Forum Forum prawnePracy

Umowa o podnoszeniu kwalfikacji w formach pozaszkolnych

Umowa o podnoszeniu kwalfikacji w formach pozaszkolnych

razielos / 2008-11-04 12:21
Witam,
Pare miesięcy temu miałem nieprzyjemnosc pracowac w firmie Eniro, jako konsultant telesprzedazy oddział Warszawa.
W czasie rozmowy kwalfikacyjnej poinformowano mnie, ze na poczatku zostanie przeprowadzone szkolenie z zakresu sprzedazy ich produktów.

W dniu szkolenia, po kilku godzinach od rozpoczecia podano nam do podpisania umowy na czas próbny ( okres 3 mc. ) , umowe o zakazie działalnosci konkurencyjej oraz tak jak w tytule umowe o podnoszeniu kwalfikacji w formach pozaszkolnych.

Zawierała ona informacje o tym iz w przypadku rozwiazania umowy w okresie probnym ( te 3 mc ) za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika lub pracodawce z winy pracownika, zobowiazuje sie do zwrotu kosztów kursu. ( Podano artykul. 52 KP ).

O watpliwej jakosci kursu nie bede sie wypowiadal, o tym co praca tam ze mna zrobila rowniez. Natomiast moje pytanie i problem zarazem jest nastepujacy:

Zwolnilem sie po miesiacu, po rozmowie z jedna z pan z dzialu HR ktora poinformowała mnie iz zeby uniknac kary z powyzszej umowy ( 2000 zł ) nalezy złozyc podanie i jednym slowem liczyc na litosc. Inaczej w ciagu tygodnia dostane wezwanie do zapłaty wyzej wymienionej kwoty.

Zlozylem podanie w ktorym uzasadnilem swoja prosbe, i podalem powody dla ktorych zmuszony jestem raz ze rezygnowac z pracy u nich, dwa dla ktorych prosze o zniesienie kary.

Powody do zwolnienia jakie opisalem w odwolaniu były nastepujace : Musiałem po prostu zrezygnowac z zamieszkania w Warszawie z przyczyn osobistych, i wrocic do rodzinnej miejscowosci. Lokatora przejmujacego mieszkanie ( dobry znajomy ) poprosilem o przesyłanie mi wszelkich dokumentów na moje nazwisko. Od eniro dostalem wyciag opłat "tzw pasek" oraz swiadectwo pracy. Papier z wezwaniem do zapłaty jezeli był, to nigdy nie nadszedl.

Pare dni temu, otrzymalem wezwanie z sadu warszawskiego do zapłaty 2000 zł kary, za rozwiazanie umowy.

I teraz chcialbym spytac, co moge zrobic? Jezeli odwolywalem sie od kary juz na samym poczatku, liczne telefony w tej sprawie zostaly zbyte ( kiedy chcialem sie dowiedziec czy kara zostala anulowana ) , wezwanie nigdy do mnie nie przyszlo, tylko po paru miesiacach od razu z sadu?
Jakie sa podstawy prawne i czy pracodawca ma prawo wymagac zwrotu kosztow za szkolenie zwiazane tylko z jego produktem, prowadzone przez jego pracownikow w jego siedzibie?

Najnowsze wpisy