Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Money.pl / 2007-06-11 20:07
Komentarze do wiadomości: Umowa o pracę na czas określony.
Wyświetlaj:
ania956 / 83.24.223.* / 2013-06-08 08:28
Jestem zatrudniona obecnie na czas określony do 30.09 i pracodawca poinformował mnie że z dniem 1.09 nie będzie miał dla mnie pracy i związku z tym wysyła mnie w tym okresie na cały wypoczynkowy urlop 20 dni. Czy jest to zgodne z prawem, że pracodawca narzuca mi termin urlopu wypoczynkowego nie biorąc w ogóle pod uwagę mojego zdania dodam jeszcze że chciałam 7 dni urlopu w sierpniu ale dostałam odpowiedź że nie ma takiej możliwości bo nie mam tyle urlopu, jedynie to co on w sierpniu może mi dać to 4 dni.
szklarek / 2013-06-10 08:30
Co do zasady kwestia terminu urlopu powinna być już ustalona dużo wcześniej w planach urlopowych- tworzonych na początku roku.

I co do zasady jednostronnie, bez zgody pracownika pracodawca może wysłać go na urlop tylko w czasie okresu wypowiedzenia albo na urlop zaległy.

I również zasadą kodeksową jest to, że jeśli obecny rok (2013) nie jest pierwszym rokiem pracy w Pani życiu- prawo do urlopu za ten rok ma Pani z góry, w całości- więc można w sierpniu wnioskować o całość.

Podany wymiar- 20 dni jako urlop proporcjonalny (9/12) wskazuje na podstawę 26 dni, czyli staż 10 lat- a zatem, że nie jest to pierwszy rok.

Reasumując- z kilku powodów pracodawca łamie prawo pracy.

Więcej o ustalaniu terminu:

http://www.money.pl/forum/przymusowy-urlop-t3335992.html?_rfr=1

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-pracy/przymusowy-urlop.html
aka469 / 178.182.56.* / 2013-05-23 21:56
Jestem zatrudniona obecnie w korporacji na czas nieokreślony , tr
Awansuje :-) i otrzymałam w związku z tym inf, iż podpiszą że mną aneks który określa czas pracy na nowym miejscu pracy na okres 6 mocy, przy czym przez cały czas będę miała umowę na czas nieokreślony, nie będzie to oddelegowanie, jeśli nie sprostam nowym obowiązkom wracam na stanowisko wcześniej zajmowane.. przy czym nie otrzymałam podwyżki wynagrodzenia obecnie.. Czy to jest zgodne z przepisami ?...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2013-05-24 10:24
Zgodne, bo jak rozumiem jest to oferta porozumienia zmieniającego, którego NIE musi Pani zaakceptować. Bez Pani zgody- mogłoby to być oddelegowanie właśnie, ale na maksimum 3 miesiące (i to bez obniżenia wynagrodzenia)

Dłuższa zmiana warunków pracy lub płacy (tu już bez względu na okres) wymaga wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego.

Podstawa- art. 42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42
aka469 / 178.182.56.* / 2013-05-23 21:56
Jestem zatrudniona obecnie w korporacji na czas nieokreślony , tr
Awansuje :-) i otrzymałam w związku z tym inf, iż podpiszą że mną aneks który określa czas pracy na nowym miejscu pracy na okres 6 mocy, przy czym przez cały czas będę miała umowę na czas nieokreślony, nie będzie to oddelegowanie, jeśli nie sprostam nowym obowiązkom wracam na stanowisko wcześniej zajmowane.. przy czym nie otrzymałam podwyżki wynagrodzenia obecnie.. Czy to jest zgodne z przepisami ?...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
paulina31 / 77.91.61.* / 2013-04-19 12:39
Witam,otrzymałam umowe o pracę z dniem 15.04.2013 jaki mam okres na zrobienie badania okresowego zrobiłam je dobiero 18.04.2013.mam pytanie czy nikt nie bedzie pózniej sie czepiał ,że pracowałam 3 dni bez badania-pracowac bede jako pracownik biurowy.?
wiwan / 2013-04-19 12:51
NIE ma takiego okresu. To raczej badanie wstępne, a nie okresowe. Ewentualne 'czepianie się' będzie dotyczyć pracodawcy- nie miał prawa dopuścić do pracy bez uzyskania orzeczenia lekarskiego.

Czyli badanie ma być wykonane PRZED rozpoczęciem świadczenia pracy.

Co wynika z m.in. z wyroku z 25 czerwca 2010 Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 25 (II SA/Sz 542/10)

Grozi mu kara do 30 000 zł z art. 283 Kodeksu Pracy.

Oczywiście mówimy o fizycznym rozpoczęciu świadczenia pracy. Jeśli umowa z 15 kwietnia przewidywała rozpoczęcie pracy 18- to jest OK.

artykuł:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/30;tys;zl;kary;za;brak;badan;lekarskich;pracownika,125,0,482429.html
lenny25 / 178.180.205.* / 2013-03-14 14:49
Witam moja pierwsza umowa była na okres
od 10.06.2011 do 9.09.2011 próbna kolejna umowe miałam
od 10.09.2011 d0 30.08.2012 i kolejna
od 31.08.2012 do 1.09.2013.
Czy ta druga liczy sie jako pierwsza umowa po ustawie antykryzysowej bo słyszalam ze umowy ktore koncza sie w 2012 roku liczone sa jako pierwsza umowa??? A moja sie konczyla i podpisalam kolejna czyli we wrzesniu powinnam dostac na czas nieokreslony???
szklarek / 2013-03-15 09:15
Tak, obecnie trwająca Pani umowa o pracę jest drugą z sekwencji umów z art. 25'1 KP regulującego możliwość zawierania kolejnych umów na czas określony.

Akurat w tym przypadku czasowe funkcjonowanie ustawy tzw. antykryzysowej niczego nie zmieniło, bo umowa próbna do tej sekwencji nie wlicza się.

Zwracam uwagę, że jeśli kolejna umowa z tym pracodawcą zostanie zawarta nie bezpośrednio po obecnej tylko w miesiąc lub później po jej zakończeniu to ponownie będzie ona mogła być umową na czas określony.

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-25
iwokrys / 89.79.146.* / 2013-03-13 08:50
witam
mam umowę na czas określony od grudnia 2012 do 15-06-2013 ,w umowie o pracę jest klauzula o wypowiedzeniu przez obydwie strony z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia.jak mam napisać wypowiedzenie
wiwan / 2013-03-13 09:46
Jednozdaniowo, bo nie ma podstawy/obowiązku podawania powodu wypowiedzenia.

Należy zwrócić uwagę na podanie prawidłowe terminu zakończenia biegu okresu wypowiedzenia czyli rozwiązania stosunku pracy- musi on zgodnie z art. 30, par. 2'1 przypaść w sobotę.

Co oznacza, że wypowiedzenie skutecznie dostarczone dziś,jutro do soboty włącznie rozwiąże umowę w dniu 30 marca.

Wzór:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wypowiedzenie;umowy;o;prace;przez;pracownika,60,423,dokument.html

Bez wzoru- musi znaleźć się oznaczenie daty, miejsca, nazwy pracodawcy, dane pracownika i formuła" wypowiadam umowę o pracę".
Podpis odręczny.
ghost1381 / 83.21.174.* / 2013-02-22 12:37
Witam, mam zawartą umowę o pracę na pół etatu na czas określony 1 rok, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje, pracodawca wymyślił, że 3 m-ce a ja dostałem nową ofertę pracy na dużo lepszych warunkach, pełen etat, umowa o pracę i lepsze wynagrodzenie, w obecnej umowie nie ma klauzuli mówiącej o okresie wypowiedzenia tylko jest to zawarte na osobnej kartce, której podpisanie wymusił na mnie pracodawca w chwili zawierania umowy, jeśli bym nie podpisał to nie dostałbym umowy, czy jest to zgodne z prawem? Moja umowa nie zawiera żadnych załączników.
szklarek / 2013-02-22 12:59
Klauzula o możliwości rozwiązania umowy na czas określony NIE musi być zawarta w samej umowie. Może być osobnym pismem, albo znaleźć się np. w piśmie o warunkach zatrudnienia.

Może być też dorozumiana- zobacz Wyrok Sądu Najwyższego z 4 lipca 2001 r., I PKN 527/2000.

Dłuższy niż kodeksowy 2 tygodniowy okres też jest dopuszczalny i was obowiązuje. Zastosowanie okresu krótszego wymagałoby udowodnienia przed sądem pracy tego, że w momencie umowy zawierania okres dłuższy był mniej korzystny dla pracownika niż okres kodeksowy, albo tego, że rzeczywiście był on wymuszony- tj. np. była to praktycznie jedyna oferta pracy dla Pana, był Pan bez innych środków do życia.

Ww udowodnienie jak widać jest b. trudne.

Przydatne orzeczenia SN:
-sygn. akt I PK 97/05, OSNP 2007/3-4/39
-sygn. akt I PK 416/02, OSNP 2004/19/328
veta24 / 2013-02-20 19:08
pomocy|!!!!!!!!!!! Dzień dobry, pracuje od 2005 roku mam umowe na czas określony ,pracodawca 20.02.2013 roku dał mi wypowiedzenie za porozumieniem stron gdy nie chciałem się zgodzić ponieważ kuroniuwkę dostałbym za 3 miesięce, pracodawca zagrodził mi że zwolni mnie dysyplinalnie ( nie z mojej winy) nie wiem co mam zrobić w końcu podpisałem to wypowiedzenie które zostało u kadrowej
szklarek / 2013-02-21 09:48
No to głupio Pan zrobił, należało się po prostu na porozumienie stron nie zgodzić, a od ewentualnej dyscyplinarki jako ewidentnie nieprawnej po prostu odwołać do sądu pracy. Wtedy pracodawca musiałby udowodnić jej zasadność, co na 95% by mu się nie udało.

Teraz bardzo trudno to odkręcić. Nie ma instytucji odwołania się od porozumienia. Musiałby Pan wytoczyć normalny proces cywilny przeciw pracodawcy i udowodnić, że ewidentnie porozumienie zostało podpisane pod przymusem. Co oczywiście będzie bardzo trudne przy np. braku świadka.

Owszem były takie orzeczenia- np.SN z dnia 4.03.2004 r., sygn. akt I PK 435/03, z dnia 22.01.2004 r., sygn. akt I PK 199/03).
agnieszka 0123 / 89.71.122.* / 2013-02-19 19:16
Dzień dobry, mam umowę o pracę na czas określony, na rok. W umowie jest paragraf dotyczący wypowiedzenia - okres 1 miesiąca. Czy to jest zgodne z prawem ? Czy mam okres wypowiedzenia miesiąc, jak w umowie, czy 2 tygodnie, jak w kodeksie ??
szklarek / 2013-02-19 22:15
Zgodne. By zastosować ten krótszy kodeksowy okres należałoby móc udowodnić, że okres miesięczny BYŁ mniej korzystny dla pracownika w momencie umowy zawierania. To dość karkołomne.

Zobacz wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I PK 97/05, OSN 2007/ 3-4/ 39).

Po prostu zastosowanie okresu krótszego na 95% skutkowałoby dyscyplinarką ze strony pracodawcy- porzucenie pracy przed upływem miesięcznego - ustalonego w umowie okresu wypowiedzenia od której należałoby się odwołać i ww dowód przeprowadzić.
atn / 83.18.133.* / 2013-02-13 17:22
Witam,
proszę o odpowiedz. Mam umowę na czas określony na 2 lata, jednak pracodawca chce ją rozwiązać po okresie 1 roku. Czy mam prawo nie zgodzić się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron? Jeśli nawet dojdzie do wypowiedzenia bez podania przyczyny to czy wobec tego mogę dmagać się odszkodowania w wysokości za 3 miesiące i w jakiej formie to zrobić??? Proszę o odpowiedż.
szklarek / 2013-02-19 21:57
Jak sama nazwa wskazuje porozumienie stron wymaga zgody OBU stron, czyli zgody strony, której takie rozwiązanie się proponuje. Więc oczywiście NIE musi Pan/Pani wyrazić zgody.

Wypowiedzenie tej umowy NIE wymaga podania przyczyny, ale jest możliwe tylko pod warunkiem istnienia w jej tekście zapisu o takiej możliwości. Brak zapisu uniemożliwia jej wypowiedzenie, no chyba, że dochodzi do likwidacji/upadłości zakładu (art.41'1, par. 2 KP)

Zatem roszczenie związane z nieprawnym wypowiedzeniem byłoby uzasadnione, gdyby umowę wypowiedziano przy braku ww klauzuli o możliwości wypowiedzenia bez okoliczności upadłości/likwidacji zakładu.
atn / 83.18.133.* / 2013-02-20 10:02
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam i przepraszam za niecierpliwość.
jankuszelas / 2013-01-30 11:41
Witam.
Umowa o pracę zawarta jest na okres 8 miesięcy,
W czasie trwania umowy nabywam prawo do emerytury.
Czy mogę przejść na emeryturę z obecnego zakładu pracy ?
(uczelnia-budżetówka)
Jest to praca w szatni i pracuje już 6 sezon.
Pozdrawiam.
szklarek / 2013-01-30 20:17
Nabywa Pan prawo w związku z uzyskaniem wieku emerytalnego Oraz złożeniem wniosku o emeryturę.
Prawo to jednak ulega od razu zawieszeniu, jeśli w dniu wydania decyzji ZUS nadal pracuje Pan u pracodawcy, u którego pracował Pan w dniu wydanie decyzji poprzedzającym.

Czyli aby od razu uzyskać świadczenie trzeba odpowiednio wcześniej złożyć wypowiedzenie w pracy, rozwiązać umowę za porozumieniem stron. W innym przypadku ZUS z wypłatą będzie czekał aż do dostarczenia świadectwa pracy albo zaświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy. I wypłatę podejmie dopiero od miesiąca, w którym taki dokument uzyska, bez wyrównania wstecz za poprzednie miesiące, jeśli pomiędzy miesiącem wydania decyzji a miesiącem dostarczenia dokumentu będzie przynajmniej jeden miesiąc kalendarzowy.

Mając dobre układy z pracodawcą można po prostu rozwiązać stosunek pracy, uzyskać ww dokument i już następnego dnia zacząć nową umowę na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy i jednocześnie pobierać emeryturę.

Powyższe wynika z art. 103a Ustawy emerytalnej.
magdalenaB580 / 164.126.124.* / 2013-01-18 17:06
Witam
pracuję w pewnej firmie od marca 2012. Pierwszą umowę na czas określony miałam od 1 marca do 31 listopada 2012. Kolejna była od 1 grudnia 2012 do 31 stycznia 2013. Dzisiaj jest już 18 stycznia a ja dalej nie wiem czy pracodawca przedłuży mi umowę czy może jednak od lutego zostanę bezrobotna. Proszę o odpowiedź jakie prawa mam w tej sytuacji?
szklarek / 2013-01-21 10:49
KP nie reguluje jakoś specjalnie takiej sytuacji.
Pracodawca NIE ma obowiązku ani podpisywania kolejnej umowy, ani informowania o braku chęci podpisywania kolejnej umowy, ani żadnego terminu na informowanie.
To kwestia zwykłej ludzkiej odpowiedzialności czy zwyczajów w firmie.
Ma Pani prawo po prostu zapytać o tę przyszłość oraz wyrazić swoją chęć kontynuacji pracy- bo rozumiem, że tak jest.
Czyli wykazać aktywność w tej sprawie.

KP reguluje dopiero kwestię tego, jaka ma być kolejna umowa, jeśli zawrzecie ją nie później niż miesiąc po 31 stycznia- art. 25'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-25
Mika / 188.47.117.* / 2013-01-16 21:54
Witam! Jestem pracodawca, i nurtuje mnie pewna sprawa.Od sierpnia 2012 roku miałam na stażu dziewczynę która teraz została zatrudniona na 3 miesiące. Pracownica myśląc ze automatycznie przechodzi na umowę o prace juz 1wszego stycznia przyniosła L4 , jednakże umowa była wypisana z data 9.01.2013 gdyż na to miałam dwa tygodnie od momentu zakończenia stażu. Dzisiaj pracownica ponownie nie zjawiła sie w pracy wysyłając swoją siostrę na 15 min przed rozpoczęciem pracy z kolejnym L4. Czy jest jakiś przepis chroniący także pracodawcę od ludzi którzy tylko czyhają zeby wymagać sie od pracy? Czy od takiego krótkiego czasu po zawarciu umowy chorobowe wypłaca juz pracodawca? Prosze o odpowiedz.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2013-01-17 10:06
1. oczywiście wynagrodzenie chorobowe należne jest od 9 stycznia.
2. żadnej specjalnej ochrony dla pracodawcy w takiej sytuacji nie ma. Jest ogólna, mająca zastosowanie dla każdego pracownika, również długoletniego- tj. kontrola zasadności zwolnienia/prawidłowości jego wykorzystania. To, czy czyni to ZUS, czy pracodawca zależy od 'wielkości' pracodawcy, ale nawet gdy czyni to ZUS, pracodawca może z takim wnioskiem do ZUS wystąpić.
Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kontrola;zasadnosci;zwolnienia;lekarskiego;pracownika,240,0,786416.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html

Wykazanie nieprawidłowości daje podstawę do dyscyplinarki z art. 52 KP.

3. w dalszym horyznocie czasowym- 'ochrona' polega na możliwości zwolnienia bez wypowiedzenia z art. 53- czyli po długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W tym przypadku dopiero po 3 mc:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53
Oliwier / 89.79.210.* / 2013-01-06 21:18
Witam, mam od poczatku stycznia 2013 zawartą umowę na okres 2 lat na czas określony,pracodawca obiecał mi podpisać umowę na 5 lat, ale później się wycofał ponoć zmieniły sie przepisy. Mam pytanie na jaki najdłuższy okres mógłbym podpisać umowę na czas określony zaczynając od stycznia 2013 r.
szklarek / 2013-01-07 09:51
1. Nic w tym zakresie się nie zmieniło z początkiem 2013 r.
2. Ostatnia zmiana w tym zakresie miała miejsce z końcem 2011 r. i szła w przeciwnym kierunku.
3. NIE ma obecnie żadnego limitu czasu trwania umowy na czas określony.

4. Niezależnie od powyższych ma zastosowanie orzecznictwo- w pewnych przypadkach można sądownie przekwalifikować taką długą umowę wykazując, że podstawowym motywem jej długości jest tylko niezawarcie umowy bezterminowej, a nie sytuacja zakładu czy rodzaj zadania:

http://www.money.pl/forum/umowa-na-czas-okreslony-na-jak-dlugo-t3282767.html
artur1234 / 87.207.77.* / 2012-11-24 15:08
Witam, mam pytanie o bieg wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony (umowa na dwa lata, mam w niej zapisany dwutygodniowy okres wypowiedzenia). Jeśli wypowiedzenie złożę 26.11.2012 to liczy się ono od tego dnia czy jakoś inaczej? Z góry dziękuję za odpowiedź!
szklarek / 2012-11-26 10:27
Złożone w tym dniu swój bieg
- rozpocznie w niedzielę 2 grudnia
- zakończy (umowa się rozwiąże) w sobotę 15 grudnia.

Wynika to z art. 30, par. 2'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-30
artur1234 / 87.207.77.* / 2012-11-26 21:34
Dziękuję za odpowiedź!
benjaminB / 2012-11-27 09:16 / Bywalec forum
a cz to prawda że umowy na czas określony nie mogę wypowiedzieć, jeśli nie ma o tym wzmianki w umowie?
wiwan / 2012-11-27 10:02
TAK. Wynika to z art. 33 KP i art. 30, ust.1, pkt.4 KP

Najnowsze wpisy