Forum Forum prawnePracy

Umowa na okres próbny po umowie na zastępstwo.

Umowa na okres próbny po umowie na zastępstwo.

maciek1976 / 193.109.244.* / 2013-08-20 13:36
Czu umowa na okres próbny może być poprzedzona umową na zastępstwo? Najpierw miałem umowę na zastępstwo. Po kilku miesiącach otrzymałem umowę na okres próbny (dokładnie to samo stanowisko, warunki i obowiązki). Aktualnie mam umowę na czas określony.
Pierwsze pytanie jak wyżej. Drugie: jaka powinna być nastepna umowa? Na czas określony czy już nieokreślony?
Wyświetlaj:
arafatka / 85.221.135.* / 2014-10-31 23:24
Czy umowę na okres próbny może poprzedzać umowa na zastępstwo?

Sytuacja dotyczy tego samego stanowiska, bez zmiany zakresu obowiązków czy wynagrodzenia/

Umowy:

1) 01 II 2014 - umowa na zastępsto na cały etat za panią Alę

2) 15 VII:zmiana warunków poprzedniej umowy w części dotyczącej osoby zastępowanej: 1/2 etatu nadal za panią Alę (wróciła do pracy na pół etatu) i druga 1/2 etatu za panią Zosię (która przebywa na L4)

3) 01 X 2014 wygasa zastępstwo za panią Alę (wróciła na cały etat). Mam nadal 1/2 etatu za panią Zosię + umowę na okres próbny 01 X 2014 - 31 XII 2014 w wymiarze 1/2 etatu

Czy zgodne z prawem jest zatrudnianie na umowę na okres próbny po umowie na zastępstwo (stanowisko, zakres obowiązków, wynagrodzenie bez zmian)? Czy nie jest to zamierzone przez pracodawcę obejście przepisów celem zaniżenia liczby umów w sekwencji?
szklarek / 2014-11-01 09:13
Tak jak napisałem 'maćkowi 1976' ponad rok temu i tak jak Pani przypuszcza- próba naciągnięcia przepisów, by ewentualnie łatwiej z tej 1/2 było się wam rozstać skoro nic się nie zmienia w obowiązkach, stanowisku.

Nawet w przypadku, gdyby przeszła Pani na cały etat i motywem pracodawcy było sprawdzenie, czy równie dobrze jak na 1/2 sprawdzi się Pani na 1/1- byłoby to bardzo naciągane i na 95% podważone przez PIP.
maciek 1978 / 193.109.244.* / 2013-08-20 14:35
Dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2013-08-20 14:24
Jeśli pomiędzy tymi umowami nie było żadnej przerwy, tj. u. próbna nastąpiła bezpośrednio po umowie na zastępstwo- to sytuacja jest taka niezgodna z KP. Wynika to pośrednio z art. 25. par. 2 KP.

Niezgodne jest też to w tych okolicznościach z celem umowy próbnej- skoro nie było zmiany obowiązków, warunków, narzędzi, oprogramowania, procedur. Należy w tej sytuacji przyjąć, że cel próby spełniła już umowa na zastępstwo.

Powstaje zatem sytuacja nieważności próbnego jej charakteru, próby zaniżenia liczby umów z sekwencji art. 25'1.

Moim zdaniem należałoby na piśmie zażądać od pracodawcy przekształcenia tej umowy przynajmniej na normalną umowę na czas określony, a w razie odmowy sprawę skierować do PIP. W razie dalszych problemów- do sądu pracy, w celu ustalenia prawidłowego rodzaju umowy.

Przydatny wyrok:

Sąd Najwyższy,z 26 sierpnia 1999 r. (I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,pkn,215,99,2621,orzeczenie.html

Najnowsze wpisy