termodynamiki, lecz przekształca się we fraktale, ponieważ w jakiś nieznany nam sposób, jest to użyteczne i przyswajalne przez naturę, podobnie jak zmutowane geny okazują się być przydatne w drodze ewolucji.
Można więc wnioskować, że fraktalność jest drugą najważniejszą zasadą obok drugiej zasady termodynamiki. O ile jednak ta druga z wymienionych wynika z istnienia rachunku prawdopodobieństwa (bałagan jest bardziej prawdopodobny niż porządek), o tyle pierwsza ma jakieś inne tajemnicze podłoże. Co więcej, nie może to wynikać jedynie z samej biologii, gdyż okazuje się, że cały wszechświat posiada naturę fraktalną. Tak więc cały wszechświat wykazuje z jednej strony cechy samopodobieństwa, co świadczy o jego uporządkowaniu, z drugiej strony zachowuje się zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, co świadczy o jego nieuporządkowaniu. Druga zasada termodynamiki jest zasadą pierwotną, stąd, jak napisałem, powstają najpierw szumy losowe. Ale okazuje się, że szum ten zostaje zastąpiony uporządkowaną strukturą. Nadal nie wiem dlaczego.
kwl / 82.210.151.* / 2008-09-01 10:50
Trochę chyba mieszasz pojecia. Druga zasada termodynamiki (jak i cała termodynamika) to nie jest jakiś abstrakcyjny twór oparty na rachunku prawdopodobieństwa i logice, tylko teoria fizyczna oparta na danych doświadczalnych zebranych przez 19-wiecznych badaczy i później wielokrotnie eksperymentalnie potwierdzanych. Fraktale natomiast to element języka matematycznego, który przydaje się do opisu procesów i zjawisk fizycznych (jak rachunek różniczkowy do opisu ruchu czy teoria grup do opisu cząstek elementarnych). Oczywiście jak poznamy jakiś nowy język to wszędzie widzimy jego przykłady (czytelnicy poradników psychologicznych też wszędzie widzą zaburzone osobowości, a nowi adepci analizy technicznej - okazje inwestycyjne). Ale postulowanie nowego bytu to w nauce bardzo daleko idąca hipoteza i trzeba by to solidniej uzasadnić. A istotą bytu nauka tak naprawdę się po prostu nie zajmuje (czyli, jak powiedział Newton pytany o brak w jego teorii Boga, "ta hipoteza nie była mi potrzebna").
zbig$ / 2008-09-01 00:42 / Uznany gracz - weteran 93/94
gdzies wyczytalem ze procesy zyciowe neguja (w sensie odwracaja) 2 zasade t-dyn, zreszta wyglada mi ona na jakis dogmat, nie wiadomo na jakiej "zasadzie" pzryjetej.

odpowiedz ogolna jest taka, ze skoro rzecztwistosc jest racjonalna, wzory dzialan i zachowan jej elementow musza przyjaxc jakas uporzadkowana postac, ktora moze sie przejawiac w strukturach fraktalnych

fizozofowie doszukiwali sie dwoistosci zasad w swiecie - jednej uporzadkowanej i porzadkujacej, i drugiej nieuporzadkowanej i podlegajacej porzadkowaniu. chaos (entropia przypadek) i fraktale (porzadek, układ dajacy sie wyliczyc) to dzisiejsze nazwy tych starozytnych zasad
mankomaniak / 2008-09-01 01:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Procesy życiowe nie negują drugiej zasady t-dyn. Polecam książkę Hawkinga, gdzie dokładnie wyjaśnia jak to jest. Procesy życiowe są tylko częścią wszechświata, a więc stanowią układ otwarty. W takim układzie entropia może maleć, natomiast w całym wszechświecie i tak wzrośnie. Poza tym trzeba pamiętać, że ciągle coś rodzi się i umiera, co wychodzi na zero. Druga zasada termodynamiki nie jest dogmatem, ale wynika z logiki. Wyżej napisałem krótko jej źródło.

Rzeczywistość jest jedynie logiczna, nie ma nic wspólnego z racjonalnością.
kwl / 82.210.151.* / 2008-09-01 10:32
Druga zasada termodynamiki nie wynika z logiki, ale została logicznie wydedukowana z danych doświadczalnych i wyjaśnia inne dane. Jest więc dobrze udokumentowaną i ogólnie przyjętą teorią.
zbig$ / 2008-09-01 01:42 / Uznany gracz - weteran 93/94
tyle ze logika to racjonalnosc
skad wiadomo ze wzrosnie, jak np. globalnie liczba ludnosci rosnie juz od x lat???ktos zbadal caly wszechswiat?
czytam ksiazke niejakiego balla i pisze, ze pewne procesy sa nieodwracalne, co wynika z obserwacji, i nie wiem dlaczego extrapolowano to na calos wsechsw. ze wszystko jest nieodwracalne. Moze i pewne są, bo jak spalimy kartke, to juz tego chyba nie da się "odkrecic". ale skad wiadomo ze WIEKSZOSC procesow we wszechsw. jest taka?
Piotrez / 83.26.195.* / 2008-09-01 00:00
Poczytaj trochę o matematycznej naturze struktur fraktalnych, a zrozumiesz trochę więcej. Ładnie prezentujące się obrazki fraktali tak naprawdę powstają z bardzo prostych równań rekurencyjnych parametryzowanych gdzie granica struktury fraktalnej wyznacza zakres parametrów dla których odpowiednie równanie rekurencyjne jest "ograniczone"... upraszaczając, nie ucieka do nieskończoności.
Fraktale spotyka się w przyrodzie bowiem natura powiela proste wzorce właśnie w rezimie rekurencyjnym. Nie wysnuwałbym z tego jakiś kosmologicznych wniosków.
Daleko ciekawszy wydaje mi się fakt, że wszystko wskazuje na to iż z fraktalami związane jest wiele problemów matematyki niealgorytmicznej. Paradoksalnie fraktale są bliższe zasadom funkcjonowania naszego umysłu niż konstrukcji galaktyk.
mankomaniak / 2008-09-01 00:54 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Mylisz się, bo czytałem i to dość dokładnie i nic mi to nie mówiło. Matematyka jest narzędziem, a nie przyczyną.
Fraktale spotyka się w przyrodzie bowiem natura powiela proste wzorce właśnie w
rezimie rekurencyjnym.

Masło maślane. Nic to nie wyjaśnia. Nie daje mi to spokoju.
Piotrez / 83.26.195.* / 2008-09-01 03:24
A co jest w tym maślanego? Przecież nawet sam darwinizm to przykład rekurencji czyli porządku, w którym produkt staje się substratem. Nie ma w tym nic dziwnego ani tajemniczego, że dobór naturalny generuje różnego rodzaju fraktalne twory.
Jak nie znalazłeś uspokojenia w matematyce czy fizyce to cóż... pozostaje religia... od razu współczuję.
barakuda / 2008-08-31 23:10 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
ani ja...:-(
barakuda / 2008-08-31 22:43 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację


2008-08-31 21:12:00 | *.*.*.* | najcz [ Tysiącznik na forum ]
dzięki ,dobra analiza,trzeba uważać , jak nałożą sankcje na
Rosje to dołowanie.U mnie scenariusz sankcji ma 30%.

u mnie mniej niż 5%...
pogadają, pomlaskają i wydalą z siebie komunikat o tym jak to prezydent Saakaszwili napadł na własny naród, Rosjanie zrobili to, co do nich należało , a Unia udzieli pomocy humanitarnej umęczonej ludności Osetii i Abchazji...
bollullos / 2008-08-31 22:46 / portfel / Uznany Muł Pancerny
czy to nie jest tak, że Gruzini i tak korzystają z broni rosyjskiej produkcji? Jeżeli tak, to Rosja prowadzi "działania marketingowe" mające na celu zwiększenie sprzedaży broni. Tak myślę, że pewnie przez jakichś pośredników i tak Gruzini, Czeczeni i inne nacje b.ZSRRa kupują rosyjską broń, zasilając rosyjską kieszeń
bollullos / 2008-08-31 22:56 / portfel / Uznany Muł Pancerny
to tylko przypuszczenia Henia bo nie znam cyfr
barakuda / 2008-08-31 22:58 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
co do sankcji: Berlusconi wolałby oddać swój sztuczny skalp niż podpisać sankcje...
i to już wystarczy...
barakuda / 2008-08-31 22:54 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
W futbolu wszyscy grają , a wygrywają Niemcy...
W militariach wszyscy walczą ze wszystkimi, a zarabiają ruscy...
max303 / 2008-08-31 21:48 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
Commerzbank kupi Dresdner Bank z 9,8 mld EUR

pb.pl
Krzych / 2008-08-31 21:57 / Płoteczka na forum
ja spojrzałem na KALENDARIUM
wpadnie sporo dywidend na konta - mnie tylko IPX
STALPROFIL - wypłata 26 gr dywidendy na akcję
DROZAPOL-PROFIL - wypłata 33 gr dywidendy na akcję
BIPROMET - wypłata 1,19 zł dywidendy na akcję
ORLEN - wypłata 1,62 zł dywidendy na akcję
IMPEXMETAL - wypłata 14 gr dywidendy na akcję
RUCH - wypłata 20 gr dywidendy na akcję
KOLASTYNA - WZA w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej
ACE - wypłata 0,11 euro dywidendy na akcję
wtorek już na rachunkach - chyba większość się cieszy
Pablo / 2008-08-31 21:42 / "Uznany Gracz Giełdowy"
słowo na przyszły tydzień http://pablo.bblog.pl/
barakuda / 2008-08-31 22:25 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
jak zwykle wykonałeś kawał porządnej roboty...
Graty i dzięki Pablo, nic dodać , nic ująć...
ps.trzymam kciuki za powodzenie scenariusza...:-)
bollullos / 2008-08-31 22:44 / portfel / Uznany Muł Pancerny
popatrzyłem sobie i konwertuję jedną porcję z pieniężnego na akcyjny
Romi / 2008-08-31 21:24 / portfel / Koci Tata
nie moge zdjąć simlocka z iphona 3g ma ktoś do tego program?
Wiem ze to forum giałdowe ale są tu specjalisci od wszystkiego i jest niedziela.........
Piotrez / 83.26.195.* / 2008-09-01 00:06
Nie da się zdjąć simlocka z 3G. Chyba że nakładkami sim o dyskusyjnej skuteczności. Oczywiście to stan na dzień dzisiejszy.
danielek_b / 2008-08-31 21:56
poczytaj forum myapple.pl - moze tam znajdziesz odpowiedz.
brydzia / 2008-08-31 20:57 / 10-sięciotysiącznik na forum
Krzysiu widzę że tam niżej mnie wklejasz , czy dziwne jest dla ciebie że kupuje się przed wynikami a po sprzedaje , nawet tym durniom w TVN cnbc 3 tygodnie przed odpałem napisałam to te barany się ze mną spierali na antenie ,

co mam to w kółko powtarzać , jak dobra spółka przed wynikami spada to można zagrać pod wyniki bo gorsze są w cenie = mówię oczywiście o wig 5 może 8 , jak spółka rośnie przed wynikami to warto zrealizować zysk przed albo w trakcie wyników , trzeba zobaczyć co przeważa, ja nie muszę codziennie siedzieć zapakowana w akcje , czekam sobie na dogodny moment , np wyprzedany rynek albo jakieś ważne dane , itd.

nie zamierzam na razie tu pisać bo za dużo kretynów się pojawiło ,

pozdrawiam
Kenobi / 2008-08-31 22:10 / Uznany malkontent giełdowy
Brydzia! Ty się nie przejmuj, nie zniechęcaj, kretynom tylko o to chodzi. Rób swoje. Masz mądre spostrzeżenia - kto chce niech korzysta, a kto nie chce, niech słucha Krzycha, czy innego Zdzicha.
barakuda / 2008-08-31 23:02 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
Kenuś , chamstwem w stylu miedziano-liberalnych protonów daleko nie zajedziesz...
Brydzi nie podpuszczaj, bo i bez Ciebie ma niewyparzony języczek...
bollullos / 2008-08-31 22:52 / portfel / Uznany Muł Pancerny
jako kretyn i pajac pragnę pozdrowić Kena, Brydżit i zapewnić, że przy Waszym świetle odrobina blasku spływa nawet na takie wieprze jak ja.
tomtay / 2008-08-31 22:34 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Tak tak Brydzia nie przejmuj sie gamoniami, sa oni nieodlacznym elementem ekosystemu zupelnie jak placki na polu, bylem kiedys na polu to widzialem cos takiego :)
barakuda / 2008-08-31 23:14 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
masz rację, ale uogólnione , rzucone w eter :"kretyni" robi b. niemiłe wrażenie
Wolałbym znać adresata(ów) z nick'a...
Krzych / 2008-08-31 22:23 / Płoteczka na forum
kretynom - przemyś do kogo adresujesz
Mieczyslaw / 2008-08-31 21:19 / Uznany Gracz Giełdowy
TVN dobry papier, nie ma co sprzedawac, narazie
jakr / 89.76.80.* / 2008-08-31 21:16

za dużo kretynów się pojawiło

zapewniam cie , ze bez ciebie bedzie tu milej i znikna ci kretyni
Krzych / 2008-08-31 21:05 / Płoteczka na forum
wklejane art. nie kom. ale takie wpisy są nie godne Ciebie - zerknij co wkleiłem i do tego się odnieś to jest spekulacja ludzmi.
pozdrawiam i zysków życzę olbrzymich.
Amigo11 / 2008-08-31 20:59 / SAMA PRAWDA
Masz rację, tylko po co je na siłe udowadniasz, jeszcze na antenie tej stacji dla leszczy.
SIOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
max303 / 2008-08-31 20:34 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
witam wieczorkiem
Amigo11 / 2008-08-31 20:41 / SAMA PRAWDA
Mam pytanko.
W MT4 jest ten wachlarz Ganna. Co oznacza taki parametr który jest tam defaultowo 1,22 , i nazywa się skala.??
Romi / 2008-08-31 20:18 / portfel / Koci Tata
3 szczupaki i 7 okoni nie jest źle
tylko ze ja nie jem ryb dobija mnie zapach smazonej na lewa strone flaki sie wywracają..........
wesz / 83.6.172.* / 2008-08-31 21:13
podaję sposób na skrobanie okonia tj.na tarce do ziemniaków rewelacja.
bollullos / 2008-08-31 22:53 / portfel / Uznany Muł Pancerny

skrobanie okonia tj.na tarce

zboczeniec
Krzych / 2008-08-31 20:25 / Płoteczka na forum
gratulację ja mam najgorszy rok , ale dzisiaj byłem na grzybach 41 prawych przywiozłem do domu ale z nich połowa jeszcze odpadła - na piachach Kieleczcyzny sucho:)
Mieczyslaw / 2008-08-31 21:29 / Uznany Gracz Giełdowy
od 2 tyg na karpiach, siedzimy jeszcze do piatku , mamy wszystko co nam potrzeba do zycia, laptopy ladujemy w rybaczowce, internet bezprzewodowy , itd itp

wczorajdwa amury 6,5 i 11 kg , dzis jak narazie spokoj , karp sie splawia , oczekujemy na brania ok 3-4 nad ranem , tam gdzie jestem sprawdzaja sie wylacznie kulki tzw smierdziele :) , zadne owocowe , narazie nikt z nas nie ustrzelil zadnej 20-stki , wszystkie karpie w granicach 10-15 kg , aha przez te dwa tyg poszlo juz do wody ponad 200 kg gotowanej kukurydzy i 50 kg kulek proteinoiwych , nie ma nic za darmo, chce sie wyjac trzeba wlozyc :)
barakuda / 2008-08-31 22:30 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
gratuluję i zazdroszczę...
ja dziś połaziłem kilka godzin ze spiningiem..kilka okonków i 3 krótkie zębacze, wróciłem o dwóch okoniach :24 i 26 cm
ps.uważajcie tuż po północy, przy ochłodzeniach karpie nie czekają świtu...
barakuda / 2008-08-31 23:09 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
ps. jeśli możesz relacjonuj "na żywo"...:-)
Krzych / 2008-08-31 21:33 / Płoteczka na forum
narazie odpuszczam jadę 18.09 na szczupaki do Szwecji na 10 dni myślę że zrekompensuje porażki na naszych wodach.
Jak się spławia w zanęcie brania powinny być już - powodzenia i zazdroszczę:))
bogol / 2008-09-01 00:25
Od dawna myślę o takim wypadzie, korzystasz z jakiegoś pośrednika czy sam wszystko organizujesz? Jakie rejony najbardziej byś polecił i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
max303 / 2008-08-31 20:33 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
ja 93 "prawdziwe" i cztery wiaderka 10l. podgrzybków
barakuda / 2008-08-31 21:22 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
gdzie??????????????????????????????
max303 / 2008-08-31 21:24 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
p.notecka
barakuda / 2008-08-31 21:37 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
za daleko...:-(
max303 / 2008-08-31 21:42 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
dziś widziałem w lesie numery rejestracyjne prawie z całej polski
max303 / 2008-08-31 21:44 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
zwłaszcza Polska centralna i Śląsk(pozdro dla Bytomiaków )(:-)
Zigzag / 83.24.107.* / 2008-08-31 21:01
Ja przegrywam z takimi zawodnikami. Dwa dni na działce, spacerki po lasach, ledwo 2 kg maślaków. Już zjadłem, duszone z cebulką i śmietaną. Ale wybiorę sie na bardziej szlachetne niedługo, mam urlop. Lasy w ok. Wyszkowa. Pozdro...
max303 / 2008-08-31 21:05 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
zazdroszczę bo ja konsumpcję mam dopiero jutro na obiad(podgrzybki w sosie śmietanowym z ziemniaczkami),prawdziwki małe robię w zalewę octową(zagrycha do zimowego kielicha) a duże suszę
Amigo11 / 2008-08-31 21:08 / SAMA PRAWDA
ciiiii nic nie mów, ja jutro znowu obiad na szybko :(
Krzych / 2008-08-31 21:00 / Płoteczka na forum
miseczka podgrzybków ale były zdrowsze od prawych - ja w lesie sosnowo - jałowcowym ,miejscowy mówi że jeszcze nie pora.W lasach mokrych dębowych z pewnością jest lepiej
max303 / 2008-08-31 21:07 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
w puszczy noteckiej wilgotno,ale jak nie popada w tym tygodniu solidniej to będzie doopa blada
Krzych / 2008-08-31 21:37 / Płoteczka na forum
nigdy nie zbierałem w puszczy myślałem że jest zakaz
max303 / 2008-08-31 21:40 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
to nie rezerwat choć nie wszędzie można dojechać(legalnie)(:-))
Amigo11 / 2008-08-31 20:48 / SAMA PRAWDA
A Borowiki są??
Albo kurki??
Ja to tylko jem zbierać nie lubię :D:D
Romi / 2008-08-31 21:38 / portfel / Koci Tata
kurki kupiłem 4,5kg za 20zł pełne wiaderko
duzo tego
max303 / 2008-08-31 20:51 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
borowik=prawdziwek,kurki sporadycznie
Mieczyslaw / 2008-08-31 21:24 / Uznany Gracz Giełdowy
lubie zbierac, lubie jesc,
max303 / 2008-08-31 21:35 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
tak jak ja,zbieram od 32 lat,jak ten czas leci
Krzych / 2008-08-31 20:08 / Płoteczka na forum
zrobiłem mały przegląd dostępnych wiadomości
jankesi w piątek tracili bo:
Dell, który ostrzegł przed spadkiem wydatków przedsiębiorstw na sprzęt komputerowy stracił 13.7%
banki - amerykański bank inwestycyjny Bear Sterns
i tu ciekawy kom - ze względu na utratę zaufania innych uczestników rynku.
Ten element odgrywa szczególnie istotną rolę w sytuacjach kryzysowych. Generalnie rzecz ujmując wiadomo, iż w skali całego sektora ponoszone są straty, ale poszczególni uczestnicy nie wiedzą, kto poniósł najbardziej dotkliwe straty i w związku z tym może być zagrożony upadłością. To sprawia, iż instytucje finansowe niechętnie pożyczają sobie pieniądze. Z tą sytuacją próbują sobie radzić banki centralne m.in. pompując w sektor dodatkową płynność. Upadek dużej instytucji finansowej oznaczałby właśnie ogromny kryzys zaufania i temu chciał przeciwdziałać w marcu Fed angażując się w przejęcie Bear Sterns. Cena jest oczywiście wysoka: moral hazard (czyli branie przez uczestników rynku przesadnie dużego ryzyka z gwarancją pomocy banku centralnego w razie niepowodzenia) i ryzykowanie pieniędzy podatnika.
Tym większe zaniepokojenie wywołały słowa amerykańskiego noblisty, Kennetha Rogoffa, który nie tylko stwierdził, iż kryzys bynajmniej nie jest jeszcze za nami, ale także dodał, iż prawdopodobnie upadnie jeszcze duża instytucja finansowe.
Na spekulacje nie trzeba było długo czekać.
------------------------------------------------------------
podkreśliłem spekulację

Cień podejrzenia (nie po raz pierwszy) padł na Lehman Brothers, zwłaszcza po tym, jak „The Wall Street Journal” poinformował o telefonie przedstawiciela Fed do Credit Swiss w sprawie linii kredytowej dla Lehmana. Czwarty największy bank inwestycyjny miał wiosną podobną strukturę aktywów do Bear Sterns i to wystarczyło, aby został „namaszczony” na kandydata do bankructwa. Czas pokaże, czy zaangażowanie ze strony Koreańskiego Banku Rozwoju będzie w stanie mu pomóc. Pomoc z Azji wydaje się gwarantować stabilność innego z banków inwestycyjnych – Merrill Lynch, który na kryzysie poniósł bardzo dotkliwe straty. Singapurski fundusz Tamasek ma zaufanie do kierującego obecnie bankiem Thaina i planuje zwiększenie zaangażowania. Obserwowany jest natomiast największy światowy ubezpieczyciel – AIG, który mógł stracić spore sumy na kontraktach typu CDS. Bankructwa w USA mają miejsce – jako dziewiąty od początku kryzysu upadł Columbian Bank and Trust,
jednak póki co są to niewielkie instytucje.
------------------------------------------------------------
niewielkie - podkreśliłem
Rynek z niecierpliwością wyczekuje, czy Fed w myśl zasady „too big to fall” (zbyt duży aby upaść) uchroni system przed bankructwem dużego kalibru.
reasumuję - jest dobrze
obecnie można spekulować ropą ale już jutro będziemy wiedzieć co spłogził Gustaw.

teraz nasz straganik
Sierpień teoretycznie kończy „sezon ogórkowy”, czyli wakacyjną senność na rynkach finansowych. Obserwując miniony miesiąc można było pokusić o wręcz odwrotny wniosek. Po przełomowym lipcu, pierwsza połowa sierpnia również była bardzo interesująca, im zaś bliżej września, tym rynki coraz bardziej się uspakajały.
Pierwsze kwartały 2008 r. były kontynuacją trendów roku poprzedniego - najlepszego w historii gospodarczej Polski po roku 1989. Prężnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszył optymizm przedsiębiorców - bez dyskusji podważyć się nie da.
Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 6,27 proc. (spadek o 4 pkt w porównaniu do poprzedniego piątku), a 10-letnich 6,04 proc. (spadek o 2 pkt
Bardzo dobre wyniki stymulowały zarówno inwestycje, jak i prywatną konsumpcję. Inwestycje rosły dzięki napływowi pieniędzy z zagranicy, ale także dzięki dobrej sytuacji finansowej rodzimych firm. Konsumpcja natomiast to efekt bardzo dobrej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych, wynikającej z wcześniejszej poprawy sytuacji na rynku pracy oraz z większych transferów z budżetu państwa.
Waloryzacja świadczeń, różnego rodzaju rekompensaty, nowe ulgi podatkowe, obniżka składki rentowej - to wszystko spowodowało, że do społeczeństwa trafi- ły w ostatnim roku spore środki - rzędu 20-30 mld - wylicza główny ekonomista PKO BP.
Efekt?
- Zarówno w roku 2007, jak i w pierwszym kwartale 2008 roku wzrost PKB w Polsce był jednym z najszybszych w Unii Europejskiej - zauważa Agnieszka Decewicz, analityk rynków finansowych w Banku Pekao SA.
Sektorem gospodarki, który został najbardziej dotknięty przez spadkowe trendy, jest giełda, z której inwestorzy zagraniczni wyszli już przed rokiem, ale która straciła impet pod wpływem awersji rodzimych graczy do ryzyka.
Giełda ucierpiała, ale pozytywnie zaskakuje, że obyło się bez większych ofiar w sektorze bankowym. Obawy dotyczące tego, że nastąpi zaostrzenie polityki kredytowej i podwyższenie marż, nie ziściły się, przynajmniej dotychczas. Jedynym skutkiem, jak wskazują analitycy, jest to, że banki zaczęł
najcz / 2008-08-31 21:12 / Tysiącznik na forum
dzięki ,dobra analiza,trzeba uważać , jak nałożą sankcje na Rosje to dołowanie.U mnie scenariusz sankcji ma 30%.
Krzych / 2008-08-31 21:39 / Płoteczka na forum
już się boją co mają jutro powiedzieć - wszyscy tylko dzwonią a Rosja się z tego śmieje
Krzych / 2008-08-31 20:09 / Płoteczka na forum
jeszcze dodam
Japoński rząd, który niedawno stwierdził, że kraj może stać przed najgorszym kryzysem gospodarczym od kilkudziesięciu lat, uruchomił w tym tygodniu wielki program pomocowy mający pobudzić koniunkturę. Aby zrekompensować rosnące szybko ceny (inflacja bazowa jest najwyższa od dekady) do firm i gospodarstw domowych ma trafić ok. 18 mld USD
anonim_03 / 2008-08-31 20:05 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
ciekawy artykuł:
http://biznes.onet.pl/16,1504861,prasa.html

- Zaczęło się rok temu od kryzysu na rynku kredytów subprime i powiązanych z nimi instrumentów finansowych oraz spadku cen na rynku nieruchomości i wzrostu stóp w USA - relacjonuje przebieg wydarzeń Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

==
jeżeli główny ekonomista PKO BP uważa, że w USA rok temu były podwyżki stóp, to ja przecież nie mam powodu mu nie wierzyć ;-))
zbyś / 2008-08-31 21:35 / Tysiącznik na forum
wzrost stóp a podwyżka stóp to nie to samo, wzrosły rynkowe stopy procentowe przy obniżaniu stóp przez fed dopiero interwencje banku centralnego poprzez pożyczki pieniądza poniżej rynkowych stóp procentowych spowodowała obniżkę rynkowych stóp procentowych
barakuda / 2008-08-31 20:01 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
2008-08-31 15:36:31 | *.*.*.* | mankomaniak [ Bywalec forum ]
gdzie liberal, ja sie pytam
skomentujzgłoś do usunięcia

2008-08-31 16:49:24 | *.*.*.* | flugo [ Dziecko hossy ]
lancę pucuje
============================================
buachachachacha......
ale masz refleks Flugo, graty...:-))))))))))))))))))))))))
TOMOK / 2008-08-31 19:15 / portfel / Dziecko forum-Pogue Mahone
Cześć nugusy :-)
Pozdrawiam
lojka / 2008-08-31 19:45 / Tysiącznik na forum
cześć nygusie ;)
Krzych / 2008-08-31 20:22 / Płoteczka na forum
witam parkę
myślałem nad ślicznotką i tylko jedno przychodzi mi na myśl skoro chcą przekroczenia granicy 25 % średniej dziennej wielkości obrotu akcjami rozumię że chcą szybko dużo kupić a to by znaczył że szykuje się pozytywna przyszłość i dobre infa niebawem.
Żadna spółka do obecnej pory nie śpieszy się tak ze skupem
Pozdrawiam
lojka / 2008-08-31 22:06 / Tysiącznik na forum
ślicznotka jest niedowartościowana :(
wcale się nie dziwię, że skupują
też liczę na dobre infa :)

pozdro
TOMOK / 2008-08-31 20:35 / portfel / Dziecko forum-Pogue Mahone
zawstydzasz mnie :-)
uciekam już bo szumi w głowie
Spokojnej nocki
Pozdrawiam
Romi / 2008-08-31 20:20 / portfel / Koci Tata
co od razu nygusy ładna pogoda trzeba odpoczywać......
żuczek gnojowy / 2008-08-31 19:10 / ...z małą kuleczką
chyba wczoraj za dużo wysiorbałeś
Amigo11 / 2008-08-31 19:49 / SAMA PRAWDA
Obiecałem sobie że nie będę pił dopóki BYTOM nie osiągnie 30ZETA, więc tylko do sylwestra.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy