Forum Forum podatkowePIT

ulga na dziecko a praca męża za granicą

ulga na dziecko a praca męża za granicą

alaaa / 83.4.33.* / 2014-03-04 22:00
Witam
Mój mąż, ojciec mojego dziecka pracuje za granicą, w roku 2013 nie miał żadnego dochodu w Polsce. Czy moge rozliczyć się sama i skorzystać z ulgi na dziecko? Czy musze w picie podać również dochody meża za granicy?
Wyświetlaj:
jaoma / 81.62.68.* / 2014-03-13 21:27
Radziłbym osobie, która chciała wytłumaczyć kwestie ulgi podatkowej na dziecko przeczytanie swych wypocin i napisanie tego w normalny sposób tak jak to chciała, gdyż na początku pisze coś co później neguje na końcu.
Pozdrawiam
alaaa / 83.4.30.* / 2014-03-10 19:25
Ślicznie dziękuje :)

Chciałabym jeszcze wiedzieć według jakiego kursu mam przeliczyć dochody meża z euro na złotówki.
belladonna / 2014-03-13 22:11 / Tysiącznik profesjonalny
Średniego NPB z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich uzyskania.... czyli jak dostawał pieniądze co miesiąc, w roku jest 12 kursów :)
belladonna / 2014-03-05 16:29 / Tysiącznik profesjonalny
W jakim kraju mąż pracuje?
belladonna / 2014-03-05 20:31 / Tysiącznik profesjonalny
Wkleję Ci mój koment z innego forum, bo mi się nie chce pisać to 2 raz:

Ustawa PIT (art. 27f)
2a. Za dochody, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c, pomniejszone o kwotę składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a.

dochody z Niemiec nie podlegają opodatkowaniu wg żadnych z tych zasad, są zwolnione z opodatkowania w PL, ale....


co do dochodów dziecka, też mają podlegać opodatkowaniu, więc Min. Fin. wystosowało wyjaśnienie, że nie może tak być, ze jak dziecko uzyska dochody z Holandii (niekorzystna umowa), które podlegają opodatkowaniu w kwocie powyżej 3089 rodzic traci ulgę, a jak uzyska dochody z Niemiec (nie podlegają opodatkowaniu w PL, korzystna umowa) to rodzic nie traci ulgi (bez względu na umowę badamy wysokość do 3089 dla praw do ulgi).
Myślę, że tutaj będzie działało tak samo :)
Bo drugi ojciec uzyska 100 tyś. z Holandii i w opisanej sytuacji suma przekracza 112 i kicha, a u Ciebie ok, bo masz z Niemiec - nie podlegają opodatkowaniu (to by było coś nie tak)☺☼☺☼☺☼


Możesz się rozliczyć sama, ale jak macie do odliczenia 1 dziecko zbadaj dochody wspólne, czy nie przekroczą 112 tyś. (dochody brutto minus społeczne) :)
alaaa / 83.27.12.* / 2014-03-06 08:44
Czyli (przepraszam ale jestem kompletnie zielona w tych sprawach i nie wiem czy dobrze rozumiem) jeżeli nasz dochód wspólny przekroczy 112 tys nie będę mogła skorzystać z ulgi. Ale w takim przypadku będę mogła rozliczyć się sama i skorzystać z ulgi ponieważ mój dochód nie przekroczy 56 tys?
belladonna / 2014-03-06 18:45 / Tysiącznik profesjonalny
nie, 56 dotyczy osób w konkubinacie lub którzy weszli w związek w trakcie roku podatkowego :)
alaaa / 83.4.102.* / 2014-03-06 20:17
aha czyli z tego co rozumiem jeżeli dochody wspólne przekroczą 112 tys to tracimy ulge na dziecko mimo że mąż pracuje w Niemczech?
Dochód jaki musze uwzględnić do policzenia tego limitu u męża to dochody brutto - ubezpieczenia społeczne?
belladonna / 2014-03-06 20:30 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód brutto minus społeczne :)
alaaa / 83.4.102.* / 2014-03-07 09:27
Ponawiam pytanie ponieważ ciągle nie jestem pewna na 100 %.
Czyli z tego co rozumiem jeżeli dochody wspólne przekroczą 112 tys to tracimy ulge na dziecko mimo że mąż pracuje w Niemczech? Bo z tego co napisałaś o tej Holandi to zrozumiał że jeżeli dochód jest w Polsce nieopodatkowany to nie muszę go doliczać.
belladonna / 2014-03-08 08:18 / Tysiącznik profesjonalny
Tzn tak:
Dochody z Niemiec (z pracy) na podstawie umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania są zwolnione na podstawie umowy. Jak mąż miał w 2013r. TYLKO dochody z Niemiec nie ma obowiązku ich rozliczać w PL.

Art. który przytoczyłam wyżej co do dochodów rodziców, przy prawie do JEDNEGO dziecka mówi o zasadach zawartych w wymienionych art. W art. 27 ust. 8 mowa o zasadach rozliczania dochodów z Niemiec, jak mamy inne.

Czyli wg mnie, jak wasze łączne dochody (dochód brutto minus społeczne) przekracza 112 tyś. nie macie praw do ulgi. I znaczenia tutaj nie ma fakt, ze rozliczysz się sama :)

Najnowsze wpisy