Forum Forum podatkoweOdliczenia

ulga na dziecko a zyski z giełdy

ulga na dziecko a zyski z giełdy

lukaszzenko / 80.51.92.* / 2011-04-28 20:38
Witam
W ubiegłym roku uzyskałem przychód na giełdzie(z prywatyzacji GPW) i w związku z tym muszę złożyć PIT-38. Czy moim rodzicom przysługuje ulga podatkowa ze względu na mnie? Oczywiście uczę się w Polsce, i poza zyskami z giełdy nie mam innych opodatkowanych dochodów.
Z jednej strony wg http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,52983,4668870.html (artykuł z 2007 roku)

Ustawa o PIT mówi wprost, że prawo do ulgi przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym na "dzieci do ukończenia 25 lat uczące się lub studiujące", które "w roku podatkowym poza dochodami z renty rodzinnej, dochodami wolnymi od podatku (np. różnego rodzaju odszkodowania, zasiłki czy zapomogi - red.) oraz dochodami niepowodującymi obowiązku uiszczenia podatku nie uzyskały żadnych innych dochodów".

Stąd wynika, że ulga nie przysługuje moim rodzicom -- dochód z giełdy jest innym opodatkowanym dochodem. Z drugiej strony, w US mój tato uzyskał informację, że taka ulga mu przysługuje.
Jak to jest w rzeczywistości?
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-04-28 21:04 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli dochód z giełdy nie przekroczył magicznej kwoty 3.089 zł to ulga przysługuje (przy założeniu, ze innych dochodów opodatkowanych brak). W tej materii przepisy się zmieniały, więc najlepiej pytać u źródła, a nie szukać w nieświeżych artykułach itd :)
lukaszzenko / 80.51.92.* / 2011-04-28 21:42
Dzięki.
Jeszcze zapytam na przyszłość co do tej granicy 3089zł.
1. Mam rozumieć, że aby ulga podatkowa na dziecko przysługiwała, to łączna kwota podlegająca opodatkowaniu(ze wszystkich źródeł dochodu -- w moim przypadku mam na myśli umowy o dzieło i stypendia) nie może przekroczyć 3089zł?
2. Jeśli chodzi o PIT-38, to w tym zakresie nie przysługują żadne ulgi podatkowe, zgadza się?
belladonna / 2011-04-29 18:36 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1. Suma dochodów nie może przekraczać 3.089 zł... czyli jak dziecko ma zlecenia i dochody z giełdy składa 2 PIT (37 i 38), wiec suma dochodów z tych PIT nie może przekroczyć tej kwoty.
ad. 2 W PIT-38 nie odliczamy żadnych ulg, tam podatek do zapłaty 19% od dochodu i odliczeń nie ma :)

Najnowsze wpisy