Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie a składka chorobowa

umowa zlecenie a składka chorobowa

lulka568 / 2011-11-03 12:35
Mam podjąć pracę na umowę zlecenie, wiem że obowiązkowe składki przy tej umowie to emerytalno-rentowa i zdrowotna, a jak to wygląda w przypadku chorobowej? kiedy będziemy mogli na tej umowie korzystać z płatnego chorobowego?
Wyświetlaj:
Ewelinka123 / 109.173.198.* / 2013-09-14 13:58
Witam
Mam pytanie odnośnie dobrowolnego opłacania chorobowego. Od marca tego roku pracuję na umowę zlecenie - dodam, że jest to moje jedyne źródło utrzymania. Umowę mam podpisywaną na miesiąc. Co sprawia, że niekiedy mam przerwę np 2 dniową bez umowy(w przypadku gdy np występuje 1 i 2 weekend). Co miesiąc też podpisuję oświadczenie. I wszystkie składki mam odprowadzane włącznie z dobrowolnym chorobowym. I tu nasuwa mi się pytanie czy opłaca mi się opłacać to chorobowe. Czy będąc w takiej sytuacji jak moje czyli, że co miesiąc podpisuję umowę mogłabym mieć z tego jakieś korzyści w przypadku zachorowania? Czy wtedy ktoś mi zapłaci za np. 4 dni L4 z powodu np. grypy. Jakie z tego tytułu mam "przywileje".
Monika768 / 178.183.158.* / 2012-05-27 21:20
witam mam problm Jestem w 11 tygodniu ciazy. Niestety ciąża jeest zagrożona i musze lezec w łóżku. obecnie jestem na l4. Niestety pracodawca mnie nie poinformowal ze nie oplaca mi skladek chorobowych. co moge zrobic w takiej sytuacji. Prosze o pomoc.
szklarek / 2012-05-28 11:12
Zleceniodawca, nie pracodawca. By skorzystać z zasiłku chorobowego, a następnie macierzyńskiego musi Pani przystąpić o ubezpieczenia dobrowolnego z tego zlecenia, o ile do tego czasu nie zostanie ono zakończone z powodu jego nie wykonywania.
Obecne zwolnienie (ZLA) jest bezużytecznym dokumentem.
sonwar / 2011-11-03 15:22 / Bywalec forum
ze składką chorobową jest tak, że musisz wyrazić na nią zgodę, bo będzie potrącana z Twojej pensji i dopiero po pierwszych trzech miesiącach składkowych będzie Ci przysługiwało płatne chorobowe, więc dużo osób nie podejmuje się płacenia tej składki na umowę zlecenie, tym bardziej że najczęściej wiąże się ona z czasową pracą, często krótszą niż owe trzy miesiące
szklarek / 2011-11-03 16:33
Ale do tych 3 miesięcy- a dokładnie 90 dni wlicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia,jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Czyli np. tracąc pracę etatową i podejmując zlecenie w ciągu nie więcej niż 30 dni od rozwiązania umowy o pracę i przystępując od razu do u. chorobowego- te 90 dni jest zaliczone, prawo do zasiłku jest od razu.

Najnowsze wpisy