Forum Forum podatkowePIT

umowa o dzieło jaki podatek??

umowa o dzieło jaki podatek??

borett88 / 2011-04-04 09:27
Zajmuję się robieniem stron internetowych i chciałabym podpisywać umowe o dzieło. Moje pytanie to czy koszty uzyskania przychodu dla twórcy stron wynoszą 20% czy 50%?kto w takiej sytuacji odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy? osoba zlecajaca czy ja?
wiwan / 2011-04-04 14:19
Zaliczkę odprowadza zlecający dzieło, o ile nie jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG. Wtedy umowa taka pod względem podatkowym jest kwalifikowana jako Twój dochód 'z innych źródeł', a nie 'działalność wykonywana osobiście' i zamawiający nie staje się płatnikiem podatku, nie ma obowiązku odprowadzania zaliczki. Od takiej umowy zaliczkę musisz odprowadzić sam.

Podwyższone koszty - to kwestia tego, czy jako autor mas swobodę w zakresie tego, jak strona ma wyglądać, czy też jednak jesteś tylko rzemieślnikiem i dana umowa opiewa jedynie na zrealizowanie szeregu wymogów, zaleceń zamawiającego. chodzi o tę "autorskość" właśnie. Zacytuję z netu:

""w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ukonstytuowany został szczególny tryb ustalania kosztów uzyskania dla wyspecyfikowanych przychodów.

W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3, takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, jak np. "utwór", zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności - jak stanowi ust. 2 tego przepisu - przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
2) plastyczne;
3) fotograficzne;
itd.
Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego. W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Najnowsze wpisy