Forum Forum pracyDokumenty

Umowa zlecenie bez NIPu?

Umowa zlecenie bez NIPu?

makalusia / 93.105.145.* / 2010-12-30 21:39
Pracuję na umowę zlecenie i co miesiąc podpisuję umowę. Stawka brutto to 9zł i 7 z groszami dostaję na rękę. Chciałam podać swój NIP w umowie a pani stwierdziła,że jestem uczniem i nie muszę. Kurcze i teraz nic już nie rozumiem. Przecież NIP potrzebny jest do pobierania podatków tak? A jeśli chciałabym otrzymać zwrot podatku od Urzędu Skarbowego to przecież nie dostanę bo oni nie mają mojej kasy. Czy ta firma mnie w bambuko robi? Umowę podpisywałam dopiero 2 razy, teraz mam zamiar trzeci. Mam żądać, żeby w umowie był mój NIP czy faktycznie przez to, że jestem uczniem nie musi go być. Ale jak nie musi to oni powinni mi dawać 9zł, dobrze mi się wydaje? Doradźcie coś.
wiwan / 2011-01-03 11:57
To, czy jesteś uczniem, czy nie ma wpływ na składki ZUS, nie na podatki.
Natomiast płatnik ( zleceniodawca ) nie może odprowadzać zaliczki podatkowej bez NIP- co więcej, gdybyś NIP nie posiadała- miałby on obowiązek pośredniczyć w uzyskaniu NIP przez Ciebie.
Nawet chyba ( sam tego nie robiłem ) nie ma możliwości zidentyfikowania zaliczki bez NIP.
Na pewno umowa powinna być opodatkowana, więc masz otrzymywać mniej niż 9/ zł. za godzinę. Domagaj się stosowania NIP przez zleceniodawcę.

Najnowsze wpisy