Forum Forum pracyPraca za granicą - opinie

umowa o prace i dzialalnosc a podatek dochodowy

umowa o prace i dzialalnosc a podatek dochodowy

rizla / 85.222.105.* / 2012-03-04 09:01
Witam,

prowadze IDG, 19% podatek liniowy, jestem platnikiem VAT, oplacam skladki ZUS na podstawowym poziomie.

Od kolejnego miesiaca rozpoczne dodatkowo prace na umowe o prace i mam kilka pytan, moze ktos bedzie zorientowany.

W jakiej wysokosci pracodawca odprowadza podatek z mojej miesiecznej pensji? 18% czy 32% jesli wykracza poza prog 85k? Wydaje mi sie ze oplacaja 18% a przy rozliczeniu pitu rocznego Ja doplacam roznice??

Co z moim podatkiem liniowym 19% na IDG? Czy moge sie nim rozliczac tylko z przychodow z dzialalnosci czy umowa o prace pod to podlega?

Czy posiadajac dzialalnosc na liniowce i majac straty to czy w przypadku koniecznosci doplaty podatku z tytulu 32% mozna go skompensowac poprzez odpowiednia strate na dzialalnosci?

Czy ewentualnie znacie/polecacie jakis manewr aby nie placic 32% podatku od umowy o prace posiadajac dzialalnosc gospodarcza?

pozdrawiam,

2.
szklarek / 2012-03-05 10:02
Etat będzie opodatkowany wg. skali niezależnie od DG. Czyli zaliczka wg. stawki niższej 18% tak jakby DG nie było. Obu dochodów w zeznaniu rocznym nie łączy się, więc będzie Pan wypełniał PIT-36l ORAZ PIT 37.

Natomiast wraz z podjęciem etatu składki społeczne z DG staną się dobrowolne, a jedynie zdrowotna nadal obowiązkowa, o ile wynagrodzenie z etatu osiągnie przynajmniej wynagrodzenie minimalne.

Strat z DG nie można kompensować z innego źródła.

Najnowsze wpisy