Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie + umowa lojalnościowa - odszkodowanie

umowa zlecenie + umowa lojalnościowa - odszkodowanie

rat1804 / 83.18.47.* / 2012-04-02 19:03
Hej, mam taką sytuację. Praca w biurze tłumaczeń zakończona w lutym 2012– pracownik biurowy, [b]umowa zlecenie[/b] podpisywana co miesiąc (stała kwota wypłaty). Lojalka wygląda tak że po zakończeniu pracy z tą firmą nie mogę pracować w tej branży ani pokrewnej oraz otwierać firmy pokrewnej przez 3 lata gdyż grozi mi kara 100 000 zł. można to jakoś zniwelować (bo akurat mam propozycję pracy w szkole językowej) lub dostać jakieś pieniądze odszkodowania ([b]przy umowie zlecenie[/b])że nie mogę podjąć się takiej pracy??? dodam że to pracodawca mnie "zwolnił", napisał maila w weekend że w poniedziałek mam nie przychodzić. żadnych szkoleń nie miałam, chodziło tylko o to że miałam dostęp do bazy klientów i tłumaczy.... pomocy
szklarek / 2012-04-02 19:37
To kwestia cywilna, nie pracownicza.

Wygląda na to, że można zniwelować.
Bo mimo, że niepodważalny jest fakt możliwości stosowania takiej klauzuli w zleceniu, to :
1. możliwość taka istnieje, gdy umowa/jej treść lub cel nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 353'1 KC)
Wysokość kary umownej i brak w umowie gratyfikacji/odszkodowania za podleganie temu zakazowi konkurencji mają znamiona przeczące ww zasadom współżycia.
Jeśli dodatkowo kara jest w dużej dysproporcji do dotychczasowego wynagrodzenia- tym bardziej ma Pani prawo:
a) dochodzić zmniejszenia tej kary, jeśli dojdzie do okoliczności złamania zakazu ( art. 484 KC)
b) uznać ją za nieobowiązującą na mocy art.58 § 2 k.c

Proponuję wystąpić do zleceniodawcy z propozycją porozumienia stron w kwestii aneksu do umowy zmieniającego zapis o zakazie konkurencji np. na krótszy, obniżenie kary umownej, wprowadzenie gratyfikacji za zakazu przez Panią przestrzeganie.

W razie odmowy- proces cywilny...

Pomocne będzie wyrok SN:

z dn. 11.09.2003 r. (III CKN 579/01)

treść:


http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;cywilna,ic,iii,ckn,579,01,5439,orzeczenie.html

Najnowsze wpisy