Ulgowy ZUS

marekkob / 87.207.218.* / 2013-03-12 23:29
Witam, w styczniu 2011 załozyłem działalnośc i do grudnia 2012 płaciłem "ulgowy" ZUS. Teraz dostałem pismo, że ulgowy zus mi nie przysługiwał bo w okresie wrzesien 2006 - sierpień 2007 byłem dopisany jako wspólnik w spółce cywilnej.
Czy mają rację? Dlaczego doszli do tego po dwóch latach od rozpoczęcia opłacania według nich błędnie składek? Co zrobic w takiej sytuacji?
wiwan / 2013-03-13 09:07
Nie można być wspólnikiem w spółce cywilnej bez wpisu do ewidencji DG, czyli bez prowadzenia - przynajmniej formalnie DG.

Nie spełnił Pan zatem warunku skorzystania z ulgowej podstawy wymiaru u. społecznych z tyt DG wynikający z art. 18a ust.2, pkt. 1

USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

gdyż "w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadził Pan pozarolniczą działalność"

Nie wiem dlaczego Zakład doszedł do tego w tym terminie, może na skutek losowej wyrywkowej kontroli. To Ubezpieczony ma obowiązek postępować zgodnie z ustawą, a ZUS może dochodzić składek wstecz :
- obecnie 5 lat
- do końca 2011 roku- 10 lat

co wynika z kolei z art.24 ww ustawy.

Co robić- jak najszybciej udać się do Zakładu po konkretne wyliczenie zadłużenia ORAZ odsetek. Potrzebna będzie moim zdaniem korekta zgłoszenia do ubezpieczeń z tyt. DG- tj. zmiana kodu tego ubezpieczenia i podania w pierwszej deklaracji innej wyższej ówczesnej podstawy. No i zapłacenie.

W przeciwnym razie czeka windykacja. No i owe 2 lata zaniżonego ZUS nie mogą być zaliczone do ewentualnego świadczenia rentowego/emerytalnego.

Najnowsze wpisy