Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony

Money.pl / 2007-06-11 20:07
Komentarze do wiadomości: Umowa o pracę na czas określony.
Wyświetlaj:
sanoczanka / 46.148.154.* / 2011-10-07 19:07
Mój syn był zatrudniony na czas określony od 14.09.2011 do31.03.2012. Dzisiaj, czyli po niecałym miesiącu pracy dowiedział się, że jest zwolniony z powodu redukcji etatów. W umowie nie ma mowy o przedwczesnym zwolnieniu. Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika w ten sposób???Czy to jest zgodne z prawem???
elka225 / 83.5.129.* / 2011-10-07 17:22
Ratunku!!! Jestem zatrudniona na cały etat na czas określony od 07.09.2010 do 31.12.2011r czyli przeszło rok. Mam pytanie jeżeli będę pracować do końca umowy i chce odejść a pracodawca chce podpisać kolejną umowę, a ja nie chce czy w takiej sytuacji jak nie przyjmę jej drugiej umowy to przysługuje mi zasiłek z bezrobocia?
PS. strasznie nie chce tam pracować bo już mam dość pracodawcy. ale chce otrzymać zasiłek na bezroboci żeby nie dostać na lodzie.
PRACODAWCA / 178.180.104.* / 2011-11-13 23:01
Jak nie podoba ci się pracodawca,to trzebabyło wogóle nie podejmować pracy,albo wcześniej się zwolnić.Co to znaczy chcę otrzymywać zasiłek,wynika z tego że taki z ciebie pracownik.Uszanowanie dla pracodawcy,że taką osobę trzyma.
robzjk / 195.245.217.* / 2011-10-05 12:17
Czy pracodawca ma obowiązke poinformować pracownika o fakcie że nie przedłuży z nim umowy która wygasa z końcem roku? Czy może trzymać pracownika w niepewności do ostatniego dnia trwania umowy na czas określony i wówczas powiedzieć mu że nie przedłuzy z nim umowy?
szklarek / 2011-10-05 13:06
Nie ma takiego obowiązku i żadnych terminów w tej kwestii. I nie ma mowy o niepewności. Umowa na czas określony daje przecież pewność kiedy się zakończy.
Warto rozeznać zamiary pracodawcy wcześniej.
piotr86 / 91.189.221.* / 2011-10-03 15:41
witam 16lipca podpisałem pierwszą umowę o prace na czas określony z nowym pracodawcą na umowie pisze ze jest to umowa na czas określony i ze od 16 ale nie ma daty do kiedy i moje pytanie jest następujące jak mam traktować taką umowę do kiedy jest ważna?
szklarek / 2011-10-04 10:37
Jak można było to podpisać ???
Ewidentna wada umowy, należy natychmiast sprawdzić, czy tylko Twojego egzemplarza czy obu, tj. również tego, który jest w dokumentacji pracodawcy. I domagać się jej korekty.

W świetle ustawy antykryzysowej jej okres to maks. 24 miesiące.
karolina 24 / 89.231.144.* / 2011-09-14 21:01
witam. proszę o pomoc. nie wiem czy w dobrym wątku piszę. 15 lipca zawarłam umowę do 14 października, na czas określony.
myślę nad wyjazdem z kraju. i nie wiem jak ta umowę rozwiązać najkorzystniej. czy muszę
złożyć wypowiedzenie? 2 tygodniowe?? czy wystarczy jak nie podpiszę drugiej umowy?? będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
czytacz / 80.55.158.* / 2011-09-23 13:11
jeżeli zawarłaś umowę na czas określony, do 6 miesięcy, to nie ma okresu wypowiedzenia. chyba, ze jest to umowa na okres probny. najlepiej rozwiazać umowę za porozumieniem stron z dniem wybranym przez Ciebie, a jak pracodawca sie nie zgodzi (i nie masz okresu wypowiedzenia), to musisz czekac do końca umowy i nie podpisywać kolejnej.
ciezarna / 83.22.78.* / 2011-09-03 16:43
witam 31 sierpnia skonczyla mi sie umowa o prace ale dalej pracuje na obecnym stanowisku podpisuje sie na liscie ze jestem w pracy a moj pracodawca stwierdzil ze podpisze dlaje ze mna umowe ale jak narazie poczatek roku szkolnego i nie ma zbytnio glowy i wypisze mi umowe nastepna na nastepny tydzien oczywiscie na czas okreslony czy musze podpisac taka umowe czy moge rzadac umowy na czas niedokeslony (bardzo by mi pasowala opcja druga poniewaz jestem w ciazy a pracodawca stwierdzil ze i tak musi mi podpisac umowe do konca ciazy) wiec moje pytanie czy moge odmowic umowy na czas kreslony i rzadac teraz na czas nieokreslony ze wzgledu na to ze spoznila sie zpodpisaniem umowy a dopuscil mnie do pracy?? z gory dziekuje pozdrawiam
czytacz / 80.55.158.* / 2011-09-23 13:15
jeżeli poprzednia(e) umowa(y) trwała(y) 2 lata ( w okresie obowiazywania ustawy antykryzysowej - od 22.08.2009 do 31.12.2011) i nie było między nimi 3 miesięcy przerwy, to kolejna umowa powinna być umową na czas nieokreslony.
animka:) / 178.181.32.* / 2011-09-01 18:12
witam!mąż ma umowe na czas określony do 30 wrzesnia br z klauzulą wypowiedzenia dwutygodniowego.ma do wykorzystania jeszcze 10 dni urlopu.poszukał nowej pracy ale przyszły pracodawca chce aby od połowy wrzesnia przyszedł juz na przyuczenie i od pazdziernika dostanie zatrudnienie.jak to załatwic w praktyce?tzn 10 dni urlopu od 15 wrzesnia a potem L4?czy wypowiedzenie umowy ze strony męża?jak to załatwić?bardzo prosze o pomoc!!!
wiwan / 2011-09-02 09:44
Któryś raz zdumiewa mnie pomysł załatwiania spraw przy pomocy zwolnienia lekarskiego, mimo braku niezdolności do pracy...
Sytuacja jest jasna- mąż powinien do soboty 3 września złożyć wypowiedzenie, które zaskutkuje rozwiązaniem umowy 17 września. Od 18 będzie więc zupełnie wolny. To czy w tym czasie pracodawca udzieli mu urlopu należnego, czy rozliczy się ekwiwalentem zależy od Pracodawcy, pracownik nie ma na to wpływu, również w kwestii terminu.
Pozostaje mu jedynie jeszcze tryb urlopu na żądanie.
Każde inne rozwiązanie łączy się z porozumieniem stron z dotychczasowym pracodawcą.
tadek2 / 109.110.223.* / 2011-08-29 18:09
Witam mam pytanie czy wypowiedzenie umowy ktore jest błednie napisane jest aktualne ? Chodzi mi mianowicie fragment ze dniem i jest zamiast 2011 jest data 2001 Dziekuje za pomoc
wiwan / 2011-08-30 19:57
Nie aktualne, ale wiążące i skuteczne.
Nie jest to w ogóle kwestia Prawa pracy, bo w zakresie błędów dotyczy ono kwestii okoliczności ( np. danej osobie nie można wypowiedzieć umowy ), terminów ( zastosowanie np. 1 miesięcznego wypowiedzenia zamiast 3miesięcznego ) itp.
Tu mamy kwestię prawa / kodeksu cywilnego i ewentualnej wadliwości oświadczenia woli.
Jasno z art. 84 KC wynika, że nie jest to błąd w rozumieniu ww wady, a błąd pisarski, do tego ewidentny i że pracodawca ma na myśli rok 2011.
Tak też trzeba to wypowiedzenie traktować i...pilnować, by podobnej kategorii błąd nie znalazł się w świadectwie pracy, bo to już trzeba oficjalnie prostować, bo pomylony rok może wywołać perturbacje u przyszłego pracodawcy czy w kwestiach emerytalnych.


Kodeks w ww zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/dzial-iv-wady-oswiadczen-woli
kingunia / 31.175.85.* / 2011-08-20 23:58
pracuje w zakladzie 4 lata , jest to moja pierwsza praca ,skonczyla mi sie umowa na czas okreslony ,do konca tej umowy naliczyli mi 10 dni urlopu ktore wykorzystalam teraz mi dali umowe na czas nieokreslony i chce isc na urlop ale mi go jeszcze nie naliczyli do konca roku przy tej umowie. Czy moge isc na urlop
szklarek / 2011-08-22 10:06
Rozumiem, że dotychczasowa umowa została z urlopu rozliczona, żaden zległy urlop z niej nie pozostał nieudzielony lub niewypłacony w postaci ekwiwalentu.
Z nowej umowy ma Pani prawo od razu z góry do u. wypoczynkowego proporcjonalnego do czasu pracy do końca roku.
Np. nowa umowa od 1 sierpnia- urlop w wymiarze 5/12 z 20 lub 26 dni.
I jak zawsze jest potrzebny wniosek urlopowy i zgoda pracodawcy na termin tak jak było w latach poprzednich- pracaodawca nie jest bezwzględnie związany terminem z wniosku, zwłaszcza, że jest już po okresie ustalania planów urlopowych.
Judyta J / 159.205.106.* / 2011-11-22 22:41
Witam mam kilka pytań.
12 sierpnia 2011 roku zawarłam umowę o pracę w wymiarze 1/1 na okres próbny. Umowa skończyła się z dniem 11 listopada 2011 roku.
Od dnia 25.10 do 31.10.2011 przebywałam na zwolnieniu lekarskim, myślałam, że po tym okresie wrócę do pracy, niestety tak się nie stało, od dnia 2.11 otrzymałam kolejne zwolnienie lekarskie, a na kontroli 10.11.2011 lekarz przedłużył mi L4 do 20.11, 21 uzyskałam kolejne L4 tym razem ważne do 23.11. 24.11 mam się zgłosić do lekarza i prawdopodobnie otrzymam kolejne L4.
W tym czasie pracodawca przesłał mi świadectwo pracy.
Co mam robić dalej? Gdzie przedstawić L4 za dni 21-23 i to, które prawdopodobnie dostanę od 24?
Czy mam się zgłosić do ZUS-u? Jakie mam obowiązki i czy coś mi się należy?
Kiedy mogę zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
szklarek / 2011-11-22 23:23
Dobry wieczór, akurat jestem przy kompie :-)
1. rozumiem, że zwolnienie na 10-20 listopada dostarczyła Pani jeszcze pracodawcy i nie mamy tu kwestii ciąży.

Zwolnienie od 21 listopada i każde ewentualne następne należy dostarczyć do swojego ZUS, bo to Zakład od 1 dnia po zakończeniu umowy jest płatnikiem zasiłku bez względu na liczbę dni niezdolności do pracy w 2011 roku. Wysokość zasiłku na takich samych zasadach jak wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. Wyjątek- jeśli na umowie próbnej miała Pani wynagrodzenie wyższe niż przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Wtedy podstawa zasiłku- czyli to, od czego oblicza się 80% jest obniżane do tej kwoty.
Na umowie próbnej to raczej nie ma miejsca, obecnie to przeciętne to 3416 zł brutto/mc.
Termin dostarczenia zwolnienia- jak u pracodawcy 7 dni.
Tak można ciągnąć zwolnienie=zasiłek przez 182 dni, wyjątkowo 270 -gruźlica

2. rejestracja w PUP najwcześniej od pierwszego dnia zdolności do pracy, tj. bezpośrednio po ostatnim zwolnieniu lekarskim.
3. prawo do zasiłku dla bezrobotnych- jeśli przez ostatnie 18 miesięcy przed rejestracją bezrobotny min. 365 dni łącznie był w ubezpieczeniu społecznym ( etat, zlecenie oskładkowane, DG ) z wynagrodzniem/podstawą nie niższą niż płaca minimalna ( w 2011- 1386 zł brutto/mc)
Lolus123 / 46.148.175.* / 2011-06-30 23:09
Witam.
Mam pytanie w sprawie umowy.Z dniem 14 lipca wygasa moja umowa o prace na czas okreslony. Przez załoge Zwiazków Zawodowych zostalam wczesniej wybrana na wiceprzewodniczaca Zwiazkow.Czy w chwili wygasniecia umowy moge zostac zwolniona czy podlegam ochronie?
wiwan / 2011-07-01 11:18
Podlega Pani ochronie przed wypowiedzeniem, wypowiedzeniem zmieniającym itp. czyli przed wolą pracodawcy.

Nie ma to wpływu na wygaśnięcie umowy na czas określony, bo to nie ciąża "wyższa" niż 3 miesiące, która jest powodem kodeksowego przedłużenia umowy :-)
Umowa rozwiąże się z mocy prawa i tyle.
agateq / 2011-05-17 13:05
Witam,
Mam umowę podpisana na czas określony od 01.03.2011 roku do 31.12.2011 r. Czy w mysl ustawy antykryzysowej nastepną moja umowa z tym pracodawca, zawarta od 01.01.2012 roku będzie podlegała pod stare zasady KP, czyli bedzie pierwszą umowa na czas okreslony z dwóch możliwych do podpisania (pod rząd. Nie wiem czy dobrze rozumiem Ustawę? Dziekuje za odpowiedź
magro_kr / 153.19.0.* / 2011-05-10 11:37
Czy umowa na czas określony może określać termin w formie "do czasu reorganizacji", zaś nigdzie nie jest określone, kiedy owa reorganizacja nastapi?
basiunia1 / 82.160.184.* / 2011-05-03 19:21
witam!
mam umowe o prace na caly etat podpisana na 2 lata, umowa ta konczy sie 21.09.2011, jest to sklep spozywczy w gminnym miasteczku. pracuje 7 dni w tygodniu (ale na mojej liscie tylko od pon do pt) i to zawsze na druga zmiane ;/ chce ja zerwac gdyz moj pracodawca nie chce mi udzielac urlopu wypoczynkowego, mecze sie tak juz poltora roku i nie mam sily na wiecej. w zeszlym roku dostalam tylko trzy dni (ale juz w tym trzecim dniu musialam o 17 wstawic sie w pracy), reszte ponoc wykorzystalam w weekendy (bylam na kilku weselach i ponoc moj urlop wzielam wlasnie wtedy). jest to moja pierwsza praca, mam 23 lata i zero zycia prywatnego gdyz codziennie wracam po 21 do domu. do tego moja szefowa po znajomosci zatrudnila 2 kobiety w ciazy (fikcyjnie bo te panie nie wstawily sie ani razu w sklepie) a umowe niby podpisywaly jeszcze w zeszlym roku. denerwuja mnie przekrety szefowej strasznie. pare dni temu zmarla mi babcia, a ze tylko z mama bylysmy w domu to musialam sie zajac zmala, zadzwonilam ze nie dam rady se wstawic w pracy, to mi chamska powiedziala ze jakby sie pogrzeb mial nie odbyc to juz lepiej zebym nie przychodzila, mam dosc tej kobiety o ile ona jest nia wogole ;/ doradzcie prosze co zrobic w tej sprawiei jak zwolnic sie z tej pracy.
zakochana76534 / 83.13.135.* / 2011-04-29 11:54
mam pytanie w sprawie urlopu na umowie na czas określony - 1.04.2011 zostałam zatrudniona na umowę o pracę na pełen etat na okres próbny - 3miesiące. Umowa wygasa 30.06.11. Dostałam informację, że do końca 30.06 musze wykorzystać 7 dni urlopu, które mi przysługują za ten okres. Pracodawca deklaruje jednak, ze nie chodzi o to, ze nie chce ze mna przedłużac umowy, tylko twierdzi, ze tak jest zgodnie z prawem pracy. Czy jest to zatem zgodne, aby istniał obowiązek wykorzystania wszystkich dni urlopu do dnia wygaśniecia umowy?
wasylu1 / 2011-04-23 12:48
Witam.
Czy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o nieprzedłużeniu umowy z pracownikiem, jeśli była zawarta na czas określony (o decyzji, czy podpisze nową umowę, czy nie)? Jeśli tak to ile czasu przed terminem zakończenia umowy musi udzielić informacji?
szklarek / 2011-04-26 13:02
Nie ma obowiązku, nie ma terminu. Umowa kończy się i tyle. wszystko ponad to, jest tylko dobrą wolą pracodawcy.

Najnowsze wpisy