Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie a zasiłek macierzyński

umowa zlecenie a zasiłek macierzyński

przyszła mama / 2012-03-27 09:55
czy pracując na tak zwaną umowę śmieciową - umowę zlecenie mogę liczyć na zasiłek macierzyński? wiem, ze nie pzrysługuje mi urlop macierzyński, nie mogę korzytsać z żadnych przywilejów przysługujących kobietom z kodeksu pracy, ale z tych z ubezpieczenia społecznego?
Wyświetlaj:
ciekawski26 / 93.154.247.* / 2013-02-03 11:25
Witam a ja mam takie pytanie . Moja żona pracowała na Umowę o prace , po czym jej nie przedłużyli . Dostawała kuroniówkę po dwóch miesiącach znalazła sobie prace lecz już na Umowę Zlecenie . Dostawała dodatek z urzędu koło 250 zl . Gdy teraz by straciła obecną pracę , znowu by przeszła na kuroniówkę to przez jaki czas urząd by jej wypłacał kuroniówkę mimo to że jest w ciąży
szklarek / 2013-02-04 10:23
1. po pierwsze nie wiadomo, czy w momencie tej powtórnej rejestracji żona spełni warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych z art. 71 Ustawy o promocji zatrudnienia- chodzi o warunek 365 dni/18 miesięcy ub. społecznego od minimalnego wynagrodzenia ( lub innych okresów ) przed rejetracją.

2. po drugie- sama ciąża nie jest przeszkodą w rejestracji, ale jednocześnie bezrobotny oświadcza gotowość podjęcia pracy w pełnym wymiarze. Nie każda ciąża tak przebiega....

3. zakładając spełnienie 2 ww warunków zasiłek będzie wypłacany o okres skrócony o czas pobierania pierwszego zasiłku. Jeśli żona urodzi w czasie zasiłku lub do miesiąca po jego zakończeniu- zostanie on wznowiony/przedłużony na okres zgodny z u. macierzyńskim z KP>
szklarek / 2012-03-27 11:25
Tak, może Pani- o ile przystąpi/przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tyt. tej umowy.

należało to oświadczyć przy podpisywaniu umowy w podpisywanym 'oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych', ale można i w dowolnym czasie, oczywiście bez mocy wstecznej. Obciąży to Pani wynagrodzenie nieco, bo składka to 2,45% podstawy, ale za to niższa będzie podstawa zaliczki PIT.

Wystarczy jeden dzień podlegania ubezpieczeniu.
ja258 / 31.63.234.* / 2012-05-31 15:05
Ja natomiast mam um. zlecenie, ktora przedłużana jest co miesiąc, odprowadzam ww dobrowolne ubezpieczenie w ZUS, pod koniec pazdziernika mam termin porodu, czy mi rowniez przysługuje zasiłek macierzynski po urodzeniu?
szklarek / 2012-05-31 17:28
Będzie przysługiwał, jeśli to ubezpieczenie będzie trwało w dniu porodu.
Czyli gdy na październik też umowa zostanie przedłużona.

Najnowsze wpisy