Forum Forum prawnePracy

Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić?

Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić?

Wyświetlaj:
pra o / 2012-08-04 09:47
Jestem pracownikiem ochrony, pracuje w systemie 24h. Od ok 2 ms informowałam swojego przełożonego o terminie urlopu, mianowicie - początek sierpnia. Na koniec lipca dowiedziałam się że nie dostanę go, czy w związku z tym mogę skorzystać z 2 dni urlopu na żądanie, w czasie wypoczynku wypadają mi 2 służby. ?
Marcin_76 / 89.206.32.* / 2012-05-10 20:34
Witam
Czy w dniu urlopu na żądanie, po uprzednim np telefonicznym poinformowaniu pracodawcy o jego rozpoczęciu, istnieje dodatkowa konieczność stawienia się w pracy i złożenia pisemnego wniosku?
RaNo540 / 95.50.234.* / 2013-04-18 18:38
Nie. Taki wniosek możesz złożyć wstecz. Czyli np. w dniu przyjścia do pracy. Ważne żebyś poinformował o tym pracodawcę, żeby ten nie potraktował twojej nieobecności jako nieusprawiedliwionej
z0nk / 87.206.64.* / 2012-06-13 17:39
Wg mnie nie, masz prawo napisac wniosek przed z data pozniejsza niz urlop na rzadnie, albo po nim, jak wrocisz do pracy, najlepiej zapytaj swojej kadrowej
alek1234 / 178.73.0.* / 2011-08-04 10:16
Do autorki tekstu Pani Maria Witkowska

"System czasu pracy obowiązujący pracownika również nie ma wpływu na liczbę dni urlopu na żądanie. W praktyce będzie to oznaczać różną liczbę godzin urlopu. "

Pracuję w systemie zmianowym 24h praca (od 8.00 do 8.00 następnego dnia) /48h przerwa
Każdy mój dzień prac jest rozliczany jak trzy dni ośmio godzinne,
tak też jest rozliczany mój urlop wypoczynkowy,
żeby zostać jeden dzień w domu muszę wziąć 3 dni urlopu,
nawet jeśli wypada mi praca w niedziele a chciałbym wziąć urlop to kasują mnie 3 dni urlopu wypoczynkowego

Jak w przypadku takiego systemu zmianowego rozliczyć urlop na żądanie:
po pierwsze jeśli chciałbym 4 razy pod rząd nie iść do pracy to muszą mi zdjąć 12 dni urlopu

natomiast jeśli miałbym wziąć 4 dni urlopu na żądanie pod rząd to opuszczam jeden dzień pracy, natomiast drugiego dnia mojej pracy muszę przyjść na 16.00

pragmatyka pracy raczej jest taka żeby pracować pełne 24 godziny, bez kombinowania i przychodzenia później do pracy lub wychodzenia z niej wcześniej

dodam że z racji systemu pracy przysługuje mi 44 dni urlopu i jak to się ma do tego co pisze Pani poniżej:

"Pula urlopowa pracownika korzystającego z dnia urlopu na żądanie zmniejszy się o taką liczbę godzin, jaką powinien on w danym dniu przepracować."
RaNo163 / 95.50.234.* / 2013-04-18 18:36
Taki jest równoważny system pracy kolego. Dzień urlopu liczy się jako 8 godzin. Weźmiesz jednego dnia urlop to musisz liczyć się z tym, że przy 24h zmianie zostaje Ci 16h do odrobienia (przy 48h przerwie między zmianami jest to możliwe). A czy rozłożysz sobie te godziny na dzień czy dwa to zależy od Ciebie i twojego przełożonego.

Najnowsze wpisy