Forum Forum prawnePracy

umowa na czas określony na jak długo?

umowa na czas określony na jak długo?

benjaminB / 2012-07-17 08:49
Zatrudniłem pracownika najpierw na umowę zlecenie na tydzień, póżniej na okres próbny 3 miesięczny i teraz chcę z nim podpisać umowę na czas określony, z tym że nie wiem maksymalnie na jaki czas mogę ją zawrzeć, zanim będę musiał podpisać na czas nieokreślony?
Wyświetlaj:
kwiat7 / 2012-07-17 12:37
teraz chyba faktycznie na dowolny, ale podobno mają się zmienić przepisy i ma być dozwolona tylko na maksymalnie 2.5 roku tylko nie wiem od kiedy
wiwan / 2012-07-17 13:06
Jest taka propozycja Ministerstwa, by na stałe wpisać w KP regulację analogiczną (co do zasad, a nie długości) jak 24-miesięczny limit jaki obowiązywał w czasie Ustawy antykryzysowej zawieszającej m.in. stosowanie art. 25'1 Kodeksu Pracy.

Noweli KP jednak nie ma nawet w postaci oficjalnego projektu w BIP Ministerstwa czy RM.
szklarek / 2012-07-17 10:46
Na dowolny czas, KP de definiuje maksymalnego jej czasu trwania umowy na czas określony.

Zastosowanie może mieć wtedy, ale tylko w indywidualnej sprawie danego pracownika, gdyby interweniowała PIP lub on sam zgłosił pozew ...
orzecznictwo SN, w myśl którego długie, tj. 9-, 5-, a nawet 3-letnie umowy o pracę na czas określonymogą być uznane przez sąd za umowy na czas nieokreślony, jeśli nie uzasadnia tego zadanie określone w czasie, do wykonania którego pracownik został zatrudniony oraz interes obu stron stosunku pracy (wyrok SN z 25 października 2007 r., sygn. akt: II PK 49/07; wyrok SN z 7 września 2005 r., sygn. akt: II PK 294/04, publ.: OSNP 2006/13-14/207).

Najnowsze wpisy