Forum Forum emerytalneZUS

ubezpieczenie a umowa zlecenie?

ubezpieczenie a umowa zlecenie?

django / 2013-04-23 09:44
Czy pracujac na umowe zlecenie posiadam ubezpieczenie opłacane przez pracodawce? I czy mam tez z tego tytułu odprowadzane składki zus? Nie znam sie a pracuje dopiero pierwszy miesiac i nie bardzo wiem ile pieniedzy mi pracodawca "zabierze"
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-04-23 10:36
Jak zlecenie- to zleceniodawca, a nie pracodawca. Obowiązek jego jako płatnika zależy od treści oświadczenia jakie złożyłeś przy podpisywaniu umowy. To z niego wynika ewentualne istnienie innych tytułów do ubezpieczeń lub Twój status lub Twoja chęć przystąpienia do ubezpieczeń, jeśli w Twoim przypadku są one dobrowolne.

Zatem bez ww wiedzy nie da się odpowiedzieć jak owe zlecenie będzie oskładkowane, a więc kwota netto do wypłaty przy znanej kwocie brutto.

Ważne jest zatem to, czy:
- jesteś uczniem/studentem w wieku do 26 lat
- czy masz inne jednocześnie zlecenie
- czy masz jednocześnie etat lub DG, jeśli etat- to z jakim wynagrodzeniem brutto
- czy wystąpiłeś o ub. dobrowolne chorobowe lub całe społeczne.
django / 2013-04-24 08:38
ok a wiec jestem studentem do 26 roku zycia. nie mam innego zlecenia w tym momencie jak wykonuje to zlecenie tutaj, nie posiadam dzialanosci gospodarczej ani nie pracuje nigdzie indziej i nie chce wystepowac o dobrowolne chorobowe ubezpieczenie :)
wiwan / 2013-04-24 10:15
W takiej sytuacji Twoje zlecenie NIE podlega żadnym ubezpieczeniom ZUS. Ani dobrowolnie ani obowiązkowo. Ub. zdrowotne- masz na dotychczasowej zasadzie- jako członek rodziny zgłoszony przez ubezpieczonego rodzica ewentualnie żonę. Przy braku takich osób- ubezpieczony przez uczelnię.

Masz możliwość przystąpienia jedynie do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego, ale na podstawie osobnej umowy z ZUS, opłacanego samodzielnie, ze składką niezależną od wynagrodzenia ze zlecenia.

Uwaga- status studenta na potrzeby ubezpieczeń nie dotyczy studiów doktoranckich i podyplomowych.
Wraz z obroną lub skreślenie lub ukończeniem 26 lat- w zależności co nastąpi wcześniej masz co do zasady 7 dni na zgłoszenie tego zleceniodawcy, który jako płatnik musi zgłosić Cię do ubezpieczeń w ZUS i zacząć potrącać składki.

Obecnie więc Twoje zlecenie podlega jedynie zaliczce PIT.

Najnowsze wpisy