Forum Forum pracyDokumenty

Umowa Agencyjna -Kilka pytań

Umowa Agencyjna -Kilka pytań

O N A / 159.205.157.* / 2012-06-14 20:30
Witam

Dostałam umowę agencyjną ze spółdzielnią. W związku z tym mam do Was kilka pytań.
1. Od razu podkreślam nie prowadzę działalności gospodarczej a pracodawca mówi, że nie będę musiała takowej zakładać. Słyszałam, że jest takowa możliwość i czy wtedy nazywa się to umowa agencyjna.
2. Czy takowa umowa liczy mi się do stażu pracy (wiadomo do renty i emerytury) i czy dostanę od Spółdzielni świadectwo pracy.
3. Jest tam zawarty taki punkt: "z tytułu zawarcia umowy Agent ani żadna trzecia zatrudniona przez niego osoba, nie staje się pracownikiem Spółdzielni, nie nabywa uprawnień pracowniczych oraz nie korzysta ze świadczeń socjalnych przysługujących od Spółdzielni, a w szczególności: z płatnego urlop wypoczynkowego, zdrowotnego lub macierzyńskiego". W związku z tym jeśli zajdę w ciążę lub pójdę na chorobowe to nie dostanę żadnych pieniędzy? Czy wypłaci mi coś ZUS? I czy wtedy mnie zwolnią.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
wiwan / 2012-06-15 10:41
Umowa agencyjna z definicji wymaga tego, by agent miał swoją działalność gospodarczą.

Jest ona zdefiniowana w art. 758 do 764'9 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-xxiii-umowa-agencyjna

Bez DG to po prostu umowa zlecenie.

W obu przypadkach nie ma zastosowania KP, więc takie brzmienie pkt.3.
W obu przypadkach jednak są składki (poza zleceniem z uczniem/studentem do 26 lat), w tym dobrowolne chorobowe dające prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
Na DG odprowadza się je samemu tak jak i zaliczki podatkowe, na zleceniu płatnikiem ubezpieczeń/zaliczek jest dający zlecenie (spółdzielnia owa).
Ale zwolnienie lekarskie, poród, macierzyństwo nie chronią przed rozwiązaniem tej umowy.

Najnowsze wpisy