Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Money.pl / 2007-06-11 20:07
Komentarze do wiadomości: Umowa o pracę na czas określony.
Wyświetlaj:
zośka / 89.70.57.* / 2012-11-18 13:24
Witam, mam pytanie co do przysługującej odprawy w przypadku rozwiązania umowy na czas określony. Moja umowa była zawarta 1.10.2012 i okres dwóch lat, po dwóch miesiącach została wypowiedziana przez pracodawcę. W wypowiedzeniu pracodawca nie określa przyczyny zwolnienia. Czy mam prawo do jednomiesięcznej odprawy?
szklarek / 2012-11-20 11:15
To zależy od wielkości pracodawcy, rzeczywistej przyczyny i tego co znajdzie się w świadectwie pracy. To, że umowa była na czas określony nie ma znaczenia.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Czyli w św. pracy musi znaleźć się odwołanie do ww ustawy lub zapis, że z przyczyn nieleżących po stronie pracownika.
Pracujący / 83.4.178.* / 2012-10-23 20:47
Witam, pracuję w zakładzie od czerwca 2010 roku, pierwszą umowę dostałem na czas określony na 3 miesiące, kolejną na 4 miesiące do końca roku 2010, następnie od stycznia 2011 do bodajże sierpnia (trzecia umowa), standardowo kolejną umowę dostałem do końca roku 2011(czwartą), od stycznia 2012 do lipca 2012 miałem piątą umowę i w tym momencie mam szóstą umowę, jakżeby inaczej - do końca 2012 roku. Chciałbym się w związku z tym dowiedzieć czy to jest zgodne z prawem oraz czy na umowę ma wpływ to, że przez ten okres zdarzało się również, że miałem umowy na 0,75 czy też 0,875 etatu. Pozdrawiam
szklarek / 2012-10-24 13:23
Pana umowy z lat 2010-2011 przypadły na obowiązywanie Ustawy tzw. antykryzysowej, która czasowo zniosła limit liczbowy kolejnych umów czasowych (art.25'1 KP) na rzecz limitu łącznego czasu ich trwania (24 mc).
Do dnia 31 grudnia 2011 w Pana przypadku ów limit nie został przekroczony.
Od stycznia 2012 powróciła stara regulacja i niestety (jak dla Pana) umowa od stycznia 2012 jest PIERWSZĄ z tej sekwencji. Obecna Pana umowa mogła być znów na czas określony.
Jest to zgodne z prawem pracy.
Zmiana wymiarów etatu jest tu bez znaczenia.
Jest Pan 'ofiarą' zbyt częstego majstrowania w przepisach i braku przepisów przejściowych uwzględniających wszystkie możliwe opcje.

Uwaga. Jeśli z tym pracodawcą zawrze Pan kolejną umowę nie później niż od 1 lutego 2013- będzie musiała już być na czas nieokreślony, a jeśli nawet będzie na czas określony- to i tak z mocy prawa będzie traktowana jak bezterminowa:
poman / 83.4.235.* / 2012-10-05 21:04
Witam,
Pracuje w zakladzie najpierw na umowe zlecenie na 3 miesiace potem 6miesieczna umowa na czas okreslony a teraz dwuletnia na czas okreslony ktora konczy mi sie z koncem roku. Chcialbym jednak odejsc gdyz znalazlem nowa prace i nie wiem czy musze te 2 tygodnie wypowiedzenia przepracowac czy moge sie z pracodawca dogadac zebym odszedl np po 3 dniach?
szklarek / 2012-10-08 10:17
"Te dwa tygodnie" w ogóle występują tylko w przypadku istnienia zapisu o możliwości wypowiedzenia w umowie.

Zawsze jest możliwe porozumienie stron w tym zakresie- czyli rozwiązanie umowy w trybie art. 30, par.1, pkt.1) KP nawet z dnia na dzień, które z definicji wymaga jednak zgody drugiej strony.

Bez zgody i klauzuli o wypowiedzeniu- umowa ta musi dotrwać do końca roku.
Można rozważyć ( co osobiście potępiam ) porzucenie pracy jeśli jest pewność nowego zatrudnienia.
strategia / 77.254.247.* / 2012-10-02 11:31
Witam,
Pracuje w zakładzie już 6 rok, i co rok dostaje umowę na rok, z tym że dwie pierwsze umowy byłam na innym stanowisku, a pozostałe 4 umowy na innym, dyrektor powiedział, że z przyczyn ekonomicznych nie może dać umowy na czas nieokreślony. Jak to jest? czy już zawsze będę dostawać umowę tylko na czas określony?
szklarek / 2012-10-02 12:17
Ani odmienność stanowisk, ani sytuacja ekonomiczna firma nie mają wpływu na regulację w zakresie limitu umów na czas określony z tym samym pracodawcą.
Ma znaczenie to, które z nich były zawarte na próbę, jaki był odstęp między nimi oraz kiedy konkretnie przypadły. Przez ostatnie 6 lat mieliśmy dwukrotnie zmianę przepisów wynikającą z zawieszenia stosowania art.25'1 KP przez regulację z tzw. ustawy antykryzysowej.

Jeśli doszło w okresie 22.9.2009 do 31.12.2011 r. do przekroczenia limitu 24 miesięcy z art.13 tej ustawy- to służyło prawo do sądownego uznania umowy za bezterminową. Bez niego umowa trwająca w dniu 1.01.2012 r. jest/była pierwszą z sekwencji z art.25'1 KP.
30041986 / 2012-09-27 12:17
Witam
Mam pytanie odnośnie mojej umowy.Zostałam zatrudniona w firmie najpierw :
-okres próbny od 07.05.2010-06.06.2010
- na czas określony od 07.06.2010-06.06.2011
- na czas określony od 07.06.2011-06.06.2014
Moje pytanie dotyczy tego czy ostatnia umowa staje się prawnie umową na czas nieokreślony w związku z tym iż została podpisana w czasie trwania ustawy antykryzysowej?? Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
szklarek / 2012-10-01 12:16
Stałaby się, gdyby sprawę skierowała Pani do sądu pracy i uzyskała takie orzeczenie. Nieprawne przekroczenie limitu 24 miesięcy NIE sprawia automatycznego przekształcenia umowy.

Bez wyroku- obecna umowa jest PIERWSZĄ z sekwencji z art.25'1 KP- czyli może po niej być kolejna na czas określony.
achhh / 89.67.132.* / 2012-09-25 21:27
Witam,
Czy umowa na czas określony nie może być zmieniana podczas trwania? Mianowicie mam umowę do końca br od kwietnie 2011r , szef obiecał mi, że będę miała zmienioną na czas niekreślony. W efekcie jednak zakomunikował mi, iż nie ma takiej możliwości, ponieważ ma odgórnie zabronione. Pracuję w jednostce wojskowej jako pracownik cywilny, chciałabym wiedzieć czy wojsko opiera się na innym kodeksie pracy? I jak to wygląda w oczach prawa. Z góry dziękuję za udzielone mi informacje.
Pozdrawiam
szklarek / 2012-09-26 11:19
NIE ma takiej regulacji w Kodeksie Pracy, umowa w każdym czasie może być aneksowana, zmieniona, czy to porozumieniem zmieniającym czy wypowiedzeniem zmieniającym.

O odgórnych służbowych zaleceniach w WP się nie wypowiadam.

Może są rzeczywiste, może są wymyślone, ale niby jak chce Pani wyegzekwować ustną obietnicę szefa, który ma swojego szefa....
achhh / 89.67.132.* / 2012-09-28 22:38
Rzeczywiście nie mogę nic udowodnić ani też zmusić do wywiązania się z obietnicy... Zadając Panu pytanie chciałam tylko utwierdzić się w przekonaniu, iż zostałam oszukana.
Dziękuję ślicznie i pozdrawiam,
malina / 86.13.218.* / 2012-09-25 17:10
witam mam dwa pytania:
1. Jestem na 2-tygodniowym wypowiedzeniu , od 15września, 19 września zaniosłam miesięczne zwolnienie lekarskie, czy po okresie wypowiedzenia czyli 29 wrzesnia muszę sie zarejestrować w urzędzie miasta bym mogła dalej otrzymywać pieniądze ( wiem , że po okresie wypowiedzenia pieniądze wypłaca ZUS ) jednak czy muszę jakoś działać w tej sprawie czy tym wszystkim zajmuje się mój były pracodawca, czy on ma obowiązek przekazania tego dalej czy jestem zobowiązana do wykonania jakiejś czynności ?
2. Miałam jeszcze urlop 2-tygodniowy który pracodawca dał mi na okres wypowiedzenia czyli teraz, dostane zwrot pieniędzy za ten urlop czy pracodawca był cwany i wie , że nie należy mi się już za niego kasa?

czekam na odpowiedź i z góry dziękuje.
szklarek / 2012-09-25 18:50
ad.1. Urzędu miasta te kwestie nie interesują.
W związku z tym, że zwolnienie sięga "poza" umowę o pracę- od pierwszego dnia po umowie będzie to już zasiłek chorobowy z ZUS, dokumentację w tym zakresie przesyła pracodawca do ZUS. Pani kontaktuje się z ZUS jedynie w wypadku uzyskania kolejnego zwolnienia, czyli kontynuacji choroby- dostarcza kolejne ZLA do ZUS.

ad.2. Zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy. W związku z tym, że nie wykorzysta go już Pani w naturze w czasie tej umowy- należny jest Pani ekwiwalent pieniężny- czyli odpowiednio wyliczone wynagrodzenie za każdy dzień należnego urlopu, którego Pani nie wykorzystała.
Wynika to z art. 171 Kodeksu Pracy.
Kinguuucha / 86.13.218.* / 2012-09-18 19:08
witam mam pytanie , moja mama pracuje w sklepie spożywczym prawie 3 lata, dwa razy miała przedłużaną umowe na czas określony. W sobotę dostała dwutygodniowe wypowiedzenie , ale umowę ma do konca grudnia. Czy należy jej się jakaś odprawa? proszę o pomoc
szklarek / 2012-09-18 21:58
Dwutygodniowe wypowiedzenie jest standardowym, kodeksowym przy umowie na czas określony, o ile umowa jest przynajmniej na pół roku i zapis o możliwości wypowiedzenia w niej zawarto.

Prawo do odprawy pracowniczej zależy przede wszystkim od wielkości pracodawcy i tego, po której stronie stosunku pracy leży wyłącznie przyczyna wypowiedzenia.
Nie jest ono związane tylko z faktem zakończenia umowy przed czasem. Z tego powodu odprawa nie przysługuje.

O tym więcej tu:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Kwestię legalności tego, że 3 umowa jest znów na czas określony trudno mi ocenić bez konkretnych dat trwania tych umów ( bo w międzyczasie nastąpiła zmiana regulacji tej kwestii ).
Kinguuucha / 86.13.218.* / 2012-09-19 15:26
dziękuje za pomoc , mam jeszcze jedno pytanie . Wyżej jest napisane że wypowiedzenie skladane jest zawsze w sobotę moja mama dostała je w sobotę lecz data jest z piątku czy ma to jakieś większe znaczenie ? chodzi o to czy może coś z tym zrobić ponieważ pracodawca nie jest wobec niej fair zwolnil ją ponieważ przekazuje stanowisko innej osobie ( z rodziny ) a w wypowiedzeniu napisal ( małym druczkiem , mama nie zauwazyla i podpisala ) ze to z jej winy z winy niedbalosci . Dodam ze wczesniej się leczyła ( chory kregoslup) i w poniedzialek ( w sobote dostala wypowiedzenie) zaniosla zwolnienie chorobowe , wiem ze moze i ze dostanie, chodzi mi o to ze pracodawca jest nie fair.
szklarek / 2012-09-19 15:50
Wyżej jest napisane, że wypowiedzenie, którego okres oznaczony jest w tygodniach KOŃCZY się w sobotę.

Ważna jest data, z jaką się druga strona może z wypowiedzeniem zapoznać. Rozbieżność daty na piśmie i wręczenia miałaby w tej sytuacji znaczenie gdyby mama otrzymała je w niedzielę lub później- bo przesunęłoby to rozwiązanie umowy o tydzień.
No chyba, że podpisałaby bez daty zapoznania się- nie mogłaby w razie konfliktu udowodnić, że nie było to w ów piątek.

ALE:
- w ogóle nie jest wymagany podpis drugiej strony na wypowiedzeniu, bo nie dochodzi tu do wyrażania zgody. Podpis ułatwia jedynie w razie konfliktu udowodnienie, że strona miała możliwość się z wypowiedzeniem zapoznać.
- przy umowie na czas określony nie ma w ogóle obowiązku podawać przyczyny, może być bez przyczyny, dziwne że pracodawca cokolwiek na ten temat wpisał.
- przy umowie na czas nieokreślony obowiązek podania powodu wypowiedzenia istnieje, jak również tego, by byłą ona rzeczywista, prawdziwa, konkretna. Niespełnienie tego daje możliwość uznania go w sądzie pracy za nieprawne i w konsekwencji przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

Czy w sytuacji, gdy w ogóle takiego wymogu nie ma, podanie przyczyny nieprawdziwej skutkuje podobnie- to trochę zawiła kwestia prawna....
Ale nie, już znalazłem. Jest wyrok SN (I PKN 607/98)
z dnia 4 marca 1999 r. z którego wynika, że w takim przypadku nawet zmyślone powód wypowiedzenia nie daje pracownikowi prawa do roszczeń jak w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Wiolka2905 / 83.21.107.* / 2012-09-12 19:41
Witam
Pierwszą umowę miałam na 3-siące mastępnie została zmieniona na 5-cio letnią która kończy mi się w 2014 roku , czy taka umowa w między czasie może być zmieniona na umowę zlecenie czy też o dzieło.

dziękuje.
szklarek / 2012-09-12 23:13
Zmieniona- nie.
Obecna umowa może być rozwiązana za porozumieniem stron, albo wypowiedziana, jeśli klauzula o takiej możliwości w jej tekście się znajduje.

To, czy z dotychczasowym pracodawcą zawrze potem Pani umowę jako zleceniobiorca, czy wykonawca dzieła jest już kwestią osobną, niezależną.

Niezależnie od powyższego- nie można zawierać umowy cywilno-prawnej zamiast umowy o pracę. Czyli relacja wasza- zależności, zdań, obowiązków mająca znamiona stosunku pracy, a unormowana inaczej niż stosunek pracy jest omijaniem prawa.
justy.na / 46.77.250.* / 2012-09-10 14:20
Witam.
Kiedy powinnam dostać umowe na czas nieokreślony?
Moje umowy:
2010 - na czas probny 3 mce, 1sza na czas określony 5 mcy
2011 - 2ga na czas określony 12 mcy
2012 - 3cia na czas określony 12 mcy
Co zrobić jeśli kolejna też będzie na czas określony, czy tak można?
Z góry dziękuję za odp.
Pozdrawiam
szklarek / 2012-09-10 18:28
W międzyczasie (22 sierpnia 2009 - 31 grudnia 2011) mieliśmy czasowe zawieszenie art. 25'1 KP i stosowanie zapisów art.13 Ustawy tzw. antykryzysowej.

W związku z tym Pani umowa, która trwała w dniu 1 stycznia 2012 r. jest PIERWSZĄ z sekwencji z art. 25'1. Może być po niej zawarta jeszcze jedna umowa na czas określony. Dopiero następna będzie umową na czas nieokreślony, o ile nastąpi ona nie później niż miesiąc po zakończeniu umowy ją poprzedzającej:


http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-25
Joanna Anna Karolina / 77.254.206.* / 2012-08-13 14:24
Witam!
W lutym 2011 dostałam wypowiedzenie od pracodawcy. Prawnie wszystko się zgadza:
-ART30 PAR 1 PKT 2KP czyli wypowiedzenie przez pracodawce.
NIEZBĘDNA mi jest informacja jaki był powód... ponoć przez 3 lata od daty wypowiedzenia mogę ustosunkować pismo do byłego pracodawcy z prośba o uzasadnienie . Na jakie paragrafy mogłabym się powołać. Jakie szanse są aby uzyskać taki papier? czy jestem zdana na łaskę?
BTW. Zdaję sobie sprawę że jestem sama sobie winna i za brak znajomości KP muszę ponieść konsekwencje.
Pozdrawiam!
szklarek / 2012-09-10 18:23
Teraz dopiero pytanie zobaczyłem,- dzisiejszy wpis w tym wątku "wydobył" go z głębin forum.

Więc z bardzo dużym opóźnieniem- ale może komu innemu się przyda.

Jeśli umowa ta była na czas określony- pracodawca nie ma obowiązku podać przyczyny, więc tym bardziej nie uczyni tego po ponad roku.

Jeśli umowa była na czas nieokreślony, to przyczyna wypowiedzenia musi znaleźć się w jego treści na podstawie art. 30, par. 4 KP.

Bez takiej informacji można było zaskarżyć je jako nieprawne zgodnie z art. 44 i dalszymi KP.

Jeśli to ten drugi przypadek, to owszem można wystąpić z wnioskiem o podanie tego powodu- należy to uznać za roszczenie pracownicze, a te poza szczególnymi przypadkami przedawniają się po 3 latach ( w tym przypadku od daty wręczenia wypoiwedzenia ) na podstawie art. 291 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czternasty-przedawnienie-roszczen
edziaaa / 77.255.16.* / 2012-08-06 16:29
Witam. Pierwszą umowę miałam na trzy miesiące drugą na trzy lata za tydzień mi wygasa umowa. Dostałam propozycję od pracodawcy UMOWĘ ZLECENIE na trzy miesiące. Czy mogę iść na zwolnienie lekarskie i jakie prawa mi przysługują. Bardzo Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
szklarek / 2012-08-06 19:32
Zwolnienie lekarskie nie ma nic wspólnego z tą sytuacją. Jeśli jest Pani do pracy niezdolna na skutek choroby i ma takie orzeczenie- nie przedłuży to umowy o pracę.

Jeśli z kolei pyta Pani o zwolnienie w trakcie zlecenia- będzie prawo do zasiłku chorobowego, jeśli przystąpi Pani do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu tego zlecenia. Ale jeśli nie zawrzecie w umowie regulacji dotyczącej sytuacji choroby- to zlecenie może być wypowiedziane, jeśli będzie niewykonywane. Bez względu na to, że powodem będzie choroba.
addddd / 83.31.212.* / 2012-08-01 00:28
Witam.
Nie wiem co zrobić i proszę o pomoc.
18.05.2009 dostałam umowę o pracę na okres próby na miesiące później dostałam umowę na czas określony do 31.07.2012 a teraz dostałam swoją 3 umowę na czas także określony do 31.07.2015 r. Czy to jest zgodne z prawem a jeśli nie to co mam zrobić.
Pozdrawiam
szklarek / 2012-08-01 09:46
Umowa, która właśnie się zakończyła była mimo iż dłuższa niż limit 24 miesięcy z art. 13 Ustawy antykryzysowej była prawidłowa, bo została zawarta PRZED wejściem ustawy w życie ( 22 sierpnia 2009 r.) i zakończyła się PO obowiązywaniu ww ustawy.

Ta jej część, która trwała w 2012 r. stanowi pierwszą umowę z sekwencji z art.25'1 KP. Zatem obecna umowa mogła być na czas określony.
boniozzy / 83.15.66.* / 2012-07-27 12:09
Czy pracodawca może rozwiązać umowę o prace na czas określony z chwilą jego zakończenia z pracownikiem będącym na zwolnieniu lekarskim. Np.,umowa się kończy 31.07.2012. a zwolnienie jest do 14.08.2012. /po operacji/.
szklarek / 2012-07-27 17:41
To nie pracodawca ją rozwiązuje- umowa rozwiązuje się sama, bo nadchodzi termin oznaczony w niej jako umowę kończący.

Zwolnienie lekarskie jest bez znaczenia. Po prostu dokumentacja zasiłkowa zostaje przekazana do ZUS i to zakład jest dalszym płatnikiem zasiłku chorobowego i do zakładu składa się ewentualne dalsze zwolnienia.

Inaczej jest tylko w przypadku pracownicy ciężarnej ( art.177 KP )
ppp27 / 87.206.94.* / 2012-06-06 10:32
witam mam pytanie,od stycznia 2012 do końca grudnia 2012 mam umowę o pracę na czas określony,z możliwością rozwiązania umowy za okresem jednego miesiąca czy to jest zgodne z prawem?bo znalazłam lepszą pracę w której mogłabym zacząć pracę od 11 czerwca a pracodawca się nie chce zgodzić na wypowiedzenie z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia,proszę o poradę
szklarek / 2012-06-06 10:45
Zgodne.

Dlatego, że tak umowę podpisaliście. Po drugie dlatego, że zapisy umowy o pracę mogą być korzystniejsze dla pracownika od KP, co wynika z art. 18 KP.

By móc zastosować więc kodeksowy dwutygodniowy okres wypowiedzenia z art.33 należałoby wykazać ( w sądzie pracy ), że okres miesięczny był dla Pani mniej korzystny w dniu zawierania umowy niż okres dwutygodniowy.

Co jest praktycznie niemożliwe- orzecznictwo jest takie na ogół, że okres dłuższy jest lepszy dla pracownika, co zresztą generalnie z KP wynika- że wraz ze stażem rośnie długość okresu wypoiwedzenia.

Najnowsze wpisy