Forum Forum ubezpieczeńInne

Ubezpieczenie zdrowotne, prosze o odpowiedz

Ubezpieczenie zdrowotne, prosze o odpowiedz

Clement / 83.24.141.* / 2013-08-06 12:45
Miałem ostatnio mały wypadek na rowerze więc udałem się do szpitala. Tam pani na rejestracji odmówiła założenia mi karty ponieważ nie mam ubezpieczenia zdrowotnego.
Zadzwoniłem do szefa aby zapytać o co chodzi.
Usłyszałem że on nie opłaca mi ubezpieczenia zdrowotnego bo do 26 roku życia powinni to robić rodzice. Mam 22 lata, nie uczę się, a z tego co wiem to rodzice ubezpieczają dziecko do 26 roku życia tylko jeśli się uczy. Czy moje informacje są aktualne? Co powinienem zrobic? Prosze o odp.
szklarek / 2013-08-06 20:05
Wiele zależy od tego, czy szef w sensie prawnym jest pracodawcą (łączy was umowa o pracę), zleceniodawcą czy zamawiającym dzieło.
#Przy etacie ub. zdrowotne jest obowiązkowe BEZ względu na wiek/naukę pracownika.
#Przy dziele ub. zdrowotnego nie ma, nawet dobrowolnie
#Przy zleceniu, ma znaczenie właśnie wiek i nauka. Podlega ono ub. zdrowotnemu co do zasady obowiązkowo, chyba, że zleceniobiorca uczy się/studiuje i ma mniej niż 26 lat- wtedy ub. zdrowotnego, nawet dobrowolnego z tego tytułu nie ma.


Zatem argument pracodawcy o Twoim wieku jest bez sensu w kontekście braku nauki (zlecenie), bez kontekstu- inne formy zarobkowania.

TYLKO więc w przypadku umowy o dzieło rzeczywiście nie masz ub. zdrowotnego i jako pełnoletni bez orzeczenia o niepełnosprawności nie możesz być ubezpieczony jako członek rodziny przez rodzica. A by ub. zdobyć- musisz:
- albo ubezpieczyć się dobrowolnie (bez związku z wynagrodzeniem z dzieła) na podstawie umowy z NFZ, co jest drogie i kłopotliwe- sam musisz przelewać terminowo składkę co miesiąc do ZUS
- albo podjąć zarobkowanie inne niż dzieło- tj. zlecenie, etat, działalność gosp., bo są one tytułem do obowiązkowego ub.
- albo się ożenić i zostać zgłoszony jako członek rodziny przez żonę
- albo się zarejestrować w PUP, po uprzednim zakończeniu dzieła.
- albo podjąć naukę/studia i zostać ponownie zgłoszony do ub. przez rodzica.

W innym przypadku- zlecenie/etat- masz tytuł do ubezpieczenia obowiązkowego, a brak składek jest nielegalny. W przypadku zlecenia może on jednak wynikać z fałszywego/nieaktualnego Twojego oświadczenia dla celów podatkowo-ubezpieczeniowych, jaki złożyłeś zleceniodawcy....

Najnowsze wpisy