Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Unia narzuci Polsce zbyt duże tempo

Unia narzuci Polsce zbyt duże tempo

Money.pl / 2008-11-27 09:25
Komentarze do wiadomości: Unia narzuci Polsce zbyt duże tempo.
Wyświetlaj:
Przedsebiorca / 213.158.196.* / 2008-12-01 09:12
Ja mogę powiedzieć i otworzyć oczy jak jeszcze jest duża u nas biurokracja aby dostać środki unijne. Otóż jak się zmniejszy bzdurne załaczniki i ułatwi procedury otrzymania środków unijnyc dla przedsiębiostw to zaowocuje to danym przyspieszeniem jak Uniawymaga. A jak do tej pory Państwa wniosek jest rozpatrywany przez więcej niz 6 m-cy i czepiaja sie jeszce od dane załączniki iskładanie od nowa to zawsze będziemy 10 lat za innymi krajami. I nie wykorzystamy wszystkich środków. Ułatwcie procedury:
1. Zwyły wniosek, plan inwestycji poparty kosztoysem dane przedsiębiorstwa i moim zdaniem wystarczy. A nie jak każdy składa na dotacje to tzw ksiązkaprawie 100 str wg ich chorych procedur. !!!!!
Cspostrzegawczy / 2008-11-27 09:25 / Tysiącznik na forum
Zwiększanie kasy z funduszy unijnych obecnie nie ma sensu.
Ponieważ wykoszystanie tego co zaplanowano w dotychczasowych funduszach unijnych na rok 2008 jest na poziomie 3%.
Potrzebna jest radykalna zmiana w ministerstwie i powrót do
polityki Gęsickiej.
Krzysiek84 / 83.15.98.* / 2008-11-27 12:42
W 2004 było to 100 razy mniej, jednak na koniec okresu udało się wydać prawie wszystko.
Pierwszy rok to rok składania wniosków i ich rozpatrywania.
Mała część projektów zdąży być już w pierwszym roku ukończona.
JanKS / 2008-11-27 11:26 / Bywalec forum
Statystyki "wykorzystania" funduszy unijnych sa nic nie warte, bo piszący lub wypowiadający się o niech nie mają pojęcia o podstawowej procedurze ich wydawania.
Najczęściej podaje się, ile pieniędzy zostało faktycznie wypłaconych, a przecież wypłaty dokonuje się najczęściej po zakończeniu i rozliczeniu projektu lub jego etapu. Znacznie sensowniejsze byłoby podawanie, ile pieniędzy zostało zakontraktowane - to oznacza projektu, które wybrano, przyznano dofinansowanie z funduszy oraz podpisano umowy (nie wystarczy lista rankingowa). Podpisanie umowy oznacza zobowiązanie do zwrotu (określonej części) poniesionych na projekt kosztów - o ile oczywiście kierownictwo projektu dotrzyma warunków umowy. Jak wielką różnicę stanowi statystyka wypłaconych pieniędzy od statystyki podpisanych umów wyraźnie widać na przykładzie okresu 2004-2006. Pod koniec tego okresy "nagle" skokowo wzrósł stopień wykorzystania funduszy. Dlaczego? Bo Polacy dokonali 'skoku na kasę"? A może był to "rzut na taśmę" ? Nic takiego. Po prostu wiele wcześniej wybranych, zakontraktowanych i realizowanych projektów dobiegło końca i zostały wypłacone środki z funduszy zgodnie z umowami. Jako zwrot poniesionych kosztów.
I zgadzam się z Cspostrzegawczym, że Pani Gęsicka znała się na swojej robocie i wiedziała, co i jak robić, od czego zależy dobre wykorzystanie środków z UE, a co w tym przeszkadza.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy