Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie a NFZ

umowa zlecenie a NFZ

marta06 / 2011-10-10 09:19
Umowę zlecenie mam podpisaną do końca października, ale płacę za zlecenie dostaję od wykonanego zadania, teraz ich po prostu nie było i pomimo trwania umowy nie dostałam za wrzesień wypłaty :/ teraz od tej pogody za oknem rozłożyło mnie choróbsko, czy mam prawo skorzystać z darmowej służby zdrowia, z NFZ, czy przez to, że za wrzesień moje składki do NFZ były zerowe to nie mam do tego prawa?
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-10-10 11:17
Składka zerowa NIE oznacza ustania u. zdrowotnego- to trwa od pierwszego do ostatniego dnia umowy- z takimi datami następuje zarejestrowanie i wyrejestrowanie zleceniobiorcy w ZUS. Co więcej po ustaniu ubezpieczenia jeszcze przez 30 dni pozostaje prawo do korzystania ze świadczeń NFZ.

Może Pani obecnie normalnie skorzystać z porad lekarzy i refundacji leków.
marta06 / 2011-10-10 12:56
to pocieszające, bo już myślałam, że bycie zleceniobiorcą nie ma żadnych korzyści poza posiadaniem jakichkolwiek dochodów
szklarek / 2011-10-10 20:59
Bez przesady. Z tych wymiernych - również ubezpieczenie emerytalno-rentowe ( w większości sytuacji obowiązkowe ), a więc zaliczanie czasu zlecenia do okresów wymaganych do ww świadczeń.
olka554 / 2011-10-11 11:37
mnie tam składki emerytalno-rentowe nie przekonują, wolałabym żeby mi więcej pieniędzy płacili kosztem odprowadzania składek na to świadczenie, ale ogólnie jestem bardzo zadowolona z mojej pracy na umowę zlecenie, bo w obecnej sytuacji jakiej się znajduję taka elastyczna forma zatrudnienia bardzo mi odpowiada, tylko interesuje mnie jak mogę nabyć prawa do płatnego chorobowego?
szklarek / 2011-10-11 12:13
Składki e-r TERAZ Pani nie interesują, zmienia się to podejście wraz z wiekiem, albo drastycznie wtedy, gdy po wypadku brakuje ubezpieczonemu ...1 miesiąca składkowego do renty z tyt. niezdolności do pracy.
To dygresja :-)

W kwestii chorobowego- wystarczy do niego przystąpić tj. złożyć zleceniodawcy takie oświadczenie, jako płatnik zacznie odprowadzać składkę, co oczywiście zmniejszy Pani wynagrodzenie bo składka ta w całości będzie pokrywana przez Panią. Po 90 dniach wyczekiwania nabędzie Pani prawo do świadczeń tj. do zasiłku chorobowego z ZUS. Zasiłek macierzyński- bez tego okresu wyczekiwania.
adaran / 2011-10-11 12:45
właśnie to jest najlepsze przy umowie zlecenie, płaci się, ale korzystań z udogodnień można z opóźnieniem! jakim prawem?
szklarek / 2011-10-11 20:04
1. bo u.chorobowe jest tu dobrowolne, a nie obowiązkowe.
2. przy u. obowiązkowym TEŻ występuje okres wyczekiwania, fakt - jest krótszy, bo 30dniowy
3. prawem USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,077,512.html

Najnowsze wpisy