Forum Forum prawneCywilne

umowa ustna, problem z zapłata

umowa ustna, problem z zapłata

adams2 / 2013-02-18 08:38
Witam, jakiś czas temu robiłem fotografie pewnemu znajomemu. Fotografie zrobione, wyceniłem to na pewną kwotę. I teraz mam problem z otrzymaniem pieniędzy od niego. Nie posiadam działalności gospodarczej wiec nie mogę wystawić mu FV. W jaki sposób mogę dociekać swoich pieniędzy? Posiadam cała korespondencje mailowa
Wyświetlaj:
overkills / 2013-06-04 13:54
Każda umowa, niezależnie od formy w jakiej została zawarta, jest wiążąca dla stron. Dotyczy to także umowy ustnej. Jeżeli więc strony zawrą umowę w formie ustnej i jedna z nich nie przestrzega jej warunków istnieje możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może to być bardzo trudne. mowa ustna jest równie wiążąca dla stron, co każda inna umowa chyba, że jest to umowa, dla której ważności przepisy wymagają formy pisemnej lub innej formy szczególnej. W przypadku, gdy jedna ze stron nie chce jej wykonać, wówczas druga strona może wykorzystać różne środki dowodowe na udowodnienie faktu zawarcia takiej umowy oraz jej warunków. Może więc powołać swoich świadków, czy też przedstawić dokument, którego treść bezpośrednio lub pośrednio będzie wskazywać na fakt dokonania tej czynności. Może to być zarówno dokument prywatny jak i urzędowy, list, dowód wpłaty, wycinek prasowy, wydruk komputerowy, telefaksowy, telegram, itp. Można również przedstawić wiadomość sms czy e-mail. Należy pamiętać, że sam fakt zawarcia umowy jest zazwyczaj prostszy do udowodnienia. Znacznie gorzej jest już udowodnić szczegółowe warunki tej umowy, takie jak terminy, czy zakres umowy.
cobytuzrobic / 2013-02-25 11:23
sproboj go postraszyc moze jakas firma windykacyjna? dokumentacje niby jakas masz mailowa. Zawsze to cos.
daj_przyklad / 2013-02-20 11:46
domyslalm sie ze zalezy ci na tym aby nie wystawiac zadnego rachunku zeby nie placic podatku tak? No ciezka sprawa z tym jest. Ale jak masz korespondencje to mozesz go postraszyc... moze to pomoze

Najnowsze wpisy