Forum Forum podatkowePIT

Ulga prorodzinna - dochód a rozdzielność majątkowa

Ulga prorodzinna - dochód a rozdzielność majątkowa

Lila524 / 62.87.161.* / 2014-02-03 14:59
Witam,

Prosze o opinię czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej za rok 2013.
Jestem w związku małżeńskim i wychowuję dziecko z poprzedniego małżeństwa. Ojciec mojej córki nie korzysta z ulgi prorodzinnej, niewielki mam z nim kontakt i nie wiem ile zarabia.
Z obecnym mężem mam rozdzielność majątkową, nie mamy wspólnych dzieci. Dochody moje i obecnego męża w sumie nie przekraczają 112000 , ale moje dochody nawet pomniejszone o składkę na ubezpieczenie społeczne przekraczają kwotę 56000.
Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej za 2013r ?
belladonna / 2014-02-04 21:09 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa PIT:
"Art. 27f
2. Odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do:

1) jednego małoletniego dziecka - kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, jeżeli dochody podatnika:

a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł",
Mowa o podatniku wychowującym (jednym ludzie). Nie ma mowy o tym, że dziecko wspólne, o rozdzielności itd... czyli jeśli masz prawo do odliczenia 1 dziecka masz sprawdzać dochód swój i męża (jak cały rok pozostawałaś w związku):)

Najnowsze wpisy