Forum Forum prawnePracy

Umowa zlecenie ciąża

Umowa zlecenie ciąża

lilma / 2017-02-10 22:47
Mam kilka pytań dotyczących umowy zlecenia:
1. jeśli mam nabyte prawo do ubezpieczenia chorobowego, i będę musiała z takiego skorzystać od pierwszych dni finansowane będzie ona przez FUS, a nie przez zleceniodawcę?
2. Jeżeli w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, wygaśnie mi umowa bądź zostanie wypowiedziana przez zleceniodawcę ZUS będzie nadal wypłacać zasiłek? (mowa o ciąży) Czy koniec umowy równa się koniec zasiłku i zostaje bez środków do życia?
3. Czy jeżeli umowę zlecenia podpisuję co miesiąc i pójdę na zwolnienie chorobowe, będę mogła podpisywać nowe umowy? Tak jak do tej pory i łączyć to z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim?
Wyświetlaj:
lilma / 2017-02-12 00:46
Dziękuję ślicznie za odpowiedzi, wiem, że to ub. społeczne, a nie prawo pracy, ale chyba przeoczyłam taki dział ;-) zastanawiałam się czy pisać w p.pracy czy p.cywilnym, ale doszłam do wniosku, że ub. społecznym bliżej do prawa pracy ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, czy mogę prosić o przepisy z których to wynika? sprawa wygląda tak, że zleceniodawca, wie o ciąży i nie chce przedłużyć umowy, bo twierdzi, że będzie go to za dużo kosztowało (mówi o 33 dniach)Umowa kończy się w następnym tygodniu. Czy nawet jak na kilka ostatnich dni umowy będzie ZLA to i ZUS przejmie wypłatę?

I to już na prawdę ostatnie pytanie - czy jeśli zasiłek chorobowy będzie wypłacać ZUS, (bo umowa nie zostanie przedłużona) będę do końca ciąży na zwolnieniu to po porodzie zasiłek macierzyński będzie liczony z tej umowy? prawo do zasiłku chorobowego zmieni się w prawo do zasiłku macierzyńskiego? I podstawą będzie 12 miesięcy przepracowane na umowie? Czy dostanę kosiniakowe?
szklarek / 2017-02-12 19:53
Jest dział 'ZUS'. Nieważne. To jeszcze prośba o pisanie 'w wątku' tj. pod chronologicznie najnowszym wpisem.

Trudno mi tłumaczyć zleceniodawcę. To, czy ma barki w wiedzy, czy nie ma odwagi wprost powiedzieć, że nie jest mu zleceniobiorca ciężarny potrzebny.

Przepisy- wynagrodzenie chorobowe ETATOWCA wynika z art. 92 KP. Zlecenie nie jest regulowane KP, jest regulowane KC, a w KC nie ma przepisu o takim wynagrodzeniu ze zlecenia.


To, że zasiłek chorobowy jest wypłacany mimo ustania w jego czasie ubezpieczenia- wynika z art. 6, ust. 1 oraz rat. 8 USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Prawa do zasiłku macierzyńskiego nie będzie, gdyż poród nastąpi w czasie, gdy już ub. chorobowego nie będzie Pani miała w opisanej sytuacji.

To z kolei z art. 29, ust. 1 pkt. 1 ww ustawy.
szklarek / 2017-02-11 15:29
Aż trzy pytania z ub. społecznych, żadne z prawa pracy :-)

ad. 1 - tak, świadczenia z tego ub. od razu są finansowane ze środków FUS, na zleceniu nie ma wynagrodzenia chorobowego. No chyba, że na taki egzotyczny zapis strony w umowie zlecenia się umówią. Kwestią techniczną jest to, czy przelew przychodzi od zleceniodawcy czy z ZUS.

ad. 2. - tak i ciąża nie ma tu znaczenia. jak długo będzie trwało (ciągłe) ZLA, tak długo będzie prawo do zasiłku chorobowego, z ograniczeniem oczywiście do wyczerpania okresu zasiłkowego. Jest też możliwy zasiłek, jeśli niezdolność powstanie już po ustaniu ub. chorobowego (zakończeniu zlecenia w tym przykładzie), ale pod dodatkowymi warunkami.

Ad. 3. - tak, podpisywać można - o ile znajdzie się taki zleceniodawca, ale ze skutkiem w postaci pozbawienia zasiłku chorobowego.

Najnowsze wpisy