Forum Forum podatkowePIT

Uniknięcie podatku 19% po sprzedaży mieszkania.

Uniknięcie podatku 19% po sprzedaży mieszkania.

cmattic / 87.105.250.* / 2015-10-28 12:12
Witam. W styczniu 2013 wziąłem nie duży kredyt na zakup mieszkania i do tej pory w nim mieszkam. Teraz mam zamiar kupić drugie mieszkanie okazyjnie na kredyt i po pewnej inwestycji w niedługim czasie (poniżej 5 lat) sprzedać z jakimś tam zyskiem. Aby uniknąć zapłaty podatku 19% za jego szybką sprzedaż zysk jaki mi pozostanie po spłacie wziętego na nie kredytu chce przeznaczyć na spłatę części kapitału z pierwszego kredytu więc na własne cele mieszkaniowe, tak żeby wykorzystać całą kwotę ze sprzedaży drugiego mieszkania. Pytanie brzmi kiedy będę mógł sprzedać to mieszkanie zakupione w 2013 roku aby US nie upomniał się o swój podatek. Czy ma to być okres pięciu lat podatkowych od jego wzięcia czy od uzyskania bądź zainwestowania kwoty ze sprzedaży drugiego mieszkania?
wiwan / 2015-10-28 12:29
Mamy trochę odrębne dwa podatkowe zdarzenia przyszłe:
- sprzedaż mieszkania 'drugiego', z uzyskaniem z tego tytułu dochodu
- sprzedaż mieszkania 'pierwszego'

Dla kwestii zwolnienia z PIT dochodu ze zbycia mieszkania 'drugiego' nie ma znaczenie to, kiedy sprzeda Pan mieszkanie 'pierwsze'. Oczywiście poza kwestią techniczną taką, by przed jego sprzedażą zdążyć spożytkować na spłatę kredytu na nie ów cały przychód ze zbycia mieszkania drugiego.

Jeśli sprzedaż ta, czyli mieszkania 'pierwszego' nastąpi przed końcem 2018 r., a wystąpi dochód z tej sprzedaży pojawi się kwestia PIT i ewentualnego nowego zwolnienia na inne cele mieszkaniowe (o ile taki będzie stan prawny ustawy o PIT)- czyli w skrócie mieszkania 'trzeciego'.

Innymi słowy- o ile zachowa Pan warunki ulgi PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania 'drugiego'- całkowite przeznaczenie w ciągu '2lat' Przychodu na spłatę kredytu na mieszkanie 'pierwsze'- to dalsze losy mieszkania pierwszego- jego sprzedaż, z podatkiem czy bez będą BEZ wpływu na podatek/zwolnienie dotyczące mieszkania 'drugiego'.

Najnowsze wpisy