Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?

Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?

Money.pl / 2006-04-04 21:18
Komentarze do wiadomości: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?.
Wyświetlaj:
wanda66cz / 2009-12-06 23:34
Witam. Mam dylemat.Córka została wezwana przez US celem weryfikacji zeznania i okazało sie, że jest błedne. Zamieszkuje razem ze mna, gdzie jest zameldowana, a pracuje w miescie oddalonym o 100km i tam też kupilismy jej małe mieszkanie, które jest na nią. W tym mieszkanie przebywa sporadycznie gdyż jest ono remontowane. Tam też jest podłaczony inernet i faktury przychodza na cókę. W rozliczeniu odliczyła koszty uzyskania dochodu z racji, że dojeżdza do pracy jak i też opłaty za internet. Zeznanie złozyła w miejscu zamieszkania, ale internet podlega pod inny US. Tutejszy US kazał jej zwrócic wyrównanie jako, że jej sie nie należy za dojazdy, iz ma mieszkanie tam gdzie pracuje, a o zwrot za internet ma sie zwrócic do tamtejszego US. NIe wiem, czy wytłumaczyłam przejrzyście temat który mnie interesuje, ale o ile ktoś by umiał mi pomóc to prosze o odp. Czy faktycznie, skoro przebywa u mnie i tu jest zameldowana to nie należy jej sie odliczenie kosztów uzyskania dochodów i co z opłatami za internet, za który opłaca faktury, i który jest w jej mieszkaniu?
belladonna / 2009-12-07 17:39 / Tysiącznik profesjonalny
US jest właściwy dla podatnika wg miejsca zamieszkania (niekoniecznie stałego zameldowania, bo te adresy mogą być różne.... chodzi o to, aby podatnik miał jak najbliżej do US, czyli żeby on był w miejscu gdzie mieszka). A osoba ma podwyższone KUP jeśli mieszka poza miejscem, gdzie się znajduje zakład pracy. Adres zamieszkania jeśli się zmienia, należy aktualizować do miesiąca (a to może powodować zmianę US wg właściwości). Internet należy mieć w miejscu zamieszkania, więc.... jeśli ktoś odlicza Internet z miejsca zamieszkania w Olsztynie, to powinien mieć olsztyński US wg miejsca zamieszkania (tam składa zeznania). Pracodawcy też się podaje adres zamieszkania, aby wiedział do jakiego US wysłać PIT-11 właściwego wg miejsca zamieszkania, bo w tym US "wyląduje" zeznanie podatnika. I z takiej jedenastki przeważnie tez widać, czy adres pracodawcy jest inny, niż adres podatnika :-))
marko88 / 80.48.174.* / 2009-11-30 11:44
witam a czy studentom przysługuje ulga na internet?? proszę o odpowiedź...
belladonna / 2009-11-30 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli student ma dochody, bo od nich się odlicza ulgę, ma Internet w miejscu zamieszkania i FV to tak :-))
lars84 / 2009-05-11 20:38
Witam,
Korzystam z internetu mobilnego w Play w miejscu zamieszkania (tymczasowego zameldowania), jednak faktury dostaję na adres stałego zameldowania gdzie mieszkałem w dniu podpisywania umowy. Czy w tym przypadku można odliczyć ulgę? Jeśli nie to czy w przypadku zmiany adresu na fakturze na adres tymczasowego zameldowania (zamieszkania) będzie już można odliczyć ulgę? Dziękuję z góry za informacje.
belladonna / 2009-05-12 18:21 / Tysiącznik profesjonalny
US właściwy dla podatnika jest wg adresu zamieszkania, a nie zameldowania. Jeśli adres zamieszkania jest inny niż adres zameldowania, to US powinien mieć w bazie obydwa adresy. Poza tym takie zmiany zgłasza się do miesiąca czasu. To tak do przepisów związanych z aktualizacją danych.
Co do internetu mobilnego to przecież on jest przenośny i tutaj dochodzi do absurdu.
Przeczytaj to:
http://podatki.gazetaprawna.pl/komentarze/115857,komentarz_gp_mobilny_internauta_z_ulga.html
kkv / 89.75.124.* / 2009-04-27 00:15
Witam.
Mieszkam w innym miejscu, niż miejsce zameldowania. Faktura z UPC na internet jest na mnie. Czy mogę odliczyć sobie internet? Czy muszę zaktualizować w US miejsce zamieszkania formularzem NIP-3? Oficjalnie nigdzie nie figuruję tu jako lokator... (mieszkanie po babci, przepisane na matkę, 3km od domu, co oczywiście nie ma urzędowego znaczenia).
Pozdrawiam.
belladonna / 2009-04-27 08:54 / Tysiącznik profesjonalny
Odliczasz Internet użytkowany w miejscu zamieszkania, a w US do miesiąca należy zgłaszać m. in. zmianę miejsca zamieszkania (i nie ma znaczenia to, że właściwość USa się nie zmienia), więc... :-))
Grazynka007 / 79.163.193.* / 2009-04-20 17:56
Witam. w ubiegłym roku- 2008, korzystałam z dwóch operatorów internetu. Za cały rok mam faktury niezbędne do rozliczenia z US. Jednak mam problem. Od sierpnia 2008 zaczęłam korzystać z internetu w Orange Freedom.Faktury co m-c otrzymuję ale mam "polecenie zapłaty".(Bank dokonuje przelewu).Dlatego nie mam potwierdzenia zapłaty,a tej wymaga do faktury US.
Bank może mi wydrukować za każdy miesiąc potwierdzenie ale muszę za każde zapłacić...10,- zł(strata dla mnie oczywista, w skali roku za wydruki zapłacę bankowi 120,- ).
W Centrali Orange , na moją prośbę o wystawienie tzw. "Potwierdzenia wpłat do każdej faktury w formie zestawienia"- które to potwierdzenie jest akceptowane przez US, usłyszałam że Centrala Orange nie wystawiała i nie będzie wystawiać czegoś takiego.
Czy może mi ktoś wyjaśnić jak jest naprawdę.?
Czy w mojej sytuacji nie mam możliwości odliczenia internetu ? Dlaczego Faktury z adnotacją " polecenie przelewu" same nie wystarczają? A może jednak są wystarczającym dokumentem dla US, a tylko w moim mieście urzędnicy o tym nie wiedzą ? Jak ztym jest naprawdę?
RYSIEK66 / 83.30.178.* / 2009-12-25 22:05
Polecenie zapłaty przykład tpsa pobiera z mojego konta kwoty za internet i telefon .Bank Pekao SA Przesyła za każdy m-c wykaz operacji na moim koncie.opłata za prowadzenie konta euro konto plus 11.50 pln.Opłaty zlecenia stałe, prąd,gaz, POLSAT,PZU itp opłaty 00000
belladonna / 2009-04-20 18:56 / Tysiącznik profesjonalny
"Jeżeli płatność dokonywana jest za pomocą polecenia zapłaty potwierdzenie dokonania wpłaty powinien stanowić załączony do tej faktury wydruk bankowy, z którego będzie wynikała kwota dokonanej wpłaty; imię i nazwisko wpłacającego, data poniesienia wydatku i tytuł wpłaty".

Chyba tego nie przeskoczysz. Tylko nie wiem dlaczego bank żąda za to opłaty. Ja też korzystam z polecenia zapłaty, ale mam dostęp do swojego konta przez Internet, więc mogę sobie sama drukować co chcę. Może warto postarać się o dostęp do konta za pomocą Internetu na przyszłość :-))
Ola333 / 88.199.180.* / 2009-04-14 19:57
Witam, Moja sytuacja wyglada wten sposob, ze jestem zameldowana gdzie indziej i zamieszkuje gdzie indziej. Internet uzytkuje w mieszkaniu, ktore zamieszkuje i przychodza na mnie na adres zamieszkania faktury imienne.
Czy brak zameldowania nie jest przeszkoda do odliczenia internetu?
pete888 / 62.121.80.* / 2009-04-18 16:52
A co jeśli adres zamieszkania na PITach mam inny niż faktyczny, na który wystawiane są faktury na moje nazwisko za internet? Czy teraz już za późno za poinformowanie o zmianie zamieszkania US (oba adresy podlegają pod ten sam US)?
belladonna / 2009-04-19 10:46 / Tysiącznik profesjonalny
Zmianę miejsca zamieszkania powinno się zgłaszać do miesiąca. Jednak zgłoszenie po terminie raczej nie skutkuje karą... bynajmniej ja nie słyszałam o ukaraniu za to... wg mnie powinieneś to wyprostować skoro masz na fakturach inny adres niż zgłoszony w US i chcesz odliczyć ulgę internetową. Wystarczy do zeznania dołączyć NIP-3 i wpisać, że pod tym drugim adresem mieszkasz od ... a w PIT podać ten adres (w PIT podaje się adres na dzień 31 grudnia, ale w NIP-3 musisz podać datę od kiedy się zmieniło, więc na pewno taką, żeby się to pokryło z okresami na fakturach, gdzie masz już inny adres):-))
belladonna / 2009-04-14 21:44 / Tysiącznik profesjonalny
US właściwy dla podatnika jest wg miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Podatnik składa NIP-3 podając adres zamieszkania z datą od kiedy i US nie weryfikuje, czy osoba ma czasowy meldunek, czy też nie. To nie ta instytucja, tę interesują zdecydowanie zobowiązania podatkowe :-))
gracz44 / 85.193.242.* / 2009-04-10 20:49
Ciekawe, czy w ramach ulgi można odliczyć wydatki na internet mobilny, jeśli korzysta się z niego w domu.

---------------------------------------------------
Oni www.iduo.pl
belladonna / 2009-04-13 07:51 / Tysiącznik profesjonalny
tak, można
mb1967 / 2009-04-09 00:26
Posiadam stacjonarny telefon służbowy (firma) ze stałym łączem iternetowym założonym na moją prośbę za jej zgodą . Faktury zarówno za telefon jak i internet wystawiane są na firmę, która następnie wystawia mi fakturę imienną za internet co miesiąc według obciążenia. Czy możliwe jest skorzystania z ulgi na internet skoro ponoszę pełne koszty korzystania z internetu na numerze w miejscu mojego zamieszkania ( z tym adrersem firma mi wystawia fakturę ) skoro operator wystawia faktury z innym adresem zakładu pracy.
Anna 39 / 217.99.0.* / 2009-04-06 12:37
Proszę o radę: na fakturze TP są: opłata abonamentowa, opłata za internet, opłata za telefon. Ostatnią oczywiście nie, ale czy pierwszą moge też odliczyć?
belladonna / 2009-04-06 21:12 / Tysiącznik profesjonalny
tylko opłatę za Internet (czyli abonament za internet) :-))
Tazz / 87.204.87.* / 2009-04-03 09:48
Witam serdecznie,

z ustawy ...6a: "wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł,".

Wiec nie ma napisane (przynajmniej tutaj), ze rachunek za internet musi byc wystawiony na podatnika, a jedynie o miejscu zamieszkania.

Moje pytanie: mieszkam z rodzicami, internet jest na nich, ale oni sie nie rozliczaja. Adres na rachinku taki sam jak moj, za internte ja place ze swojego konta, wiec mam wydruki imienne.

Moge odliczyc sobie ?

z gory dzieki.
B.
kucyk24 / 2009-04-09 02:41
ULGA NA INTERNET PROSZĘ O INFORMACJE W SPRAWIE ODLICZENIA ULGI NA INTERNET OD CHWILI WEJŚCIA W ŻYCIE MOŻLIWOŚCI ODLICZANIA ULGI ZA INTERNET NIGDY NIE ODLICZONO MI KWOTY 760ZŁ W TYM ROKU ROZLICZAM SiE WSPÓLNIE Z ŻONĄ I ODLICZENIE WYKAZAŁO 144 ANIE 760 JAK MAM OBLICZAĆ TĄ KWOTĘ ABY SUMA WYNIOSŁA 760.
belladonna / 2009-04-03 20:37 / Tysiącznik profesjonalny
Wydatki ponoszone przez podatnika... czyli podatnik, to osoba która odlicza od swojego dochodu te wydatki, a dowodem są faktury VAT wystawione na tegoż podatnika... no i to w zasadzie tyle :-))
Anna 39 / 217.99.0.* / 2009-04-06 12:29
Proszę o radę: na fakturze TP są: opłata abonamentowa, opłata za internet, opłata za telefon. Ostatnią oczywiście nie, ale czy pierwszą moge też odliczyć?
belladonna / 2009-04-21 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Tylko opłata za Internet.
domi_mmmm / 95.160.191.* / 2009-03-28 18:44
Witajcie. Chciałabym się upewnić. Podstawą do odliczenia internetu jest faktura, ale do udowodnienia poniesionego wydatku potrzebny jest dodatkowo dokument potwierdzający wpłatę? Czyli wydatku poniesionego w miesiącu, za który nie mam OBU dokumentów, nie mogę odliczyć od dochodu ??

Pytanie nr 2. Faktury są wystawione na mojego męża. Opłaty były wnoszone z mojego konta. Jako wykonujący przelew widnieje więc ja. I dodatkowo - na dowodzie przelewu widać, że mam inny adres zameldowania niż mąż, oraz na 3 dowodach wpłat widnieje jeszcze moje panieńskie nazwisko. Czy w razie kontroli US to "przejdzie" ?
belladonna / 2009-03-28 19:44 / Tysiącznik profesjonalny
Podstawą do odliczenia jest faktura VAT. Jeśli się zgubiła trzeba wystąpić do wystawcy o duplikat. Co do dowodów wpłaty... utarło się, że być muszą... ale niekoniecznie, wszystko zależy co jest napisane na fakturze. Jeśli płacisz z góry i masz na fakturze, że np zapłacono gotówka, to dowodów wpłaty nie trzeba... są niezbędne natomiast jeśli masz na fakturze termin płatności (czyli płacisz później, niż wystawiają fakturę).
Czytałam, że jeśli faktura na zonę, a płatność z konta męża, to mogą zakwestionować :-))
domi_mmmm / 95.160.191.* / 2009-03-28 20:00
niestety, na fakturze wystawionej z vectry widnieje "przelew"..

do pitu nie trzeba dołączać faktur ani dowodów zapłaty, tak ? więc trzeba mieć pecha, żeby zostać sprawdzonym w wyrywkowej kontroli;)... czy trzeba dołączyc komplet dokumentów ??
belladonna / 2009-03-28 20:44 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, jeśli PIT jest składany w terminie, to tylko się odlicza i nic nie udowadnia. Dopiero jak wezwą :-))
domi_m / 95.160.191.* / 2009-03-28 18:43
Witajcie. Chciałabym się upewnić. Podstawą do odliczenia internetu jest faktura, ale do udowodnienia poniesionego wydatku potrzebny jest dodatkowo dokument potwierdzający wpłatę? Czyli wydatku poniesionego w miesiącu, za który nie mam OBU dokumentów, nie mogę odliczyć od dochodu ??

Pytanie nr 2. Faktury są wystawione na mojego męża. Opłaty były wnoszone z mojego konta. Jako wykonujący przelew widnieje więc ja. I dodatkowo - na dowodzie przelewu widać, że mam inny adres zameldowania niż mąż, oraz na 3 dowodach wpłat widnieje jeszcze moje panieńskie nazwisko. Czy w razie kontroli US to "przejdzie" ?
tomek1972 / 2009-03-25 22:24
Ja chciałbym się dowiedzieć czy mogę odliczyć internet gdy w domu nie ma dzieci które chodzą do szkoły a chodzi mi o pit 37
Hathord / 2009-03-25 23:29
Tak, podstawą odliczenia z tytułu uzytkowania sieci Internetu jest faktura VAt wystawiona imiennie na podatnika. Nie ma tutaj dyskryminacji z uwagi na wiek ;-)
goblik / 89.108.210.* / 2009-03-18 22:12
Witam. Czy jezeli co miesiac płace za internet 39 zł, to mogę odliczyć sobie 39 x 12 = 468 zł? Czy tylko podatek 22%?
belladonna / 2009-03-19 19:32 / Tysiącznik profesjonalny
468, bo o to pomniejszasz dochód,a nie podatek (przy spełnieniu warunków, czyli Internet w miejscu zamieszkania i faktury VAT wystawione na osobę odliczająca) :-))
61 / 78.30.87.* / 2009-03-18 18:22
Witam. Czy jeśli rozliczam się wspólnie z mężem ale faktury za internet są wystawione imiennie tylko na mnie to przysługuje nam ulga? Chcę zaznaczyć, że jestem osobą niepracującą.
belladonna / 2009-03-18 18:28 / Tysiącznik profesjonalny
We wspólnym zeznaniu tylko podatek jest wspólny, dochody osobne, czyli jeśli masz faktury tylko na siebie to możesz je odliczyć tylko od swoich dochodów (a skoro ich nie masz, no to nie odliczysz. Nie ma możliwości odliczenia faktur tylko na Ciebie od dochodu Twojego męża) :-))

Najnowsze wpisy