Forum Forum podatkoweVAT

Ulga mieszkaniowa i zwrot vat budowlanego

Ulga mieszkaniowa i zwrot vat budowlanego

miska344 / 188.47.52.* / 2013-06-14 12:58
Czy mozma skorzystac z obu na raz? Ojciec dal mi darowizne- ziemie ,która sprzedałem przed upywem 5lat.Teraz musze zaplacic podatek,czy w ramach tego moge ubiegać sie o zwrot wat budowlanego i ulgi mieszkaniowej(posiadam dom),czy w uldze nmieszkaniowej moge odliczyc faktury za kontakty, haloheny i oprawki.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-06-15 09:59 / Tysiącznik profesjonalny
Przy uldze rehabilitacyjnej jest zapis, że nie można pomniejszać dochodu w PIT o wydatki w jakikolwiek sposób zwrócone, więc zwrócony VAT wówczas należy odliczyć.

Co do przeznaczenia przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe na wydatki to:
ad. 1 Gdybyś najpierw złożyła VZM i by Ci zwrócili różnicę VAT, a potem te FV przedłożyła do rozliczenia wydatków na cele mieszkaniowe związane z PIT-39 to jedynie by mógł powstać problem, że zwrócony VAT nie stanowi poniesionego wydatku (ale tylko kwota zwróconego VAT, bo reszta poniesionym wydatkiem jest nadal)... oczywiście tylko pt. przez analogię, bo ustawa sama w sobie nie ma takiego zapisu przy tematyce sprzedaży nieruchomości, jaki ma przy uldze rehabilitacyjnej :)

Kontakt, czy oprawka pewnie wydatkiem będzie w zakresie ulgi na wydatkowanie przychodu (czy farby - tzn. materiały budowlane, które nie wchodzą do VZM w związku z niezmienioną stawką, ale jako że są materiałami budowlanymi do wydatków wejdą... jak i usługi, np. wymiana okien itd., itp.... w tych 2 zagadnieniach są pewne różnice) :)
miska344 / 188.47.32.* / 2013-06-20 13:25
Belladonno, to co byś mi poradzila w tej sytuacji?
belladonna / 2013-06-20 20:08 / Tysiącznik profesjonalny
Korzystasz z jednego i drugiego. Jedynie jak zwrócą VAT, to przy wydatkach na cele mieszkaniowe o kwotę zwrotu pomniejszasz, bo tego wydatku nie poniosłaś :)

Najnowsze wpisy