Forum Forum emerytalneOFE

umowa o dzieło a zus

umowa o dzieło a zus

lidia7 / 2007-11-05 21:28
Pracuje na umowę o dzieło. To moja pierwsza praca, jestem z niej zadowolona i nie zapowiada sie na razie bym miała ja zmieniać. Natomiast zupełnie nie wiem co z moja emerytura w takim układzie. Wszędzie czytam jakieś króciutkie informacje na ten temat,ze nie musze opłacac zusu, skoro to umowa o dzieło. Ja jednak mam straszna niejasność co z OFE. sKORO NIE PŁACE ZUSU( BO NIE MUSZE, A NIE, ŻE NIE CHCE), to nie odkłada mi sie na emeryture. Prosze o wyjaśnienie jak wygląda ta sytuacja, co powinna zrobić, by dalej pracowac tu gdzie pracuje,ale i odkładac na swoją emeryture?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Justa15951 / 89.191.147.* / 2011-06-08 10:17
Jesteś zadowolona to o.k
Możesz sprawdzić jak wygląda dochód ze składkami i bez
http://www.gunther.com.pl/umowaodzielo.php
wiwan / 2011-06-09 10:28
Akurat uciążliwy ten formularz ( dane osobowe)- tu szybszy kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Poza tym NIE MA kwestii wyboru, ze składkami, czy bez- to ustawy ( o syst. ub. społ oraz zdrowotna ) decydują, czy umowa o dzieło składkom podlega.

I jasno z nich wynika- że NIE, poza sytuacją, gdy zamawiający dzieło jest jednocześnie pracodawcą dzieło wykonującego.
Ferdynand Wcale nie-Kiepski / 2011-06-08 13:04
Mała część zostaje odkładana na Twoje przyszłe konto emerytalne
W.Zaleska, epolisa.o-net.pl / 81.190.114.* / 2008-08-28 20:53
umowa o dzieło jest dobrym rozwiązaniem... przy pracy dodatkowej. Jako podstawowa umowa niestety to strasznie mało: nie zapewnia nie tylko odkładania na emeryturę, co w takim wypadku można robić samemu, ale
1. nie ma ubezpieczenia zdrowotnego (chyba że ktoś z rodziny dopisze Panią do swojego ubezpieczenia)
2. nie liczy się staż do urlopu, do zasiłku dla bezrobotnych itd.
~kas / 91.94.31.* / 2007-11-10 15:54
zeby pracowac dalej gdzie pracujesz to postaraj sie by zaklad dal ci umowe o prace najlepiej(ale bedziesz mniej zarabiala)(albo chociaz umowe zlecenie ale zeby ci odkladli ubezpieczZenia spoleczna!!!!)(gdy masz umowe o prace przysluguje ci urlop gdy masz zlecenie lub dzielo normalnie nie chyba ze sama sie dogafdzasz z pracodawca) wtedy bedziesz ubezpieczona do lekarza bedziesz mogla chodzic, od jakiegos wypadku z pracy do pracy itp.(dobra rzecz tak umowa oprace)wtedy tez beda odkladane pieniazki na twoja emeryture do zusu a jesli zapiszesz sie sama(bo jak nie to cie wylosuja sami i niewiadomo gdzie pieniazki na emeryturke beda szly) do jakiegos 2filaru dobrego to czesc idzie do zusu a czesc idzie do tego 2 filaru(taka dodatkowa emerytura powiedzmy) a jak niedadza ci umowy o prace czy zlecenie tej co potracaja ci ok 30% z wynagrodzenia to radze bys zalozyla sobie 3 filar IKE sie zwie poszukaj informacji i sie zapisz tam gdzie lepsze warunki!!uf koniec papa
NOTORBIG / 91.94.157.* / 2008-08-28 17:04
1. W ZUS- ie pieniądze nie są odkładane, tylko wypłacane obecnym emerytom.
2. Średnia wypłata z OFE wyniesie 201 zł.
3. Ten system gwarantuje ubóstwo na emeryturze.
4. System repartycyjny oparty na umowie pokoleniowej to chory relikt ideologii socjalizmu.
Wniosek:
Niewątpliwą zaletą umowy o dzieło jest brak konieczności utrzymywania emerytów.
Na emeryturę odkładamy samemu np. przy pomocy instrumentów opartych na akcjach i papierach dłużnych
lezdrub@interia.pl / 79.185.100.* / 2010-01-31 00:58
A powiedz mi NOTORBIG, co bedzie z tobą ,gdy zawiedzie cię zdrowie i nie będziesz mógł pracować.
Powiedz z czego bedziesz miał pieniądze na życie???

Chcę abyś wyjaśnił co oznacza, to co napisałeś,ze srednia wypłata z OFE będzie 201 zł i z jakich wyliczeń to wynika???
esu / 87.105.8.* / 2011-09-20 10:26
Przecież Ci napisał. Nie umiesz czytać? Będzie odkładał w obligacjach, akcjach i pewnie jeszcze zainwestuje we własną firmę, którą za odpowiednią comiesięczną wypłatą odda dzieciom jak już sam nie będzie mógł pracować.

Z ZUS pieniądze popłyną na ZUSowskie pałace i trumny dla emerytów, oraz na stację ojca Rydzyka.
opamarek / 83.12.213.* / 2010-05-06 09:24
A powiedz mi ile mają pieniędzy obecni emeryci ? Pomijając wąska grupę uprzywilejowanych, pozostali zamykają się w granicach 1000-1400zł. Nie jest to śmieszne ? Do tego ktoś obraża ich w sformułowaniach "moher". Jest to dla mnie przykre i uwłaczające państwowości w jakiejkowiek jej rozumieniu. Płać kolego dalej, a też "zasłużysz" na 1000zł (lekarstwa) i jakiś epitet, adekwatny do natępnych czasów.
Stachyu666 / 195.116.233.* / 2007-11-05 23:38
Jeżeli chcesz dobrą radę to nie przejmuj się ZUS-em i OFE bo i tak nie będziesz mieć z tego wielkiej emerytury więc jeśli tylko chcesz to wybierz sobie dobre towarzystwo emerytalne (III filar) i sama zatroszcz się o swoją emeryturę.
Zaklopotana z Krakowa / 217.113.228.* / 2010-01-30 18:59
Mam problem i za bardzo nie wiem gdzie mam sie zglosic. Podposalam umowe o dzielo na 5 zmian to jest taki ich slang jedna zmiana to 3 h (jedna zmiana w piatek, dwie w sobote i dwie w niedziele) I wszystko bylo ok poki nie przyszly pieniazki za wykonana prace. Za jedna zmiane powinnam miec 40 zl brutto wiec za 5 zmina 200 zlotych brutto nie wiem ile % mniej to netto ale moja wyplata wyniosla 65 zl. Jest to praca w fundacji dla dzieci. Czy mozliwe jest ze tyle pieniazkow biorą dla siebie czy poprostu oszukano mnie?? Poprosze o pomoc.
5619 Krystyna / 83.5.255.* / 2011-02-15 13:50
do wypłaty 164 zł (200x18%=36 podatek,200-36=164 do wypłaty) wyjasnij to na spokojnie z księgową
paula112 / 178.36.41.* / 2011-03-25 10:32
Witam. Ja mam taką samą sytuację.
Mam umowę o dzieło, jednak wiadomo, nie mam z tego żadnych tytułów.
Tak jak ubezpieczenie zdrowotne mam prywatnie, to nie odkłada mi się niestety do emerytury, która jednak no wiadomo, jest ważna.
Co robić?
Bo nie przepracowałam ani jednego dnia w umowie o pracę, a żeby dobrowolnie płacić składki ZUS, muszę mieć min. jeden dzień przepracowany na takiej umowie.
Jak nie miałam, to nie mam takiej możliwości.
Czy zatem mogę wpłacać sobie na OFE?
Czy to jednak nie jest to samo co ZUS?
Więc czy jak np. do OFE będę sobie płacić składki tak, jak płaciłabym do ZUS, to będzie działało na tej samej zasadzie?
Nie chciałabym zostać na starość bez emerytury.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2011-03-25 11:26
Do OFE samemu nie można wpłacać- tam wpływa tylko część tego, co trafia jako składka do ZUS i tylko poprzez ZUS.
Natomiast jest tzw. III filar- czyli Indywidualne Konto Emerytalne- produkt prowadzony przez biura maklerskie lub Fundusze Inwestycyjne, często te same co prowadzące OFE. Wpłaty do pewnej kwoty rocznie powodują, że wypłata nie będzie "obelkowana" . IKE może mieć postać polisy, funduszu inwestycyjnego lub rach. maklerskiego
Tu podstawowe info o IKE:

http://www.money.pl/emerytury/ike/

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/oszczedzaj;na;emeryture;i;nie;plac;podatku,51,0,598579.html
ola354 / 2011-05-25 19:41
Witam!
Cy mogę odbyć 2-letni staż w aptece jako technik farmacji podpisując umowę o dzieło?
Czy odbyty staż na takich warunkach będzie wiarygodny dla późniejszych pracodawców?

Najnowsze wpisy