Forum Forum ubezpieczeńInne

ubezpieczenie zdrowotne w umowie zlecenie.

ubezpieczenie zdrowotne w umowie zlecenie.

grec_pat / 85.222.39.* / 2013-01-13 17:06
Witam, będę wdzięczna jeśli ktoś z Was odpowie mi na moje pytanie.

Dostałam pracę na umowę zlecenie będąc studentką, więc nie było problemów z ubezpieczeniem bo ubezpiecza mnie mama jako członka rodziny. Planuję jednak zrezygnować ze studiów. Czy zgłaszając się do ubezpieczenia w pracy będę zarabiała mniej? Czy pracodawca będzie ponosił jakieś koszty i może mnie zwolnić? Kiedy powinnam zgłosić, że już nie będę studentką?? Proszę o pomoc.
wiwan / 2013-01-14 11:02
Nie było problemu nie z powodu ubezpieczenia przez rodzica, ale z powodu Twojego wieku i statusu.

Wraz z utratą statusu studenta lub przekroczeniem wieku 26 lat- w zależności co nastąpi wcześniej masz obowiązek niezwłocznie zawiadomić pisemnie o tym fakcie (np. aktualizując oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych) swego zleceniodawcę, który jest w tym zakresie płatnikiem. On ma 7 dni na zgłoszenie Ciebie do ubezpieczeń w ZUS.
Jeśli poza owym zleceniem nie masz innych tytułów do ubezpieczeń- etatu, innego zlecenia itp.) zacznie ono podlegać obowiązkowo zarówno u. zdrowotnemu, jak i społecznym. Tylko Ub. chorobowe będzie dobrowolne.

Zmniejszy to oczywiście Twoje wynagrodzenie netto oraz zwiększy koszty po stronie zleceniodawcy, o ile oczywiście nie zmienicie Twojego wynagrodzenia brutto na niższe lub zlecenie nie zostanie rozwiązane.

Co do konkretnych kwot- sprawdź w kalkulatorze:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Najnowsze wpisy