Forum Forum emerytalneZUS

Ubezpieczenie chorobowe przy umowie zleceniu

Ubezpieczenie chorobowe przy umowie zleceniu

Maja700 / 178.182.85.* / 2013-09-01 11:22
Witam. Miałabym prośbę o małe rozjaśnienie sytuacji związanej z ubezpieczeniem chorobowym, a umową zleceniem. Pracuję na umowę zlecenie od 1.05.2013. Początkowo trwała ona do końca czerwca, a później została przedłużona do końca września (czyli obecnie wciąż trwa). W umowie ze Zleceniodawcą mam zawarte, że chce opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
I tyle wiem. Dzwoniłam do ZUS-u z pytaniem czy faktycznie takie ubezpieczenie jest opłacane i odpowiedź brzmiała 'Tak'. Mam jednak pytanie...jak mogę sprawdzić wielkość składki na to ubezpieczenie chorobowe, które opłaca Zleceniodawca? Wiem, że składka musi wynosić 2,45% jednak gdy patrzę na wyciąg z wypłaty z poszczególnymi 'potrąceniami' z pensji nie mam oznaczonego ubezpieczenia chorobowego oraz żadna wartość 2,45% się nie pojawia.
wiwan / 2013-09-02 10:05
Dziwne, że nie widzi Pani, bo w najpopularniejszym programie kadrowo- płatniczym jakim jest 'płatnik' w RMUA s. chorobowa jest wykazywane jako osobna pozycja. Podejrzewam, że w takim razie tak jest i w większości innych programów. No i obowiązek taki (rozbijania na wszystkie składki) wynika z art. 41, ust. 3 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że obecnie raport taki płatnik musi wystawić sam z siebie za cały rok kalendarzowy do końca lutego roku następnego. ALE, w trybie ust. 8b ww artykułu może Pani w ciągu roku wystąpić o taką informację za poprzedni mc kalendarzowy- no i musi być wystawiony.

Druga możliwość sprawdzenia- ten kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

tj. wrzucenie swojego wynagrodzenia brutto lub netto i sprawdzenie zgodności.

Trzecia- sprawdzenie wysokości składki w rachunkach które Pani zleceniodawcy wystawia . Oczywiście formalnie, bo na ogół on to czyni w Pani imieniu, a Pani jedynie podpisuje.

I na koniec- skoro ZUS potwierdza, byłbym spokojny. Zleceniodawca też jako płatnik nie ma możliwości zaniżenia tylko jednej składki społecznej, bo wszystkie one są opłacane od tej samej podstawy.

Najnowsze wpisy