Forum Forum podatkowePIT

Udzielanie pożyczek. Jaki PIT?

Udzielanie pożyczek. Jaki PIT?

Witold z lasu / 31.128.6.* / 2012-04-28 22:35
Witam,

1. Od jakiegoś czasu (ok. 10 m-cy) udzielam pożyczek przez internet. Oprócz zwrotu pożyczonej kwoty dostaję też odsetki.
2. Umowy pożyczki zawierane były wyłącznie w formie elektronicznej (posty na forach).
3. Suma uzyskanych odsetek w tym czasie nie przekroczyła progu 3 tys. zł.
4. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej i nie mam, póki co, żadnych innych dochodów.

Z tego co przeczytałem http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/419166,udzielanie_pozyczek_w_internecie_z_podatkiem.html obowiązuje mnie 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zatem który PIT powinienem wybrać do rozliczenia?
Pytanie jest chyba banalne, ale to mój pierwszy raz z PIT-em, więc proszę o wyrozumiałość :)

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Witold z lasu / 31.128.6.* / 2012-04-30 20:10
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: kiedy/czy dla tego rodzaju praktyk wymagana jest działalność gospodarcza?
belladonna / 2012-04-29 09:13 / Tysiącznik profesjonalny
Art. 45. 1. Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
3b. W zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

czyli wygląda na to, że odpowiedni PIT-38 i podatek 19% :)

Najnowsze wpisy