Forum Forum ubezpieczeńNa życie

ubezp. zagraniczne a dzialaln. gospodarcza 1-os. w PL

ubezp. zagraniczne a dzialaln. gospodarcza 1-os. w PL

fika990 / 217.108.22.* / 2014-05-22 14:21
Czy mogę prosić kogoś życzliwego o pomoc w takiej sprawie:
mieszkam obecnie we Francji i mam tu ubezpieczenie przez męża, który tu pracuje. Ja sama nie pracuję na francuskich umowach, więc jako tako nie odprowadzam żadnych składek (pracuję zdalnie na umowy o dzieło dla org. polskich).

Moje pytanie jest następujące: planuję założyć wkrótce 1-os. działalność gosp. - Czy z racji tego że mam ubezp. we Francji będę zwolniona z jakichś składek ZUS w Polsce?
Jeśli tak, jakich?

I teraz sprawa się komplikuje: jestem w ciąży. Jak zatem będzie wyglądała sprawa z zasiłkiem z Polski? (We Francji żaden mi nie przysługuje, nie spełniam kryteriów).

Dziękuję z góry!
wiwan / 2014-05-23 10:37
By podlegać polskim ubezpieczeniom z tyt. DG musi być ona wykonywana rzeczywiście w Polsce.

By z jej tytułu ubezpieczenia społeczne były dobrowolne- musi trwać jednocześnie inne ub. społeczne (emerytalne/rentowe) od odpowiedniej podstawy ( inna dla zlecenia, inna dla etatu ).

Nie mam pojęcia, jakie ubezpieczenia francuskie jest u Pani obecnie. Czy ma charakter emerytalny.

Zwracam uwagę, że aby skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego z działalności ( zasiłek macierzyński m.in. ) to ubezpieczenie społeczne z tej działalności musi być obowiązkowe, bo tylko do takiego można 'dobrać' ubezpieczenie chorobowe, które przy DG jest zawsze dobrowolne.

Najnowsze wpisy