Forum Forum prawnePracy

Umowa o pracę w zaawansowanej ciąży, nalezne macierzynskie?

Umowa o pracę w zaawansowanej ciąży, nalezne macierzynskie?

lhanusz / 2013-05-14 23:35
Witam Wszystkich, Mam takie pytanie moja koleżanka jest w 5-6 miesiącu ciąży i dostała ofertę pracy u swojego Wuja w rodzinie. Praca bardzo lekka-siedząca za biurkiem. Umowa na czas określony czy nie określony tego to już nie wiem, ale chodzi o to czy należeć się jej będzie macierzyńskie? I jakby pracowała to jest jakiś limit ze musi np pracować 3 miesiące przed urodzeniem zeby dostac pozniej pieniadze? i jak to jest kto to placi pracodawca czy ZUS? Prosze o rozsadne opinie, gdyz chce jej to wytlumaczyc dziewczyna jest w trudnej sytuacji...
szklarek / 2013-05-15 10:28
'Macierzyńskie' w sensie zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania- tj. wystarczy urodzić w czasie trwania ub. chorobowego.
Fizycznie wypłaca pracodawca 'duży' tj. zgłaszający do ubezpieczeń ponad 20 osób, w innych przypadkach ZUS. Ale w tym pierwszym przypadku ZUS te wydatki refunduje. Zawsze więc zasiłek pochodzi z FUS ze składek chorobowych, jedynie technicznie część pracodawców w tej wypłacie pośredniczy i przejmuje część kwestii dokumentacyjnych.

Bez względu na wielkość pracodawcy ZUS wypłaca zasiłek po ustaniu ubezpieczenia, czyli np. rozwiązaniu umowy o pracę.

Najnowsze wpisy