Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie - zasiłek macierzyński

umowa zlecenie - zasiłek macierzyński

fika1901 / 78.192.106.* / 2014-05-15 22:15
Jestem w 4 miesiącu ciąży. Termin porodu mam na połowę października. Jeśli od sierpnia podejmę pracę na umowę zlecenie za 3500PLN netto/mies. (czyli będę mieć przepracowany VIII, IX i może kawałek X), to w jakiej wysokości zasiłek dostanę?
I przez jaki czas? 6 czy 12 mies.?
Wyświetlaj:
fika1901 / 78.192.106.* / 2014-05-16 16:10
Dziękuję ogromnie za odpowiedź, jestem bardzo wdzięczna.

Mam jeszcze pytanie: czy pracując zdalnie z kraju UE dla polskiej organizacji na umowę zlecenie, zwolnienie lekarskie np. francuskie czy brytyjskie będzie honorowane?
szklarek / 2014-05-16 18:15
ZUS honoruje zagraniczne zwolnienia lekarskie, a wystawione w UE/EOG mogą być przedłożone bez tłumaczenia.

ALE- moim zdaniem skoro zlecenie będzie wykonywane za granicą co do zasady podlegać będzie Pani ubezpieczeniom w owym kraju, a nie ZUS.

By podlegać nadal ZUS należy przed wyjazdem uzyskać zaświadczenie A-1 i spełnić szereg warunków. To pytanie na forum ubezpieczeniowe.
szklarek / 2014-05-16 10:32
To kwestia w pani przypadku stricte ubezpieczeniowa, a nie z zakresu prawa pracy.

Okres możliwego zasiłku analogiczny jak okres urlopów związanych z rodzicielstwem z Kodeksu Pracy. Zależy od liczby dzieci urodzonych w tym porodzie.
Przy jednym będzie to 52 tygodnie- okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu + dodatkowemu macierzyńskiemu + rodzicielskiemu. Można oczywiście wnioskować o okres krótszy, albo w trakcie zrezygnować.

Ze zlecenie musi Pani oczywiście przystąpić do dobrowolnego ub. chorobowego.

Netto 3500 to ok. 4809 brutto.

Zasiłek 100% to zatem 138,32 brutto dziennie.

Za pełny, 31 dniowy mc kalendarzowy zatem ok. 3562 netto.

Obecnie są dwie opcje wysokości zasiłku do wyboru:

# 100% za okres odpowiadający 2 pierwszym urlopom ( przy jednym dziecku 26 tygodni ) + 60% za ostatni urlop ( 26 tygodni ), albo
# 80% za cały okres zasiłku.

Ta druga wymaga pośpiechu tj. wniosku o zasiłek za wszystkie okresy złożony nie później niż 14 dni od porodu.

Najnowsze wpisy