Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga prorodzinna a zawarcie związku małżeńskiego.

Ulga prorodzinna a zawarcie związku małżeńskiego.

Kashiarzyna / 77.91.50.* / 2010-08-16 22:00
Witam! Mam 12-letnią córkę. Od kilku lat mieszkamy z moim obecnym mężem, który nie jest jej ojcem. Do tej pory rozliczałam się jako samotna matka i odliczałam ulgę prorodzinną od podatku. Nie osiągałam najwyższej możliwej ulgi ze względu na małe dochody. Ślub wzięłam na początku sierpnia b.r. Zastanawiam się, jak rozliczyć się za 2010 rok? Wiem, że z mężem za 2010 rok jeszcze nie mogę, lecz co z ulgą? Czy mam rozliczać się jako samotna mama za siedem miesięcy tego roku? Dodatkowe pytanie... Czy za 2011 rok kiedy już będę mogła rozliczać się z mężem, korzystniej będzie dla nas rozliczać się razem, czy osobno (jak to działa w przypadku różnych dochodów małżonków?), co wtedy będzie z ulgą prorodzinną?
Wyświetlaj:
Kashiarzyna / 77.91.50.* / 2010-08-19 13:35
Tak, dziecko mieszka ze mną. Ojciec córki widuje ją na własne życzenie na ulicy :)
H Szatkowski / 2010-08-17 12:28
za 2010-Bez zmian. Obie ulgi. Przysługuje cała ulga prorodzinna na dziecko oraz normalnie wspólne z nim rozliczenie jako samotnej matki- nie zachodzi tu stosowanie żadnej proporcjonalności. Ustawodawca używa słów "w roku podatkowym wychowywała", nie ma obowiązku by jak w przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem był to cały, pełny rok podatkowy.
za 2011- Już możliwe rozliczenie z mężem, o ile jest podatnikiem na zasadach ogólnych. Wspólne rozliczenie tym korzystniejsze im znaczniejsza różnica dochodów małżonków. No i w całości już będzie pokrycie ulgi na dziecko.
belladonna / 2010-08-17 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
Dodam tylko, ze we wspólnym PIT podatek staje się wspólny, dlatego jeśli tylko jedna osoba ma prawo do ulgi (dziecko jest tylko Twoje) to wykazujesz tę ulgę po swojej stronie, ale odliczasz ją od wspólnego podatku, czyli jak najbardziej od podatku z dochodów męża też (bo rozumiem, że dziecko mieszka z Tobą i biologiczny ojciec nic nie odlicza z tego tyt.) :)
Kashiarzyna / 77.91.50.* / 2010-08-19 13:38
Tak, dziecko mieszka ze mną. Ojciec córki widuje ją na własne życzenie na ulicy :)

Najnowsze wpisy