Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Money.pl / 2007-06-11 20:07
Komentarze do wiadomości: Umowa o pracę na czas określony.
Wyświetlaj:
asasaa / 2011-12-29 17:26
witam,
mam pytanie odnośnie przedłużenia umowy otóż stara umowa kończy mi się 31.12.11 a nową podpisałam dnia 28.12.11 (obowiązuje od. 01.01.12)
a od jutra mam zwolnienie ciążowe..czy pracodawca może jakoś anulować tą nową umowę? czy po prostu jest to kontynuacja starej i nie moze mnie zwolnić?? proszę o odpowiedź..
szklarek / 2011-12-29 23:29
Nie może "anulować", tego w ogóle prawo pracy nie przewiduje. Nie może jej wypowiedzieć na zasadach ogólnych, na podstawie których zasadniczo pracownica w ciąży korzysta z ochrony stosunku pracy z art.177 KP
To, że jeszcze się nie zaczęła nie ma znaczenia- por.Wyrok SN z dnia 29 października 2007 r., II PK 56/07.
AdikB / 78.9.1.* / 2011-12-29 09:08
Witam.
Miałem kilka umów na czas określony:
1.od 01.12.2001-31.10.2004
2.od 01.11.2004-31.01.2006
3.od 01.02.2006-31.12.2011
w trakcie kilka aneksów do tych umów zmieniających tylko stawkę i wymiar czasu pracy.
Teraz szykuje mi się kolejna,od 05.01.2012-05.01.2014
stąd moje pytanie która będzie to umowa, pracodawca twierdzi że dopiero druga i nie przysługuje mi umowa na czas nieokreślony.
szklarek / 2011-12-29 11:43
Umowa od 1.02.2006 r. MUSIAŁA już być na czas nieokreślony i mocą art. 25'1 KP taką jest, bez względu na jej zapisany status w umowie. Bez sensu jest więc podpisywanie tej od 5.01.2012- bo dublowałaby tamtą.
W razie wątpliwości pracodawcy- sąd pracy przyzna to od ręki.
AdikB / 78.9.0.* / 2011-12-29 16:48
Dobrze tylko pracodawca opiera się na przepisach z 2004 wejście do uni oraz ustawa antykryzysowa z 2009 i nie wiem jak to się ma do tych umów faktycznie z racji zawiłości tych przepisów:(
szklarek / 2011-12-29 17:12
Ale źle się opiera- owszem była ogromna nowela KP, która zawiesiła stosowanie art.25'1 KP na okres 29 listopada 2002 do 1 maja 2004.

Czyli i tak Pana pierwsza umowa z dniem 2 maja była pierwszą z sekwencji. A trzecia rozpoczęła się przed wejściem ustawy antykryzysowej. Z MOCY prawa jest umową na czas nieokreślony.

Tu tamta nowela ( jej art.6 )

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;26;lipca,dziennik,ustaw,2002,135,1146.html
Nlarge / 77.253.161.* / 2011-12-22 20:37
witam. mam pytanie i proszę o pomoc
miałem umowę o prace na okres 6 miesięcy w czasie umowy tylko raz dostałem pieniądze na konto a każdą następną wypłatę dostawałem do ręki i nic nie podpisywałem. Po wygaśnięciu umowy pracodawca dał mi świadectwo pracy i zalegając mi 2 wypłaty obiecał że przeleje mi je na konto do tygodnia minął miesiąc i on nie odbiera moich telefonów a ja dalej nie mam moich zaległych pieniędzy czy pomoże mi sąd pracy i na podstawie czego będe mógł założyć sprawę????
wiwan / 2011-12-22 22:47
Pomoże.
Na podstawie posiadanej umowy o pracę, świadectwa pracy i faktu BRAKU 2 wypłat.


Wcześniej potrzebne będzie 'Ostateczne wezwanie do zapłaty'- czyli pismo do pracodawcy, w którym należy wskazać stronę wzywającą i wzywaną, wskazać konkretne kwoty i za co są należne ( nr. umowy, miesiące za które należy się wynagrodzenie) , termin np. 7 dni zapłaty, sposób- np. konto podane w umowie o pracę. I formuła, że w razie niezrealizowania ww spłaty w terminie lub kwocie wskazanej sprawa zostanie skierowana do sądu pracy.

Pismo za potwierdzeniem odbioru (polecony za potw. odbioru ) lub osobiście u pracodawcy, wtedy na kopii data przyjęcia, podpis/pieczęć przyjmującego.

Powinno wystarczyć. Jeśli nie- niestety pozew do sądu. Rejonowego, wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.

Niech i tak się pracodawca cieszy, że nie pozywa go Pan o 5 wypłat, skoro ma dowód tylko na 1 ;-))))))))
Danutka / 83.11.20.* / 2011-12-16 17:14
Czy jeżeli mam podpisaną umowę na czas określony na cały etat do dnia 31.08.2017. I zwolnili mnie z pracy z dwutygodniowym wypowiedzeniem. To czy należy mi się jakieś odszkodowanie pieniężne?
szklarek / 2011-12-19 12:07
Odszkodowanie- zasadniczo nie. Chyba, że zwolnienie było nieprawne np. nastąpiło w okresie chronionym ( ciąża, zwolnienie lekarskie itp.).

Natomiast jeśli jedyny powód był po stronie pracodawcy i pracodawca jest dużym pracodawcą (limit 2o zatrudnionych) to pojawia się kwestia odprawy pracowniczej.

O tym więcej;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
paula1234567 / 83.14.195.* / 2012-12-04 16:38
Witam,
moja umowa wygasa dopiero 2015 r. Zastanawiam się jednak czy w związku z podniesieniem najniższej krajowej od stycznia 2013 r. (moja umowa jest właśnie zawsze za najniższą krajową), kiedy to dostać muszę nową umowę na której zmieniona zostanie dotychczasowa kwota mojego wynagrodzenia, w momencie kiedy nie podpiszę nowej umowy stara też wygaśnie, mimo, iż była ona zawarta do 2015 r.? Tłumaczę to sobie tym, iż stara nie będzie mieć już podstawy prawnej, gdyż wynagrodzenie będzie zbyt niskie, a nowa nie podpisana pozostawi mi możliwość szybkiego odejścia z dotychczasowego miejsca pracy bez mojego uprzedniego wypowiedzenia... Bardzo proszę o pomoc!

Pozdrawiam Serdecznie
Paula
szklarek / 2012-12-05 13:30
NIE tak. Wzrost płacy minimalnej nie powoduje sytuacji nieważności dotychczasowej umowy i konieczności podpisania nowej. Zmian jest zmianą "zewnętrzną", nie leży po żadnej stronie Waszego stosunku pracy. Umowa dotychczasowa musi być po prostu aneksowana z podaniem nowej wysokości wynagrodzenia, bez zmiany biegu terminu tej umowy. Nawet, gdy aneksu Pani nie podpisze- nowe wynagrodzenie musi być wypłacane i nie oznacza to wypowiedzenia umowy. Nie ma sytuacji wypowiedzenia zmieniającego ani porozumienia zmieniającego. To ustawodawca zmienia Pani wynagrodzenie.

Czyli umowę może Pani wypowiedzieć na dotychczasowych zasadach, zmiana płacy minimalnej jest tu niezależną kwestią.

Ps. Jeśli w umowie wynagrodzenia nie ma Pani zapisanego kwotowo (np. 1386 zł. brutto) tylko słownie "płaca minimalna w rozumieniu ustawy/prawa pracy" w ogóle nie ma potrzeby jej aneksować.
fela / 31.63.249.* / 2011-12-14 17:10
Witam. Moja pierwsza umowa była na okres próbny 13.02.2007-31.04.2007,a następna na czas określony 01.05.2007-31.12.2011,Czy obecna umowa może być dalej na czas określony,czy może być już na nieokreślony?
szklarek / 2011-12-14 20:00
Jeśli nic się nie zmieni w obecnie obowiązującym prawie pracy tj. stosowanie ustawy antykryzysowej zakończy się z 31.12.2011 r.- to
1. przysługuje Pani prawo sądownego przekształcenia obecnej umowy w umowę na czas nieokreślony, bo po 22 sierpnia 2009 r. trwa ona dłużej niż 24 miesiące.
2. jeśli tego Pani nie uczyni, obecna umowa będzie pierwszą z sekwencji umów na czas określony z art.25'1 KP tzn. ewentualna kolejna umowa z tym pracodawcą zawarta nie później niż od 1.02.2012 r. będzie mogła być znów na czas określony.
Gutone / 2011-12-13 00:01
Witam.
Mam pytanie.
Czy można wypowiedzieć umowę której nie ma. Pracuję w firmie od 2-01-2011. Najpierw podpisałem umowę na okres próbny 3 miesiące.
Po tym okresie zostałem poinformowany o przedłużeniu ze mną umowy na czas określony do 31 lipca 2012. Tylko, że ja tej nowej umowy na oczy nie widziałem i nie podpisywałem. Dzisiaj wręczono mi wypowiedzenie wskazując 31 -12 2011 jako ostatni dzień mojej pracy. Co radzicie??
szklarek / 2011-12-13 19:09
Rozumiem, że jednak wynagrodzenie było wypłacane, bo inaczej byłoby to już horrendum do kwadratu.
Reakcja zależy od dwu rzeczy:
1. tego, czy chce się Pan rozstać z 'firmą '
2. tego, czy w ogóle pracował Pan legalnie w zakresie podatkowym i ubezpieczeniowym.

Tę drugą kwestię najlepiej ustalić osobiście w US i w ZUS. Tzn. czy były odprowadzane zaliczki PIT za każdy miesiąc oraz czy zgłoszono Pana do ubezpieczeń w ZUS, jakich, od którego dnia, czy jest Pan zarejestrowany nadal i czy były odprowadzone składki za te 11 miesięcy iod jakiej podstawy.
kefas a / 2011-12-11 12:04
Witam. 31.12.2011 kończy mi się umowa na czas określony. Pracodawca zaproponował mi kolejną umowę na czas określony od 1.01.2012 do 31.07.2012 na dużo gorszych warunkach finansowych. Mam pytanie, czy jeżeli podpiszę tę drugą umowę (jeszcze tego nie zrobiłem), ale jeszcze w grudniu znajdę pracę u innego pracodawcy od stycznia, to czy mogę rozwiązać drugą umowę przed wejściem jej w życie z dniem 1.01.2012 i zakończyć pracę z dniem 31.12.2012? Czy może konieczny będzie jakiś okres wypowiedzenia? Łącznie pracuję w firmie 22 lata.
szklarek / 2011-12-12 12:24
Umowę podpisaną, która nie weszła jeszcze w życie należy rozwiązać identycznie jak umowę, która już w życie weszła.
Jeśli ta nowa umowa zawiera klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia, będzie można ją wypowiedzieć jeszcze w grudniu z okresem umownym ( KP przewiduje tu 2 tygodnie ).
Jeśli brak takiej klauzuli- nie można jej wypowiedzieć.

Zawsze też można rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

Natomiast sam problem rozwiązania umowy jeszcze nierozpoczętej rozpatrywał SN:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,pk,56,07,8409,orzeczenie.html?szukaj=wyrok
ciekawski12 / 2011-12-04 14:13
Witam!Z dniem 31.12.2011 kończy mi się umowa na czas określony (jest to już druga umowa na czas określony z tym pracodawcą) Moje pytania są następujące: Czy pracodawca powinien dać mi teraz umowę na stałe?Czy jeśli ja nie che dalej tam pracować ( choć pracodawca chce mi dać nową umowę ) ,po prostu nie podpisuje umowy i się żegnamy?Czy jeśli nie przedłużę umowy,to czy mam prawo do zasiłku?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!!!Pozdrawiam!!!!
szklarek / 2011-12-06 22:13
1. nie, zawierając teraz kolejną umowę nie musi nadać jej statusu na czas nieokreślony, bo kończy się obecna umowa wraz z końcem obowiązywania ustawy antykryzysowej.
2. po prostu nie podpisujesz.
3. prawo do zasiłku zależy od tego, czy w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP przynajmniej przez 365 dni (łącznie) miałeś wynagrodzenie przynajmniej minimalne z ww umów.
Daniel1991 / 87.204.79.* / 2011-12-01 22:08
Mam pytanie mój pracodawca chce dać mi po stażu pół rocznym umowę na czas określony 5 lat czy to zgodne z prawem?? dodam że kwota wynagrodzenia ma byś 1100 i 500 premii czego wogóle nie rozumiem. czy to zgodne z prawem pomocy!!
szklarek / 2011-12-02 11:37
Zgodne z obecnym stanem prawnym bo do końca tego roku czas trwania tej umowy spełnia limit 24 miesięcy z ustawy antykryzysowej. Zawarta po 2011r.- tym bardziej nie podlega limitom długości.
Wynagrodzenie minimalne obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale i inne składniki.
Jeśli jest to premia stała- ok.
tosia45 / 2011-11-19 15:39
Pomocy. Mam drugą umowę na czas określony od sierpnia 2011 do sierpnia 2012r. W umowie nie ma klauzuli o możliwości wcześniejszego wypowiedzenie. Byż może będę miała inną pracę i chciałąbym tą zmienić. Czy jest mozliwość rozwiązania jej wcześniej? Chcę nadmienić, że otrzymałam drugą umowę po upływie 3-ch mieśięcy pracy, ale data jest oczywięcie sierpniowa. co moge zrobić??
szklarek / 2011-11-21 12:21
Jeśli w obecnej umowie pisemnie jest umieszczona klauzula o możliwości jej wypowiedzenia- złożyć takowe i takowy okres zastosować- KP przewiduje tu 2 tygodnie ( art.33 KP )
Jeśli klauzuli brak- tylko możliwość porozumienia stron, wtedy termin może być dowolny, o ile pracodawca się zgodzi- czyli tryb art.30, par. 1, ust. 1 KP.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
jaaaa / 2011-11-15 13:20
Witam. Mam umowę na czas określony od 9 marca 2011 do 8 stycznia 2012, jeśli nie chce kontynuować pracy w danym zakładzie czy muszę złożyć wcześniej wypowiedzenie? Czy z dniem 8 stycznia 2012 umowa poprostu wygasa i już??
szklarek / 2011-11-15 17:25
Po prostu wygasa, nie ma potrzeby żadnego dodatkowego oświadczenia.
Co innego, gdyby chciała się Pani rozstać z pracą wcześniej.
Milka69 / 83.6.22.* / 2011-11-13 12:01
mąż ma umowę na czas określony do 31.12.2011 czy pracodawca ma obowiązek poinformować go o przedłużeniu bądź nie kontynuowaniu umowy? Jeżeli tak to jaki termin obowiązuje?
szklarek / 2011-11-14 11:17
Nie ma pracodawca żadnego obowiązku informacyjnego w tym zakresie, nie ma więc i terminu. Mężowi nic się nie stanie jeśli sam wykaże inicjatywę i spróbuje się dowiedzieć, by móc znaleźć w pozostałym czasie alternatywne zatrudnienie.
larysa / 188.147.208.* / 2011-12-30 21:58
Chore prawo...Mi też kończy się umowa 31.12.2011, dwa tygodnie temu pytałam pracodawce czy przedłużą mi umowę, on stwierdził, że jeszcze nie wie. Dzisiaj dostałam telefon od kierownika, że nie przedłużają mi umowy. Czy to normalne?
lilla / 194.63.133.* / 2011-11-02 19:29
jestem na umowie pełen etat na czas określony (2 lata), chcę jednak odejść wcześniej, w umowie jest wzmianka o możliwości wypowiedzenia z okresem wypowiedzenia 2 miesiące! Wszędzie czytam ze ustawowo powinno być 2 tygodnie, czy w takim razie umowa nie jest zgodna z prawem?
jakie mam prawa jesli chodzi o złozenie wypowiedzenia jako pracownik i jak mam się odnieść teraz do tak dlugiego okresu wypowiedzenia w umowie?
szklarek / 2011-11-03 11:41
Proponowałbym w tej sytuacji rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Z prostej przyczyny- zapis o 2 tygodniowym wypowiedzeniu ( art. 33 KP ) NIE jest regulacją bezwzględną. Jest ogólna zasada ( art. 18 )- umowa o pracę/warunki pracy mogą być KORZYSTNIEJSZE dla pracownika niż wynika to z prawa pracy. Pracodawca może mieć gest i np. wypłacać 90% chorobowego wobec kodeksowych 80%.
Fakt, teraz jest to Pani nie na rękę, ale wobec sytuacji, że możliwości wypowiedzenia w ogóle mogło nie być, lub byłoby ono krótkie raczej początkowo było dla Pani bardziej korzystne.

I do konkretów- wątpliwości musiałby rozstrzygnąć sąd.
Tu cytat z netu:

Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 10 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 97/05, OSNP 2007/3-4/39): "1. Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 K.p.) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz "bilans korzyści i strat" dla pracownika. (...)". Natomiast w wyroku z dnia 2 października 2003 r. (sygn. akt I PK 416/02, OSNP 2004/19/328) Sąd Najwyższy stwierdził, iż zastrzeżenie w odniesieniu do obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego, niż przewidziany w przepisach kodeksowych, nie jest uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca wykonywania pracy oraz zapotrzebowania na pracę określonego rodzaju, mogła czynić nierealną możliwość wypowiedzenia przez pracownika.

Ponadto w postanowieniu z dnia 17 sierpnia 1977 r. (sygn. akt I PZ 30/77) Sąd Najwyższy wskazał, że: "1. Art. 36 Kodeksu pracy ma charakter przepisu bezwzględnie obowiązującego w tym tylko znaczeniu, że gwarantuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi zachowanie - przy wypowiedzeniu - minimum czasu koniecznego do dokonania stosownych zmian w sytuacji zakładu pracy i w sytuacji pracownika bez nadmiernego pośpiechu, nie zabrania jednak stronom ukształtowania - w drodze ich porozumienia - korzystniejszych dla pracownika, dłuższych okresów wypowiedzenia przez zakład pracy. (...)". Orzeczenie to dotyczy okresów wypowiedzenia umów na czas nieokreślony, jednakże jego istota pozwala na zastosowanie tego rozwiązania również do umów terminowych.

W świetle powołanego orzecznictwa należy stwierdzić, że dopuszczalne jest zawarcie klauzuli o możliwości rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem dłuższym niż 2 tygodnie, o ile będzie to z korzyścią dla pracownika.

Zwracamy uwagę! Oceny czy postanowienie w tej sprawie jest dla pracownika korzystne dokonuje się na dzień jego zawarcia.

Reasumując- w chwili obecnej obowiązuje Panią 1 miesiąc, złożenie wypowiedzenia dwutygodniowego daje możliwość pracodawcy jego nieuznania, w konsekwencji postępowania sądowego.
tycjanm / 95.50.244.* / 2011-10-29 22:20
i tak ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę - nawet na czas określony - powinni się cieszyć. mają oplacaną składkę zdrowotną i emerytalną, no i mają lepsze z reguły warunki pracy - za nadgodziny są tez oplacani. a polowa moich znajomych (rocznik -86) są zatrudnieni na śmieciowe umowy o dzielo, gdzie nikt nie zapeni im szpitala, jak ciezarowka ich potrąci, a w razie bezrobocia to chyba do caritasu pójda. To ma być ok? sam pracuje na taką umowę, wiec moge sie uwazac za poszkodowanego w calej tej aferze. w sumie wiem byc moze ze to niepopularne , ale outsourcing Cresco Group? mi by to wystarczylo. mialbym zapewnione wszystko co ma pracownik na umowę o pracę i git. cieszylbym się i calowalbym szefa w piety za myślenie o pracownikach...
szklarek / 2011-10-31 10:22
Dwa ale;
1. jeśli jest to pozorne dzieło, wykonywane ze wszelkimi znamionami stosunku pracy- należy korzystać z sądowego "ustalenia stosunku pracy", a nie liczyć, że przypadkiem PIP w czasie kontroli skieruje wniosek za nas.
2. zakładając takie samo brutto- z dzieło masz dużo więcej na rękę- więc można myśleć o ub. dobrowolnym/komercyjnym
DUśka / 77.254.180.* / 2011-10-10 21:28
Witam, mam pytanie.pracowałam w firmie rok i miesiąc na podstawie umowy o pracę na czas określony, zostałam zwolniona za dwutygodniowym wypowiedzeniem, pracodawca przekształca firmę i nie ma dla mnie pracy, wypowiedzenie pokrywa niewykorzystanym urlopem. Miałam najniższą krajową, czyli 1386zł, ile będzie wynosić wynagrodzenie za czas wypowiedzenia?
szklarek / 2011-10-11 10:35
Mniej więcej tyle samo ile za 2 tygodnie w normalnym miesiącu pracy. Jeśli płaca jet rzeczywiście stała, bez żadnych składników okresowych- będzie to dokładnie tyle samo.Zgodnie z art. 172 K.p. okres urlopu należy w zakresie uprawnień płacowych traktować identycznie jak czas wykonywania pracy. Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego określone zostały rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
DUśka / 81.210.28.* / 2011-10-11 14:09
Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy