Forum Forum emerytalneZUS

ubezpieczenie zdrowotne uczeń umowa zlecenie po zakończeniu renty rodzinnej

ubezpieczenie zdrowotne uczeń umowa zlecenie po zakończeniu renty rodzinnej

Sylwia87 / 164.127.197.* / 2012-05-07 10:16
Witam, w lutym 2012 roku rozpoczęłam naukę z zaocznej szkole policealnej, tuż po tym 16 kwietnia rozpoczęłam pracę na umowę zlecenie. Jednocześnie do 30 kwietnia byłam uprawniona do pobierania renty rodzinnej (30 kwietnia ukończyłam 25 lat). W momencie rozpoczynania zatrudnienia zgłosiłam pracodawcy, że uczę się i pobieram rentę rodzinną. wobec tego nie musiał on odprowadzać na mnie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie wiem natomiast co teraz, gdy utraciłam prawo do renty a dalej się uczę, z jakiego tytułu mam ubezpieczenie zdrowotne.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-05-07 12:20
Z punktu widzenia zleceniodawcy NIC się nie zmienia- wynagrodzenie ze zlecenia nie podlega nadal żadnym ubezpieczeniom ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Ubezpieczenie zdrowotne masz z mocy ustawy zdrowotnej, ale musi do niego zgłosić Cie żyjący ubezpieczony rodzic. W razie jego braku- szkoła na Twój wniosek.
Sylwia87 / 46.112.65.* / 2012-05-07 16:43
A w przypadku gdy wyszłam za mąż? Zamiast rodzica zgłasza mnie mąż u siebie z pracy?
wiwan / 2012-05-07 23:49
Tak właśnie- zgłasza wniosek u pracodawcy, który jest płatnikiem. Ma on wtedy 7 dni na uczynienie tego w ZUS-ie.
Oczywiście nie wpływa to na wysokość jego wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy