Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Tylko dwa procent z nas będzie miało za co żyć na emeryturze. Klęska reformy

Tylko dwa procent z nas będzie miało za co żyć na emeryturze. Klęska reformy

Wyświetlaj:
Winetou / 83.6.194.* / 2012-02-24 22:35
Rozumiem, że jesteśmy w stanie wyższej konieczności.Powinniśmy romować dzietność i dłuższą pracę. Ale najpierw należy zlikwidowac wszelkie przywileje emerytalne i nie tylko dla "nowych" rozpoczynajacych pracę, ale także tych co jeszcze nie przeszli na uprzywilejowaną emeryturę. Nie można?? Bo prawa nabyte? Nasze emerytury po 65r też są prawami nabytymi. Nie można bo prawo?? Zróbmy referendum i znieśmy złe
przywileje. Jesteśmy w sytuacji wyższej konieczości więc tak rząd powinien działać! Dlaczego większości można wydłużyć a miniejszości nie można skrócić??
przekręt / 94.75.94.* / 2012-02-24 22:20
To już było wiadome od dawna. Reformuje się dopiero,jak już jest katastrofa. I tak ze wszystkim, panie dzieju...
Bernard+ / 188.117.142.* / 2012-02-24 22:15
Na nasze emerytury będzie brakować pieniędzy głównie z tego powodu, że nasze, dzieci i wnuki zwykłych Polaków zamiast pracować na nasze emerytury będą musiały harować na spłacanie długów budżetowych. Bilionowych długów zaciąganych permanentnie od 20 lat przez wszystkie ekipy rządzące Polską po 1990 roku do których z roku na rok doliczane są rosnące odsetki. staliśmy się z powodu nieuczciwości i głupoty zawodowych polityków załużonymi niewolnikami światowej finasjery.
Bernard+ / 188.117.142.* / 2012-02-24 20:25
Główną przyczyną narastającego żekomo braku środków w budżecie naszego tragicznie źle zarządzanego państwa nie jest demografia ani emerytury tych którzy pracują do 65 roku życia. Powód jest prozaiczny: W POLSCE JEST ZA DUŻO TYCH, KTÓRYCH UTRZYMUJE PAŃSTWO dając im posady i budżetowe emerytury A ZA MAŁO JEST TYCH, KTÓRZY SWOJĄ PRACĄ UTRZYMUJĄ POLSKIE PAŃSTWO płącąc do budżetu podatki. Dlatego na brakuje pieniędzy w budżecie ale nie dla wszystkich brakuje. Nie ma sprawiedliwości bo niema równości i powszechności zasad emerytalnych dla wszystkich obywateli. Osób uprzywilejowanych emerytalnie i płacowo na koszt podatnikó jest już tak dużo a ich przywileje są tak drogie,że pracująca poza budżetem mniejszość nie jest już wstanie więcej pieniędzy na tą armię pasożytów wypracować. Dlatego Tusk z Rostowskim wymyślili aby niewolnicy systemu biurokratycznego pracowali dłużej wtedy dłużej będą płacić podatki i składki a krócej pobierać emerytury albo dłużej będąc po 50-tce bezrobotnymi bez prawa do zasiłku nie dożyją emerytury wcale. A przywileje dla krewnych królika i jego politycznego dworu zostaną zachowane. Wszak od 2 lat średnia płaca w budżetówce jest wyższa niż w przedsiębiorstwach. Mamy 647 tysięcy urzęników rzadowych drugie tyle samorządowych oraz prawie 700 tys. nauczycieli mimo,że co roku ubywa ludności i ubywa dzieci liczba zatrudnionych w urzędach państwowych i samorządowych oraz w szkołach stale rośnie. W ubiegłym roku ubyło 300 szkół w ciągu 4 ostatnich lat ubyło prawie 1000 szkół a liczba zatrudnionych w szkołach zarówno nauczycieli jak i pozostałych pracownuików wzrosła o 150 tysięcy. Dlatego nie ma pieniędzy na emerytury dla nas pracujących do 65 lat, ale są dla 35 letniego agenta Tomka i jego kolegów emerytury 7 tys./m-c i dla 40 letniego prokuratora i jego kolegów emerytury 14 tys./m-c.
OPOLE PRZECIW PRZYWILEJOM / 89.204.226.* / 2012-02-24 20:56
Pełny etat nauczyciela 18 godz. tygodniowo.
Pełny etat w mojej ostatniej pracy 105 godz. tyg.
okres pracy agentów i im podobnych 15 lat
okres pracy mojej do wieku emerytalnego 47 lat
pogory panów z agencji wszelkiej maści 4-20 tys/m
pobory moje z pracy 400 420 g/m to około 3,5 4t/m
emerytura panów z agencji 3-6-7-8tys
emerytura moja 1,2 1,5,może 1,6 tys
JAK TU SIĘ NIE WKUR...IAĆ.
l_gryf / 87.206.229.* / 2012-02-25 10:42
Co do etatu nauczyciela-sama jestem nauczycielką i te 19 godzin to dla Pana wiadomości praca przy tablicy; jak rozumiem sprawdzanie zeszytów, prac,sprawdzianów, poprawy uczniów,wypełnianie dokumentacji szkolnej,konsultacje dla uczniów przed maturą kilkugodzinne rady pedagogiczne już nie są moją pracą-jak czytam takie komentarze to nie wiem czy śmiać się czy płakać...
Bernard+ / 178.37.1.* / 2012-02-25 14:24
Pani nauczycielko! Ile czasu potrzebuje nauczyciel rysunków na przygotowanie się do lekcji w szkole podstawowej? Ile czasu zajmuje ocenienie rysunków lub malowanek dzieci?
Moja nauczycielka rysunków odeszła na emeryturę po 50 latach pracy wieku 68 lat. Pracę rozpoczęła w 1938 roku po skończeniu liceum sztuk plastycznych w Cieszynie. Przed wojną uczyła moich rodziców, po wojnie mnie i mojego najstarszego syna. Nazywała się Maria Wałach, była córką znanego artysty malarza absolwenta Paryskiej Akademii Sztuki osiadłego w Istebnej Jana Wałacha. A dziś 55 letnia nauczycielka rysunków po 30 latach pracy mówi, że musi iść na emeryturę?! A kobiety na taśmie produkcyjnej lub wykładające codziennie w hipermarkecie kilkanaście ton towarów na półki mają pracować od 18 do 67 roku życia przez 49 lat?? Od tych przywilejów z KARTY Nauczyciela poprzewracało się niektórym w głowach. Byłem również nauczycielem zawodu na warsztatach szkolnych i kierownikiem warsztatów i kierownikiem zajęć praktycznych uczyłem również rysunku technicznego i maszynoznawstwa w zespole hutniczych szkół zawodowych, więc wiem o czym piszę. Awansowałem na wyższe stanowiska w przemyśle i administracji ale zawsze miło wspominam moją pracę z uczniami ZSZ i Liceum Zawodowego. Natomiast dziś mam 62 lata i nadal pracuję a wielu moich byłych uczniów już jest emerytami, bo z hutnictwa przeszli do pracy na kopalni i wystarczyło im 10 lat pracy pod ziemią + 5 lat urlopu górniczego, aby dostać emerytury w wieku 50 lat.
Bernard+ / 178.37.1.* / 2012-02-25 14:35
Ciąg dalszy do wypowiedzi powyżej: Gdy pracowałem w Szkole mimo technicznej specjalności zawodowej społecznie z uczniami ZSZ prowadziłem kółko recytatorskie i teatrzyk małych form teatralnych, bo sam w takim kole uczyłem się recytowania wierszy i grania w teatrzyku w mojej szkole podstawowej i średniej i jako druzynowy w harcerstwie. A dzisiejsi nauczyciele stali się w dużym procencie roszczeniowo nastawionymi byle jak pracującymi. A najgorsi są Ci, którzy nie mieli żadnych sukcesów wychowawczych nie wychowali żadnego ucznia olimpijczyka w swoim przedmiocie. Nie prowadzą żadnej działalności społecznej skupiają się tylko na kasie na dodatkowo płatnych korepetycjach na skompletowaniu papierków, aby jak najszybciej otrzymać tytuł nauczyciela dyplomowanego i związaną z tym najwyższą stawkę. Moi nauczyciele z podstawówki i liceum, z technikum byli na moje szczęście wychowani i wykształceni przed wojną. Obie szkoły były w jednym budynku zarządzane przez jedną dyrektorkę. Uczyli nas w klasach liczących od 35 do 40 uczniów, prowadzili w szkole kilkanaście różnych kół zainteresowań, amatorski teatr, wyśmienity chór, dziecięcy zespół pieśni i tańca, szkolny klub sportowy, który w latach 60-tych był wychowawcą wielu juniorów reprezentantów Polski w lekkiej atletyce, W liceum był klub strzelecki i chór występujący wielokrotnie z sukcesami na wielu europejskich festiwalach. Szkoły żyły gwarem zajęć i zabaw do zmroku. Dziś każda szkoła ma oddzielny budynek klasy liczą zaledwie 20 -25 uczniów ale nikt w szkole palcem nie kiwnie po lekcjach, bo miasto i powiat podobno nie mają środków na zapłacenie za dodatkowe prace ale mają pieniądze na zatrudnianie 3 razy więcej urzędników niż 20 lat temu. Dziś tylko wynajmuje się salę gimnastyczną po południu i wieczorami za pieniądze osobom, które chcą dla zdrowia i rozrywki pograć w siatkówkę lub w tenisa stołowego. Byłem członkiem rady pedagogicznej i członkiem zakładowej komisji ochrony pracy, Społecznym Inspektorem Ochrony Pracy i studiowałem wieczorowo na studiach zawodowych inżynierskich a następnie podyplomowych i pracowałem nie 19 a 40 godzin tygodniowo bo to była szkoła przy zakładzie. Więc dziwi mnie że kosztowne a mało efektywne dla społeczeństwa osoby jeszcze ośmielają się zabierać głos w obronie swoich drogich przywilejów.
l_gryf / 87.206.229.* / 2012-03-16 20:27
Szanowny Panie, nie jestem nauczycielką rysunków w szkole podstawowej, więc nie wiem ile czasu potrzeba, żeby się do takiej lekcji przygotować...uczę języka ojczystego w szkole średniej, więc byłby Pan uprzejmy mnie nie obrażać powyższym porównaniem.Lubię uczyć dzieci, wkładam w to wiele wysiłku i bynajmniej wychowanie olimpijczyka nie jest moją ambicją- moim zadaniem jest wykształcić dzieci i dobrze przygotować je do matury, w czasach kiedy co roku nowy minister edukacji przeprowadza swoje rewolucje.Jestem człowiekiem a nie robotem, mam też rodzinę i małe dziecko-rozumiem,że wg Pana żłobek czy przedszkole z powodzeniem zastąpią dziecku matkę, która poświęci się pracy w szkole,,do zmroku" jak świętej pamięci Stanisława Bozowska....dla Pana informacji, ze szkolnych źródeł wiem,że zdaniem młodzieży była ona,,biedna, brzydka i zabita dechami" a ja nie zamierzam tak skończyć...
też ogryzek / 89.74.233.* / 2012-02-24 18:45
Najlepszym zabezpieczeniem starości jest... wyjazd z Polski. I to im szybciej tym lepiej. Cholera mnie bierze jak słyszę aby z pensji 1200 zł wyżywić rodzinę i odłożyć na dodatkową emeryturę. Ktoś sobie jaja z nas robi.
GregOld68 / 46.112.168.* / 2012-02-24 17:24
PRACODAWCO! ZAMIAST GROMADZIĆ MILIONY NA LOKATACH DAJ ZAROBIĆ PRACOWNIKOM.
WTEDY MASZYNA KRYZYSU BĘDZIE MUSIAŁA SIĘ WYCOFYWAĆ.
KAŻDY PRACOWNIK CHCE COŚ KUPIĆ, LECZ BRAKUJE MU NA TO, WIĘC ZADŁUŻA SIĘ NA "AMEN"...
squun / 78.133.227.* / 2012-03-08 09:21
niestety nie ma tak dobrze, chcesz coś kupić, idz po kredyt!
nikoto / 89.107.153.* / 2012-02-24 22:37
mało jest prowadzących działalność jednocześnie będąc pracodawcami, którzy mają miliony na lokatach, obciążenia są tak ku.....nie duże, że większość z nich albo bankrutuje albo robi co może żeby nie utonąć! myślisz chyba o prezesach dużych przedsiębiorstw, którym się najlepiej w tym kraju powodzi!
digesta / 88.156.235.* / 2012-02-24 11:26
Oto jest efekt rządów Unii Wolności z lat 90-tych. Teraz przemalowani na PO udają, że nic im na ten temat nie było wiadomo. Wdrażanie południowoamerykańskich pomysłów przez Balcerowicza odbije się na wszystkich Polakach. Najciekawsze, że autorzy tego systemu emerytalnego już 10 lat temu zorientowali się w jego wadach i odeszli od niego. Nam jednak nadal wmawiano, że system jest idealny. Kto za to odpowiada? Przecież osoby, które forsowały ten system emerytalny powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności a nie żeby teraz konsekwencje ponosili obywatele.
in / 81.168.187.* / 2012-02-24 17:39
Walnij się w łeb. Trudno za demografie winić polityków.
squun / 78.133.227.* / 2012-03-08 09:24

Trudno za demografie winić polityków.


NIE! NIE TRUDNO! Otóż jeszcze w późnych latach 90tych można było dostać mieszkanie od gminy! A teraz jak muszę płacić kredyt to celowo MUSZĘ rezygnować z dzieci chyba że mam narobić garstkę biedaków-wyrobników dla 'bogatych panów'.
Jedyne dzieci jaki się teraz rodzą to już chyba tylko z 'wpadki'!
isa / 2012-03-08 09:29 / Bywalec forum
nie ma co liczyć na emeryturę zusowską, miał rację Pawlak, trzeba sobie samemu kombinować jak tu żyć na starość, a raczej za co żyć
też ogryzek / 89.74.233.* / 2012-02-24 20:39
Nawzajem. Niestety ale to od polityków zależy również przyrost naturalny. Nikt normalny nie będzie się decydował na potomstwo nie mając zapewnionych warunków do życia. NA wszelki wypadek podpowiadam. Aby rodzina chciała mieć dziecko musi mieć mieszkanie nawet wynajęte ale za rozsądną cenę. Musi mieć pracę ale z wynagrodzeniem wystarczającym na: mieszkanie, życie, rozrywki oraz oprócz tak przyziemnych rzeczy jak ubranie czy leczenie również na odłożenie części na lokacie. Wysokie podatki, brak żłobków, przedszkoli oraz obawy przed zwolnieniem z pracy utrudniają podjęcie decyzji o prokreacji.
kljkljklj / 89.204.226.* / 2012-02-24 20:29
po to tam siedzą aby przewidywać takie sytuacje to po pierwsze. poza tym to chyba politycy wyjeli z systemu emerytalnego wszystkie grupy uprzywilejowane za które to grupy płacimy my wszyscy szaracy. jedni policjantów, drudzy nauczycieli, trzeci górników, a jaeszcze następni księży, czy rolników. gdyby tak solidnie policzyć to myślę, że to jakaś 1/3 szraków płaci składki na 2/3 elit typu policja, wojsko, czarni, rolnicy strażacy, pogranicznicy, nauczyciele, kopalnie, koleje, sądownictwo,prokuratura. myślę,że gdybyśmy tak mocno w temat się zagłębili to jest to około 2/3 społeczeństwa. a ja nie bardzo mam ochotę pracować do 67 po to tylko żeby tacy jak agent tomuś siedzieli sobie na emeryturze w wieku 35. (jest moim rówieśnikiem) i szlag mnie trafia bo jak widać siły do pracy mu nie brakuje więc dlaczego on jest do cholery emerytem podobnie jak dziesiątki tysięcy innych uprzywilejowanych. dla mnie proste. wiek emerytalny 67 dla wszystkich a jeśli ktoś ma niebezpieczną lub ciężką pracę powinien mieć to rekompensowane wynagrodzeniem. nie pojmuję dlaczego pan prokurator w stanie spoczynku może kandydować do sejmu a nie może poszukać sobie nowej pracy, tylko pobiera emeryturę. mnie nikt nie pyta czy mój zakład pracy rozwiązali czy nie. nikt mnie nie pyta czy mam pracę w zawodzie kórego się uczyłem i bardzo dobrze bo tak powinno być. każdy powinien odpowiadać za siebie ale dlaczego pytają prokuratorów. tylko dlatego że panom nie bardzo chce się szukać pracy wszyscy muszą się składać na ich emerytury. to jest nasza polska patologia. Wszyscy dajemy się walić w rogi przez tych uprzywilejowanych i cicho siedzimy i zapieprzamy za 1200 płacąc składki na takich tomusiów a oni siedza sobie na emeryturkach i się smieją. jak mają się nie śmiać skoro sami się dajemy walić po łbie. WSZYSCY BUCZĄ 67 LAT I DALEJ NIKT NIE MÓWI O PRZYWILEJACH. a tak obiektywnie to farsa kobiety na emeryturę 67 lat wysportowani w sile wieku agenci, żołnierze, policjanci, 35 lat. pracujcie kobiety, pracujcie. podziwiam tych MĘŻCZYZN za to,że im tak zwyczajnie samym od siebie nie jest wstyd przed tymi kobietami bo tak szczerze powiem że bardzo zniewieściałe te nasze służby że to w wieku 35 lat tak ztyrani,że tylko emerytura. Przepraszam bo niewiasty do 67 lat to oni chyba bardziej niż zniewieścieli. A TAK SZCZERZE TO WSTYD PANOWIE.
Bernard+ / 188.117.142.* / 2012-02-24 22:08
Według oficjalnych danych GUS cały 38 milionowy naród Polski żyje z pracy i z podatków tylko 5560tys. Polaków pracujących w przedsiębiorstwach samofinansujących się niedotowanych i niezalegających z podatkami i składkami. Reszta narodu jest na utrzymaniu tej wąskiej grupy. Dlatego PKB Polski i Szwecji w 2010 roku zrównały się Polska dogoniła Szwecję wartością PKB Brutto tylko, że w Polsce z tego PKB musi żyć 38 milionów a w Szwecji tylko 9 milionów, więc na głowę Szweda przypada 422% tego, co na głowę Polaka. A ponieważ rozpiętość najwyższych i najniższych dochodów, płac i emerytur w Polsce jest większa niż w Szwecji to biedni Polacy są 6 krotnie biedniejsi od najbiedniejszych Szwedów a najbogatsi Polacy są 2 krotnie bogatsi od najbogatszych Szwedów. To zawdzięczamy tym wszystkim znanym z imienia i nazwiska politykom zawodowym siedzącym w parlamencie od 4 i więcej kadencji, którzy niechlujnym stanowieniem prawa psują polskie państwo. W sejmie trwa coraz gorsza sraczka legislacyjna ustawy produkuje się na akord powodując nieustanny brak stabilności prawa i zastępując starsze złe prawo nowym jeszcze gorszym. Jedynym efektem tej sraczki legislacyjnej jest rosnąca armia urzędasów i rosnące koszty jej utrzymania. Nasze dzieci i wnuki zamiast pracować na nasze emerytury będą musiały harować na spłacanie długów zaciąganych permanentnie od 20 lat przez wszystkie ekipy rządzące Polską po 1990 roku.
kljkljklj / 89.204.226.* / 2012-02-25 00:25
święta racja. każda ekipa chce się podlizać wyborcom i rozdaje przywileje to rolnikom to kolejarzom to policjantom biskupom i ich armii to jeszcze nauczycielom i tak pewnie jeszcze można wyliczać i wyliczać. szkoda, że tak mało nas musi na to wszystko zapracować. proste rozwiązanie. takie same przepisy dla wszystkich i prywatyzacja wszystkiego wyleczy ten kraj.
mś / 78.156.164.* / 2012-02-24 09:25
To nie odkrycie Ameryki ! Każdy z nas powinien wiedzieć, że pieniądze przekazywane do skarbu państwa idą jedynie na funkcjonowanie systemowo zaplanowanej administracjii ich zwolenników-wojowników strzegących kryminogennego prawa. Przyzwyczajeni do powiedzenia : im się należy skrupulatnie śledzą paragrafy kodeksu pracy stosując co do joty. Reszta, co zostanie dla poddanych- bo tak trzeba.
Obowiązki są jedynie po jednej stronie i w końcu każdy kto nie ma wpływu na proces kolejnego zabioru powinien nauczyć się z tym żyć. Proponuję śledzić hasło : uczmy się przez całe życie".
2% to administracja państwowa i samorządowa, kapłani, zasłużeni w mundurówce, bankowcy, "gwiazdy", itp. Reszta już w tej chwili powinna rezerwować sobie miejsce pod mostem.
Bandytyzm w biały dzień.
sequman / 83.27.83.* / 2012-02-24 08:15
Nawet politycy nie wierzą w ten system zupełnie się z nimi zgadzam sam też odkładam i inwestuję z noble funds. Jeśli chcemy godnie żyć a nie wegetować to o przyszłość sami musimy zadbać.
Senior62 / 93.154.196.* / 2012-02-24 05:39
Oszczędzaj, oszczędzaj, a będziesz milionerem. Ja już kiedyś byłem milionerem. Miałem wiele milionów. Potem każdy milion zamienił się w 100 zł.
Obecnie jest inaczej - młody człowiek zatrudnia się w Warszawie. Dostaje niezłą pracę, 3500 zł netto. Za marne mieszkanie zapłaci 1700, pozostaje 1800. I z tego ma zaszaleć oraz inwestować w nieruchomości.
rep / 178.36.107.* / 2012-02-23 22:19
W dniu dzisiejszym dostałem pracę ze stawką 5,00 zł/godz. netto w ramach umowy zlecenia. To na pewno dużo odłożę na emeryturę
absolwentka / 83.4.121.* / 2012-02-24 18:41
nie mam nawet tyle. jestem na bezrobociu od skończenia studiów...
GregOld68 / 46.112.168.* / 2012-02-24 15:52
To jest mniej, niż pensja minimalna, wiec musisz powiadomić o tym PIP. Może coś zrobią, aby było lepiej.
X-man / 81.15.209.* / 2015-02-12 12:21
To jest "umowa zlecenie" więc tam chyba pensja minimalna nie obowiązuje.
Piotr Duży / 79.191.43.* / 2012-02-23 20:41
Zamiast "reformować" to, czego się zreformować nie da, należy się zastanowić, jak w ogóle zlikwidować obecny system emerytalny. Każdy dorosły człowiek powinien sam zadbać o swoja starość. Wiedziałby jak długo pracować i kiedy przestać pracować i zająć się tylko własnym zyciem. Jestem przekonany, że gdyby państwo nie zabierało prawie połowy zarobków na podatek emerytalny (i inne tzw. składki), to powstałoby dużo innych możliwości oszczędzania i inwestowania na przyszłość. Policzcie, ile państwo wam zabiera przez 30 lat waszej pracy. mając 67 lat przejdziecie na emeryturę i zamiast cieszyć się zyciem, będziecie chodzic głodni i umrzecie w nędzy. Oczywiście optymistycznie zakładam, że ten system jeszcze będzie, czyli że państwo będzie jeszcze w stanie do niego dopłacać (teraz dopłaca 70 miliardów rocznie). Przepraszam, to wy dopłacacie (z waszych podatków), czyli na FUZ płacicie dwa razy. Jak długo jeszcze ?
sewerer / 91.230.159.* / 2012-02-23 19:27
A czy Jerzy Buzek równie będzie należał do tej większości, która nie będzie miała za co żyć? Przecież to jego reforma? A gdzie jest Balcerowicz ze swymi złodziejskimi OFE? Kiedy politycy będą odpowiadali za nędzę społeczeństwa? Po cóż był rok 1989? Po cóż te idiotyczne przemiany ustrojowe, które nie są wcale lepsze od starego? Chiny od 1989 roku przeszły z XIX wieku do XXI, a myśmy z XX cofnęli się do XIX.
kljkljklj / 89.204.226.* / 2012-02-24 21:30
Tylko tyle że w chinach wszyscy zapierniczją na ten sukces, u nas natomiast wszyscy zapierniczają na uprzywilejowanych. a tak poza tym to popieram
alik33 / 195.22.98.* / 2012-02-23 19:16
najpewniej bedzie zaczac w cos inwestowac i zadbac o to aby ta inwestycja okazala sie skuteczna, a wiec co jakis czas zwracac uwage na to ktory produkt bankowy wychodzi najlepiej

Najnowsze wpisy